Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. بیش از صد فعال داخل ایران از شورای امنیت خواستند از همه‌پرسی در این کشور حمایت کند

  ۱۰۲ نفر از فعالان سیاسی داخل ایران در نامه‌ای سرگشاده از دبیرکل سازمان ملل و اعضای شورای امنیت خواسته‌اند تا با پشتیبانی از برگزاری "همه‌پرسی"، از "خواست و اراده مردم ایران برای گذار خشونت پرهیز" و دستیابی به یک "قانون اساسی دموکراتیک و سکولار" در این کشور حمایت کنند.

  نویسندگان این نامه حکومت فعلی ایران را "دینمدار و دزد سالار" توصیف کردند؛ آنها در این نامه با اشاره به اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در ایران نوشته‌اند "در سال‌های اخیر، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، مسئول مستقیم فرمان سرکوب مردم معترض صلح طلب به نیروهای امنیتی‌اش بود".

  نویسندگان این نامه با مقایسه حکومت فعلی ایران با حکومت آپارتاید آفریقای جنوبی در دهه ۱۹۹۰، از اعضای دائمی شورای امنیت خواسته‌اند "با در نظر گرفتن تحریم‌ها به نقض دهشتناک حقوق بشر" پایان دهند.

  امضاکنندگان این نامه همچنین خود را "جنبش همبستگی ملی برای دستیابی به یک قانون اساسی سکولار دموکراتیک در ایران" نامیده‌اند و نوشته‌اند "حکومت دینمدار ایران، مقبولیت خود را در پیشگاه مردم خود و مردمان خاورمیانه بزرگ از دست داده است".

  حشمت طبرزدی، کوروش زعیم، هاشم خواستار، شهلا انتصاری و زرتشت احمدی راغب از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

  این نخستین باری نیست که شماری از کنشگران سیاسی و مدنی ایران خواستار برگزاری رفراندوم می‌شود.

  در چهل سال گذشته، بارها طیف‌های گوناگونی از مخالفان و منتقدان حکومت ایران در داخل و خارج کشور خواستار برگزاری همه‌پرسی برای تغییر قانون اساسی فعلی یا شکل حکومت شده‌اند.

  علاوه بر مخالفان و منتقدان حکومت، در موضوعاتی همچون اختلاف دولت و مجلس و همچنین پرونده هسته‌ای ایران، محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی پیشنهادهایی برای برگزاری رفراندوم طرح کرده‌اند.

  با این حال، پس از انقلاب ۱۳۵۷ تا امروز تنها سه رفراندوم در ایران برگزار شده است که آخرین آنها در سال ۱۳۶۸ بود.

  بر اساس قانون اساسی فعلی ایران همه‌پرسی باید تحت نظارت شورای نگهبان انجام گیرد. علاوه بر این، شرط برگزاری همه‌پرسی در ایران تصویب طرح آن از طرف دو سوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی و موافق موافقت رهبر حکومت است. مطابق اصل ۱۷۷ قانون اساسی، "محتوای اصول مربوط به اسلامی بودن نظام و ابتنای کلیه قوانین و مقررات بر اساس موازین اسلامی و پایه‌های ایمانی و اهداف جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بودن حکومت و ولایت امر و امامت امت و نیز اداره امور کشور با اتکاء به آراء عمومی و دین و مذهب رسمی ایران تغییرناپذیر است".

 2. مرزهای زمینی ایران و عراق تا ۱۵ فروردین 'بسته است'

  entekhab

  وزارت کشورایران می‌گوید تردد مسافری از مرزهای زمینی ایران و عراق تا ۱۵ فروردین متوقف شده است.

  این تصمیم به درخواست وزارت بهداشت و برای جلوگیری از شیوع کرونا اتخاذ شده است.

  حسین قاسمی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور به خبرگزاری ایرنا گفته: "بعد از بحث افزایش بیماری در استان خوزستان و اعلام وزیر بهداشت مبنی بر این که کرونای انگلیسی از کشور عراق وارد استان خوزستان شده است، درخواستی مبنی بر توقف ترددهای مسافری از مرزهای مشترک ایران با عراق مطرح شد که از همان زمان ترددها را محدود کردیم و بر همین اساس تردد مسافری زیارتی متوقف شد."

