Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. آنگلا مرکل: ویروس کرونا ۶۰ درصد آلمانی ها را در بر خواهد گرفت

  آنگلا مرکل

  آنگلا مرکل٬ صدراعظم آلمان گفته با گسترده شدن شیوع ویروس کرونا در سراسر اروپا احتمالا ۵۸ میلیون نفر از آلمانی ها به این ویروس مبتلا خواهند شد. هر چند به گفته وزیر بهداشت کابینه خانم مرکل حدود ۸۰ درصد از این مبتلایان هیچ نشانه ای از این ابتلا بروز نخواهند داد و شاید اصلا متوجه آن هم نشوند.

  در همین حال٬ سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده ویروس کرونا اکنون در ۳۰ کشور اروپایی نفوذ کرده و در این قاره بیش از ۱۷۰۰۰ نفر کرونا مثبت شده اند. آمار قربانیان کرونا در این قاره هم به بیش از ۱۰۰۰ نفر رسیده که بیشترین آن مربوط به ایتالیا است.

 2. یک مقام دیگر بریتانیایی کرونا مثبت شد

  نادین دوریس از معاونان وزارت بهداشت و نماینده پارلمان بریتانیا خبر داد که تست کرونایش مثبت اعلام شده و خود را قرنطینه کرده است. خانم دوریس در هفته گذشته به مراکز دولتی و پارلمان رفت و آمد داشته است.

  View more on twitter
 3. خبر فوریشمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به ۱۰۰۰ نفر رسید

  روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرده شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا اکنون به ۱۰۰۰ نفر رسیده است.

  این روزنامه با انتشار نقشه ای از آمریکا گستردگی و شدت شیوع کرونا در ایالت های مختلف امریکا را به تصویر کشیده است.

  ایالت واشنگتن در شمال غرب٬ کالیفرنیا در جنوب غرب و نیویورک در شمال شرق این کشور بیشترین تعداد مبتلایان را تاکنون شناسایی کرده اند.

  بر اساس نقشه نیویورک تایمز اکنون ۳۷ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا میزبان ویروس کرونا هستند. به این جمع واشنگتن دی سی٬ پایتخت را هم باید اضافه کرد که به همراه شهرهای حومه خود یکی از ابرشهرهای آمریکا را تشکیل داده است.

  New York Times
 4. ایران خودرو ماسک تنفسی تولید می کند

  خبرگزاری ایسنا گزارش کرده که مدیرعامل گروه خودروسازی ایران خودرو به یکی از شرکت های توابع خود٬ مهرکام پارس٬ دستور داده که برای کمک به مقابله با شیوع ویروس کرونا روزانه حدود ۱۰ هزار ماسک تنفسی تولید کند.

  مهرکام پارس در حوزه طراحی و مهندسی قطعات پلیمری خودرو فعالیت می کند.

  خبرگزاری ایسنا همچنین گزارش کرده که گروه خودروسازی سایپا٬ دیگر ابرشرکت صنعت خودرو در ایران هم به آذین سایپا

  دستور داده که تولید ماسک را آغاز کند.

 5. شیوع کرونا در ایران؛ وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی زندانیان آمریکایی شد

  مایک پومپیو٬ وزیرخارجه آمریکا٬ با انتشار بیانیه ای و با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران از این کشور خواسته شهروندان آمریکایی زندانی را آزاد کند.

  آقای پومپیو در بیانیه روز سه شنبه خود گفته: «ایالات متحده بر اساس اصول بشردوستانه، خواستار آزادی فوری تمامی آمریکایی های به اشتباه بازداشت شده توسط ایران است. با گسترش کووید-۱۹ در زندان های ایران، حبس آنها مغایر با کرامت انسانی است."

  آقای پومپئو همچنین با اشاره به مرخصی هفتاد هزار زندانی در ایران، تاکید کرد در صورت مرگ شهروندان زندانی آمریکایی در ایران، واشنگتن تهران را مقصر خواهد دانست و به آن پاسخی قاطعانه خواهد داد.

