Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. مجید طاهری زندانی متهم به دور زدن تحریم ها به ایران برگشت

  مجید طاهری، پزشک ایرانی ساکن آمریکا که به دور زدن تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی متهم شده بود، پس از آزادی از زندان به ایران برگشت.

  حسین جابری انصاری، معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران از آقای طاهری در فرودگاه استقبال کرد.

  آقای جابری انصاری هنگام استقبال از آقای طاهری، مذاکرات با سوییس، حافظ منافع ایالات متحده در ایران را در آزادی آقای طاهری مهم دانست.

  آقای طاهری هم علت بازداشت خود را "کمک به دانشگاه تهران برای تولید واکسن ضدسرطان عنوان کرد."

  آقای طاهری که ۳۳ سال در آمریکا زندگی کرده، یک سال و شش ماه در آمریکا زندانی بود و پنجشنبه گذشته همزمان با آزادی مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی که در ایران زندانی بود، آزاد شد.

  پیش از آن نیز سیروس عسگری، استاد دانشگاه که پس از تبرئه از اتهام دور زدن تحریم های ایران، به خاطر انقضای ویزا در بازداشت پلیس مهاجرت آمریکا بود،‌ به ایران برگشته بود.

  جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران جمعه گذشته آزادی این زندانیان را مبادله انسان دوستانه نامید و بر خواسته ایران برای تبادل همه زندانیان دو طرف تاکید کرد.

  مجید طاهری در فرودگاه به همراه معاون وزیر خارجه ایران
  Image caption: مجید طاهری در فرودگاه به همراه معاون وزیر خارجه ایران
 2. شورای شهر مینیاپولیس نیروی پلیس را منحل می کند

  گروهی از اعضای شورای شهر مینیاپولیس وعده داده اند که نیروی پلیس این شهر را منحل خواهند کرد.

  نه عضو شورای شهر مینیاپولیس یکشنبه با حضور در تجمع معترضان به کشته شدن یک مرد سیاه پوست به دست پلیس در این شهر، این خبر را اعلام کردند.

  در دو هفته گذشته شهرهای آمریکا شاهد برگزاری تظاهرات گسترده در اعتراض به مرگ جورج فلوید ۴۶ ساله در حین بازداشت به وسیله پلیس مینیاپولیس بوده است.

  به گفته این گروه نه نفری از اعضای شورای شهر مینیاپولیس که اکثریت را در این شورای ۱۳ نفری در اختیار دارند، هدف آنها از انحلال پلیس پایان دادن به روابط مسموم پلیس با شهروندان است.

  به گفته آنها یک نیروی ضامن امنیت عمومی با محوریت محله ها و جوامع جایگزین نیروی پلیس خواهد شد.

  جزییات طرح این نمایندگان برای جایگزین کردن پلیس مشخص نیست.

  به گفته این گروه از اعضای شورای شهر مینیاپولیس، اقدام های قبلی برای اصلاح عملکرد پلیس موفق نبوده است.

  در پی گسترش تظاهرات نژادی و اعتراض به خشونت پلیس نسبت به سیاه پوستان، گروهی از معترضان خواهان قطع بودجه پلیس های محلی و انحلال آنها شده بودند.

 3. سناتور آمریکایی چین را به کارشکنی در تولید واکسن ویروس کرونا متهم کرد

  یک سناتور آمریکایی چین را متهم کرده است که برای شکست دادن تلاش کشورهای غربی برای کشف واکسن بیماری کووید-۱۹ تلاش می کند.

  ریک اسکات، سناتور جمهوری خواه در مصاحبه با بی بی سی بدون ارائه مدرک ادعا کرد سازمان های اطلاعاتی به شواهدی دست پیدا کرده اند که نشان می دهد حزب کمونیست چین در تولید واکسن ویروس کرونا کارشکنی می کند.

  آقای اسکات گفت:‌ چین نمی خواد که ما، بریتانیا و اروپا زودتر این کار را انجام دهیم. آنها تصمیم گرفته اند که با آمریکا و دموکراسی های جهان دشمن باشند.