  در این ممنوعیت تردد البته "افرادی به منظور کار، همچون کارهای مهندسی و پیمانکاری بخواهند به کشور عراق یا اقلیم عراق مراجعه کنند" مستثنی شده‌اند.

 3. سالگرد اولین قرنطینه در بریتانیا

  View more on instagram
 4. گفتگو با ناصر کرمی درباره افتتاح سد 'کمال خان'

  View more on twitter
 5. 'خط تلفن اضطراری و سایت اینترنتی' برای رسیدگی به مشکلات افغان‌های مقیم هند

  حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان که در سفر رسمی سه روزه در دهلی نو به سر می‌برد، با تاجران، دانشجویان، نمایندگان اهل هنود و سیک و مهاجران افغان مقیم هند به صورت جداگانه دیدارکرده است.

  در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان آمده که آقای اتمر گفته که یک پورتال (صفحۀ مدیریت اینترنتی) خاص ایجاد گردد و ۱۳۵۰۰دانشجوی افغان در هند به این صفحه برای طرح مشکلات با مسؤولان فرهنگی سفارت، وزارت تحصیلات عالی و دیگر نهادهای مربوط دولتی در ارتباط باشند.

  آقای اتمر در پاسخ به افغانهای اهل هنود و سیک که خواستار رسیدگی به غصب املاک آنان در کابل توسط زورمندان شدند، وعده داد که با نهادها و ادارات ذیربط دولتی به صورت جدی پیگیری کند.

  View more on twitter
 6. حق اشتراک بعضی سایتهای ارائه فیلم و سریال در ایران افزایش یافت

  View more on instagram
 7. سفارت ایران در روسیه چهارمین محموله واکسن را 'تحویل گرفت'

  سفارت ایران در روسیه می‌گوید چهارمین محموله واکسن روسی "اسپوتنیک وی" که شامل ۱۰۰ هزار دوز است را تحویل گرفته است.

  به گزارش ایرنا این محموله قرار است فردا (پنجشنبه ۵ فروردین) به تهران ارسال شود.

  ایران سومین محموله واکسن روسی را نیمه اسفند ماه پارسال تحویل گرفته بود.

 8. خطیب زاده: حق آبه ایران کاملا مشخص است و دولت افعانستان هم به این حق متعهد است

  IRNA

  سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت ایران درباره فتتاح سد کمال خان در نزدیکی ایران گفته است: " رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسیده، حق آبه ایران کاملا مشخص بوده و دولت افعانستان هم به این حق آبه متعهد است."

  او همچنین گفته: "دولت جمهوری اسلامی ایران از اظهارات رییس جمهور محترم افغانستان برای تبدیل آب به موضوع همکاری بین دو کشور استقبال کرده و آمادگی خود را بدین منظور اعلام می کند."

  با تکمیل آبگیری سد کمال خان در ولایت نیمروز و در نزدیکی مرز افغانستان با ایران، این سد رسما امروز افتتاح شد.

  رئیس جمهوری افغانستان گفته که پس از این به ایران "آب در مقابل نفت" می‌دهیم. اگرچه وی تاکید کرده است که احداث این سد علیه منافع کشورهای همسایه نیست.

  کار ساخت این سد/بند بر روی رودخانه هیرمند افغانستان از بهار سال ۱۳۹۶آغاز شد.

 9. 'بزرگترین' بازنگری در سیستم پناهندگی بریتانیا

  دولت محافظه‌کار بریتانیا طرح سیاست مهاجرتی جدیدی تهیه کرده است که بر اساس آن، افرادی که به طور غیرقانونی برای درخواست پناهندگی وارد این کشور می‌شوند از حقوقی یکسان با افرادی که به طور قانونی وارد می‌شوند، برخوردار نخواهند شد.

  View more on twitter
 10. واکنش پسر رستم قاسمی به انتشار اخباری درباره 'اقدام برای ترور' پدرش

  مرتضی قاسمی، پسر رستم قاسمی، مشاور اقتصادی فرمانده سپاه پاسداران و وزیر نفت سابق ایران به انتشار اخباری درباره اقدام برای ترور پدرش واکنش نشان داده است.

  او در صفحه توئیتر پدر خود نوشته است: "ساعتی پیش با پدرم تماس داشتم و در خصوص انتشار اخبار ترور نافرجام در لبنان جویای حالشان شدم. ایشان گفتند در سلامتی کامل هستند و بعد از پایان مأموریت به ایران بازخواهند."

