Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. احمد آربری به خاطر 'رنگ پوستش هدف قرار گرفت'

  احمد آربری

  مادر احمد آربری که هنگام دویدن در نزدیکی خانه اش در ایالت جورجیا به قتل رسید معتقد است که عدالت در مورد قاتلان "اجرا خواهد شد."

  این مرد سیاهپوست ۲۵ ساله در تیراندازی یک پدر و پسر سفیدپوست در حمله ای که خانواده اش نژادپرستانه می دانند کشته شد.

  واندا کوپر جونز گفت: "او آمریکایی آفریقایی تبار بود، و در یک محله عمدتا سفیدپوست نشین می دوید – او به خاطر رنگ پوستش هدف قرار گرفت."

  گریگوری و تراویس مک مایکل هفته پیش به قتل متهم شدند درحالی که چندین هفته از وقوع قتل می گذشت.

  آقای آربری در ساعات اولیه بعد از ظهر روز ۲۳ فوریه در شهر برانسویک برای دویدن بیرون رفته بود - کاری که به گفته پدرش زیاد می کرد.

  گریگوری مک مایکل به پلیس گفت بر این باور بود که آقای آربوری شبیه فرد مظنون به یک رشته دزدی در سطح محل بود. آقای مک مایکل و پسرش با یک وانت آقای آربوری را در محله "ساتیلا شورز" تعقیب کردند.

  گریگوری مک مایکل به پلیس گفت از آقای آربوری خواست بایستد و با آنها صحبت کند، و ادعا می کند که این جوان ۲۵ ساله به پسرش حمله ور شد.

  تصاویر ۳۶ ثانیه ای از حادثه ظاهرا تراویس مک مایکل را در حال شلیک سلاحی از فاصله خیلی نزدیک به آقای آربری نشان می دهد و قربانی نقش زمین می شود.

 2. دادگاه انقلاب 'دو شهروند بهایی شیراز را به شش سال زندان محکوم کرد'

  الهه سمیع‌زاده و سودابه حقیقت

  دادگاه انقلاب الهه سمیع‌زاده و سودابه حقیقت دو شهروند بهایی ساکن شیراز را به هر یک شش سال حبس تعزیری محکوم کرد. به گزارش فعالان حقوق بشر این دو نفر به "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و "عضویت در گروه‌های مخالف نظام" متهم شده بودند.

  به گزارش‌ هرانا در صورت قطعی شدن این حکم در دادگاه تجدیدنظر مجازات حداکثری یعنی ۵ سال حبس به خاطر اتهام عضویت در گروه‌های مخالف نظام درباره آنها قابل اجرا خواهد بود. بر اساس همین گزارش دادگاه رسیدگی به اتهامات خانم سمیع‌زاده و خانم حقیقت روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت با حضور وکلا و "بنا به دستور قاضی بدون حضور متهمین" برگزار شد.

 3. دبیر کل حزب‌الله لبنان اختلاف ایران و روسیه بر سر سوریه را رد کرد

  نصرالله

  حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، گزارش‌ها درباره اختلاف و تضاد منافع میان ایران و روسیه درباره سوریه را رد کرده و گفته است که چنین گزارش‌هایی "جنگ روانی در پی شکست نقشه‌های آمریکا و دیگر قدرت‌های سلطه‌جو است." با وجود این آقای نصرالله "ارزیابی متفاوت " ایران و روسیه درباره وضعیت سوریه را طبیعی خوانده است.

  او همچنین اظهارات وزیر دفاع اسرائیل درباره پیش‌بینی عقب‌نشینی نیروهای ایرانی از سوریه تا آخر سال ۲۰۲۰ را "احمقانه" توصیف کرد و گفت حضور ایران "مستشاری" است. دبیر کل حزب‌الله لبنان اسرائیل را به "جنگ خیالی" با نیروهای ایرانی در سوریه متهم کرد.

 4. رئیس پیشین ستاد انتخابات ترامپ در حصر خانگی

  رئیس پیشین ستاد انتخابات ترامپ

  رئیس پیشین ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ که به جرم توطئه و کلاهبرداری محکوم به تحمل مجازات زندان شده به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا از زندان به حصر خانگی منتقل شده است.