  View more on twitter
 6. ویروس کرونا تسویه بدهی بدهکاران بانکی در ایران را تا پایان خرداد به تعویق انداخت

  محسن رضایی٬ دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام ایران گفته این مجمع در پاسخ به استفساریه مجلس این کشور موافقت کرده که به علت تاثیرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا٬ سررسید وام ها دست کم تا خرداد ماه سال آینده به تعویق بیفتد.

  خبرگزاری فارس به نقل از آقای رضایی نوشته: «با توجه به مفاد مذاکرات صحن مجمع و تبصره ماده واحده این قانون، مهلت لازم برای مراجعه مشمولان مصوبه یاد شده به بانکها و موسسات اعتباری، از زمان صدور دستورالعمل بانک مرکزی قریب سه ماه تشخیص داده شده بود. لذا مهلت مذکور تا پایان خرداد ۱۳۹۹ ادامه خواهد داشت».

  شیوع ویروس کرونا در ایران که این کشور را به یکی از آسیب دیده ترین کشورهای جهان بعد از چین بدل کرده خسارات جدی به اقتصاد این کشور به ویژه با توجه به کسادی بازار شب عید وارد کرده است.

  اقتصاد این کشور همچنین از تحریم های نفتی و اقتصادی شدید آمریکا که پس از خروج ایالت متحده از برجام دوباره علیه تهران وضع شد رنج می برد.

 7. خبر فوریجو بایدن توانست برنی سندرز را در میشیگان شکست دهد

  نتایج اولیه انتخابات درون حزبی دموکرات ها در روز سه شنبه، بیانگر پیشتازی جو بایدن، معاون رییس پیشین جمهوری آمریکا در ایالت های میشیگان، میسوری و میسیسیپی است.

  آقای بایدن با سناتور برنی سندرز برای به دست آوردن نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست.

  برنی سندرز برای پیروزی در میشیگان تلاش زیادی کرده بود و پیروزی آقای بایدن در ایالت بزرگ ترین ناکامی آقای سندرز در رقابت های سه شنبه است.

  در ادامه رقابت های درون حزبی دموکرات ها هواداران این حزب در شش ایالت میشیگان، میسیسیپی، میسوری، داکوتای شمالی، آیداهو و واشنگتن سه شنبه دهم مارس در انتخابات مقدماتی برای برای انتخاب نامزد ریاست جمهوری این حزب شرکت کردند.

 8. از بیم شیوع کرونا جو بایدن و برنی سندرز میتینگ های انتخاباتی خود را لغو کردند

  گسترش جغرافیایی شیوع ویروس کرونا در آمریکا عصر سه شنبه به لغو دو میتینگ انتخاباتی مهم در ایالت اوهایو منجر شد.

  جو بایدن و برنی سندرز دو چهره اصلی رقابت های درون حزب دموکرات عصر سه شنبه اعلام کردند که پس از مشورت با مقام های ایالت اوهایو تصمیم گرفته اند میتینگ های انتخاباتی خود در شهر کلیولند این ایالت را لغو کنند.

  این دو که رقابت اصلی انتخابات درونی حزب دموکرات برای نامزدی برابر دونالد ترامپ را دارند امشب در شش ایالت دیگر منتظر نتایج رای گیری ها هستند.

  بیشتر بخوانید

  بایدن از سندرز در میسوری و میسیسیپی جلو افتاد

  سندرز و بایدن
  Image caption: برنی سندرز امیدوار است امشب در میشیگان جو بایدن را شکست دهد
 9. خبر فورینخستین مورد ابتلا به کرونا در ترکیه

  فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه روز سه شنبه از شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد.

  ترکیه که هم مرز با ایران است و همزمان صدها هزار مهاجر سوری و عراقی را میزبانی می کند در یک ماه گذشته برای جلوگیری از ورود این ویروس به خاکش اقداماتی از جمله بستن مرز شرقی خود با ایران انجام داده بود.

