Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. مقام آمریکایی: احیای برجام پیچیده است، مجبوریم غیرمستقیم عمل کنیم

  یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود در مورد تلاش ها برای احیا توافق هسته ای ایران و قدرت ها، برجام، به لورا روزن خبرنگار آزاد در امور سیاست خارجی آمریکا در واشنگتن گفته است: "هدف ما اکنون این است که ببینیم آیا می توانیم بر سر این موضوع به توافق برسیم که پایبندی دوباره به برجام چه شکل و شمایلی خواهد داشت."

  این مقام گفت که "ما آماده ایم پیش از انتخابات (ماه ژوئن ایران) کارها را به سرانجام برسانیم، اما نمی توانیم به زور این فرآیند را تسریع کنیم."

  این مقام گفت مساله احیای برجام پیچیده و نیازمند "سطحی از تفاهم متقابل" است.

  "خیلی خیلی آسانتر خواهد بود اگر بتوانیم پشت یک میز بنشینیم. آنها نمی خواهند پشت میز مذاکره بنشینند. پس مجبوریم غیرمستقیم عمل کنیم. و این کارها را مشکل تر و زمینه را برای سوءتفاهم مساعدتر خواهد کرد."

  او گفت "دو گزینه هست که باید مردود شناخت: اینکه ایران اول همه تعهدات را اجرا کند بعد آمریکا تحریم ها را بردارد؛ دیگر اینکه آمریکا ابتدا تحریم ها را بردارد، بعد ایران (به نقض تعهداتش پایان دهد). هیچ کدام اینها واقع بینانه نیست."

  رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، دو هفته پیش در مصاحبه ای با بی‌بی‌سی فارسی گفت مهم است که دو کشور برای شکستن بن بست جاری برای احیای توافق هسته ای ایران و قدرت ها، برجام، با هم گفت و گو کنند.

  او گفت: "برای همین است که ما از ابتدا ابراز علاقه کردیم با دولت ایران وارد گفت و گو شویم تا ببینیم چطور می توانیم به تعهداتمان عمل کنیم. موضع ایران این بوده که تا زمانی که تحریم ها لغو نشده نمی خواهند با ما مذاکره کنند که البته این قابل درک است."

  اما او افزود "به نفع هر دو طرف است" که با هم وارد گفت و گو شوند.

 2. رشيده شهيدی والی ولایت دايکندی شد

  در خبرنامه اداره ارگان‌های محلی آمده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان حکم رشیده شهیدی به عنوان والی ولایت دایکندی را امضا کرده است.

  او دارای درجه تحصیلی فوق لیسانس است و قبلا به عنوان عضو شورای ولایتی و مشاور در پارلمان افغانستان کار کرده است.

  خانم رشیدی دومین والی زن در افغانستان است. قبلا حبیبه سرابی به عنوان والی بامیان کار کرده بود.

 3. آلکسی ناوالنی، مخالف زندانی دولت روسیه اعلام اعتصاب غذا کرد

  الکسی ناوالنی

  الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف و منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که در حال گذراندن دوره محکومیت خود در زندان است گفته دست به اعتصاب غذا می‌زند.

  او خواستار ملاقات با پزشک شده است.

  آقای ناوالنی در توئیتر خود نوشته است: "هر فرد محکوم حق دارد با یک متخصص برای معاینه و مشاوره ملاقات کند. حتی من. اگرچه من بی گناه هستم.

  بنابراین من می‌خواهم یک پزشک اجازه ملاقات با من را داشته باشد و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، اعتصاب غذا می کنم."

  وی قبلاً از بدتر شدن وضعیت سلامتی اش در زندان شکایت کرده بود.

  آقای ناوالنی افزوده است:"به جای دادن کمک پزشکی به من با کمبود خواب شکنجه می شوم (آنها ۸ بار مرا از خواب بیدار می کنند)".

