Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. المپیک توکیو؛ مدال طلای مشترک پس از ۱۰۹ سال

  در یکی از نادرترین اتفاق های تاریخ المپیک در پرش ارتفاع مردان دو نفر مدال طلا گرفتند.

  بعد از دو ساعت مسابقه، وقتی معتز عيسى برشم از قطر و جان‌مارکو تامبری از ایتالیا نتوانستند رکوردی بهتر از ارتفاع ۲ متر و ۳۷ سانت بر جای بگذارند دو ورزشکار و داوران توافق کردند که مدال طلا به هر دو نفر داده شود.

  این برای اولین بار بعد از سال ۱۹۱۲ بود که چنین اتفاقی در المپیک افتاد.

  پرنده اهل بلاروس که بعد از این دو نفر بهترین پرش را انجام داده بود مدال برنز گرفت.

  معتز عيسى برشم و جان‌مارکو تامبری
 2. انجمن نویسندگان کودکان و نوجوانان ایران خواهان خارج کردن "طرح صیانت" از دستور کار مجلس شد

  انجمن نویسندگان کودکان و نوجوانان ایران در بیانیه ای که امروز منتشر شد خواهان خارج کردن "طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنت" از دستور کار مجلس شد.

  انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نسبت به آثار زیان‌بار طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران اینترنتی ابراز نگرانی کرد و یادآور شدند که "گردش آزاد اطلاعات نیاز صنفی اهالی قلم است."

  در بیانیه انجمن نویسندگان کودک و نوجوان آمده: "بانیان طرح صیانت اعلام کرده‌اند طرح محدودسازی اینترنت را به‌صورت آزمایشی به مدت یک سال اجرا می‌کنند تا نقایص و کمبودهای آن را برطرف کنند. در حالی‌که برای پی بردن به کاستی‌ها و عوارض این طرح هیچ نیازی به آزمون و خطای دوباره و چند باره نیست و از همین حالا می‌توان با تحلیلی عقلانی به پیامدهای زیان بار این طرح پی برد."

  انجمن نویسندگان کودک و نوجوان میگوید که "هیچ‏ مقامی‏ حق‏ ندارد به‏ نام‏ حفظ استقلال‏ و تمامیت‏ ارضی‏ کشور، آزادی‌های‏ مشروع‏ را، هر چند با وضع قوانین‏ و مقررات‏، سلب‏ کند."

  طراحان پشت‌پرده 'صیانت از فضای مجازی' کیستند؟

 3. کمپین حقوق بشر ایران از محکومیت یک وکیل دادگستری به دلیل داشتن کانال تلگرامی خبر داد

  جواد علیکردی
  Image caption: جواد علیکردی

  کمپین حقوق بشر در ایران از محکومیت یک وکیل دادگستری دیگر در این کشور خبر داد. بر اساس گزارش کمپین حقوق بشر در ایران جواد علیکردی، که از ۲۴ تیرماه سال جاری توسط اداره اطلاعات مشهد بازداشت و اکنون در زندان وکیل آباد این شهر زندانی است به اتهام تشکیل گروه تلگرامی به دو سال حبس محکوم شده است.

  این محکومیت شش سال و شش ماه بود که در دادگاه تجدید نظربه دو سال کاهش یافت.

  دو سال منع اشتغال و تدریس و فعالیت در محیطهای آموزشی و دانشگاهی، دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و دو سال ممنوعیت خروج از ایران از دیگر مجازات‌های تعیین شده برای این وکیل دادگستری است.

  آقای علیکردی که سابقه عضویت در شورای شهر سبزوار را دارد، اردیبهشت سال ۱۳۹۹ به اتهام تشکیل یک "گروه تلگرامی به نام امید" و "فعالیت علیه نظام جمهوری اسلامی" تفهیم اتهام شده بود و "مدت ۳۰ روز در انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد زندانی بوده است."

  هشت ماه حبس تعزیری به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و یک سال و پنج ماه حبس تعزیری به اتهام توهین به رهبری از دیگر مجازات‌های تعیین شده در دادگاه بدوی است که عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

 4. المپیک توکیو: اخراج دو ورزشکار اهل گرجستان به دلیل نقض مقررات کرونا

  View more on instagram
 5. برخورد پلیس با تظاهرکنندگان مخالف محدودیت‌های مقابله با کرونا در برلین آلمان

  تظاهرات مخالفان محدودیت‌های مقابله با کرونا در برلین آلمان

  پلیس در شهر برلین پایتخت آلمان با شرکت کنندگان در یک تجمع مخالفت با محدودیتهای علیه کرونا برخورد کرد. دادگاهی در آلمان برگزاری این تجمع را غیرقانونی اعلام کرده بود.

