Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. متهم شدن اعضای یک گروه راست افراطی

  به گفته دادستاتن ها سه عضو یک گروه راست افراطی در شهر لاس وگاس واقع در ایالت نوادا در غرب آمریکا به تلاش برای بهره برداری از اعتراضات مسالمت آمیز و تحریک خشونت متهم شده اند.

  به گفته دفتر دادستان محلی ادعا شده است که این سه نفر اعضای جنبش "بوگالو" باشند که به گفته دادستان ها "اصطلاحی است که افراط گرایان برای اشاره به جنگ داخلی و یا فروپاشی اجتماعی در آینده از آن استفاده می کنند."

  نیکلاس تروتانیچ دادستان فدرال در نوادا در بیانیه ای نوشت: "تحریک کنندگان خشونت اعتراضات و تظاهرات مسالمت آمیز در سراسر کشور از جمله در نوادا را ربوده و از خشم واقعی و مشروع معترضان به خاطر مرگ آقای فلوید برای مقاصد رادیکال خود بهره برداری کرده اند."

  "سازمان های مجری قانون تلاش می کنند نگذارند خشونت و تخریب در آزادی بیان مردم اختلال ایجاد کند و جان آنها را تهدید کند."

  مقام ها می گویند این سه نفر اواخر ماه پیش بعد از تلاش برای استفاده از ککتل مولوتف بازداشت شدند.

 2. فریاد 'نمی توانم نفس بکشم' در نزدیکی کاخ سفید

  View more on twitter

  تظاهرکنندگان در پایتخت آمریکا، واشنگتن دی سی، بار دیگر در نزدیکی کاخ سفید راهپیمایی کرده اند.

  آنها در هوای ۳۲ درجه ای عصر چهارشنبه کف خیابان دراز کشیدند و فریاد زدند: "نمی توانم نفس بکشم" سر دادند.

  "نمی توانم نفس بکشم" از آخرین جملاتی بود که جورج فلوید، مرد ۴۶ ساله سیاهپوست، پیش از خفگی زیر فشار زانوی یک مامور پلیس سفید پوست در مینه سوتا بر زبان راند. مرگ او به اعتراضات گسترده منجر شده است.

  همزمان شهردار واشنگتن ساعت مقررات منع تردد را که در دو شب قبل از ساعت ۱۹:۰۰ شروع می شد به ساعت ۲۳:۰۰ شب تغییر داده است.

  اعتراضات به مرگ جورج فلوید در روزهای سه شنبه و چهارشنبه در آرامش بیشتری برگزار شد و گفته می شود شهرهای مختلف درحال بازبینی مقررات منع تردد هستند.

  شهردار سیاتل چهارشنبه اعلام کرد که به مقررات منع تردد پایان می دهد. جنی درکن گفت که تظاهرات مسالمت آمیز می تواند ادامه یابد.

 3. 'اسنپ‌چت' تبلیغ حساب ترامپ را متوقف کرد

  اسنپ چت

  'اسنپ‌چت' می گوید تبلیغ کردن حساب دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را متوقف می کند.

  به این ترتیب حساب رئیس جمهور آمریکا دیگر در بخش "دیسکاور" این اپلیکیشن ظاهر نمی شود. این شرکت گفت که "صداهایی که به خشونت نژادی و بی عدالتی دامن می زنند را تقویت نخواهد کرد."

  این تصمیم پس از آن گرفته می شود که آقای ترامپ گفت اگر تظاهرکنندگان از حصار محافظ کاخ سفید رد شوند "سگ های درنده" و "سلاح های شوم" را علیه آنها به کار خواهد بست.

  پیشتر شبکه اجتماعی توییتر هم تصمیم به پنهان کردن این توییت آقای ترامپ گرفت.

  شرکت اسنپ که صاحب 'اسنپ‌چت' است گفت: "خشونت نژادی و بی عدالتی در جامعه ما جایی ندارد و ما در کنار همه کسانی می ایستیم که در جستجوی صلح، عشق، برابری و عدالت در آمریکا هستند."