  پل منافورت به هفت سال و نیم زندان محکوم شده و تنها کمی بیش از یکسال از دوره محکومیت خود را سپری کرده است. وی که در ۷۱ سالگی به سر می‌برد، پس از تحقیقات دادگستری ایالات متحده آمریکا درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری محکوم شناخته شد.

  در میان زندانیان ایالات متحده بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ مبتلا به کرونا گزارش شده و ۵۰ تن هم جان باخته‌اند.

 5. تعطیلی ۴ روزه لبنان در پی افزایش ابتلا به کرونا

  عروس و داماد در شرق بیروت
  Image caption: عروس و داماد در شرق بیروت

  دولت لبنان اعلام کرد که سراسر این کشور به مدت ۴ روز تعطیل خواهد بود. این اقدام پس از افزایش شمار مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ است. دولت لبنان به تازگی لغو محدودیت‌های وضع شده از ۲ ماه پیش را آغاز کرده بود.

  فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و آرایشگاه‌ها اجازه بازگشایی یافته بودند با این حال دوباره مجبور به تعطیلی شدند. دولت لبنان مذاکراتی را با صندوق بین‌المللی پول برای ضمانت کمک‌های مالی آغاز کرده است. لبنان تاکنون ابتلای ۸۷۰ تن به کووید-۱۹ و مرگ ۲۶ تن را در این رابطه گزارش کرده است.

  تعطیلی دوباره و سراسری لبنان کهاز ساعت ۱۹ امروز به وقت محلی تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت شامل مراکز بهداشتی، کشاورزی و صنایع نمی‌‌شود.

 6. سازمان بهداشت جهانی: راه درازی برای کنترل کرونا پیش روست

  سازمان بهداشت جهانی
  Image caption: هند - دهلی نو

  مایک ریان، کارشناس ارشد فوریت‌های سازمان بهداشت جهانی گفته که "جهان مسیری بسیار طولانی را برای پیمودن در پیش دارد تا بتواند همه‌گیری ویروس کرونا در کنترل درآورد."

  به گفته رئیس برنامه فوریت‌های سازمان بهداشت جهانی خطرات کووید-۱۹، بیماری‌های تنفسی ناشی از ویروس جدید کرونا در سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی بالا باقی مانده است. آقای رایان در یک نشست خبری آن‌لاین از "فجایع چرخه معیوب بهداشت عمومی و اقتصاد در صورت لغو محدودیت‌ها بدون توانایی تشخیص موج تازه شیوع" ابراز نگرانی کرده است.

  شیوع ویروس کووید-۱۹ که ووهان چین آغاز شد تاکنون ۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تن را مبتلا کرده و منجر به مرگ ۲۹۱ هزار و ۳۷۵ تن شده است.

 7. کرونا: آمریکا دستگاه های تنفس مصنوعی فرستاده روسیه را استفاده نخواهد کرد

  آمریکا می گوید دستگاه های تنفسی فرستاده روسیه را تا زمان پایان تحقیق در باره دو آتش سوزی مرگبار در بیمارستان های آن کشور استفاده نخواهد کرد.

  این ونتیلاتورها مرتبط به آتش سوزی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مبتلایان کرونا در روز سه شنبه در سن پترزبورگ و بیمارستانی در مسکو در هفته گذشته دانسته می شوند که منجر به کشته شدن ۶ نفر شد.

  مقامات روسیه پس ازآن که دستگاه های تنفسی نوع "آونتا- ام" به بروز آتش سوزی ربط داده شدند استفاده از آن هارا در سراسر کشور به تعلیق درآوردند.

  سازندگان این دستگاه ها می گویند آن ها از سال ۲۰۱۲ بدون نگرانی ایمنی مورد استفاده بوده اند.

 8. پیش‌بینی اوپک برای کاهش شدید تقاضای جهانی نفت

  سازمان کشورهای صادرکننده نفت پیش‌بینی‌ کرده است که تقاضای جهانی نفت خام در سه ماهه جاری سال با افت شدید رو به رو شود. این پیش‌بینی در حالی است که شماری از کشورها مراحل تدریجی لغو محدودیت‌ها و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی را آغاز کرده‌اند.

  بر اساس گزارش ماهانه اوپک، این سازمان انتظار دارد که امسال تقاضای جهانی نفت روزانه ۹ میلیون و ۷۰ هزار بشکه یا برابر ۹ و یک دهم درصد باشد. همچنین اوپک برآورد کرده در سه ماهه جاری شاهد بیش‌ترین کاهش تقاضا و کمترین پیش‌بینی تقاضا در سه ماهه دوم تا ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز باشد.