  پلیس آلمان برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از باتوم و گاز اشک آور استفاده کرد.

  پلیس آلمان می‌گوید که تعدادی از مامورانش در محله چارلوتنبرگ در غرب برلین مورد حمله تظاهرکنندگان قرار گرفتند. تعداد زیادی بازداشت شده اند.

  این تجمع به دعوت گروهی با عنوان جنبش "مخالف‌اندیش" "Querdenker" شکل گرفته است.

  این گروه از فعال‌ترین مخالفان محدویت‌های مقابله با کرونا در آلمان است.

  دادگاهی در آلمان چندین تجمع این گروه را ممنوع اعلام کرد. این نگرانی وجود داشته که درحالیکه تعداد مبتلایان در آلمان رو افزایش است، شرکت کنندگان ماسک نزنند و مقرراتی چون فاصله‌گیری را رعایت نکنند.

  مخالفان محدودیت‌های مقابله با کرونا شامل گروه‌های ضد واکسیناسیون، هواداران نظریه‌های توطئه و اعضای گروه راست افراطی "آلترنانتیو برای آلمان" هستند.

  تظاهرات مخالفان محدودیت‌های مقابله با کرونا در برلین آلمان
 6. بررسی دلایل وضعیت وخیم گسترش کرونا در ایران

  دکتر محمودرضا پورکریم، متخصص ویروس‌شناسی از بلژیک درباره وضعیت وخیم گسترش ویروس نوع دلتا کرونا در ایران، عدم رعایت پروتکل‌ها توسط مردم و عدم تناسب مدیریت اوضاع با وضعیتی که ویروس دلتا به وجود آورده را از دلایل وضعیت کنونی دانست.

  او به تعطیلی یک هفته ای اخیر تهران اشاره کرد و گفت که متاسفانه مردم به جای ماندن در خانه و قرنطینه سفر کردند. او گفت که ویروس سویه دلتا افراد میانسال را هدف قرار داده است.

  او ضمن تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل‌ها و سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون گفت که وقتی ویروس تغییر می‌کند مقررات مقابله با آن هم باید به تناسب تغییر کند.

  View more on twitter
 7. خبر فوریبریتانیا حمله به نفتکش اسرائیلی دریای عمان را 'اقدامی عمدی و هدفمند از سوی ایران' دانست

  دامینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا حمله به یک نفتکش تحت اجاره یک شرکت اسرائیلی در دریای عمان را اقدامی هدفمند و عمدی و نقض صریح قوانین بین المللی توسط ایران دانست.

  او گفت که بریتانیا این حمله خلاف قانون و بیرحمانه به یک کشتی تجاری را که در اثر آن یک شهروند بریتانیا و یک رومانیایی کشته شدند، را محکوم میکند. آقای راب با خانواده و نزدیکان این دو ابراز همدردی کرد.

  وزیر خارجه بریتانیا گفت که ایران باید به چنین حملاتی پایان دهد و کشتی ها بتوانند طبق مقررات بین المللی حرکت کنند.

  او گفت که بریتانیا با شرکای بین المللی‌اش در حال رایزنی برای "پاسخ هماهنگ به این حمله غیرقابل قبول است."

  پیشتر وزارت امور خارجه ایران دست داشتن جمهوری اسلامی در حمله به نفتکش اسرائیلی در جنوب دریای عمان را رد کرده و آن را "اتهام‌زنی‌ واهی علیه ایران" خوانده بود.

  اما نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، صبح امروز در جلسه کابینه اسرائیل با اشاره به تکذیب ایران گفت: "الان شنیدم که ایران، در اقدامی بزدلانه، تلاش می‌کند از مسئولیت حمله شانه خالی کند. بگذارید به صراحت اعلام کنم، ایران مسئول حمله به کشتی است."