 4. اعلام اتهام سنگین‌تر علیه ماموری که پا روی گردن جورج فلوید گذاشت

  View more on twitter
 5. پرونده قتل جورج فلوید؛ 'اعلام اتهام علیه سه مامور پلیس دیگر'

  بر اساس گزارش‌ها از آمریکا دادستانی ایالت مینه‌سوتا به زودی سه مامور پلیس دیگر را که در کشتن جورج فلوید دست داشته‌اند، به معاونت در قتل متهم می‌کند. ماموری هم که پا روی گردن آقای فلوید گذاشته بود، احتمالا با اتهامی سنگین‌تر، یعنی قتل درجه دو روبرو خواهد شد. امی کلوبشار، سناتور ایالت مینه‌سوتا هم این گزارش‌ها را تایید کرده است.

  مقام‌های ایالات مینه‌سوتا به دلیل تعلل در اعلام اتهام علیه هر چهار افسر در پرونده قتل جورج فلوید با انتقادهای زیادی روبرو شده‌اند. خانواده آقای فلوید تصمیم تازه دادستانی را گامی مهم در راه عدالت توصیف کرده است.

 6. درخواست تحقیق درباره دو حمله به خبرنگاری در تاجیکستان

  مسئولان ۱۵ سازمان اجتماعی و گروهی از خبرنگاران در تاجیکستان خواستار تحقیق همه‌جانبه درباره دو حادثه ضرب و شتم عبدالله غربتی، خبرنگار خبرگزاری غیردولتی "ایشا پلاس" شده‌اند.

  عبدالله غربتی، خبرنگار ۲۳ ساله خبرگزاری "ایشا پلاس"در ماه مه دو بار مورد حمله قرار گرفت. نخست دو فرد ناشناس به او شب ۱۱ مه در نزد خانه اجاره‌اش، در یکی از محلات اطراف شهر دوشنبه حمله کردند. بار دوم روز ۲۹ مه آقای غربتی در ناحیه خراسان، واقع در جنوب تاجیکستان مورد حمله سه نفر قرار گرفت.

  مقامات عاملان حادثه اول را تا حال شناسایی نکرده‌اند. اما در رابطه به ضرب و شتم عبدالله غربتی در ناحیه خراسان دیروز دادگاه سه ساکن این ناحیه را مجرم شناخت و هر کدامی از آنها را ۵۸۰ سامانی (۵۶ دلار) جریمه کرد.

  در حالی که دادگاه این افراد را بر اساس قانون تخلف اداری مجرم شناخت، نمایندگان جامعه مدنی معتقدند که عاملان حمله به خبرنگار باید بر اساس قانون کیفری تاجیکستان برای مانع شدن به فعالیت قانونی روزنامه‌نگاری مجازات می‌شدند.

  عبدالله غربتی در خبرگزاری"ایشا پلاس" در ماههای اخیر عمدتاً به تهیه و نشر گزارشهای تصویری در مورد لزوم راه‌اندازی قرنطینه، تأمین کادر درمانی بیمارستانها با لباس و وسایل شخصی حفاظتی و آمادگی بیمارستانها برای پذیرش بیماران کووید-۱۹ مشغول بود.

  عبدالله غربتی
 7. آزمایش بالینی داروی مالاریا برای درمان کرونا از سر گرفته می‌شود

  سازمان بهداشت جهانی می‌گوید آزمایش بالینی داروی هیدروکسی‌کلروکین برای درمان بیماران کووید-۱۹ را حدود یک هفته بعد از توقف آن از سر می‌گیرد.

  آزمایش‌ این داور به دلایل مربوط به ایمنی متوقف شده بود اما بعد از بررسی دوباره این سازمان اعلام کرد که دلیلی برای ادامه این توقف نمی‌بیند و آزمایش‌ آن را در ۳۵ کشور دوباره شروع می‌کند.

  هیدروکسی‌کلروکین به صورت معمول برای درمان مالاریا و همین طور التهاب مفاصل به کار می‌رود. پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا این دارو را برای پیشگیری و درمان کرونا پیشنهاد کرده بود.

 8. حشمت فنایی هنرپیشه سینما و تئاتر افغانستان درگذشت

  حشمت فنایی، هنرپیشه معروف سینما و تئاتر افغانستان در سن ۷۲ سالگی در کابل درگذشت.

  مسعود فنایی، پسر آقای فنایی خبر درگذشت او را در حساب فیسبوکش تایید کرده است.

  آقای فنایی که در اتحاد شوروی سابق تحصیل کرده بود، از هنرمندان سابقه‌دار سینمای افغانستان بود که در ده‌ها فیلم افغانی نقش ایفا کرده بود.

