Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. برایان هوک: برای آزادی سایر شهروندان زندانی آمریکا در ایران تلاش خواهیم کرد

  برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، گفته است که آزادی چند ایرانی‌آمریکایی زندانی در ایران از جمله مراد طاهباز، سیامک و محمد باقر نمازی از محورهای رایزنی‌های دیپلماتیک آتی او خواهد بود.

  مراد طاهباز عضو هیأت مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان است که به اتهام "همکاری با آمریکا" در پرونده معروف به محیط زیستی‌ها به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. باقر نمازی به همراه پسرش سیامک نمازی به خاطر آنچه جاسوسی برای آمریکا خوانده شده، به ده سال زندان محکوم شده است.

  آقای هوک روز سه شنبه (۹ مه) در یک گفتگوی مجازی با اندیشکده محافظه کار هریتیج در واشنگتن گفت قصد دارد که علاوه بر تلاش برای آزادی زندانیان دو تابعیتی یاد شده، بر پس گرفتن بقایای جسد رابرت لوینسون از ایران تمرکز کند.

  رابرت لوینسون - که مامور سابق اف بی‌آی به عنوان پیمانکار خصوصی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) کار می کرد - در سال ۲۰۰۷ میلادی پس از سفر به جزیره کیش ناپدید شد. مقامات ایرانی از سرنوشت وی ابراز بی‌اطلاعی کرده اند.

  ایران و آمریکا اخیرا به ازادی متقابل زندانی دست زده اند. آمریکا حداقل دو ایرانی به نام‌های سیروس عسگری و مجید طاهری را آزاد و آمریکا مایک وایت، نظامی سابق آمریکایی را رها کرده است.

  در حالی که مقامات ارشد ایرانی می گویند بر سر آزادی این افراد مذاکره‌ای انجام نداده اند، برایان هوک گفت در ظرف چند ماه اخیر از طریق دولت سوییس - حافظ منافع آمریکا در ایران - در حال گفتگو با حکومت ایران بوده است تا مایکل وایت آزاد شود.

 2. بازداشت مجدد نصرالله لشنی

  نصرالله لشنی

  نصرالله لشنی، فعال سیاسی ملی – مذهبی، در ارومیه، بار دیگر بازداشت شد. آقای لشنی به شش سال حبس محکوم شده بود که سه سال از آن گذشته بود. رضا علیجانی، فعال سیاسی مقیم پاریس می‌گوید که آقای لشنی زیر فشار برای همکاری با بازجوهایش بوده است. به گفته آقای علیجانی همین فشارها سبب شده که نصرالله لشنی در یکی از مرخصی‌هایش از کشور فرار کرده و به کردستان عراق برود.

  به گفته رضا علیجانی، آقای لشنی ماه‌ها منتظر بود تا یکی از کشورهای غربی به او پناهندگی بدهد اما انتظارش که به نتیجه نمی‌رسد تصمیم می‌گیرد مخفیانه به ترکیه برود تا بخت خود را در آنجا بیازماید. او را در مرز با ترکیه بازداشت می‌کنند و به ایران پس می‌فرستند.

  آقای علیجانی می‌گوید که در ایران آقای لشنی دوباره بازداشت می‌شود. آقای لشنی گویا بعد از بازداشت مجدد فقط یک بار با همسرش تماس تلفنی گرفته است.

 3. مراسم خاکسپاری جورج فلوید در هیوستون تگزاس

  View more on twitter
 4. اعتراضات علیه نژاد پرستی؛ مجسمه لئوپولد دوم از میدان آنتورپ بلژیک برداشته شد

  مجسمه لئوپولد دوم
  Image caption: مقامات شهرداری شهر آنتورپ فعلا مجسمه لئوپولد دوم را برداشتند و گفتند که می‌خواهند آن را در موزه بگذارند

  مقامات شهر آنتورپ در بلژیک مجسمه لئوپولد دوم، پادشاه بلژیک را از سطح شهر برداشتند.

  کنگو از سال ۱۸۸۵ رسما به عنوان مستعمره لئوپولد دوم، پادشاه وقت بلژیک درآمد و در این دوران بیش از ۱۰ میلیون نفر از مردمان بومی کنگو قتل عام شدند.

  در هفته گذشته بارها به این مجسمه حمله شده بود و معترضان به آن رنگ پاشیده بودند.

  یکی از مقامات شهرداری گفته است این مجسمه را در موزه قرار خواهند داد و به میدان شهر باز نخواهد گشت.

