Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. مقدماتی جام جهانی: آلمان، انگلیس و ایتالیا بردند اسپانیا مساوی کرد

  مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر که در قاره اروپا از روز گذشته آغاز شده، روز پنجشنبه با چند دیدار ادامه یافت که در مهمترین آنها آلمان ۳ بر صفر ایسلند را شکست داد؛ ایتالیا ۲ بر صفر ایرلند شمالی را برد و انگلیس توانست در یک بازی یک طرفه سن مارینو را ۵ بر صفر شکست دهد.

  در دیگر دیدار مهم امشب اسپانیا در برابر یونان یک بر یک متوقف شد.

  شگفتی بزرگ روز اول این مسابقات اما در ترکیه روی داد. جایی که میزبان توانست ۴ بر ۲ هلند را شکست دهد.

  آلمان
  Image caption: آلمان توانست در همان ۶ دقیقه اول مسابقه دو بار دروازه ایسلند را باز کند
 2. آلمان ماموریت نظامی خود در افغانستان را تا ۲۰۲۲ تمدید کرد

  به گزارش خبرگزاری رویترز پارلمان آلمان روز پنجشنبه طرح تازه ای را که به ارتش این کشور اجازه می دهد ۱۳۰۰ سرباز را به عنوان بخشی از ماموریت ناتو تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲ در افغانستان نگاه دارد تصویب کرده است.

  مجوز جاری پارلمانی برای عملیات آلمان در افغانستان در پایان ماه مارس تمام می شود.

  این درحالی است که دولت جدید آمریکا هنوز مشغول بررسی توافق ۲۰۲۰ دولت قبلی این کشور با طالبان است، بنابراین معلوم نیست آیا و برای چه مدت نیروهای ناتو در افغانستان خواهند ماند.

  در همین حال آمریکا برای به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان و پایان نبردها در این کشور تلاش می کند. گفت و گوها میان این دو در قطر تا اینجا بی نتیجه مانده است.

  دولت آلمان اخطار داده است که خروج شتابزده نیروهای ناتو می تواند گفت و گوهای صلح را به شکست بکشاند.

 3. دوستی یک روباره با مغازه‌داری در شهر سهند آذربایجان شرقی

  می‌گویند سگ‌ها بهترین دوست انسان‌ هستند. اما اگر پای تخم‌ مرغ در میان باشد، روی روباه‌ها هم می‌شود حساب کرد. مجموعه‌ای ببینید از تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده از دوستی یک روباه با مغازه‌داری در ایران.

  View more on instagram
 4. نخستین کنفرانس خبری جو بایدن بدون سوالی درباره ایران تمام شد

  نخستین کنفرانس خبری جو بایدن که به نسبت روسای جمهوری آمریکا دیرتر - ۶۵ روز بعد از آغاز به کار- برگزار شد، بیشتر بر مسایل داخلی و به ویژه مساله مرز مکزیک متمرکز بود.

  بر خلاف انتظارها، مسایل سیاست خارجی چون بازگشت به توافق هسته ای با ایران یا تحریم مسکو به علت هک گسترده نهادهای دولتی و خصوصی آمریکا هرگز به میان کشیده نشد.

  آقای بایدن این کنفرانس خبری را با تاکید درباره برنامه های دولتش برای کنترل کرونا و گسترش واکسیناسیون آغاز کرد و آن را با تاکید بر نیاز به سرمایه گذاری روی بخش های زیربنایی کشورش به پایان برد.

 5. بایدن: فردا درپنسیلوانیا درباره طرحم برای بازسازی زیربناهای کشور سخن خواهم گفت

  جو بایدن که بازسازی و احداث بخش های زیربنایی آمریکا چون فرودگاه‌ها، بزرگراه‌ها را از اهداف اصلی دولت خود قرار داده گفت فردا در شهر پیتزبورگ پنسیلوانیا در این باره توضیح خواهد داد اما ان طور که گفته شده او طرحی به ارزش ۳۰۰۰ میلیارد دلار برای احداث و ترمیم زیربناهای آمریکا آماده تقدیم به کنگره کرده است.