 9. روسیه: تصمیم غنی برای تغییر رویکرد جنگ با طالبان مذاکرات صلح را متوقف می‌کند

  کابلوف
  Image caption: ضمیر کابلوف

  ضمیر کابلوف، نماینده‌ ویژه روسیه برای افغانستان گفته تصمیم محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان برای از سرگیری عملیات تهاجمی باعث توقف گفتگوهای "بین‌الافغانی" صلح خواهد شد.

  به گزارش خبرگزاری تاس روسیه آقای کابلوف این تصمیم را " قابل تاسف‌" خوانده است.

  او همچنین اضافه کرده است که چنین حرکتی نشان می‌دهد که "اداره کابل" به شروع زودهنگام این گفتگوها علاقه ندارد.

  در پی دو حمله انتحاری در کابل و ننگرهار در روز گذشته که باعث کشته شدن دست‌کم ۵۰ نفر شد،‌ آقای غنی به نیروهای امنیتی دستور داد تا عملیات تهاجمی علیه شورشیان را آغاز کنند.

  با آن که گروه طالبان گفت در این حملات نقشی ندارد اما دولت افغانستان این گروه را یکی عاملان آن می‌داند.

 10. منبع ثانویه اوپک: تولید نفت ایران در ماه آوریل حدود دو میلیون بشکه در روز بوده

  OIL

  دبیرخانه اوپک در گزارش ماهانه خود درباره بازار نفت، به نقل از منابع ثانویه تولید روزانه نفت ایران در ماه آوریل را کمتر از دو میلیون بشکه در روز اعلام کرده که نسبت به ماه قبلی (مارس) کاهش ناچیزی داشته است.

  در این گزارش مجموع تولید اعضا در ماه آوریل ۳۰/۴ میلیون بشکه در روز اعلام شده است.بیشترین افزایش تولید مربوط به عربستان، امارات متحده عربی و کویت بوده است.

  روسیه و عربستان در ماه آوریل و پس از مدتی تنش به کاهش ۹/۷ میلیون بشکه در روز تن دادند که ماه مه اجرایی شده است.

  بازار نفت هم اکنون به دلیل کاهش تقاضای ناشی از شیوع کرونا با مازاد عرضه روبروست.

 11. هشدار صدراعظم آلمان: نباید دستاورد کنترل کرونا را به خطر انداخت

  مرکل

  صدر اعظم آلمان از شهروندان این کشور خواسته که با شتاب برای بازگشت به روند زندگی پیش از شیوع کرونا، دستاوردهای مقابله با شیوع این بیماری را به خطر نیاندازند.

  آلمان از نیمه مارس به حال تعطیل درآمد. دولت آنگلا مرکل در این مدت توانسته تا نرخ مرگ و میر را نسبت به دیگر کشورها کنترل کرده و پائین نگه دارد.

  در این هفته فروشگاه‌ها، مدارس و کارخانه‌ها دوباره فعالیتشان را از سر گرفته و شماری از مرزها بازگشایی شده‌اند. با این همه مقرراتی مثل حفظ فاصله یک و نیم متری افراد از یکدیگر و استفاده از ماسک صورت در وسایل حمل و نقل عمومی و فروشگاه‌ها پا برجاست.

  خانم مرکل در جمع نمایندگان پارلمان گفته "کرونا همچنان خطری برای همه ما است." وی افزوده که "آلمانی‌ها هنوز باید با همه‌گیری این ویروس مدتی را زندگی کنند چرا که درمان موثر یا واکسن آن تولید نشده است."

 12. لغو محدودیت‌ها در لهستان باوجود افزایش شمار مبتلایان به کرونا

  لهستان

  دولت لهستان به مالکان آرایشگاه‌ها و رستوران‌ها اجازه داده که از دوشنبه هفته آینده فعالیتشان را از سر بگیرند. این اقدام در ادامه لغو تدریجی محدودیت‌های مرتبط با مقابله با شیوع کرونا است. همچنین مدارس هم به در ساعاتی بازگشایی می‌شوند. این تصمیم در حالی است که لهستان روز گذشته بالاترین رقم ابتلا به کرونا را طی یک‌روز ثبت و اعلام کرده است. بر اساس آمار منتشر شده از سوی دانشگاه جان هاپکینز ۱۷ هزار و ۳۲ تن مبتلا و ۸۴۷ تن هم بر اثر کرونا جان باخته‌اند.