  حکومت چین هنوز به این سخنان واکنش نشان نداده ولی در پاسخ به اتهام های آمریکا درباره پنهان کاری در رابطه با شیوع ویروس کرونا، اعلام کرده است که آمریکا را از چهارم ژانویه در جریان بروز این بیماری قرار داده است.

  این سخنان در حالی مطرح می شود که رقم رسمی قربانیان ویروس کرونا در سراسر جهان به ۴۰۰ هزار نفر رسیده است و تعداد بیماران شناسایی شده نیز به ۷ میلیون نزدیک شده است.

 4. ابراز تاسف ابی از 'ممنوع التصویر شدن محمد رضا حیاتی'

  ابراهیم حامدی، خواننده مشهور ایرانی با انتشار متنی در اینستاگرام از ممنوع التصویر شدن محمد رضا حیاتی،‌ گوینده با سابقه خبر در صدا و سیمای ایران ابراز تاسف کرده است.

  ابی در اینستاگرام نوشت از خبر ممنوع التصویر شدن آقای حیاتی به خاطر ابراز علاقه به او متاسف است و از رویکرد حکومت ایران به هنرمندانی مانند او و هوادارانشان ابراز ناراحتی کرد.

  از آقای حیاتی نقل قول شده است که پس از ابراز علاقه به صدای ابی، به او گفته شده است که به صدا و سیما نیاید.

  ابی در اینستاگرام نوشت: "با خبر شدم که جناب حیاتی به دلیل اعلام علاقه شخصی شان به بنده، ممنوع التصویر شده اند. باید اعتراف کنم که بسیار متاسف شدم و هنوز بعد از چهل و یک سال تبعید نمی دانم من و هنرمندانی چون من مرتکب چه گناهی شده بودیم به جز اهدای شادی به مردم و خواندن از آزادی که تا به امروز طرفداران و علاقمندانمان تحت فشار و زور هستند. برای آقای حیاتی آرزوی زندگی آرام در کنار خانواده دارم."

  محمد رضا حیاتی به تازگی در یک برنامه تلویزیونی در ایران صدای ابی را صدای سال ها خاطره نامیده بود.

  آقای حیاتی در واکنش به صحبت ها درباره اختلاف کلامی محسن چاووشی با ابی گفت:‌ "من خودم از ارادتمندان ابی هستم. صدای ابی برای من صدای سال ها خاطره است."

  با این حال، او بعدا با منتشر کردن فیلمی در شبکه های اجتماعی تاکید کرد که صرفا "ذکر خاطرات کرده و اصل و ریشه ماجرا بی خبر بوده است."

  محمد رضا حیاتی از گوینده های قدیمی و مشهور خبر در ایران است و انتشار خبر ممنوع التصویری او با واکنش کاربران شبکه های اجتماعی همراه بوده است.

  View more on instagram
 5. 'غارت' دو شهرک در نزدیکی طرابلس پایتخت لیبی

  سازمان ملل می‌گوید گزارش‌های "متعددی" دریافت کرده از "غارت و تخریب در دو شهرک" در حومه طرابلس.

  پنج‌شنبه پیش نیروهای دولت وفاق ملی لیبی که سازمان ملل آن را به رسمیت می‌شناسد با کمک ارتش ترکیه به چهارده ماه پیشروی نیروهای ژنرال خلیفه حفتر پایان دادند. پس از خروج این نیروها از شهرک‌های اطراف پایتخت ویدئوهایی منتشر شده از غارت مغازها و و تخریب شهر ترهونه پیش از ترک آن.

  سامان ملل می‌گوید شانزده هزار نفر در منطقه ترهونه آواره شده‌اند.

  مصر، امارات و روسیه از ژنرال حفتر حمایت می‌کنند که نیروهایش بخش‌های بزرگی از شرق این کشور را در کنترل دارند.