  او به رئیس زندان از عدم اجازه پزشک برای ملاقات با خود شکایت برده و گفته است دست به اعتصاب غذا می‌زند. متن این شکایت در اینستاگرام آقای ناوالنی نشر شده است.

  او نوشته است: "با وجود درد شدید فزاینده ابتدا در پشت، سپس در پای راست و اکنون بی حسی قسمتی از پای چپ هرگز کمک پزشکی دریافت نکردم."

 4. بسته شدن کانال سوئز به روایت آمار

  ‌خسارت یک هفته بسته شدن کانال سوئز چقدر بود؟

  یک کشتی باری به نام «اور گیون» سه‌شنبه گذشته به مدت حدود یک هفته کانال سوئز را بست. مسدود شدن کانال سوئز موجب انتظار و صف طولانی کشتی‌ها برای عبور از کانال شد که بار سنگینی برای اقتصاد در برداشت.

  View more on instagram
 5. منیژه باختری نماینده دائم افغانستان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد

  .

  منیژه باختری به عنوان نماینده دائم افغانستان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معرفی شده است.

  در اعلامیه سفارت افغانستان در وین آمده که خانم باختری استوار‌نامه‌اش را به رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیم کرده است.

  منیژه باختری سال گذشته به عنوان سفیر افغانستان در وین تعیین شد.

  در اتریش چارچوب همکاری بین افغانستان و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چهار زمینه مشخص شده‌است: زیر ساخت‌های ایمنی در برابر اشعه، غذا و زراعت، صحت و توسعه سرمایه بشری.

  افغانستان در سال ۱۹۷۵ به عضویت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درآمد و بیست و دومین عضو این سازمان به شمار می‌رود.

 6. دوستی نقشه گوگل با محیط زیست

  ‌گوگل می‌گوید بزودی مسیرهای ارائه شده توسط اپلیکیشن نقشه این شرکت سازگار با محیط‌زیست خواهد بود.به این ترتیب که نقشه گوگل رانندگان را از مسیرهایی عبور خواهد داد که با توجه به شیب مسیر و حجم ترافیک منجر به رها شدن کمترین میزان دی‌اکسید‌کربن توسط خودروها در محیط شود.

  View more on instagram
 7. دانش آموزان بریتانیا از تجربه آزار می‌گویند

  بیش از ده ‌هزار دانش‌آموز در بریتانیا به کارزاری پیوسته‌اند که در آن از تجربه‌های آزارشان می‌گویند. تجربه‌ای که از طرف همسن‌هایشان برایشان اتفاق افتاده.یکی از اعضای ارشد پلیس بریتانیا این اقدام را جنبش می‌تو (من هم ) برای مدارس نامیده است.

  View more on instagram
 8. هرگونه دورهمی و تجمع در ایران در ۱۳ بدر ممنوع شد

  در ایران رییس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ابلاغیه‌ای گفته که هرگونه دورهمی و تجمع در روز طبیعت ( ۱۳ بدر) در بوستان‌ها و فضای سبز ممنوع است.

  این دستورالعمل را حسین ذوالفقاری معاون وزیر کشور به استانداران و روسای ستادهای استانی مدیریت بیماری کرونا ابلاغ کرده است.

  پیش از این حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از تغییر وضعیت برخی استان‌ها و احتمال مواجه شدن با موج جدید بیماری کرونا ابراز نگرانی کرده و از مسوولان خواسته بود با نظارت دقیق بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی از تجربه مهار کرونا در پیک‌های قبلی شیوع ویروس استفاده کنند.

  در پی سفرهای نوروزی شیوع کرونا در ایران باردیگر افزایش یافته و این کشور را با موج چهارم کرونا روبرو کرده است.

 9. اظهار ناخشنودی رئیس مجلس علیای پارلمان روسیه از محتوای آهنگ خواننده تاجیک برای یوروویژن

  منیژه سنگین

  رئیس مجلس علیای پارلمان روسیه از محتوای آهنگ یک خواننده تاجیک تبار که برای شرکت در مسابقه "یوروویژن" امسال انتخاب شده اظهار ناخوشنودی کرده و خواسته است چگونگی انتخاب منیژه سنگین برای نمایندگی از روسیه در این مسابقه مورد بررسی قرار بگیرد.

