Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. Post update

  با نزدیک شدن به نبمه شب دوشنبه در شرق آمریکا٬ پوشش زنده خبری ما از اخبار همه گیری جهانی ویروس جدید کرونا در اینجا به پایان می رسد.

  جهان به زودی شاهد ورود آمار مبتلایان به کرونا به دامنه فراتر از دو میلیون نفر خواهد رسید و در حالی که چند کشور چون اسپانیا به دنبال بازگشت به حالت عادی هستند٬ در هند صدها میلیون نفر منتظر سخنرانی نخست وزیر و روزهای پر التهاب کرونا در این شبه قاره هستند.

 2. کوتاه قدترین زن جهان به پلیس هند برای اجرای قرنطینه کمک می کند

  هند

  در هند که صدها میلیون نفر دستور ماندن در خانه دریافت کرده اند و پلیس این کشور برای دور نگه داشتن مردم از اماکن عمومی با چالشی بزرگ روبرو شده٬ جیوتی امگه٬ که با ۶۲ سانتیمتر قد لقب کوتاه قدترین زن جهان را به خود اختصاص داده٬ برای کمک به پلیس و اطلاع رسانی درباره ویروس کرونا دست به کار شده است.

  خانم امگه که با ۲۶ سال سن به علت سندرم کوتاه قامتی دیگر رشد نخواهد کرد گفته با آمدن به خیابان و کمک به کارزار اطلاع رسانی پلیس بنا دارد به پرستاران و کادر پزشکی هند کمک کند تا بلکه با در خانه ماندن مردم از شیب ابتلا به کرونا خواسته شود.

  هند
 3. دولت بریتانیا؛ فعلا تصمیمی برای تسهیل محدودیت های کرونا نداریم

  بریتانیا

  دامنیک راب٬ وزیر خارج بریتانیا که در غیاب بوریس جانسون اداره کابینه را بر عهده گرفته می گوید دولت فعلا تصمیمی برای رفع محدودیت های قرنطینه ندارد چرا که از بازگشت موج دوم کووید۱۹ می هراسد.

  آقای راب همچنین گفته دولت بنابر مشاوره متخصصان سلامت٬ در حال بررسی ضرروت زدن ماسک در اماکن عمومی است.

  همزمان سازمان سلامت عمومی بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد ۷۱۷ بریتانیایی دیگر طی ۲۴ گذشته تسلیم کووید۱۹ شده اند که با احتساب آنها شمار جان باختگان کرونا در بریتانیا به ۱۱ هزار و ۳۲۹ نفر رسید.

 4. برنی سندرز حمایت رسمی خود از جو بایدن برای نامزدی حزب دموکرات را اعلام کرد

  سندرز و بایدن

  برنی سندرز که چند روز پیش به عنوان تنها رقیب جو بایدن برای کسب نامزدی حزب دموکرات کنار کشید٬ امروز٬ دوشنبه٬ ۱۳ آوریل٬ رسما حمایت خود از نامزدی جو بایدن را از طریق یک پیام ویدیویی اعلام کرد و از میلیون ها حامی خود خواست که با حمایت از جو بایدن به او برای شکست دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر آینده کمک کنند.

  برنی سندرز که از ابتدای ورود به انتخابات درون حزبی امسال گفته بود اگر پیروز نشود از هر کس که نامزد نهایی حزب شود حمایت خواهد کرد٬ روز دوشنبه در جریان یک نطق ویدیویی به جو بایدن پیوست تا هر دو به طور مجازی کنار هم بنشینند و با رای دهندگان دموکرات درباره کرونا و انتخابات امسال گفتگو کنند.

  کارزارهای انتخاباتی دموکرات ها و انتخابات های ایالتی آنها تا پیش از گسترش ویروس کرونا در آمریکا به سرعت و با تب و تاب در جریان بود اما با بالا گرفتن خطر ابتلای شرکت کنندگان در میتینگ های انتخاباتی٬ علاوه بر تجمعات٬ اکثر انتخابات های ایالتی دموکرات ها یکی پس از دیگری لغو و به تعویق افتاد تا این که با کنار کشیدن برنی سندرز و قطعی شدن نامزدی جو بایدن٬ عملا از تب و تاب افتاد.