  صادق خان شهردار لندن هم در پی اعتراضات اخیر و راهپیمایی‌های کمپین "جان سیاهان با ارزش است" قول داده است که درباره مجسمه‌های یادبود و اسامی برخی از خیابان‌ها در لندن هم تجدید نظر شود.

  شهردار بریستول، مجسمه تاجر برده را 'توهین' به مردم شهر دانست

  مجسمه لئوپولد دوم
  Image caption: معترضان چند روز پیش به این مجسمه رنگ پاشیده بودند
 5. اقامه دعوا علیه یک مامور پلیس نیویورک که یک زن تظاهرکننده را زمین زده

  یک مامور پلیس در منطقه بروکلین نیویورک به اتهام اینکه یک زن ۲۰ ساله را در جریان تظاهرات برای جورج فلوید و اعتراض به نژادپرستی، با خشونت به زمین انداخته و باعث مجروح شدن او شده، به دادگاه کشیده شد.

  مقامات قضایی ناحیه بروکلین امروز اعلام کردند که در پی شکایت کیفری یک مامور پلیس نیویورک با اتهامات ضرب و شتم ، ناسزاگویی و آزار و اذیت یکی از تظاهرکنندگان رو به روست و باید در دادگاه حاضر شود.

  جزئیات این اتفاق که روز ۲۹ ماه مه افتاده است، فیلمبرداری شده است.

 6. بازداشت مردی که با خودرو به تظاهرکنندگان علیه نژادپرستی در آمریکا حمله کرده بود

  مردی که خودش را رهبر گروه کوکلس کلان ( گروهی که معتقد به برتری نژاد سفیدند) نامیده به اتهام راندن خودرو به گروهی از تظاهرکنندگان علیه نژاد پرستی در ایالت ویرجینیا آمریکا بازداشت شد.

  به گفته مقامات قضایی هاری راجرز، ۳۶ ساله "بی‌مهابا" با خودرو به جمعی از تظاهرکنندگان در هنریکو کانتی زده است.

  او با اتهام ضرب و جرح رو به رو شده است. یک تظاهر کننده در این حادثه به طور سطحی مجروح شد.

  'رهبر کوکلاکس‌کلان‌ها' به اتهام راندن خودرو به سوی معترضان به مرگ جورج فلوید بازداشت شد

  هاری راجرز
  Image caption: هاری راجرز خودش می‌گوید که رهبر کوکلس کلان هاست
 7. مراسم خاکسپاری جورج فلوید در هیوستون تگزاس به طور خصوصی برگزار شد

  مراسم خاکسپاری جورج فلوید

  مراسم خاک‌سپاری جورج فلوید، ١۵روز بعد از کشته‌شدن در بازداشت پلیس، با حضور ۵٠٠مهمان که خانواده او دعوت کرده‌اند، در هیوستون تگزاس، شهری که در آن بزرگ شد، برگزار شد.

  از دیروز در هیوستون هزاران نفر در برابر کلیسایی که تابوت جورج فلوید در آنجا قرار داده شده برای آخرین ادای احترام پیش از خاکسپاری صف کشیده بودند.

  View more on twitter
 8. افزایش قیمت سکه طلا در ایران

  قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز در بازار تهران صدوپنجاه تومان افزایش داشته است.

  بر اساس گزارش رسانه های ایران هر سکه بهار آزادی طرح جدید امروز به قیمت هفت میلیون و ۴۰۴ هزار تومان فروخته شد.

  قیمت جهانی طلا هم اخیرا افزایش داشته است.

 9. لیسبون میزبان احتمالی مرحله پایانی لیگ قهرمانان فوتبال اروپا

  در صورت موافقت اتحادیه فوتبال اروپا، مراحل پایانی لیگ قهرمانان ماه اوت در لیسبون برگزار خواهد شد. دیدار فینال این مسابقات قرار بود سی‌ام ماه مه در استانبول برگزار شود. محل دیدار فینال لیگ اروپا که گدانسک لهستان بود، تغییر نخواهد کرد. یوفا هفدهم ژوئن در این رابطه تصمیم می‌گیرد.

  View more on twitter
 10. غلامرضا منصوری قاضی فراری 'به سفارت ایران مراجعه نکرده'

  خبرنگار روزنامه اعتماد چاپ تهران می گوید غلامرضا منصوری قاضی فراری که از متهمان پرونده فساد مالی معاون امور مالی صادق لاریجانی رئیس سابق قوه قضائیه است، بر خلاف آنچه دیروز وعده داده بود، هنوز به سفارت ایران در آلمان مراجعه نکرده است.