  بنا بر گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه والنتینا ماتویینکو، رئیس مجلس علیای روسیه در باره آهنگ "زن روس" منیژه سنگین گفته است: "اگر کسی با متن این آهنگ آشنا نباشد، توصیه می کنم آشنا شود. این [ترانه] آمیخته‌ای از همه چیز است. کلا یک نوع مزخرف‌گویی است. من اصلاً نمی فهمم این چیست، در باره چیست."

  منیژه سنگین، آوازخوان تاجیک مقیم روسیه، روز ۸ مارس با اجرای ترانه‌ای با نام "زن روس" در مسابقۀ نهایی رئسیه برای نمایندگی در یوروویژن امسال بیشترین امتیاز (۳۹.۷ درصد آراء بینندگان) را به دست آورد و پیروز اعلام شد.

  منیژه سنگین از از اوایل ۲۰۰۰ به اجرای موسیقی در صحنه شروع کرد و نخست در یک طرح روکولا در روسیه شرکت داشت. بعدها ترانه‌های خود را به طور مستقل ضبط کرد. نماهنگ‌های روسی او در اینستاگرام و یوتیوب بیننده بسیاری دارند و او تا کنون دو آلبوم تکخوانی خود را منتشر کرده است.

  بیشتر بخوانید: چرا پیروزی آوازخوان تاجیک و نماینده روسیه برای یوروویژن امسال جنجال برانگیز شد؟

 10. کانون حقوق بشر کردستان از 'اعدام پنجاه' شهروند کرد در سال گذشته خبر داد

  کانون حقوق بشر کردستان در گزارش سالانه خود از "اعدام ۵۰ شهروند کرد"، "کشته و زخمی شدن ۲۲۶ کولبر" و "بازداشت ۶۴۰ " فعال مدنی و سیاسی کرد در سال گذشته خبر داده است.

  این مرکز که تمرکز آن بر نقض حقوق شهروندان کرد در ایران است همچنین می‌گوید در دوازده ماه گذشته " ۱۵۳" شهروند کرد ، از جمله دو کودک دوازده ساله، خودکشی کرده‌اند .

  گزارش به کشته شدن دستکم ۱۰ نفر و نقض عضو ۲۱ نفر دیگر بر اثر انفجار مین نیز اشاره دارد.

  روزگذشته سازمان حقوق بشر ایران نیز در گزارش سالانه‌اش از اعدام ۲۶۷ نفر در سال میلادی گذشته خبر داده بود. گزارش این سازمان نشان می‌دهد که آمار اعدام در استان کردستان از سایر استانهای ایران بیشتر است.

 11. افزایش قیمت و کاهش معاملات مسکن تهران در اسفند ماه پارسال

  Hamshahrionline

  بانک مرکزی ایران در گزارشی که درباره معاملات بازار مسکن پایتخت منتشر کرده از کاهش معاملات و افزایش قیمت خانه‌های مسکونی در اسفند ماه سال ۹۹ خبر داده است.

  بر این اساس قیمت متوسط هر مترمربع خانه معامله شده در تهران در آخرین ماه پارسال ۳۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بود که نسبت به اسفند ماه سال ۹۸ نزدیک به ۹۴ درصد افزایش قیمت داشته است.

  این قیمت متوسط فقط خانه‌های معامله شده در همین ماه را دربر می‌گیرد و به معنی ارزش متوسط خانه در پایتخت نیست.

  این گزارش همچنین گفته است تعداد معاملات مسکن در اسفند ماه ۹۹ در مقایسه با همین ماه بیش از ۴۸ درصد کاهش داشته است.

  بر اساس معاملات اسفند ماه، قیمت هر مترمربع خانه در منطقه یک تهران، که گرانترین خانه‌ها را در خود جای داده است حدود ۷۰ میلیون تومان اعلام شده است.