  او در کنفرانس خبری امروز گفت برایش قابل قبول نیست که آمریکا در رتبه ۱۳ جهان به لحاظ توجه به زیربناها قرار دارد در حالی که چین سه برابر آمریکا در این زمینه سرمایه گذاری کرده است.

 6. بایدن: به شی جین پینگ گفتم که به دنبال رویاروی و تعارض نیستیم اما با چنگ و دندان رقابت خواهیم کرد

  جو بایدن می‌گوید پس از پیروزی در انتخابات در یک مکالمه ۲ ساعته با همتای چینی خود به شی جین پینگ گفته اگر چه آمریکا به دنبال تعارض و درگیری با چین نیست اما با تمام وجود با پکن رقابت خواهد کرد و این رقابت باید بر مبنای قوانین بین المللی و "قوانین عادلانه" روی دهد.

 7. بایدن: اگر قرار شود برای ۲۰۲۴ نامزد شوم با کامالا هریس دوباره خواهم آمد

  جو بایدن می گوید از الان به فکر شرکت در انتخابات دور بعدی نیست اما خبرنگاران اصرار دارند که او درباره تصمیمش در این باره به آنها بگوید و به ویژه این که آیا کامالا هریس همچنان معاون او برای دور بعدی خواهد بود یا نه؟

  او در پاسخ گفت که اگر قرار شود چنین کاری کند انتظار دارد که کامالا هریس همچنان به عنوان معاونش در کنارش باشد.

  او به این سوال که که آیا انتظار دارد در انتخابات بعدی هم با دونالد ترامپ رقابت کند؟ با لبخندی جواب داد.

  جو بایدن
 8. جو بایدن: در حال بررسی دقیق‌تر وضعیت کره‌شمالی هستیم

  جو بایدن می‌گوید آمریکا در حال گفتگو و مشورت با متحدان خود درباره آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی است.

  تنها ۲۴ ساعت قبل از کنفرانس خبری امروز آقای بایدن گزارش شد که کره شمالی دو آزمایش جدید موشکی انجام داده است.

  رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید ضمن این که مساله کره‌شمالی الویت اصلی اوست اما در حال حاضر تصمیمی نگرفته و در حال رایزنی با متحدان خود است.

 9. بایدن درباره خارج کردن نیروها از افغانستان؛ بسیار دشوار است که وعده خروج کامل در اول مه را عملی کرد

  جو بایدن می گوید وعده خروج کامل نیروهای این کشور از افغانستان تا حدود یک ماه دیگر، اول مه، بسیار دشوار و به لحاظ تاکتیکی قابل دسترسی نیست.

  او گفت: "هدف بلند مدت من این است که در افغانستان نمانیم و الان مساله این است که ما از افغانستان خارج خواهیم شد اما مساله فعلی این است که چه زمانی برای این کار مناسب است."

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، که وزارت خارجه او گفتگوها با طالبان را آغاز و به توافقاتی هم رسیده بود، وعده داده بود که تمامی نیروهای نظامی آمریکا تا حدود ۳۵ روز دیگر - اول مه - خاک افغانستان را ترک کنند.

 10. بایدن: هدف من به سرانجام رساندن برنامه‌ها و مطالبات است

  جو بایدن که حدود ۶۵ روز از ورودش به کاخ سفید گذشته می گوید معتقد است مردم به او رای داده اند که مشکلات را حل کند.

  او گفت: "اول از همه کووید و مشکلات اقتصادی ناشی از آن، چیزی بود که من خودم را موظف به رویارویی با آن می دانستم و برای همین هم در این دو ماه تمرکز اصلی‌ام روی این دو مساله بوده است... همزمان هدف من این است که آنچه مورد نظرم است و هدف گرفته‌ام به سرانجام برسانم."

 11. مهاجرت و مشکلات در مرز با مکزیک محور اصلی پرسش خبرنگاران از بایدن

  همان طور که انتظار می‌رفت سوالها درباره وضعیت در مرز مکزیک و سیاست های مهاجرتی دولت جدید بخش مهمی از سوالات را به خود اختصاص داده است.