  او در فیلم‌های چون گناه، دختر با پیراهن سفید، فرار، اراده، حادثه در راه، صبور سرباز و فیلم هندی کابل اکسپرس نقش بازی کرد.

  حشمت فنایی
 9. بریتانیا مسافران به این کشور را قرنطینه می‌کند

  وزارت کشور بریتانیا برنامه‌ قرنطینه ۱۴ روزه تمامی کسانی که به مرزهای این کشور وارد می‌شوند را تائید کرده است. پریتی پاتال، وزیر کشور بریتانیا در پارلمان اعلام کرد که مرزبانان از مسافران می‌خواهند تا فرمی را حاوی راه‌های تماس و محل قرنطیه پر کنند. بر این اساس، ترک زودهنگام محل قرنطینه در انگلستان می‌تواند به جریمه‌ای تا مبلغ هزار پوند یا پیگرد قانونی منجر شود.

  آمار ارایه شده از سوی وزارت بهداشت بریتانیا حاکی است که ۳۵۹ تن دیگر از مبتلایان به کرونا جان باخته و مجموع مرگ ناشی از این بیماری در این کشور به ۳۹ هزار و ۷۲۸ تن رسیده است. همچنین نتیجه آزمایش کرونا برای هزار و ۸۷۱ تن در ۲۴ ساعت گذشته در بریتانیا مثبت بوده است.

 10. مأموران مرزی از شلیک به کولبران 'واهمه‌ای ندارند'

  View more on twitter
 11. مرگ خدمتکار هشت ساله بر اثر ضربات کتک کارفرما در پاکستان

  روزنامه دان در پاکستان گزارش داده که یک دختر هشت ساله که خدمتکار خانواده‌ای در راولپندی بوده، به خاطر فرار کردن چند پرنده از قفس، کتک خورده و بر اثر جراحاتی که داشته درگذشته است. زمانی که دختربچه را به بیمارستان رساندند، او هنوز زنده بوده است.ظاهرا این کودک در قفس را باز کرده بوده که به طوطی‌ها غذا بدهد اما آنها فرار کرده‌اند.هر دو صاحبکار او بازداشت شده‌اند.

 12. برنامه اصلاح ساختار بودجه ایران به مجلس ارایه می‌شود

  رییس سازمان برنامه و بودجه ایران خبر داده که برنامه "اصلاح ساختار بودجه" روز شنبه به مجلس ارایه می‌شود. محمد باقر نوبخت در توییتر از این برنامه با عنوان "جراحی بزرگ نظام اقتصادی و اداری" یاد کرده است.

  پیش‌تر محمود احمدی‌نژاد، در مقام رئیس جمهوری در زمان اجرای طرح یارانه‌های نقدی از این اقدام به عنوان "جراحی بزرگ نظام اقتصادی" یاد می‌کرد.

  آقای نوبخت با انتشار یک توئیت نوشته "برنامه اصلاح ساختار بودجه با رویکرد قطع وابستگی به نفت که با همکاری صاحب نظران در سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه شده، پارسال به شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارسال شد."

 13. تاجیکستان: ۱ نفر بر اثر کرونا جان باخت

  دولت تاجیکستان اعلام کرده که در شبانه روز گذشته به تعداد جانباخته‌های ابتلا به ویروس کووید-۱۹ تنها یک نفر افزوده شده و به این ترتیب بر اساس گزارش‌های رسمی از آغاز شیوع کرونا تا امروز ۴۸ تن در تاجیکستان به دلیل این بیماری جان باخته‌اند.

  وزارت بهداشت و تأمین اجتماعی تاجیکستان اعلام کرده که ۹۱ تن در ۲۴ ساعت گذشته به کووید-۱۹ مبتلا شده و شمار کل مبتلایان به این ویروس به ۴ هزار و ۱۹۱ تن رسیده است. مقامات بهداشتی تاجیکستان می‌گویند که از ۲۹ آوریل تا امروز ۲ هزار و ۳۴۷ تن از بیماران کرونا بهبود یافته‌اند.

 14. صدیقه وسمقی به دادگاه انقلاب فراخوانده شد

  صدیقه وسمقی

  صدیقه وسمقی، نماینده اسبق تهران در نخستین دوره شوراهای شهر و روستا با شکایت وزارت اطلاعات به دادگاه انقلاب تهران احضار شده است. به گزارش مستقل آنلاین بر اساس این احضاریه که به دست وکیل وی، محمود علیزاده طباطبایی رسیده، خانم وسمقی باید در تاریخ ۴ تیر ماه در دادگاه حاضر شود.