 5. مکرون قرنطینه در سراسر فرانسه را یک ماه دیگر تمدید کرد

  مکرون

  امانوئل مکرون٬ رییس جمهور فرانسه٬ در یک نطق تلویزیونی محدودیت های سراسری ناشی از شیوع کرونا را تا یازدهم ماه می (چهار هفته دیگر) تمدید کرد.

  فرانسه قرنطینه سراسری را به طور جدی به اجرا گذاشته است و هر کس که قصد خروج از خانه دارد باید به طور کتبی دلیل خروج خود از خانه را به دست داشته باشد تا در صورت نیاز به پلیس نشان دهد.

  آقای مکرون در جریان سخنان تلویزیونی روز دوشنبه٬ ۱۳ آوریل٬ پذیرفت که دولت برای مقابله با کرونا آمادگی لازم را نداشته و نتوانسته لوازم و تجهیزات مورد نیاز امدادگران و کادر پزشکی و پرستاری را به اندازه لازم تامین کند.

  او همچنین گفت که مرزها فرانسه تا اطلاع ثانوی همچنان بسته خواهد ماند.

  شمار قربانیان کووید۱۹ در فرانسه روز دوشنبه به ۱۵ هزار نفر رسید. شمار مبتلایان به ویروس کرونا هم در این کشور روز دوشنبه به مرز ۱۴۰ هزار نفر نزدیک شد.

 6. افغانستان؛ 'پس از امضای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان ۸۳ نفر کشته شده‌اند'

  کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید بعد از توافق صلح طالبان و آمریکا، ۸۳ نفر کشته و ۱۱۹ نفر زخمی شده‌اند.

  در اطلاعیه‌ کمیسیون حقوق بشر آمده که پس از امضای توافق‌نامه آوردن صلح به افغانستان، میان آمریکا و طالبان در۱۰ حوت/اسفند ۱۳۹۸، ده‌ها نفر از غیرنظامیان، کارمندان دولتی، متنفذان قومی و علمان دینی در رویدادهای مختلفی مانند ترور، کشتار و گروگان‌گیری، کشته و زخمی شده‌اند که شامل ۸۳ کشته و ۱۱۹ زخمی می‌شوند.

  در اعلامیه گفته شده که "در بین کشته‌شدگان ۸ زن و ۸ کودک و در بین زخمی‌ها ۱۵ زن و ۱۶ کودک هستند."

  همچنین به گفته این کمیسیون، طالبان در حدود ۳۵ تن از افراد غیرنظامی را به گروگان گرفتند که کمیسیون مستقل حقوق ‌بشر تا کنون از سرنوشت آنها آگاهی ندارد.

  این نهاد همچنین گفته که "عامل ۵۰ درصد از این حمله‌ها گروه طالبان باقی موارد را نیز گروه داعش یا افرادی ناشناس مرتکب شده‌اند".

  گفتگویی با ذبیح فرهنگ، رئیس نشرات و ارتباطات کمیسیون حقوق بشر

  View more on facebook
 7. 'ممنوعیت تردد با موتورسیکلت در کابل برای کاهش جرم و جنایت'

  وزارت داخله/کشور افغانستان از روز چهارشنبه ۲۷حمل/فروردین گشت وگذار با موتورسیکلت را در تمام شهر کابل تا اطلاع بعدی "ممنوع" اعلام کرده است.

  در اطلاعیه‌ای که در صفحه فیسبوک این وزارتخانه منتشر شده آمده که "بر بنیاد بررسی و یافته‌های پلیس کابل، بیشترین رویدادهای جرمی به خصوص طراحی حملات تروریستی، قتل‌های هدفمند و جرایم جنائی توسط مجرمین با استفاده از موترسایکل در نواحی مختلف شهر کابل سازماندهی و صورت می‌گیرد."

  در اطلامیه همچنین به شهروندان هشدار داده شده که افرادی که خلاف این اطلاعیه عمل کنند، موتورسیکلت آنها ضبط و با رانندگان آن، مطابق قانون رفتار خواهد شد.