  در همین حال رویترز خبر می‌دهد که تولید در پالایشگاه فیل پس از ماه‌ها توقف از سر گرفته شده است. شرکت ملی نفت لیبی هنوز این موضوع را تائید نکرده است. بنا بر این گزارش پالایشگاه فیل در جنوب‌غربی لیبی از دیروز دوباره راه‌اندازی شده است. این پالابشگاه قبلا هفتاد هزار بشکه نفت تولید می‌کرد.

 6. سخنگوی وزارت بهداشت ایران: این چه جور ماسک و ماسک زدن هست؟

  View more on twitter
 7. اعتراض به شرکت زنان در ورزش‌های زورخانه‌ای

  ورزش زنان

  عده‌‌ای از مخالفان حضور زنان در زورخانه‌ها و شرکت آنان در ورزش باستانی ایران، در زورخانه عراقی تهران به نشانه اعتراض تجمع کردند. ایسنا تجمع کنندگان را "اهالی و پیشکسوتان رشته ورزش‌های زورخانه‌ای و طلاب" عنوان کرده است.

  تجمع‌کنندگان در با انتشار بیانیه‌ای به مسئولان فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای به‌خاطر "حمایت از حضور زنان" در رشته‌های زورخانه‌ای، نسبت به هرگونه برنامه‌ریزی برای حضور زنان در این رشته "هشدار" دادند. آن‌ها حمایت از حضور زنان در این رشته را امری "مذموم و ناپسند و لکه‌ننگی بر کارنامه مسئولان فدراسیون" دانستند.

 8. حسین الله‌ کرم: باید شانس داشتن نامزد اصلاح طلب را سلب کرد

  حسین الله‌ کرم، دبیرکل شورای هماهنگی انصار حزب الله گفته "باید شانس داشتن هرگونه نامزد در سال ۱۴۰۰ را از جریان اصلاح طلب سلب کرد."

  دبیرکل انصار حزب‌الله بدون نام بردن از محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران وابسته به صدا و سیما افزوده: "بنیاد باران از قانون عبور کرده چرا که باید اغتشاشات را تقبیح کرده و از کار‌های اشتباه گذشته نظیر ظلم به نظام و مردم در سال ۸۸ عذرخواهی می‌کرد." ریاست بنیاد باران را محمد خاتمی برعهده دارد.

 9. پایین کشیدن نماد برده‌داری در بریتانیا

  Video content

  Video caption: معترضان مجسمه تاجر برده‌دار را پایین کشیدند

  در دومین روز اعتراضات ضدنژادپرستانه در بریتانیا، در بریستول در جنوب غربی انگلستان، معترضان مجسمه برنز ادوارد کولستون، تاجر برده‌دار را پایین کشیدند و به رودخانه انداختند. پلیس از معترضان خواسته بود که آرامش داشته باشند و راه دیگری برای بیان اعتراض بیابند اما یکی از معترضان طناب را دور مجسمه انداخت و آن را پایین کشید.وجود مجسمه این تاجر قرن هفدهم میلادی سال‌ها در بریستول محل اختلاف و بحث بوده است.

  یکی از معترضان
  Image caption: یکی از معترضان زانویش را روی مجسمه گذاشت همانطور که پلیس آمریکا زانویش را روی جورج فلوید، مرد آفریقایی‌تبار گذاشته بود
 10. ۴ تن از سرنشینان شناور بهبهان به ایران بازگشتند

  چهار تن از سرنشینان شناور غرق‌شده بهبهان به همراه جسد یکی دیگر از سرنشینان به ایران بازگردانده شد.

  خبرگزاری دانشجویان ایران گزارش کرده که نجات یافتگان از مرز شلمچه وارد ایران شده‌اند. پیش‌تر سرنشینان این شناوربه بصره منتقل شده بودند.