 10. تدابیر تازه فرماندار نیویورک علیه کرونا

  اندرو کوئومو، فرماندار ایالت نیویورک، برای مقابله با کرونا تدابیر ویژه ای در مورد نیو روچل، واقع در شمال شهر نیویورک، اعلام کرده است.

  این شهر کوچک در کانون شیوع کرونا در ایالت نیویورک قرار دارد.

  بنا بر دستور اندرو کوئومو، در حوالی یک کنیسه شهر به شعاع یک مایل (1.6 کیلومتر) همه مدارس و مراکز گردهمایی محلی از روز پنجشنبه این هفته به مدت دو هفته تعطیل خواهد شد. فروشگاه های مواد غذایی همچنان می توانند به فعالیت خود ادامه بدهند؛ رفت و آمد مردم و خودروها نیز محدود نخواهد شد.

  فرماندار نیویورک گفت: "شما مردم را محصور نمی کنید؛ ساختمان ها را محصور می کنید."

  آقای کوئومو افزود که گارد ملی نیویورک برای پاکسازی مدارس و انتقال مواد خوراکی به ناحیه محصور شده نیو روچل اعزام می شوند.

 11. مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی از وضعیت شهرهای ایران می‌گویند

  View more on twitter
 12. کرونا در ایتالیا؛ بیشترین تعداد مرگ در یک روز

  تازه‌ترین آمار شیوع کرونا در ایتالیا نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند که این رقم تا کنون بیشترین تعداد مرگ در یک روز در اثر ابتلا به کرونا در این کشور بوده است.

  بر اساس آماری که امروز اعلام شد، تعداد جان‌باختگان ابتلا به کرونا در ایتالیا با ۳۶ درصد افزایش طی یک روز به ۶۳۱ نفر رسیده است. تعداد مبتلایان شناسایی‌شده در این کشور هم به بیش از ده‌هزار نفر رسیده است. به گفته وزارت بهداشت ایتالیا از این تعداد حدود هزار نفر کاملا بهبود یافته‌اند.

  ایتالیا به کانون شیوع کرونا در اروپا تبدیل شده و دولت تمام کشور را در وضعیت قرنطینه قرار داده است.

 13. درخواست مدیر برنامه محیط زیست سازمان ملل برای آزادی فعالان محیط زیست

  مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد با انتشار توئیتی خواستار آزادی "تمامی فعالان محیط زیست زندانی از جمله نیلوفر بیانی" همکار پیشین این نهاد بین المللی شده است.

  اینگر اندرسن نوشته: "از اینکه یکی از فعالان محیط زیست زندانی هم در میان شمار بزرگی از زندانیانی است که به طور موقت به دلیل شیوع ویروس کرونا آزاد شده‌اند، آرامش یافتم."

  خانم اندرسن در ادامه خواستار اقدامی مشابه در رابطه با "تمامی فعالان محیط زیست" از جمله نیلوفر بیانی، همکار پیشین برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، شد.

  اشاره مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد به آزادی موقت عبدالرضا کوهپایه، یکی از زندانیان پرونده فعالان محیط زیست است. آقای کوهپایه که در زمستان ۱۳۹۶ بازداشت شده بود پس از سپری کردن ۲ سال در زندان، بعد از ظهر شنبه ۱۷ اسفند از زندان اوین به‌طور موقت آزاد شد.

  بیش‌تر بخوانید:

  View more on twitter
 14. تعدادی از مسابقه‌های این هفته اروپا به دلیل ویروس کرونا پشت درهای بسته برگزار می‌شوند

  View more on twitter
 15. وزیر صنعت و تجارت ایران که به علت کرونا بستری بود 'مرخص شده است'

  علی‌اکبر رضایی مشاور وزیر صنعت‌، معدن و تجارت (صمت) ایران می‌گوید رضا رحمانی وزیر صمت که به علت ابتلا به کرونا و عوارض شیمیایی بودن در بیمارستان بستری بود، ترخیص شده و دوره نقاهت را در منزل می‌گذارد.