  دیروز بعضی از منابع خبری گزارش کرده بودند رستم قاسمی در لبنان ترور شده، ولی "این ترور ناموفق بوده است."

  View more on twitter
 11. می توانید روی 'سطح آب' راه بروید؟

  احتمالا یکی از دور و درازترین آرزوهای بشر راه رفتن در سطح آب است. حالا یک شناگر این آرزو را عملی کرده؛ البته “در جهت عکس”.

  View more on instagram
 12. ویروس فوق جهش یافته کرونا در هند یافت شد

  INDIA

  به تازگی در نمونه‌هایی، نوع جهش یافته جدیدی از ویروس کرونا در هند یافت شده که گفته شده دو بار جهش یافته است.

  هم اکنون مقامهای بهداشتی در حال بررسی قدرت آلوده‌کنندگی این ویروس و میزان تاثیر واکسن برروی آن هستند.

  هند در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۴۷ هزار مورد ابتلا به کرونا را گزارش کرده که از ابتدای سال جاری میلادی بالاترین رقم افزایش روزانه بوده.

 13. آمریکا در پنج سال آینده در مبارزه با توبرکلوز به افغانستان کمک می‌کند

  امروز روز جهانی مبارزه با بیماری توبرکلوز است. وزارت صحت‌عامه/بهداشت افغانستان گفته نزدیک به پنجاه هزار مورد بیماری توبرکلوز در سال ۲۰۲۰ میلادی در افغانستان ثبت شده که بیشتر آن زنان هستند.

  در همین حال، سفارت آمریکا در کابل با وزارت صحت یک تفاهم‌نامه همکاری را امضا کردند که براساس آن آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (یواس اید) در پنج سال آینده به افغانستان را در پیشگیری، درمان و کاهش بیماری توبرکلوز کمک می‌کند.

  راس ویلسون، سرپرست سفارت آمریکا در کابل گفت که "این توافقنامه ما را به پیشرفت بهداشت و صحتمندی مردم افغانستان، حتی در این زمان بی‌سابقه کووید- ۱۹متعهد می‌سازد."

  توبرکلوز در جایگاه نهمین بیماری کشنده در دنیا باقی مانده که هر ساله حدود ۱.۴ میلیون نفر را را از بین می‌برد.

  View more on twitter
 14. تجمع و درگیری در استان گلستان

  در چند روز گذشته شماری از شهروندان شهر گنبد در استان گلستان ایران دست به تجمعات اعتراضی زدند که به درگیری با نیروهای امنیتی انجامید. گزارش شده که شماری از معترضان بازداشت شده‌اند. ‌

  View more on instagram
 15. بسته شدن کانال سوئز قیمت نفت را بالا برد

  OIL

  با مسدود شدن کانال سوئز مصر توسط یک کشتی باربری، قیمت نفت و کالاها در بازارهای جهانی افزایش یافته است.

  هر بشکه نفت برنت در معاملات بعدازظهر امروز (گرینویچ) با بیش از ۳ درصد افزایش به ۶۲ دلار و ۷۷ سنت رسیده است.

  هر بشکه نفت خام غرب تگزاس هم با نزدیک به ۲ دلار افزایش به ۵۹ دلار و ۷۰ سنت رسید. اتفاق اخیر باعث بالا رفتن ارزش فلزاتی نظیر آهن و مس هم شده است.

  کانال سوئز مصر امروز توسط یک کشتی بزرگ باربری که کنترل خود را از دست داده، مسدود شده است.

  این اتفاق باعث ترافیک دریایی در این ناحیه دریایی شده است؛ ترس آن می‌رود که این کشتی برای چند روز کانال سوئز را مسدود نگه دارد.

 16. حمل مشعل المپیک از فردا آغاز می‌شود

  قرار است حمل مشعل المپیک توکیو از روز پنج شنبه ۲۵ مارس (۵ فروردین ماه) آغاز شود.

  این مراسم به دلیل شیوع کرونا و تعویق یک ساله بازی‌ها، متوقف شد. به همین دلیل مشعل که در اسفند ۱۳۹۸ در یونان روشن و به ژاپن تحویل داده بود، رکورد مدت زمان نگهداری در کشور میزبان را شکست و ژاپن آن را در دهمین سالگرد زلزله و سونامی در این کشور، به معرض نمایش عمومی گذاشت.