  شناور باری بهبهان روز جمعه بندر خرمشهر را با حدود ۸۰۰ تن سرامیک به مقصد بندر ام‌القصر عراق ترک کرده بود. این شناور در حوالی خور عبدالله غرق شد. جستجو برای یافتن دو سرنشین دیگر این شناور در آب‌های عراق تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

 11. بیژن قاسم‌زاده در دادگاه

  View more on instagram
 12. معترضان به سفارت ایران در کابل رنگ پاشیدند

  اعتراض شماری از اعضای حزب همبستگی افغانستان در برابر سفارت ایران در کابل

  شماری از اعضای حزب همبستگی افغانستان در اعتراض به سانحه آتش گرفتن خودرو حامل مهاجران افغان در ایران و غرق شدن شماری از افغان‌ها در مرز با این کشور، مقابل سفارت ایران در کابل تجمع و این حوادث را تقبیح کردند.

  معترضان به لوحه و درب سفارت ایران در کابل رنگ سرخ پاشیدند.

  آنها نیروهای امنیتی ایران را به "غرق کردن افغان‌ها در مرز" و "به آتش‌کشیدن خودرو افغان‌ها در یزد" متهم می‌کنند و آن را «جنایت نابخشودنی» می‌خوانند.

  در هلمند هم شماری از اعضای جامعه مدنی در همین رابطه اعتراض کردند و خواستار عدالت برای قربانیان شدند.

  شماری از ساکنان هلمند در پیوند به رویداد سوختن مهاجران افغان پرچم ایران را آتش زدند
  Image caption: شماری از ساکنان هلمند پرچم ایران را آتش زدند
 13. 'مرگ یک کولبر و زخمی شدن هفت نفر' در تیراندازی ماموران مرزی ایران

  بر اساس گزارش‌ها در دو روز گذشته در غرب ایران "یک کولبر کشته" و "هفت کولبر دیگر زخمی شده‌اند".

  خبرگزاری موکریان گزارش داده که شنبه هفدهم خرداد، یک کولبر به نام عمر مصلحتی‌فرد بر اثر تیراندازی ماموران مرزی ایران در سردشت کشته شده و سه کولبر دیگر هم در منطقه مرزی کانی‌زرد زخمی شده‌اند.

  سازمان حقوق بشری هه‌نگاو هم از زخمی شدن چهار کولبر دیگر در روز یکشنبه ۱۸ خرداد در سردشت خبر داده است.

  هفته پیش هم دو کولبر دیگر در اطراف خوی در غرب ایران کشته شدند. بیشتر بخوانید:

 14. 'اسکریپال، جاسوس سابق روس در بریتانیا به نیوزیلند مهاجرت کرد'

  سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا
  Image caption: سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا

  روزنامه ساندی تایمز، چاپ لندن به نقل از منابعی در دولت بریتانیا نوشته سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش یولیا که ماه مارس سال ۲۰۱۸ در سالزبوری مسموم شده بودند این کشور را ترک کرده و به نیوزیلند رفته‌اند.

  این روزنامه انگلیسی زبان نوشته آن‌ها قبل از این که به نیوزیلند بروند در مکانی امن تحت محافظت سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا زندگی می‌کردند. منابع آگاه ساندی تایمز گفته‌اند که هویت آقای اسکریپال و دخترش تغییر کرده و دولت به آنان برای زندگی در محل اقامت جدید کمک مالی کرده است.

  سرگئی اسکریپال، سرهنگ اطلاعات ارتش روسیه بود که به خدمت سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا درآمد و اسامی تعدادی از جاسوس‌های روسیه را در اختیار این سازمان قرار داد. وی در سال ٢٠٠٤ میلادی در روسیه بازداشت و سپس زندانی شد. دولت روسیه در سال ٢٠١٠ وی و چند نیروی اطلاعاتی دیگر غربی را با تعدادی از جاسوسان روسیه در آمریکا مبادله کرد.

 15. ادامه تظاهرات در اعتراض به کشته شدن جورج فلوید در بریتانیا

  تظاهرات در اعتراض به کشته شدن جورج فلوید در بازداشت پلیس آمریکا امروز یکشنبه در سراسر بریتانیا ادامه یافته است.

  دیروز نیز تظاهرات بدون خشونتی در مرکز لندن برگزار شد اما گروهی در نزدیکی مقر دولت به نیروهای پلیس مواد آتش‌زا پرتاب و ۲۷ پلیس را زخمی کردند. پلیس گفته شماری را بازداشت کرده است.