  حمله به کشتی اسرائیلی؛ تکذیب ایران و تهدید بنت به تلافی 'اشتباه بزرگ'

 8. تجمع پزشکان عمومی در چند شهر ایران با شعار 'پزشکان عمومی نه امنیت نه پولی'

  همزمان با شیوع شدید کرونا در ایران گروه‌هایی از "پزشکان عمومی" و دانشجویان پزشکی در اعتراض به مشکلات شغلی خود در شهرهای تهران، شیراز، کرمان، مشهد، کرمانشاه، یاسوج و همدان در مقاب ساختمان‌های دانشگاه علوم پزشکی تجمع کردند.

  در ویدئویی که از این تجمع در شهر شیراز منتشر شده است، معترضان شعار میدهند: "پزشکان عمومی نه امنیت نه پولی".

  View more on twitter
 9. شقایق دهقان، بازیگر ایرانی از ابتلای خود به کرونا و کمبود دارو خبر داد

  View more on instagram
 10. المپیک توکیو: ورزشکار المپیک بلاروس از پرواز به کشورش خودداری کرد

  کریستینا تسیمانوسکایا
  Image caption: کریستینا تسیمانوسکایا روز یکشنبه به فرودگاه هاندا برده شد

  یک ورزشکار زن بلاروس در بازی های المپیک پس از انتقاد علنی از تیم ملی کشورش به فرودگاه توکیو منتقل شد تا به کشورش برود اما وی در آن جا اعلام کرد که نمی خواهد برگردد.

  کریستینا تسیمانوسکایا قرار بود روز دوشنبه در مسابقه دو ۲۰۰ متری زنان شرکت کند.

  اما پس از نشر یک ویدئو با شکایت از این که در مدت کوتاهی مجبورش کرده اند در مسابقه ای دیگر شرکت کند گفته است به او دستور دادند وسایل خود جمع کند و سپس او را به فرودگاه برده‌اند.

  او اکنون از کمیته بین المللی المپیک خواسته است در این قضیه مداخله کند.

  او در ویدئویی که در برنامه پیام رسانی تلگرام منتشر شده می گوید: "آن ها در تلاش هستند مرا بدون اجازه من از کشور خارج کنند. من از کمیته بین المللی المپیک می خواهم در این کار مداخله کند."

  کمیته بین المللی المپیک در بیانیه کوتاهی گفته است از گزارشهای رسانه ها در مورد این دونده آگاه است و از کمیته ملی المپیک بلاروس خواسته است در این زمینه توضیحات ارائه کند.

  بیشتر بخوانید

 11. دونده ایتالیایی قهرمان دوی ۱۰۰ متر المپیک توکیو شد

  مارسل جیکوبز قهرمان دوی ۱۰۰ متر المپیک توکیو شد. این ورزشکار که با رکورد ۹/۸۰ ثانیه قهرمان شد تا سال ۲۰۱۸ در رشته پرش طول فعالیت می‌کرد. جیکوبز در تگزاس آمریکا به دنیا آمده اما قبل از تولد یک سالگی ملیت مادرش (ایتالیایی) را گرفت.

  View more on twitter
 12. تیم ملی والیبال ایران از المپیک توکیو حذف شد

  تیم ملی ایران در آخرین بازی مرحله گروهی المپیک توکیو ۲-۳ مقابل ژاپن شکست خورد. تیم ملی والیبال ژاپن ست اول (۲۱-۲۵) و چهارم (۲۲-۲۵) این مسابقه را برد و ایران در ست دوم (۲۰-۲۵ ) و سوم ( ۲۹-۳۱) پیروز میدان بود. در ست پنجم اما ژاپن ۱۳-۱۵ برنده شد.

  View more on twitter
 13. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از ابتلای خود به کرونا خبر داد

  ابراهیم رضایی، نماینده دشتستان و عضو کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از ابتلایش به بیماری کرونا خبر داد.

  آقای رضایی در توییتر خود نوشت که "تست کرونا" او "مثبت بوده است."

  آقای رضایی دیروز در توییتی وضعیت کرونا در استان بوشهر را بحرانی توصیف کرده بود و گفته بود: "گرچه بیمارستان‌ها با بیش از دو برابر ظرفیت کار می‌کنند اما باز هم کافی نیست. ضرورت دارد که بخاطر نجات جان مردم و جلوگیری از تلفات بیشتر، استان تعطیل شود. دیر شده اما دیرتر نشود."