  حمل مشعل المپیک از فوکوشیما آغاز خواهد شد و طی ۱۲۱ روز به ۴۷ منطقه ژاپن سفر خواهد کرد و در تاریخ اول مرداد به استادیوم المپیک خواهد رسد.

  گفته می شود کمیته برگزاری بازی‌ها به دلیل همه گیری جهانی کرونا دستورالعمل‌های سختگیرانه ای برای حمل مشعل المپیک در نظر گرفته است.

  نقشه حمل مشعل المپیک
 17. بلینکن: نشست مسکو برای صلح افغانستان 'خیلی پربار' بود

  .

  آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل بر خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرد و گفت که آمریکا در مشورت و هماهنگی "خیلی نزدیک" با متحدانش در ناتو برای پایان جنگ افغانستان بنا به یک توافق سیاسی است.

  آقای بلینکن با اشاره به نشست هفته گذشته در مسکو برای صلح افغانستان که با حضور نمایندگان کشورهای ترویکا (آمریکا، چین و روسیه)، پاکستان و نمایندگان افغانستان و طالبان برگزار شد گفت که نشست مسکو "خیلی پربار" بود، و نشست بعدی با شرکت مقام‌های ارشد نیز در ترکیه در هفته‌های آینده برگزار می‌شود.

  او گفت "فکر می‌کنم، دیدگاه هر چهار کشور مهم و قابل توجه است، برای طرف‌ها مهم است که تلاش خود را برای دستیابی به یک راه حل صلح آمیز برای جنگ افغانستان تسریع کنند، مهم این است که خشونت کاهش پیدا کند، تاسیس یا احیای مجدد امارت در افغانستان واضحا رد شد. بنابراین وجوه مشترک زیادی در بین این چهار کشور وجود دارد با وجودی که گاهی اختلافاتی دارند."

  او افزود که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان هنوز فعالانه تحت بررسی است.

  او همچنین گفت: ما با متحدان ناتو باهم به افغانستان رفتیم و باهم در زمان مناسب باهم خارج می‌شویم؛ جدا از تصمیم‌های تاکتیکی، ما متحدیم.

 18. دعوت ایران از شرکت‌های خصوصی برای واردات واکسن کرونا

  View more on instagram
 19. اگر طالبان خشونت‌ها را کاهش دهد 'آمریکا حملات هوایی را متوقف می‌کند'

  .

  لس آنجلس تایمز نوشته که مقام‌های کاخ سفید با نمایندگان طالبان در حال مذاکره برای "توقف موقتی" حملات هوایی به این گروه هستند؛ در صورتی که طالبان با "کاهش خشونت‌ها" موافقت کند.

  توقف موقتی حملات هوایی یکی از ایده‌هایی است که اداره بایدن برای کاهش خشونت‌ها پیش از آغاز گفتگوهای صلح در استانبول میان مقام‌های ارشد دولت افغانستان و طالبان در ماه آوریل روی میز گذاشته است.

  در نامه آنتونی بلینکن به رئیس جمهور افغانستان، وی خواستاریک آتش بس سه ماهه شده است.

  چند مقام آمریکایی گفته اند که اول طالبان باید خشونت‌ها را کاهش بدهد.

  ارتش افغانستان هنوز به حمایت هوایی آمریکا در نبردها با طالبان متکی است.

  طالبان، سال گذشته پیش از امضای توافقنامه صلح با آمریکا با آتش‌بس یک هفته‌ای موافقت کرد و پس از آن درگیری با نیروهای خارجی را متوقف کرد.

 20. جاده چالوس و آزادراه تهران-شمال 'باز شد'

  MEHR

  به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز، جاده چالوس و آزادراه تهران-شمال باز شده است.

  گودرز محمودی به خبرگزاری مهر گفته است: "محور چالوس و آزادراه تهران - شمال در مسیر رفت و برگشت بازگشایی شد."

  پیشتر این دو مسیر به دلیل احتمال ریزش سنگ و بهمن مسدود شده بود.

  رئیس پلیس راه مازندران اعلام کرد که محورهای هراز و کندوان که به دلیل هشدارهای هواشناسی در باره وقوع تندباد ، مسدود شده بود، هم اکنون باز شده است.