  آقای رضایی به فارس گفت: "وزیر صمت از جانبازان جنگ تحمیلی هشت ساله است که ریه ایشان به دلیل شیمیایی بودن دچار مشکل است و متأسفانه چند روزی به دلیل وخامت حال در آی‌سی‌یو بستری شدند و تحت مراقبت‌های درمانی قرار گرفتند" اما اکنون مرخص شده است.

  به گفته آقای رضایی، رضا رحمانی پس از بازدید از کارخانجات و واحدهای تولیدی محصولات بهداشتی به کرونا مبتلا شده بود.

  بنا بر گزارش‌ها دکتر محمد ابراهیمی معاون توسعه و مدیریت منابع اداره دامپزشکی گیلان امروز به خاطر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.

 16. نماینده نیشابور در مجلس: ابتلا به کرونا در روزهای آینده افزایش می‌یابد

  نماینده نیشابور در مجلس شورای اسلامی درباره شیوع ویروس کرونا احتمال داده که "پیک بیماری در چند روز آینده بیشتر باشد." حمید گرمابی به ایلنا گفته که ۱۱۰تن از ساکنان نیشابور به بیماری کرونا مبتلا هستند. به گفته وی نیشابور دو بیمارستان دارد و مبتلایان به کرونا در بیمارستان ۲۲ بهمن بستری هستند.

 17. رئیس پارلمان اروپا خود را قرنطینه کرد

  رئیس پارلمان اروپا

  رئیس پارلمان اروپا اعلام کرده که پس از سفر به ایتالیا به مدت دو هفته در قرنطینه سپری خواهد کرد. دیوید ساسولی که ۶۳ سال دارد و مقیم بروکسل است با انتشار بیانیه‌ای از این قرنطینه به عنوان اقدامی "محتاطانه" یاد کرده است. ایتالیا یکی از کشورهایی است که به کانون شیوع ویروس کرونا بدل شده و دولت این کشور تدابیری را برای گسترش این ویروس به اجرا گذاشته است.

  بیش‌تر بخوانید:

 18. دستور به ضابطان قضایی ایران برای برخورد با منتشرکنندگان 'اخبار جعلی' درباره کرونا

  قوه قضاییه ایران دستور "مقابله با اخبار جعلی و کذب و منتشرکنندگان آن" در ارتباط با ویروس کرونا و شیوع آن را داده است. به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه "ضابطان موظف هستند موارد ادعایی خلاف واقع را به صورت مستمر رصد کرده و گزارش خود در این مورد را به دادسرای تهران گزارش کنند."

  به گفته قوه قضاییه این پرونده‌ها در شعبه ویژه دادسرای تهران و به صورت "خارج از نوبت" بررسی می‌شود و "اگر مطالب منتشره از سوی افراد فراخوانده شده خلاف واقع و کذب باشد، برخورد قضایی لازم صورت می‌گیرد."

 19. جان باختگان ابتلا به کرونا در آمریکا به ۲۷ تن رسید

  شمار فوت‌شدگان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا به ۲۷ تن رسید. قرار است تا ساعاتی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پشنهاد معافیت‌های مالیاتی و کمک‌های مالی به کارگران ساعتی و کسب‌وکارهای خرد را تشریح کند. مایک پنس، معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا به عنوان رئیس ستاد مبارزه با کرونا گفته که شرکت‌های بیمه آمریکا پذیرفته‌اند برای همه بیمه‌داران، هزینه آزمایش ابتلا به این ویروس و پوشش تکمیلی برای درمان بیماری کووید ۱۹ را حذف کنند.

 20. خبر فوریتعداد مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به هفت رسید

  وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید با شناسایی دو بیمار مبتلا به کرونا ولایت شمالی سمنگان و یک مورد دیگر در هرات،‌ شمار مبتلایان شناسایی شده در این کشور به هفت مورد رسیده است.

  گزارش شده که دو بیمار مبتلا به کرونا در سمنگان،‌ در ایران دانشجو بوده‌اند.

  جزئیات بیشتر

  View more on twitter