  جو بایدن: "افزایش تعداد مهاجران در مرز به این خاطر نیست که آنها فکر می کنند من آدم خوبی هستم... در دو ماه نخست ماه ۲۰۱۹ - قبل از آغاز کووید - هم ۳۱ درصد افزایش داشتیم ... اما کسی احتمالا فکر نمی کند که آنها به علت این که ترامپ آدم خوبی بود آمده بودند ... این مهاجران به خاطر من یا شخص دیگری نمی آیند، آنها به علت مشکلاتی که در کشورشان وجود دارد می آیند و معمولا در این ماه ها بیشتر می آیند چون در فصول گرم این سفر غیرممکن تر می شود."

 12. بایدن وعده خود برای واکسینه کردن مردم آمریکا را دو برابر کرد

  جو بایدن که پیش از ورود به کاخ سفید وعده داده بود در ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری خود ۱۰۰ میلیون نفر را واکسینه کند در ابتدای کنفرانس خبری خود گفت که حالا این سقف را به ۲۰۰ میلیون نفر افزایش خواهد داد چرا که سقف ۱۰۰ میلیون نفر ظرف ۵۸ روز نخست حضور او در واشنگتن روی داده است.

 13. خبر فوریکنفرانس خبری جو بایدن آغاز شد

  جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای نخستین بار از زمان آغاز به کار در کنفرانس خبری مستقیم با خبرنگاران حاضر شده است. او قرار است به پرسش های خبرنگاران پاسخ دهد که احتمالا درباره کرونا، مرز مکزیک، و مسایل خارجی چون آزمایش موشکی کره شمالی، تحریم روسیه و برجام خواهد بود.

 14. وزیر خارجه ایران درباره 'احیای برجام': تحریفات جای قربانی و مقصران را عوض کرده

  محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییتی به زبان انگلیسی نوشت که درباره آنچه که برای زنده کردن دوباره برجام باید انجام شود، تحریفات زیادی صورت گرفته تا جای قربانی و مقصران عوض شود.

  او در ادامه لینکی از "فکت شیت" زمان بندی اجرای توافق هسته ای برجام را گذاشته و نوشت که این فکت شیت بدون شک فراموشی تاریخی را اصلاح میکند و سوابق را تنظیم می‌کند.

  View more on twitter
 15. 'کمیته سوئد برای افغانستان' یک کارمند ارشدش را به خاطر توییتی به حالت تعلیق درآورد

  "کمیته سوئد برای افغانستان" امروز در بیانیه‌ای گفته که توییت کارمند ارشد افغان این نهاد در مورد علیپور، فرمانده یک گروه مسلح غیردولتی در افغانستان، با سوالات زیاد کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

  در اعلامیه آمده که توییت این کارمند ارشد بخش دادخواهی کمیته سوئد برای افغانستان در کابل در روز شنبه ۲۰ مارس با ارزش‌های اساسی این اداره که "همانا اصل بی‌طرفی و اصول حقوق بشر است، در مغایرت قرار دارد."

  این نهاد می‌گوید هرگز در درگیری ها طرف قرار نمی‌گیرد، بی‌طرفی ما را قادر می‌سازد تا در مناطق تحت درگیری برای نیازمند ترین قشر مردم در دوردست ترین نقاط افغانستان خدمات آموزشی و بهداشتی فراهم کنیم. کمیته سوید برای افغانستان حدود ۴۰ سال در افغانستان فعالیت می‌کند، و بیش از ۶۰۰۰ کارمند دارد که در مناطق مختلف کشور ایفای وظیفه می‌کنند.

  View more on twitter
 16. اولین کنفرانس خبری جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برگزار می‌شود

  تا دقایقی دیگر اولین کنفرانس خبری رسمی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برگزار می‌شود.

  View more on twitter
 17. رژه مسلح یک گروه ناشناس شیعه در بغداد: حشد شعبی ارتباط با این گروه را 'تکذیب کرد'

  گروه شیعه "بسیج مردمی عراق" یا حشدِ شعبی اعلام کرده که هیچیک از اعضای این گروه در رژه اخیر افراد مسلح ناشناس علیه مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق در شهر بغداد شرکت نداشتند.

  در بیانیه این گروه که امروز در سایت رادیو المربد در شهر بصره منتشر شد آمده که "هر حرکت گروه حشد شعبی با دستور فرمانده نیروهای مسلح، مصطفی کاظمی نخست وزیر و در راستای همکاری با فرماندهی عملیات ائتلاف خواهد بود."