  .
 8. شمار قربانیان کرونا در نیویورک به بالای ده هزار نفر رسید

  View more on twitter
 9. کرونا؛ عمران خان از پاکستانی‌های مقیم خارج خواست 'سخاوتمندانه کمک کنند'

  عمران خان، نخست وزیر پاکستان در توئیتر از پاکستانی‌های مقیم خارج از این کشور درخواست کمک مالی برای مقابله با کرونا کرد.

  عمران خان در توئیتی گفته که "پاکستانی‌های خارج همیشه یک منبع قوت بوده است. از پاکستانی‌های مقیم خارج می‌خواهم که یک بار دیگر به پاکستان در این شرایط حساس کووید-۱۹ سخاوتمندانه به صندوق حمایت از کووید-۱۹ کمک کنند."

  شمار مبتلایان به کرونا در پاکستان به ۵,۴۹۷ و جان باختگان به ۹۵ نفر رسیده است.

  View more on twitter
 10. سازمان بهداشت جهانی از تحویل ابزار و تجهیزات بهداشتی به افغانستان خبر داد

  سازمان بهداشت جهانی از کمک لیاس‌های محافظتی و تجهیزات بهداشتی به افغانستان خبر داده است.

  در رشته‌ توئیت‌های دفتر سازمان بهداشت جهانی در افغانستان به تحویل ده هزار پوشش محافظتی شامل انواع ماسک‌های صورت ، دستکش، عینک و بعضی اقلام دیگر نظیر ۲۷ تخت/بستر و ۳۱ دستگاه اکسیژن به مسئولان بهداشتی اشاره شده است.

  View more on twitter
 11. وزارت بهداشت تاجیکستان مرگ کارمند این سازمان به دلیل ابتلا به کرونا را رد کرد

  View more on instagram
 12. وزارت مخابرات افغانستان: به زودی اینترنت نسل چهارم عرضه خواهد شد

  فهیم هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات افغانستان در فیس بوک نوشته که "به زودی" اینترنت نسل چهارم (4G) شبکه‌های همراه را از طریق شبکه دولتی سلام عرضه می‌شود.

  بیشتر کاربران در افغانستان از سرعت و کارایی ضعیف اینترنت و همچنین قیمت آن شکایت دارند.

  View more on twitter
 13. پوتین درباره افزایش موارد ابتلا به کرونا در روسیه هشدار داد

  RUSSIA

  در پی ثبت بالاترین تعداد موارد ابتلا به کرونا طی یک روز در روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره وخیم‌تر شدن اوضاع در این کشور هشدار داده است.

  او گفته است: "همانطور که می‌بینیم، اوضاع هر روز در حال تغییر است؛ متاسفانه وضع در حال بهتر شدن نیست."

  آقای پوتین همچنین از احتمال همراهی ارتش برای کمک به مقابله با این بیماری سخن گفته است.

  روسیه با اعلام ۲۵۵۰ مورد ابتلا طی بیست و چهار ساعت گذشته، بیشترین موارد ابتلای یک روزه بیماری را ثبت کرده است.

  بیش از ۱۱ هزار از کل موارد ابتلا (۱۸,۳۲۸) در مسکو به ثبت رسیده است.

  تعداد موارد فوتی در این کشور ۱۴۸ نفر اعلام شده.

 14. نقاط پرتردد شهر کابل ضدعفونی می‌شود

  دفتر والی کابل در فیسبوک نوشته که امروز ضدعفونی برخی نقاط ناحیه سیزدهم کابل را آغاز کرده و قرار است تا ضدعفونی کامل خیابانهای پر تردد شهر ادامه یابد.

  View more on facebook
 15. وزارت اقتصاد: عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس در دستور کار دولت قرار دارد

  ST

  وزارت اقتصاد ایران در بیانیه‌ای گفته است واگذاری سهام بنگاه‌های دولتی در بورس در دستور کار دولت قرار دارد.

  در بخشی از این بیانیه آمده: "همانگونه که در اظهارات وزیر اقتصاد تصریح شده است، عرضه اولیه سهام بنگاه های دولتی در بورس بر اساس دستور رییس جمهوری به طور جدی در دستور کار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار دارد."