  نویسنده کتاب "حتما راهی هست" مهر سال ۱۳۹۶ از سوئد به ایران بازگشت. وی که پیش‌تر به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود در بدو ورود بازداشت شد. خانم وسمقی از۳۰ مهر تا ۱۴ آبان آن سال در زندان اوین بازداشت بود.

 15. استقبال جان بولتون از رویکرد بریتانیا در برابر هنگ کنگ

  جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین کاخ سفید از تصمیم نخست وزیر بریتانیا برای اجازه کار و اقامت به ۳ میلیون تبعه هنگ کنگ در صورت وضع "قانون جدید امنیت ملی" در این منطقه خودمختار استقبال کرد.

  آقای بولتون که یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده است با انتشار توئیتی نوشت که آمریکا هم باید رویکری مشابه در پیش‌ گیرد.

  بوریس جانسون گفته که صورت تصویب نهایی قانون جنجال برانگیز امنیت ملی، روند اعطای تابعیت به اتباع هنگ کنگ را تسهیل می‌کند و یکی از تغییرات بزرگ و تاریخی در قوانین مهاجرتی بریتانیا خواهد بود.

  View more on twitter
 16. هشدار درباره احتمال آتش سوزی در جنگل‌های شمال ایران

  رضا بیانی یک مقام ایرانی در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به خبرگزاری ایسنا گفته است رطوبت هوا در جنگل‌های هیرکانی شمال ایران به‌شدت کاهش پیدا کرده و شرایط جوی به گونه‌ای است که پتانسیل وقوع آتش‌آسوزی بسیار بالا رفته است.

  بر اساس این گزارش رطوبت نسبی در جنگل‌های هیرکانی شمال ایران به شدت کاهش پیدا کرده و به حدود ۱۳ درصد رسیده در حالی که در شرایط عادی در حدود ۳۰ درصد است.

  در حال حاضر دمای هوای در شمال ایران به بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رسیده و سرعت باد نیز در مناطق جنگلی حدود ۲۲ کیلومتر بر ساعت گزارش شده است.

  آقای بیانی گفته احتمال وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های هیرکانی به‌شدت افزایش پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود که این وضع تا روز شنبه ۱۷ خرداد ادامه داشته باشد.

 17. گزارش‌ها از لو رفتن اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک رایتل در ایران

  خبرگزاری ایسنا می‌گوید گزارش‌ها حاکی از هک شدن مرکز داده‌های شرکت خدمات ارتباطی رایتل در ایران و لو رفتن اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک آن در اینترنت است.

  ایستا گزارش داده که ظاهرا این اطلاعات شامل اسم، کد ملی، شماره تلفن، آدرس و کد پستی مشترکان می‌شود و در اینترنت برای فروش قرار گرفته است.

 18. کرونا در بریتانیا؛ تصویر کارکنان مشاغل کلیدی روی مجله ووگ

  JAMIE HAWKESWORTH

  نسخه انگلیسی زبان مجله ووگ در بریتانیا قصد دارد تا جلد ماه آینده‌اش را به تصویر سه زن که همگی از کارکنان مشاغل کلیدی در لندن هستند، اختصاص بدهد. تصویر یک راننده قطار درون شهری، یک ماما و یک شاغل در سوپرمارکت روی جلد ماه ژوئیه این مجله مد خواهد بود. این سه زن به نمایندگی از میلیون‌ها شاغل در بریتانیا که در اوج شیوع کرونا به فعالیتشان ادامه داده‌اند، انتخاب شده‌اند.

 19. چرا بریتانیا می‌خواهد به ساکنان هنگ‌کنگ اجازه شهروندی بدهد؟

  View more on twitter
 20. آتش سوزی در پالایشگاه تهران یک کشته برجا گذاشت

  رئیس روابط عمومی شرکت پالایش نفت تهران خبر آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران را تائید کرده و از جان باختن یکی از کارکنان این مجموعه خبر داده است. حمیدرضا جعفری به خبرگزاری مهر گفته که علاوه بر جان باختن یک تن بر اثر سوختگی، یکی دیگر از کارکنان هم مصدوم شده است. وی دلیل این سانحه را نشت بنزین عنوان کرده و گفته که حریق مهار شده است.