 12. پلیس فتا: یک سوم اپ های فال‌گیری اندرویدی بدافزار هستند

  ‌پلیس فتا در ایران اعلام کرده که با بررسی ۶۱۵ اپلیکیشن فال و طالع‌بینی در فروشگاه‌های اندرویدی، به این نتیجه رسیده است که ۱۹۷ مورد از آنها (حدود یک سوم) بدافزار هستند.

  View more on instagram
 13. جشنواره فرهنگی- هنری گل بادام در دایکندی افغانستان برگزار شد

  دایکندی

  ششمین جشنواره فرهنگی- هنری گل بادام امروز در ولایت دایکندی در مرکز أفغانستان برگزار شد. یکی از محصولات مهم کشاورزان در ولایت دایکندی بادام است. چند سال است که مردم این ولایت فرارسیدن فصل شگوفه‌های گل بادام را جشن می گیرند.

  این جشنواره با برنامه‌های چون شعر خوانی، سرود، تیاتر و اجرای موسیقی محلی همراه است. در کنار آن صنایع دستی و محصولات زراعتی نیز به نمایش گذاشته می‌شود.

  جشنواره گل بادام
  جشنواره گل بادام
  Image caption: بادام از محصولات مهم کشاورزان در دایکندی است
  دایکندی
 14. انتخاب اولین داور زن در فوتبال انگلستان

  لیگ فوتبال انگلستان اعلام کرد برای اولین بار یک زن به عنوان داور وسط مسابقات مردان را داوری خواهد کرد.ربکا ولچ به عنوان اولین زن در تاریخ انگلستان قرار است یکی از مسابقات لیگ فوتبال این کشور را قضاوت کند.

  View more on instagram
 15. کرملین می گوید از کاهش جمعیت روس تبار در روسیه نگران است

  کرملین می گوید از کاهش جمعیت روس تبار در روسیه نگران است اما به دلایل عینی اصلاح وضعیت تاکنون امکان پذیر نبوده است.

  دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، روز چهارشنبه در رابطه با گزارش رسانه ها در باره کاهش جمعیت روس تبار گفت: "این بدون شک یک مشکل است. به طور کلی وضعیت جمعیتی در حال حاضر در حالت بسیار بدی قرار دارد."

 16. رییس اتاق بازرگانی تهران: آنچه که فعلا در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین به اجرا رسیده تحولی جدی نیست

  رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین گفته که صرف امضای یک سند همکاری نه دلیلی برای خسارت‌بار بودن آن است و نه سودآور بودن، بلکه برای تحلیل شرایط نیاز به عقد قراردادهای اقتصادی خواهد بود.

  چند روز پس از امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین دیدگاه‌های مختلفی درباره این توافق مطرح شده است.

  رییس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید آنچه که فعلا به مرحله اجرا رسیده نه نگران کننده است و نه می‌توان از آن به عنوان تحولی جدی یاد کرد، زیرا تا زمان نهایی نشدن قراردادها، آنچه که امضا شده صرفا یک سند همکاری خواهد بود.

  وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و محمد جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش در جریان دیداری در تهران چهار روز پیش سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین را امضا کرده اند.

  مقام های ایران گفتند که این سند حاوی عناصر "سیاسی، استراتژیک و اقتصادی" است اما جزییات آن را فاش نکرده اند.

  سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران با انتشار اطلاعیه ای در مورد این سند همکاری گفته بود که "این سند یک نقشه راه برای همکاری های جامع دو کشور ایران و چین بوده و لذا حاوی هیچ قراردادی" نیست.

  در این اطلاعیه آمده که این سند "... حاوی هیچ رقم و عدد خاصی از جمله در خصوص سرمایه گذاری و یا منابع مالی و پولی" نیست.

  با این حال به نوشته نیویورک تایمز براساس این توافق چین با ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در ایران طی ۲۵ سال آینده در مقابل دریافت نفت موافقت کرده است.