  وزارت اقتصاد در بیانیه خود "تعلیق واگذاری" که توسط بعضی رسانه‎‌ها در ایران منتشر شده بود را رد کرده و آن را "اشتباه" خوانده.

  فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران اخیرا از عرضه بعضی از اموال شناسایی شده دولت در بازار سرمایه در هفته‌های آینده خبر داده است. این اقلام، اموال دولتی راکدند که سازمان خصوصی سازی در اوایل فروردین ماه امسال ارزش آنها را "بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان" اعلام کرده بود.

  آقای دژپسند گفته: "ما در این ارتباط به یکسری مصوبات در دولت نیاز داشتیم که در اولین فرصت ممکن انجام شد و هم اکنون نیز اولین گروه اموال دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله در بازار سرمایه (ETF) طی دو تا سه هفته آینده عرضه خواهد شد."

 16. بیش از دویست کارمند بخش بهداشت قزاقستان به کرونا مبتلا شده‌اند

  وزارت بهداشت قزاقستان گفته که بیش از دویست کارمند بخش بهداشت این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند.

  بر اساس آمارهای رسمی، تعداد افراد مبتلا به کووید ۱۹ در قزاقستان به ۹۷۹ نفر رسیده و ۱۲ نفر هم از این بیماری جان خودرا از دست داده اند.

  مقامات قزاقستان می‌گویند یکی از دلایل اصلی ابتلای کارکنان بخش بهداشتی به کرونا عدم دسترسی به موقع آنان به تجهیزات حفاظت شخصی است.

  در قزاقستان از تاریخ ۱۶ مارس برای جلوگیری از کرونا شرایط اضطرای اعلام شده است.

 17. ادامه کشتار غیرنظامیان پس از صلح طالبان و آمریکا

  View more on instagram
 18. تعداد قربانیان کرونا در بریتانیا به ۱۱۳۲۹ نفر رسید

  UK

  بر اساس اعلام وزارت بهداشت بریتانیا، تعداد موارد ابتلا به کرونا تا صبح امروز (دوشنبه ۲۵ فروردین) به ۸۸,۶۲۱ نفر رسیده است.

  این تعداد مبتلا از میان ۲۹۰,۷۲۰ نفر که آزمایش شده‌اند، مورد شناسایی قرار گرفته.

  بر همین اساس، تعداد کل افرادی که به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند تا بعدازظهر دیروز (یکشنبه ۲۴ فروردین) به ۱۱۳۲۹ رسید.

  بر اساس آمارهای اعلام شده توسط کشورهای مختلف، بریتانیا بعد از آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان بیشترین موارد ابتلا به کووید ۱۹ را در جهان دارد.

 19. آزمایش مجدد کرونای بوریس جانسون منفی اعلام شد

  BORIS

  یک سخنگوی دولت بریتانیا گفته است، بوریس جانسون پیش از مرخص شدن از بیمارستان مورد آزمایش مجدد قرار گرفت که این بار نتیجه آن منفی بوده است.

  آقای جانسون ۵۵ ساله هفته پیش را به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستانی در مرکز لندن سپری کرد و سه روز هم در بخش مراقبتهای ویژه بود.

  او دیروز از بیمارستان مرخص شد.

  او پس از مرخص شدن از بیمارستان در ستایش از کارمندان بخش بهداشت بریتانیا نوشت: "نمی توانم به درستی از آن ها تشکر کنم. زندگی ام را مدیون آنها هستم."

 20. تاتنهام حقوق کارمندان را کم نمی‌کند

  باشگاه تاتنهام که قبلا گفته بود بیست درصد حقوق کارکنان (غیر از بازیکنان رده‌های مختلف) را کاهش می‌دهد، به دنبال بالا رفتن انتقادات، امروز گفت که به کارمندانش حقوق کامل می‌دهد. پیش از این لیورپول نیز تصمیم مشابهی گرفته بود که مانند تاتنهام از تصمیمش برگشت.

  View more on twitter