  این بیانیه پس از آن منتشر شد که یک گروه مسلح که خود را گروه شیعه "ربع الله" نامیدند در حالیکه چهره هایشان را پوشانده بودند "در پیامی تهدید آمیز به آمریکا و عواملش" و "حمایت از افراد نیازمند و فقیر " در خیابانهای بغداد رژه مسلحانه برگزار کردند.

  این گروه همچنین از دولت خواست که درباره افزایش نرخ دینار در برابر دلار آمریکا تجدید نظر کند.

  تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از این گروه که خود را ربع الله می‌نامند شبیه تصاویر گروه دولت اسلامی، داعش بوده است.

  مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه از این رژه مسلحانه انتقاد کرد و از گروه حشد شعبی خواسته که اگر نیروهای آنها هستند، آنها را بابت این اقدام مجازات کنند. اخیرا این گروه شیعه عراقی که خود را ربع الله به معنای "یاران خدا" می‌نامند، به دفتر چند حزب سیاسی و یک تلویزیون در بغداد حمله کردند.

  این گروه همچنین در حالیکه یا زهرا می گفتند به یک سالن ماساژ در شهر بغداد حمله کرده و برخی از زنان ماساژور را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند و یک مشروب فروشی را به آتش زدند.

 18. کانال ۱۲ اسرائیل: یک کشتی باری اسرائیلی هدف موشک ایرانی قرار گرفته است

  شبکه تلویزیونی کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد که یک کشتی که مالک آن یک شرکت اسرائیلی بود اوایل وقت امروز، در دریای عمان "هدف موشک‌های ایرانی" قرار گرفته است.

  بر اساس این گزارش این کشتی در حال حمل بار از تانزانیا به هند بوده است و همچنان قادر به ادامه حرکت در مسیر خود است.

  در این گزارش آمده که مالک کشتی یک شرکت اسرائیلی است که دفتر آن در بندر حیفا واقع شده است.

  خبرگزاری رویترز با گزارش این خبر می‌گوید که به طور مستقل نمی‌تواند این خبر را تایید کند و هنوز نتوانسته پاسخی از مالکان کشتی بگیرد.

  یک سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل به رویترز گفته که در حال پیگیری این خبر هستند.

  ساعتی پس از انتشار این خبر رویترز به نقل از یک منبع امنیتی که نخواسته نامش فاش شود نوشت که "ظن آن می‌رود که این کشتی هدف موشک‌های ایرانی قرار گرفته باشد."

 19. ایجاد سد خاکی و سنگی برای جلوگیری ازتردد خودروها میان خوزستان و چهارمحال و بختیاری

  بستن جاده میان خوزستان و چهارمحال و بختیاری
  Image caption: بستن جاده میان خوزستان و چهارمحال و بختیاری

  خبرگزاری ایرنا تصاویری از جاده میان دو استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری منتشر کرده و نوشته: "با قرمز شدن خوزستان مرزهای این استان با چهارمحال و بختیاری کنترل می شود اما از ماه گذشته در مرز دو استان با ایجاد راه بند خاکی مانع عبور مسافران میشوند."

  به گزارش این خبرگزاری در روزهای اخیر با ایجاد سدهای سنگی مانع عبور مسافران می‌شوند.

  بستن جاده میان خوزستان و چهارمحال و بختیاری
  Image caption: بستن جاده میان خوزستان و چهارمحال و بختیاری و تجمع مسافران
 20. ترافیک سنگین در جاده های هراز و چالوس از شمال به جنوب

  مرکز مدیریت و اطلاعات راه های ایران از ترافیک سنگین در مسیر شمال به جنوب محورهای هراز و چالوس خبر داد.

  به گزارش ایرنا، وضعیت محورهای شمالی، در محور هراز (شمال به جنوب) محدوده تونل شماره یک و حدفاصل گزنک تا آب اسک در برخی مقاطع ترافیک سنگین است.

  همچنین در محور چالوس (شمال به جنوب) محدوده‌های مرزن آباد و گرماب نیز ترافیک سنگین و در محور فیروزکوه و آزادراه تهران - شمال و آزادراه قزوین - رشت (رفت و برگشت) ترافیک روان گزارش شده است.