  مشخص نیست که او آخرین بار چه زمانی در مجلس حاضر شده و خبری درباره قرنطینه سایر نمایندگانی که با او در تماس بودند، منتشر نشده است.

 14. والیبال ایران و ژاپن به ست پنجم کشیده شد

  تیم ملی والیبال ژاپن در ست چهارم با نتیجه ۲۲-۲۵ مقابل ایران پیروز شد و بازی به ست پنجم کشیده شد. ست سوم مسابقه تیم ملی والیبال ایران و ژاپن با نتیجه ۲۹-۳۱ به نفع ایران تمام شد .ست دوم این بازی را ایران ۲۰-۲۵ برد و ژاپن در ست اول ۲۱-۲۵ پیروز شد.

  View more on twitter
 15. یک ست تا پیروزی ایران مقابل تیم ملی والیبال ژاپن

  ست سوم مسابقه تیم ملی والیبال ایران و ژاپن با نتیجه ۲۹-۳۱ به نفع ایران تمام شد. ست دوم این بازی را ایران ۲۰-۲۵ برد و ژاپن در ست اول ۲۱-۲۵ پیروز شد.

  View more on twitter
 16. استقبال از نازنین ملایی، قایقران زن ایرانی که بالاترین رتبه قایقرانی ایران در المپیک را ثبت کرد

  نازنین ملایی

  نازنین ملایی، قایقران زن ایرانی که موفق شد رتبه یازدهم در جدول رده بندی کسب کند که بالاترین رتبه ایست که تا کنون یک قایقران ایرانی در تاریخ المپیک به دست آورده، به تهران بازگشت.

 17. جواد فروغی، برنده مدال طلا المپیک توکیو با لباس پرستاری به تهران بازگشت

  جواد فروغی، قهرمان تیراندازی ایران که موفق به دریافت مدال طلا در المپیک توکیو شده است، صبح امروز به ایران بازگشت.

  View more on instagram
 18. پیروزی والیبال ایران در ست دوم دیدار با ژاپن

  تیم ملی والیبال ایران در آخرین مسابقه خود در مرحله گروهی المپیک ژاپن ۲۰-۲۵ مقابل میزبان در ست دوم پیروز شد.

  View more on twitter
 19. شیوع شدید 'کرونای دلتا' در ایران: شناسایی ۳۲۵۱۱ بیمار جدید طی شبانه روز گذشته

  یک مرکز ویژه بیماری‌های تنفسی در تهران
  Image caption: یک مرکز ویژه بیماری‌های تنفسی در تهران

  به گزارش وزارت بهداشت ایران در شبانه روز گذشته ۳۳۶ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان باختند و ۳۲ هزار و ۵۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ شناسایی شدند.

  از دیروز تا امروز ۱۰ مردادماه ۱۴۰۰ وزارت بهداشت از شناسایی ۳۲ هزار و ۵۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ایران خبر داد و اعلام کرد که سه هزار و ۴۸۳ نفر از آنها بستری شدند.

  در روزهای اخیر گزارش‌های متعددی از پر بودن تخت های بیمارستان‌ها در اغلب مناطق ایران منتشر شده است.

  پیشتر رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان تهران که یکی از مراکز درمان بیماران مبتلا به کرونا است، گفت "به هیچ وجه آینده روشنی از یک ماه آینده ویروس نداریم، تمام امید ما مثل پیک‌های قبلی این است که خود ویروس فروکش کند و این در حالی است که سیستم درمانی کشور شرایط بسیار سختی دارد."

  در حال حاضر ۲۸۵ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی، ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

 20. ورود کشتی‌های تفریحی بزرگ به مرکز ونیز ممنوع شد

  ونیز

  در پی هشدارهای مکرر یونسکو و فعالان محیط زیست،ایتالیا از امروز ورود کشتی‌های تفریحی به مرکز ونیز را ممنوع کرد.

  براساس قوانین جدید کشتی‌هایی که بیش از ۲۵ هزار تن وزن دارند اجازه عبور از این تالاب را نخواهند داشت و باید از مسیر جایگزین بندر "مارگرا" عبور کنند.

  پیشتر فعالان محیط زیست هشدار داده بودند عبور کشتی‌های سنگین وزن از ونیز باعث آلودگی هوا و آب این رودخانه می‌شود.

  کشتی‌های کروز از بخش تاریخی ونیز منع شدند