Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. عربستان سعودی از حمله به مراکز ساخت موشک حوثی های یمن خبر داد

  ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی می گوید مراکز مونتاژ موشک های بالستیک و پهپادهای حوثی ها را در صنعا پایتخت یمن را بمباران کرده است.

  این ائتلاف روز یکشنبه (۲۱ مارس) با صدور بیانه ای گفت که هدف این عملیات خنثی و نابود کردن منشا حملات قریب ا لوقوع و محافظت از غیرنظامیان در برابر حملات متخاصمانه بود.

  هنوز از میزان خسارات یا تلفات احتمالی گزارشی منتشر نشده است.

  گروه حوثی‌های یمن در ماه های اخیر بارها با موشک به عربستان سعودی حمله کرده اند،‌ از جمله در ماه فوریه گذشته که گفتند از یک فروند موشک بالستیک "ذوالفقار" نیز استفاده کرده اند.

  عربستان سعودی جمهوری اسلامی را به مسلح کردن حوثی ها بویژه به موشک متهم کرده است. ایران این اتهام را بی اساس می داند.

 2. درخواست دولت چین از مردم این کشور برای زدن واکسن کرونا

  دولت چین از مردم این کشور خواسته است واکسن کرونا بزنند. کارشناسان بهداشتی چین می‌گویند مردم برای زدن واکسن کرونا به اشتباه اکراه نشان می‌دهند چون این کشور در مهار شیوع این بیماری موفق بوده است.

  چین تابحال ۷۵ میلیون دُز واکسن ترزیق کرده اما این کمتر از پنج درصد جمعیت است و بسیار کمتر از کشورهایی که واکسیناسیون وسیع کرده‌اند.

  دولت چین امیدوار است تا پایان ماه ژوئن (تقریبا سه ماه دیگر) ۵۶۰ میلیون نفر، چهل درصد جمعیت را واکسینه کند.

 3. شیوع کرونا: مقررات منع رفت و آمد شبانه در سواحل میامی به دلیل تجمع گردشگران

  ساحل میامی
  Image caption: تجمع گردشگران در سواحل میامی باعث برقراری مقررات منع رفت و آمد شبانه شد

  به دنبال نگرانی از تجمع مردم و به دلیل شیوع کرونا در شهر ساحلی میامی، آمریکا "وضعیت فوق‌العاده" برقرار شد.

  مقررات منع رفت و آمد شبانه در بخش‌هایی از سواحل میامی از ساعت ۸ شب تا ۶ صبح برقرار شده است.

  محدودیت‌های ترافیکی به اجرا گذاشته شده و مغازه های در مناطق شلوغ ساحل جنوبی باید بسته شوند.

  شهردار "میامی بیچ" می‌گوید که هزاران توریست و گردشگر شهر را به "بی‌نظمی و هرج و مرج" کشیده اند.

 4. برگزاری کنسرت موسیقی در هلند برای بررسی شیوع کرونا در اجتماع‌های بزرگ

  concert

  در هلند یک کنسرت موسیقی آزمایشی یکشنبه برگزار شده است. هدف از برگزاری این جشنواره بررسی این موضوع است که چگونه می‌توان رویدادهای عمومی با شرکت‌کنندگان زیاد را بدون افزایش شیوع کرونا برگزار کرد.

  دانشمندان در این چهار کنسرت‌ روش‌هایی نو را به آزمایش می‌گذارند که در صورت موفقیت، می‌توانند الگویی برای برگزاری برنامه‌های مشابه باشد.

  این کنسرت در بیدینگ‌هویزن در نزدیکی آمستردام با حضور ۱۵۰۰ نفر برگزار شد و تمام بلیت‌ها هم به فروش رفت. شرکت‌کنندگان باید جواب آزمایش کرونای منفی می‌داشتند و از حسگرهایی استفاده می‌کردند که رفت و آمد و تماس آنها با دیگران را ثبت می‌کند.

  زمان برگزاری این برنامه باعث انتقادهایی شده در حالیکه آمار ابتلا به کرونا در هلند در قیاس با هفته پیش ۲۵ درصد افزایش یافته است.

  این برنامه قرار بود هفته پیش برگزار شود اما به دلیل هوای طوفانی به تاخیر افتاد.‌

 5. تظاهرات علیه لایحه افزایش اختیارات پلیس برای کنترل تجمعات اعتراضی در انگلستان

  تظاهرات بریستول

  بر خلاف توصیه اکید پلیس به دلیل شیوع کرونا، هزاران نفر در شهر بریستول در جنوب غرب انگلستان تجمع کردند.