  آقای منصوری متهم به دریافت نیم میلیون یورو رشوه است. او دیروز در ویدئویی که از خود منتشر کرد گفته بود به جمهوری اسلامی، رهبری آیت الله خامنه ای و عدالت قوه قضائیه "ایمان کامل" دارد.

  شبکه تلویزیونی جم (GEM TV) اعلام کرده آقای منصوری در سال ۱۳۹۱ برای تعطیل کردن این تلویزیون، اعضای خانواده سعید کریمیان، مدیر پیشین این شبکه را "به گروگان گرفته بود". سعید کریمیان در سال ۹۶ در استانبول ترکیه به قتل رسید.

  View more on twitter
 11. پرویز ابوطالب، مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران درگذشت

  View more on twitter
 12. هشدار چین به دانشجویان این کشور در مورد تحصیل در استرالیا

  چین به خاطر نگرانی از "حملات نژادی" به اتباع این کشور در مورد تحصیل در استرالیا هشدار داده است.

  وزارت آموزش چین در بیانیه ای گفته "در زمان همه گیری کرونا در استرالیا چندین مورد وقایع تبعیض آمیز رخ داده که در آن آسیایی تبارها هدف قرار گرفته‌اند."

  چین گفته که "کرونا در استرالیا کنترل نشده و زندگی در خوابگاه‌های این کشور خطر دارد."

  استرالیا چندی پیش خواستار تحقیقات مستقل در مورد شیوع کرونا در شهر ووهان، محل شیوع اولین موارد کرونا، شده بود.

  دان تهان، وزیر آموزش استرالیا این هشدار را که استرالیا برای تحصیل دانشجویان امن نیست رد کرده و گفته استرالیا جامعه چند فرهنگی است و از آموزش در سطح بالایی برخوردار است.

 13. رئیس جمهور بوروندی درگذشت

  پی‌یر نکورونزیزا، رئیس‌جمهور بوروندی

  پی‌یر نکورونزیزا، رئیس‌جمهور بوروندی در ۵۵ سالگی در اثر "سکته قلبی" درگذشت.

  در بیانیه دولت بوروندی آمده که او از روز شنبه به دلیل بیماری به بیمارستان منتقل شده بود اما امروز صبح دچار ایست قلبی شده است.

  او رهبری این کشور آفریقایی را پانزده سال بر عهده داشت و متهم به خشونت با مخالفانش بود.

  او طی انتخاباتی که یک ماه پیش برگزار شد باید از قدرت کنار میرفت اما بر اساس قانون و به دلیل حفظ "امنیت ملی" جانشین او باید با او مشورت می‌کرد.

  آقای نکورونزیزا، مقرر کرده بود که برای بازنشستگی مبلغی معادل نیم میلیون دلار و یک ویلای لوکس دریافت کند.

  گروه‌های حامی حقوق بشر او و حکومتش را به شکنجه و اعمال خشونت علیه مخالفان متهم می‌کردند.

  برخی رسانه‌های محلی گزارش دادند که او مبتلا به بیماری کرونا بوده است. در بیانیه دولت این مساله عنوان نشده است.

  تجمع مردم بوروندی
  Image caption: انتخاباتی که یک ماه پیش در کشور بوروندی برگزار شد، زیر سایه کرونا و خشونت‌های محلی
 14. خبر فوریانفجار در معدن زغال سنگ سمنگان؛ دست کم ۱۶ نفر کشته، بیش از ۱۶ نفر گیر مانده‌اند

  معدن

  در نتیجه انفجار در یکی از معادن زغال سنگ در ولسوالی دره صوف بالا در ولایت سمنگان در شمال افغانستان دست کم ۱۶ کارگر این معدن کشته شده اند.

  عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن به بی بی سی گفت براساس آماری که به دست این وزارتخانه رسیده حدود ۱۶ تا ۱۸ نفر دیگر هم در این معدن گیر مانده اند.

  صدیق عزیزی، سخنگوی‌ والی سمنگان به بی‌بی‌سی گفت که تیم های امدادرسان به ساحه (معدن شباشک) رفته‌اند و هنوز سرنوشت گیرماندگان روشن نیست.

 15. کرونا در تاجیکستان؛ افزایش شمار مبتلایان نسبت به بهبودیافته‌ها در شبانه‌روز اخیر

  وزارت بهداشت و تأمین اجتماعی تاجیکستان می گوید در شبانه‌روز اخیر در این کشور ۸۱ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده است.

  به گفته این نهاد، در بیست و چهار ساعت اخیر در تاجیکستان ۵۲ بیمار کووید۱۹ بهبود یافته‌اند. مقامات می‌گویند، تا عصر امروز (سه‌شنبه‌، ۹ ژوئن) در مجموع ۴۶۹۰ نفر در تاجیکستان به این بیماری مبتلا شده و شمار کل بهبودیافته‌ها به ۲۸۱۵ نفر رسیده است.