 13. هشدار سفارت آمریکا درباره شیوع کرونا در تانزانیا

  سفارت ایالت متحده آمریکا در تانزانیا هشدار داده که خطر افزایش ابتلا به ویروس کووید-۱۹ در این کشور وجود دارد. هشدار سفارت آمریکا همزمان با خودداری دولت تانزانیا از انتشار آمار موارد تازه ابتلا به کرونا است.

  در همین حال بیمارستان‌ها در شهر دارالسلام با هجوم بیماران رو به رو است و احتمال در معرض ویروس کووید-۱۹ قرار گرفتن بسیار زیاد است.

  جان مگوفولی، رئیس جمهوری تانزانیا مسوولان بهداشت و درمان را به اغراق درباره بحران همه‌گیری کرونا متهم کرده است. وی بارها از مردم این کشور خواسته تا به مساجد و کلیساها رفته و دعا کنند. رئیس جمهوری تانزانیا گفته که دعا و نیایش این ویروس را شکست می‌دهد.

  آخرین باری که مقامات دولت تانزانیا آماری درباره شیوع کرونا در این کشور منتشر کردند ۲۹ آوریل بود. بر اساس گزارش آن‌زمان، ۵۰۹ تن مبتلا و ۲۱ تن هم جان باخته‌اند.

 14. گفتگو با رضا علیجانی درباره فاصله‌گذاری اجتماعی در مراسم مذهبی در ایران

  View more on twitter
 15. سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت فروش وکالتی این سهام را تکذیب کرد

  حسین فهیمی، سخنگوی "ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت" اخبار منتشر شده درباره امکان فروش وکالتی سهام عدالت را رد کرده است.

  رسانه‌های ایران پیشتر به نقل از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از صدور مجوزشورای عالی بورس برای فروش وکالتی سهام عدالت خبر داده بودند.

  آقای فهیمی به خبرگزاری ایلنا گفته: درباره نحوه اجرا آن تصمیم گیری خواهد شد و پس از نهایی شدن، جزییات اجرایی آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

  با اعلام آزادسازی سهام عدالت به سهامداران ۳۰ روز فرصت داده شد بود تا انتخاب کنند که از طریق شرکت‌های استانی سهام عدالت این سهام را نگه دارد یا آن را بفروشد.

 16. روند صعودی مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در جهان در ۵ ماه اخیر

  آمار جهانی کرونا
 17. بازار خودرو؛ پارکینگ‌ها و انبارها 'باید موجودی خودروهای خود را اعلام کنند'

  IRNA

  حسین مدرسی خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید بنابر اعلام سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان "تمام پارکینگ ها و انبارها باید موجودی خودروی خود را اعلام کنند و ممانعت از این عمل نیز مشمول تخلفات احتکار است."

  او اولویت تحویل خودرو را با متقاضیانی دانسته که تاکنون خودرویی نداشتند؛ این البته در حد پیشنهاد است.

  این اظهارات در حالیست که بازار خودرو طی هفته‌های پیش متلاطم بود و به افزایش شدید قیمت‌ها در بازار آزاد منجر شد.

  در نهایت شورای رقابت قیمت کارخانه‌ای خودروسازان بزرگ را افزایش داد؛ سایپا ۲۳ درصد و ایران خودرو ده درصد.

  این تلاش دولت برای کاهش اختلاف قیمت خودرو در حاشیه بازار و کارخانه صورت گرفته است.

  یکی از دلایل برکناری رضا رحمانی، وزیرسابق صمت اتفاقات اخیر در بازار خودرو بوده است.

 18. زندانیان ایرانی در آمریکا چه کسانی هستند؟

  اسناد وزارت دادگستری آمریکا و گزارش‌های رسانه‌ای به فهرستی از ایرانی‌هایی را نشان می‌دهد که بعضا دوتابعیتی هستند و بیشتر آنها به دلیل نقض تحریم‌های ایران یا به نوعی ارتباط با حکومت ایران در آمریکا زندانی شده‌اند. بعضی به قید وثیقه آزادند یا در انتظار اخراج از خاک آمریکا هستند.

  مطلبی از رضا ثابتی و پریزاد نوبخت را اینجا بخوانید.