  این تجمع که عصر امروز، یکشنبه برگزار شد در اعتراض به لایحه ایست که در پارلمان بریتانیا مطرح شده و در مورد دادن اختیارات بیشتر به پلیس برای کنترل و محدود کردن تجمعات اعتراضی در بریتانیاست.

  معترضان بیشتر ماسک به صورت داشتند و پلاکاردهایی در دست داشتند با مضامینی چون "آزادی برگزاری تظاهرات اساس دموکراسی است".

  پلیس می‌گوید که کسی را بازداشت نکرده است.

  پلیس از معترضان خواسته که خیابان را ترک کنند و اعتراض به این لایحه را به صورت آنلاین مطرح کنند.

  دیروز و امروز چندین تجمع اعتراضی در بریتانیا برگزار شد. دیروز در لندن معترضان به محدودیت‌ها علیه شیوع کرونا و تعطیلی سراسری تظاهرات کردند.

  ۳۳ نفر در تظاهرات روز شنبه علیه محدودیت‌های کرونا بازداشت شدند.

  چندین تجمع هم درباره مساله ایمنی زنان برگزار شد.

  ربودن و قتل یک دختر در جنوب لندن باعث مطرح شدن نگرانی زنان از وضعیت امنیت در خیابان‌ها شده است و چندین تجمع برای جلب توجه ها و تغییر قوانین برگزار شده است.

 6. نوال سعداوی، نویسنده، پزشک و فمینیست پیشرو جهان عرب درگذشت

  حسیب عمار

  بی‌بی‌سی

  نوال سعداوی

  نوال سعداوی، نویسنده و پزشک مصری و کسی که به عنوان فمینیست پیشرو در جهان عرب شناخته می شود در قاهره درگذشت.

  خانم سعداوی ۸۹ ساله مدتی بیماربود.

  او فعالیت های زیادی در زمینه حقوق زنان داشت و گفتگوها در مورد جنسیت را در مصر متحول کرد.

  خانم سعداوی در سال ۱۹۸۱ به دلیل اظهارات صریحش در دوران ریاست جمهوری انورسادات زندانی شد.

  فعالیت های او منجر به غیرقانونی شدن ختنه زنان در سال ۲۰۰۸ شد.

  او در دوران حیاتش بیش از ۵۰ کتاب نوشت از جمله رمان "زن در نقطه صفر" که داستان زنی را بازگو می کند که به دلیل کشتن دلال خود در انتظار اعدام است.

  نوال سعداوی شاید تأثیر‌گذار‌ترین فیمینست در جهان عرب در نيمهٔ دوم قرن بيستم ميلادی بود، اگر نه در همه جهان اسلام. نوشته‌ها و مبارزه‌اش در دفاع از حقوق زنان، نگاه سنتی و محافظه‌كارانه عرب‌ها به زن را تكان داد.

  بسياری از فيمينست‌های جوان و ميانه‌سال امروز عرب از او الهام گرفته اند. وقتی سعداوی کتاب زن و سکس ( المرأة و الجنس) را در سال ۱۹۷۲ میلادی نوشت، کمتر کسی در دنیای عرب جرأت آن را داشت تا با آن صراحت و با زبان عریان علمی و پر از جزئیات، از سکس، جسم زن، شهوت زن، اعضای تناسلی او، ختنه و بکارت زن،‌سخن بر لب آورد؛ و نگاه جامعه مرد‌سالار به زن را با تازيانه‌های نقد بكوبد.

  انتشار كتاب 'زن و سكس' تحول بنيادين در روند مبارزه برای كسب حقوق زنان در دنيای عرب ايجاد كرد. شايد با ديدگاه‌ها و نوشته‌های تحريك‌آميز و عملكرد‌ش موافق نباشيم، اما شجاعتی كه او در اين همه سا‌ل‌ها در يك جامعه مرد‌سالار از خود نشان داده، ستايش و قدرداني می‌طلبد.

  بانو سعداوي بیش از ۷۵ سال برای به‌دست آوردن حقوق زنان، برابری جنسیتی و آزادی جنسی زنان مبارزه کرد. بيش از ٥٠ كتاب نوشت. قلمی تند و زبانی بی‌پروا داشت. در پيمودن اين راه زندانی و تبعيد، محاکمه و تهدید به مرگ شد، اما از مبارزه دست نكشيد. حتی وقتی سنش به کهولت رسید، همچنان با تمام نيرو از مواضع و انديشه‌اش دفاع می‌کرد

  View more on youtube
 7. بیش از نیمی از جمعیت بزرگسال در بریتانیا دوز اول واکسن کرونا را دریافت کردند

  آمار رسمی در بریتانیا حاکی است که تاکنون ۲۷ میلیون و ۶۳۰ هزار و ۹۷۰ نفر در این کشور اولین دوز واکسن کرونا را دریافت کردند.