  کرسیدا دیک رئیس پلیس لندن از معترضان خواسته راهی دیگر برای ابراز دیدگاه‌های خود پیدا کنند اما لیزا ناندی وزیر خارجه دولت در سایه از حزب مخالف، کارگر، به بی‌بی‌سی گفت: "مردم نمی‌توانند در مقابل نژادپرستی سکوت کنند."

  او با جود همه گیری کرونا از تظاهرکنندگان حمایت کرد و گفت "جوانان حق دارند صدایشان را بلند کنند" اما از آنها خواست فاصله اجتماعی را مراعات کنند.

  در لندن تظاهرات امروز در مقابل سفارت آمریکا در جنوب این شهر برگزار شد و در شهرهای دیگر از جمله ناتینگهام و ادینبورو هم تظاهراتی برپا بوده است.

 16. خبر فوریترامپ دستور داد روند خروج نیروهای گارد ملی از واشنگتن آغاز شود

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییتی اعلام کرد که دستور آغاز روند خروج نیروهای گارد ملی از واشنگتن، پایتخت ایالات متحده را صادر کرده است.

  او گفته دلیل دستور تازه این است که "همه چیز تحت کنترل کامل درآمده است."

  با بالا گرفتن اعتراض‌ها در پی مرگ جورج فلوید با خشونت ماموران پلیس، آقای ترامپ دستور ورود نیروهای گارد ملی برای مقابله با معترضان را داده بود. این تصمیم با موجی از انتقاد و اعتراض روبرو شد.

  آقای ترامپ در توییت تازه‌اش نوشته است که نیروهای گارد ملی هر زمان لازم باشد "می‌توانند به سرعت برگردند."

  View more on twitter
 17. جان باختن ۱۱۰ تن از نیروهای درمانی ایران بر اثر کرونا

  پرستاران

  معاون اول رییس جمهوری ایران از جان باختن ۱۱۰ تن از پزشکان، پرستاران و کادر درمانی کشور در رابطه با مقابله با شیوع کرونا خبر داده است. اسحاق جهانگیری این خبر را در جلسه بررسی مشکلات و مسائل جامعه پزشکی کشور عنوان کرده و از آنان با عنوان "شهید" یاد کرده است.

 18. اعلام آمادگی ایران برای تبادل دوباره زندانی با آمریکا

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از آمادگی برای تبادل مابقی زندانیان با آمریکا خبر داده است. عباس موسوی به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران گفته "اگر امکان مبادله زندانیان وجود داشته باشد، ما این آمادگی را داریم مابقی افرادی که دربند آمریکا هستند را آزاد کرده و به کشور بازگردانیم."

  وی در رابطه با تبادل اخیر زندانی میان ایران و آمریکا هرگونه گفت‌وگوی مستتقیم طرفین را تکذیب کرده و گفته دولت سوئیس "مسئولیت مذاکره در این رابطه را برعهده" داشته است.

  سخنگوی وزارت خارجه ایران از ایرانیانی که به اتهام نقض تحریم‌ها در آمریکا زندانی هستند به عنوان "گروگان" یاد کرده است. به تازگی دولت ایران با استرداد یک زندانی آمریکایی، دو ایرانی را از آمریکا تحویل گرفته است.

 19. انگیزه‌های سیاسی برگزاری دادگاه طبری چیست؟

  View more on twitter
 20. موج دوم کرونا در ایران

  مراکز تجاری در ایران باز شده است

  آرش علایی، مدیر انستیو بهداشت جهانی و آموزش بین‌الملل به بی‌بی‌سی می‌گوید یا موج دوم شیوع کرونا در ایران شروع شده یا بر خلاف گفته مسئولان، موج اول فروکش نکرده و همچنان شمار ابتلا رو به افزایش است.در رقمی بی‌سابقه از آغاز شیوع کرونا در ایران، تعداد مبتلایان تازه در روز جمعه به ۳۵۷۴ نفر رسید.گزارش کامل را اینجا بخوانید: نگرانی از موج دوم کرونا در ایران