 17. موج چهارم کرونا در ایران؛ احتمال تعطیلی برخی شهرها

  در حالی که به سیزده به در در ایران نزدیک می‌شویم، مسوولان بهداشتی ایران از افزایش آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا خبر داده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفته که سفرها و دید و بازدیدها از جدی‌ترین علل خیز جدید کرونا در برخی از استان‌های ایران بوده است. خانم لاری همچنین پایین آمدن سطح مراقبت‌های بهداشتی را از دلایل موج جدید کرونا در ایران می‌داند.

  View more on instagram
 18. غنی دستور تحقیق ترور رئیس شورای علمای تخار را داد

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای کشته شدن مولوی عبدالصمد محمدی، رئیس شورای علمای تخار را محکوم کرد، و گفته که رئیس جمهور به ارگان‌های مربوطه برای بررسی و شناسایی عاملین این رویداد هدایت داده است.

  در بیانیه ارگ به طور ضمنی به طالبان اشاره شده و آمده که این رویدادها "بیانگر آنست که طالبان به صلح باور ندارند و همیشه بر طبل جنگ می‌کوبند."

  اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته که این حادثه "ربطی" به طالبان ندارد.

  مولوی عبدالصمد محمدی، ریس شورای علمای تخار، براثر انفجار مین کارگذاری شده در خودرویش کشته شده است.

  به گفته سخنگوی پلیس تخار این حادثه امروز در خیابان دوم شهرتالقان رخ داده که علاوه بر مولوی محمدی، سه نفر همراهانش نیز به شدت زخمی شده و به بیمارستان منتقل شده اند.

  گفته می‌شود مولوی عبدالصمد از چهره‌های پرنفوذ تخار و از روحانیون "منتقد حکومت" بود. او مقام‌های دولتی را به ناتوانی در تامین امنیت وعدالت اجتماعی متهم کرده و "مخالف کار زنان در ادارات دولتی" بود.

  اظهارات تند او در باره زنان با واکنش‌های مدافعان حقوق زن و حقوق بشر روبرو شده بود.

  View more on facebook
 19. ناتو '۱۰ بار در روز' هواپیماهای روسی را رهگیری می‌کند

  ناتو گفته است هواپیماهای این پیمان در پاسخ به "افزایش غیرمعمول" پروازهواپیماهای روسیه در نزدیکی چندین منطقه حریم هوایی اتحادیه اروپا، ظرف شش ساعت در روز دوشنبه، ۱۰ باربه هوا برخاسته اند.

  ناتو گفته آنها هواپیماها ی روسیه را در نزدیکی حریم هوایی اتحادیه اروپا در شمال اقیانوس آتلاندیک، دریای شمال، دریای بالتیک و دریای سیاه رهگیری کرده اند.

  روسیه هیچ واکنش فوری به این اظهارات ناتو که دیروز سه شنبه منتشر شد نکرده است.

  روسیه اخیرا ناتو را متهم به برداشتن گام در جهت رویارویی کرده است.

 20. ۹۶ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در ایران جان باخته‌اند

  در ایران سخنگوی وزارت بهداشت گفته که ۱۰۳۳۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته شناسایی شده و در همین مدت ۹۶ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری فوت کرده‌اند.

  دکتر سیما سادات لاری، گفته که از دیروز تا امروز ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۳۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۸۸ نفر از آنها بستری شدند.

  به گفته او مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران به یک میلیون و ۸۸۵ هزار و ۵۶۴ نفر رسیده است .

  خانم لاری در عین حال گفته که تا کنون یک میلیون و ۶۱۷ هزار و ۳۳۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

  به گفته او سه هزار و ۹۷۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

  بر اساس آمار وزارت بهداشت در حال حاضر ۳۲ شهرستان در ایران در وضعیت قرمز و ۸۵ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت "از" و "به" شهرهای وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است. همچنین ۲۷۲ شهرستان در وضعیت زرد و ۵۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.