  به این ترتیب تاکنون بیش از نیمی از جمعیت بزرگسال این کشور دست کم یک دوز را تزریق کرده اند.

  حدود ۲ هزار و ۲۲۸ نفر هم دوز دوم را دریافت کرده اند.

  براساس آمار رسمی شمار مبتلایان جدید ۵۳۱۲ و درگذشتگان ۳۳ نفر ثبت شده است.

 8. کاخ باکینگهام 'سیاستهای تنوع' را بررسی می کند

  ملکه انگلیس

  کاخ باکینگهام سیاست های "تنوع و گوناگونی" را در بحبوحه ادعاهای مطرح شده توسط دوک و دوشس ساسکس درمورد نژاد پرستی در خانواده سلطنتی بریتانیا بررسی می‌کند.

  به بی بی سی گفته شده که کار در این مورد قبل از اظهارات اخیر شاهزاده هری و همسرش مگان در جریان مصاحبه با اپرا وینفری آغاز شده بود.

  منابعی در خانواده سلطنتی گفته اند که سیاست هایی در این مورد از قبل وجود داشته، اما کارهای بیشتری باید انجام شود.

  شاهزاده هری و مگان در گفتگوی اخیرشان مدعی شدند که فردی از خانواده سلطنتی (نامی از آن برده نشده) قبل از تولد پسرشان آرچی در این مورد که پوست فرزند آن ها احتمالا چقدر تیره خواهد بود از آن ها سوال کرده است.

 9. رئیس جمعیت هلال احمر ایران: شناسایی و قرنطینه ۳۰ مسافر مبتلا به کرونا در مرزهای ورودی

  کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر ایران از شناسایی و قرنطینه ۳۰ مسافر "دارای علائم کرونا" در مرزهای ورودی به ایران خبر داد. آقای همتی گفت که روزانه حدود ۶۵۰۰ مسافر نوروزی در مرزهای رسمی کشور غربالگری می‌شوند که عمده آنها ایرانی‌هایی هستند که از خارج این کشور قصد بازگشت به ایران را دارند.

  او گفت که "تاکنون ۵۰۰۰ تست سریع کرونا و ۳۳۵۰ تست pcr از موارد مشکوک اخذ شده که از این تعداد ۳۰ نفر دارای علائم کرونا بوده و قرنطینه شدند" و پس از از بین رفتن علائم و منفی شدن تست میتوانند قرنطینه را ترک کنند.

  او گفت:‌ از مجموع از ۱۱۷ مرز ایران تعداد ۹۵ مرز فعال است و از این تعداد ۳۲ مرز رسمی، مسافرپذیر هستند که در ۱۶ استان کشور واقع شده است که شامل ۱۸ مرز زمینی، ۱۱ مرز هوایی و سه مرز دریایی است.

 10. رهبر ایران خطاب به مسئولان: مسائل اقتصادی را با تحریم‌ها گره نزنید

  آیت الله خامنه ای، رهبر ایران امروز دراول فروردین به مناسبت آغاز سال جدید در سخنانی که بصورت زنده از تلویزیون این کشور پخش شد به مسائل مختلف از جمله وضعیت اقتصادی، تحریم ها علیه ایران، انتخابات ریاست جمهوری و سیاست این کشور در قبال برجام پرداخت.

  رهبرایران در مورد تحریم های اعمال شده علیه ایران گفت که این تحریم ها در کشور به فرصت تبدیل شده و ظرفیت ها و نیروها و تولیدات داخلی فعال شده است.

  آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از صحبت هایش از مسئولان خواست که مسئله اقتصاد کشور را به تحریم ها گره نزنند و گفت نباید بلاتکلیفی در مسائل اقتصادی بوجود آورد و منتظر رفع تحریم ها شد.

  او همچنین در مورد انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در خرداد ماه برگزار شود بر مشارکت مردم در این انتخابات تاکید کرد.

  رهبر ایران در مورد برجام گفت که فشار حداکثری آمریکا شکست خورده و نتیجه ای نداشته است. آیت الله خامنه ای همچنین گفت که سیاست کشور در مورد تعامل با کشورهای دخیل در برجام و خود برجام صریحا اعلام شده و این سیاستی است که مورد اتفاق همه بوده است. او گفت سیاست ما این است که تحریم ها باید لغو شوند و ما در مورد لغو این تحریم ها راستی آزمایی کرده و بعد از اطمینان به تعهدات برجام برمی گردیم.