  وزارت بهداشت تاجیکستان امروز تعداد جانباخته‌ها را مثل شش روز پیش ۴۸ نفر اعلام کرد. این در حالیست که به گفته استانداری بدخشان تاجیکستان تنها در این منطقه کوهستانی ۲۲ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

  بعد از نشر این خبر، بسیاری آمار رسمی جانباخته‌ها از کرونا در تاجیکستان را زیر سؤال می‌برند. به گفته آنها، اگر آمار رسمی جانباخته‌ها در یک استان بدخشان ۲۲ نفر است، امکان ندارد در مناطق دیگر کشور تنها ۲۶ نفر از ویروس کرونا جان سپرده‌اند.

 16. پیشنهاد بنکسی برای مجسمه تاجر برده: مجسمه را سرجایش بگذارید و صحنه آن روز را با مجسمه‌هایی بازسازی کنید

  بنکسی، هنرمند ناشناس بریتانیایی، که به نقاشی‌هایش بر دیوارهای شهر و جاهای عمومی شهرت دارد در واکنش به سرنگون کردن مجسمه تاجر برده در شهر بریستول در اینستاگرام خود پیشنهاد داد که به جای مجسمه قبلی صحنه برداشته شدن مجسمه به دست معترضان بازسازی شود.

  او که خودش اهل بریستول است نوشت که مجسمه ادوارد کالستون از آب بیرون آورده و سر جایش گذاشته شود، چند مجسمه از معترضان آن روز در ابعاد واقعی از جنس برنز سفارش و ساخته شود تا صحنه آن روز را بازسازی شود.

  بنکسی نوشت: "اینطور همه خوشحال خواهند بود و یاد یک روز مشهور همیشه ماندگار می‌شود."

  سرنگون کردن و در آب انداختن مجسمه یک تاجر برده که ۱۲۵ سال در خیابانی در بریستول قرار داشت، باعث اختلاف نظر در میان مردم شهر بریستول شده است.

  شهردار بریستول، مجسمه تاجر برده را 'توهین' به مردم شهر دانست

  View more on instagram
 17. اعلام آمادگی ایران برای اعزام زائر به عربستان در صورت موافقت مقام های سعودی

  علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت ایران می گوید عربستان حتی اگر طی روزهای آینده اعلام کند برای پذیرش زائران مشکلی ندارد، آمادگی برای اعزام از ایران وجود دارد.

  عربستان سعودی به دلیل شیوع ویروس کرونا پذیرش زائر را متوقف کرده است.

  در ایران اماکن مذهبی بازگشایی شده و نمازهای روزانه در مساجد اقامه می شود اما برنامه های روزانه آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران متوقف شده و او صرفا از طریق تلویزیون سخنرانی می کند.

  جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری هم به تعویق افتاده است.

 18. فساد در قوه قضاییه؛ غلامرضا منصوری کیست؟

  View more on instagram

  غلامرضا منصوری که بعد از مطرح شدن نامش در دادگاه پرونده فساد در قوه قضاییه به "قاضی متواری" معروف شد. برای بسیاری از روزنامه‌نگاران ایرانی آشناست. او مدتی قاضی دادسرای فرهنگ و رسانه بود.

 19. سازمان جهانی بهداشت کمک‌های پزشکی به ایران فرستاد

  سازمان جهانی بهداشت کمک‌های پزشکی به ایران فرستاده است. این کمک ‌ها با پول اهدایی ژاپن خریداری شده است.

  View more on twitter
 20. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امکان استفاده آمریکا از برجام را رد کرد

  جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است از زمانی که آمریکا از توافق برجام خارج شده دیگر نمی تواند با استناد به این توافق خواهان استفاده از مفاد آن شود.

  آمریکا دو سال پیش از این توافق خارج شد و همه تحریم های رفع شده اتمی را دوباره علیه ایران برقرار کرد.

  آقای بورل پس از دیدار با وزیر خارجه چین در بروکسل این موضوع را مطرح کرده است.

  آمریکا می گوید می خواهد با بازگشت به برجام مکانیزم حل اختلاف آن را فعال و موضوع ایران را به شورای امنیت ارجاع دهد.

  ایالات متحده می گوید هدف از این کار جلوگیری از پایان تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت است که پاییز امسال پایان می گیرد.

  آمریکا گفته برای تمدید این تحریم از تمام ابزارهای خود استفاده می کند.