 11. مجسمه مومی ترامپ در تگزاس هدف مشت بازدیدکنندگان

  ‌یک موزه مجسمه‌های مومی در ایالت تگزاس، مجبور شد پیکره مومی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا را به انبار منتقل کند.بازدیدکنندگان موزه لویی توسو در شهر سن انتونیو آنقدر به پیکره مومی رئیس‌جمهور پیشین آمریکا مشت زده بودند که مسئولان موزه تصمیم گرفتند آن را موقتاً از انظار دور کنند.

  View more on instagram
 12. آرامکو از کاهش سود این شرکت در سال گذشته خبر داد

  آرامکو

  آرامکو، بزرگترین مجموعه پالایشگاهی عربستان اعلام کرده که سود این کمپانی در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹، تقریبا ۴۵ درصد کاهش داشته است.

  آرامکو سقوط شدید قیمت نفت را در نتیجه همه گیری ویروس کرونا عامل کاهش سود این کمپانی دانسته است.

  اما این شرکت که سهامدار اصلی آن عربستان سعودی است، گفته که در عین حال سال گذشته میلادی (۲۰۲۰)، هنوز ۴۹ میلیارد دلار سود داشته و همچنان یکی از با ارزش ترین شرکت های جهان است.

  دو حمله پهبادی به تاسیسات این غول نفتی عربستان به دلیل دخالت این کشور در جنگ یمن صورت گرفته است.

  تازه ترین حمله جمعه گذشته بود که باعث آتش سوزی در یکی از پالایشگاههای آن شد. در سپتامبر ۲۰۱۹ هم آرامکو هدف حمله پهبادی و موشکی قرار گرفت که باعث توقف نیمی از تولید نفت این کشور شد. در آن زمان از ایران به عنوان مسبب این حمله نام برده شد.

 13. ادامه واکنش‌ها به طرح ایجاد 'سازمان طب اسلامی'؛ ابراز نگرانی مقام وزارت بهداشت

  کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ایران در یک مجموعه توییت در واکنش به طرح گروهی از نمایندگان مجلس ایران برای "ایجاد سازمانی با عنوان طب اسلامی" نوشت: "هر وقت به ابداعی بنام طب منسوب به اسلام برخوردید نگران باشید."

  آقای جهانپور "طب اسلامی" را واژه ای "ابداعی" خواند و افزود که از این عبارت ساخته شده، "برای فرار از آزمون منطقی" استفاده می‌شود و ربطی به طب سنتی، طب ایرانی و حتی |ربطی به آموزه های دینی سلامت هم ندارد.

  دیروز هم مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت ایران گفته بود که موضوعی به نام "طب اسلامی" وجود ندارد.

  دکتر محمود خدادوست گفته بود می‌توان از ظرفیت‌های دین اسلام برای ارتقا سلامت کمک گرفت، اما نباید از آن سوءاستفاد کرد و به مردم داروی امام کاظم، بخور حضرت مریم و داروی امام رضا تجویز کرد.

  به گزارش ایرنا، روز چهارشنبه ۲۷ اسفندماه، ۲۶ تن از نمایندگان مجلس ایران طرح تشکیل "سازمان طب ایرانی اسلامی" را تهیه و تدوین و امضا و برای بررسی های بیشتر و تصویب نهایی به هیات رییسه مجلس ارائه دادند که در صورت تصویب و تأیید نهایی شورای نگهبان، به قانون تبدیل می‌شود و لازم‌الاجرا خواهد بود.

  رئیس سازمان نظام پزشکی ایران هم دو روز پیش در توییتی طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس را "نگران‌کننده" خواند و نسبت به "بازی با آبروی ملت" هشدار داد.

 14. کرونا در ایران؛ در شبانه روز گذشته تعداد مبتلایان ۷۲۶۰ نفر و درگذشتگان ۷۳ نفر

  وزارت بهداشت ایران تازه ترین آمار مبتلایان و درگذشتگان ناشی ازابتلا به کووید۱۹ را در شبانه روز گذشته اعلام کرد.

  براساس این گزارش تعداد مبتلایان جدید ۷۲۶۰ نفر و درگذشتگان ۷۳ نفر ثبت شده است.

  تعداد بستری شدگان هم ۶۵۷ نفر اعلام شده است.

  به گفته وزرات بهداشت ۱۲ شهر در وضعیت قرمز و ۳۹ شهر در وضعیت نارنجی است و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت "از" و "به" شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

 15. سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان

  برخی منابع خبری می‌گویند لوید آستین وزیر دفاع آمریکا در آستانه برگزاری نشست استانبول درباره صلح افغانستان "وارد" کابل شده است.

  انتظار می رود وزیر دفاع آمریکا در این سفر با مقام های بلند پایه افغانستان دیدار و گفتگو کند.

  لوید آستین
 16. بدترین سیل در یک قرن اخیر بخش‌هایی از نیوساوت ولز در استرالیا را فرا گرفته

  سیل در استرالیا

  بخش هایی از نیوساوت ولز در استرالیا با بدترین سیل در یک قرن اخیر مواجه شده اند.

  براساس پیش بینی اداره هوا شناسی بارش باران در روزهای آتی ادامه خواهد داشت و در این مورد به مردم هشدار داده شده است.

  از حدود هزار سکنه در حومه های غربی سیدنی خواسته شده تا خانه ها خود را تخلیه کنند. از بسیاری دیگر از ساکنان این نواحی هم خواسته شده تا آماده تخلیه خانه های خود شوند.

  بارش مداوم باران در چند روز اخیر باعث بالا آمدن سطح آب دریاچه ها در مناطق وسیعی در نیوساوت ولز شده است.

  آب سدها بالا آمده و سیل در مسیرش برخی خانه ها را تخریب کرده است.

  اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا بودجه اضطراری به کسانی که مجبور به ترک خانه های خود شده اند، ارائه کرده است.

  سیل در استرالیا
 17. وزارت داخله: طالبان در سال گذشته دوهزار غیر نظامی را کشتند

  طارق آرین، سخنگوی وازارت داخله/کشور افغانستان گفته که در سال ۱۳۹۹ طالبان دو هزار غیر نظامی را کشته و بیشتر از چهار هزار نفر دیگر توسط آنان زخمی شده‌اند.

  او در صفحه رسمی توییترش نوشه که در این مدت طالبان ۹۲ حمله انتحاری انجام داده‌اند و دو هزار و ۱۷۴ مین را منفجرکرده اند.

  به نوشته او، طالبان ۵۰۰ مورد ترورهای هدفمند در سال ۱۳۹۹ انجام داده‌اند.

  طالبان بارها دست داشتن افرادش را در ترورهای هدفمند و کشتار غیر نظامیان رد کرده‌اند.

  View more on twitter
 18. توانیر ایران: از فعالیت قانونی استخراج کنندگان ارز دیجیتال حمایت می‌شود

  بیت کوین

  مدیر عامل توانیر ایران گفته که از فعالیت قانونی استخراج کنندگان ارز دیجیتال حمایت می شود.

  محمد حسن متولی زاده با اشاره به این که استخراج رمز ارز برپایه مصرف انرژی انجام می شود گفت که برای ساماندهی این فعالیت دولت مصوبه ای ابلاغ کرده که براساس آن فعالیت در این زمینه را "ساختارمند" کرده است.

  به گفته او تعداد زیادی از استخراح کنندگان ارز مجازی قانونی مراجعه کرده و شرکت برق هم با تامین برق و سایر تسهیلات به آن ها کمک کرده است.

  در چند ماه گذشته قطعی برق در چندین شهر بزرگ ایران خبرساز شد و برخی دستگاههای استخراج رمز ارز را یکی از دلایل این خاموشی های گسترده دانسته بودند.

 19. وزارت بهداشت ایران: هر گونه تبلیغی برای مصرف عنبرنسارا ممنوع است

  سیگار عنبرنسارا

  رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت کشور ایران گفته هر گونه تبلیغ با هدف تشویق به مصرف انواع محصولات دخانی مانند "سیگار و عنبر نسارا" ممنوع است و تخلف محسوب می شود.

  بهزاد ولی زاده گفته اگر شرکتی عنبرنسارا را مانند سیگار تولید کرده و به فروش برساند و بر روی پاکت ها، تبلیغاتی مبنی بر درمان انواع بیماری ها را درج کند، تخلف کرده است.

  او گفته در حال حاضر هیچ محصول دخانی مانند عنبر نسارا و سیگار از سازمان غذا و دارو مجوز عرضه و مصرف نگرفته‌اند.

 20. سفیر سابق فرانسه در ایران درگذشت

  فرانسوا نیکولو، سفیر پیشین فرانسه در ایران درگذشت.

  او از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ سفیر فرانسه در ایران بود. آقای نیکولو در سال ۱۹۴۹ در مصر به دنیا آمد.

  در مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس (ساینس پو) درس خواند و در سال ۱۹۶۴ به وزارت خارجه فرانسه رفت و در سمت‌های مختلفی از جمله دبیر دومی سفارت فرانسه در شیلی، و سفارت در بوداپست فعالیت کرد.

  View more on twitter