Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تصاویر دریافتی از جوزجان پس از ورود طالبان

  در تصاویری که بدست بی‌بی‌سی فارسی رسیده برخی از مغازه‌ها به آتش کشیده شده‌اند. مرکز ولایت جوزجان جمعه پیش به دست گروه طالبان افتاد.حلیمه صدف نماینده جوزجان در مجلس نمایندگان به بی‌بی‌سی گفت که هواپیمای‌های بی- ۵۲ شام روز‌ شنبه بر اهداف طالبان در شبرغان مرکز ولایت جوزجان حمله کرده اند.همزمان با جنگ در ولایت جوزجان، در جبهات مختلف در سراسر افغانستان درگیرهای شدید میان دولت و گروه طالبان جریان دارد.

  View more on instagram
 2. نگرانی سخنگوی پنتاگن از وضعیت افغانستان

  جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا می گوید "وضع امنیتی در افغانستان در مسیر درست قرار ندارد."

  در حالی که طالبان در حال گسترش مناطق تحت کنترل خود به مراکز ولایت های افغانستان است، آقای کربی گفت "آمریکا به شدت نگران این وضعیت است."

  با این حال، او ابراز اطمینان کرد که ارتش و نیروهای امنیتی افغانستان از قابلیت مقابله با طالبان برخوردار هستند.

  همزمان، ژنرال مک مستر، مشاور اسبق امنیت ملی کاخ سفید درباره اوضاع افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

  آقای مک مستر دوشنبه در توییتر نوشت:‌ "فرصت پیشگیری از بروز فاجعه در افغانستان در حال از دست رفتن است. حملات وحشیانه طالبان و بحران انسانی ایجاد شده نشان می دهد که ادامه تلاش های ائتلاف بین المللی مانع از بروز چه شده بود."

  View more on twitter
 3. قریشی: جامعه جهانی به جای مقصر دانستن پاکستان، باید به 'آب شدن' نیروهای امنیتی افغانستان توجه کند

  .

  پاکستان می‌گوید جامعه جهانی به جای مقصر دانستن پاکستان به خاطر وخیم شدن وضعیت امنیتی به "آب شدن" نیروهای امنیتی افغانستان توجه کند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز از اسلام آباد، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان روز دوشنبه گفت که "ظرفیت سازی، آموزش و تجهیزات، و ... کجاست؟"

  آقای قریشی که در یک کنفرانس مطبوعاتی صحبت می کرد، با اشاره به منابع مصرف شده توسط کشورها، به ویژه آمریکا برای تقویت ارتش افغانستان گفت که "مساله حکومتداری و آب شدن نیروهای دفاعی ملی افغان باید مورد توجه قرار بگیرد."

  او افزود که پاکستان نباید مسئول برای شکست دیگران دانسته شود.

 4. کمک تازه ۱۶۵ میلیون دلاری آمریکا به یمن

  آمریکا قرار است یکصد و شصت و پنج میلیون دلار کمک بشردوستانه جدید به یمن ، که اکنون هفتمین سال جنگ خود را سپری می کند ، بدهد.

  تیم لندرکینگ ، نماینده جدید آمریکا در امور یمن ، اظهار امیدواری کرد که کمک های اضافی ایالات متحده سایر اهداکنندگان را تشویق به کمک های بیشتر به یمن بکند.

  آقای لندرکینگ گفت که ایالات متحده از تلاشها برای جلوگیری از قحطی در یمن حمایت می کند.

  امسال ابتکارات دیپلماتیک برای تلاش برای پایان دادن به درگیری ها در یمن از سر گرفته شده است ، اما هنوز هیچ دستاوردی حاصل نشده است.

 5. حضور زهرا رهنورد و میرحسین موسوی در منزل یکی از اقوامش

  عکسی جدیدی از زهرا رهنورد و میرحسین موسوی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.این عکس گفته ‌می‌شود پس از درگذشت خواهر زهرا رهنورد در منزل خواهرش گرفته شده است.

  View more on instagram
 6. دبیرکل سازمان ملل: گزارش تازه دانشمندان به معنای اعلام وضعیت قرمز برای بشریت است

  آیا در مقابل تغییرات اقلیمی شکست خورده‌ایم؟دبیرکل سازمان ملل می‌گوید تازه‌ترین گزارش دانشمندان درباره تغییرات اقلیمی، اعلام وضعیت قرمز برای بشریت است. این گزارش دربرگیرنده هزاران تحقیق اقلیمی و زیست‌محیطی است و در آن آمده که کره زمین در حال گرم‌تر شدن است و این گرما به علت فعالیت‌های اقتصادی انسانهاست. گزارش سازمان ملل از گرم‌تر شدن زمین با عنوان وضعیت اضطراری تغییرات اقلیمی یاد کرده و درباره عواقب آن هشدار داده.

  View more on instagram
 7. یونیسف: حداقل ۲۷ کودک در سه روز گذشته در افغانستان کشته شدند

  یونیسف، آژانس کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرده است که در جریان درگیری شدید بین طالبان و نیروهای دولتی طی سه روز گذشته دست کم ۲۷ کودک در افغانستان کشته شده اند. یونیسف گفته که از " روند فزاینده اقدامات خشونت آمیز علیه کودکان" شوکه شده است.

  طالبان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان در حال پیشرفت های بزرگی در سراسر کشور بوده و از روز جمعه دست کم شش مرکز ولایتی را تصرف کرده اند. آنها درخواست های بین المللی برای آتش بس را رد کرده اند. یونیسف روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد جنایات علیه کودکان "روز به روز" بیشتر می شود.

 8. حمله به مرسر استریت؛ آمریکا بار دیگر وعده مجازات ایران را داد

  بلینکن

  آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، بار دیگر وعده داد که ایران به خاطر حمله به نفتکش مرسر استریت در آب‌های جنوب دریای عمان مجازات خواهد شد. مقام‌های ایران اتهام دست داشتن در حمله ده روز پیش را که دو کشته به جا گذاشت، رد کرده‌اند.

  آقای بلینکن در جلسه مجازی شورای امنیت درباره امنیت دریایی گفت در صورتی که این حمله با واکنشی روبرو نشود، مسئولان آن "احساس مصونیت" خواهند کرد و این موضوع "باعث جسورشدن دیگران در بی‌توجهی به قوانین دریایی" خواهد شد.

  وزیر خارجه آمریکا حمله به کشتی مرسر استریت، تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی را "بخشی از الگوی حملات و رفتارهای تحریک‌کننده دیگر" توصیف کرده است.

  بیشتر بخوانید: گروه ۷ و سنتکام ایران را مسئول حمله به کشتی 'مرسر استریت' دانستند

 9. فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران: شرایط بحرانی استان، نیازمند مداخله جدی است

  فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به ادامه شرایط بحرانی در این استان بر لزوم مداخله جدی برای کاهش سطوح ارتباطات اجتماعی تأکید کرده است.

  دکتر علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفته در حالی که ایران وارد هشتمین هفته از آغاز خیز پنجم کرونا شده شرایط همچنان بحرانی است و کاهشی در شاخص های مراجعات سرپایی و بستری نبوده است.

  او بخش زیادی از مشکلات فعلی را مربوط به نوع دلتای کرونا دانسته و گفته که این نوع از ویروس بسیار مقاوم است و سرایت پذیری بالایی دارد.

  او بیماران بستری در استان تهران را ۹۶۴۳ بیمار ذکر کرده و گفته که از این تعداد ۲۶۰۰ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند و ۲۱۰۰ بیمار جدید نیز ظرف ۲۴ ساعت گذشته بستری شده اند.

  دکتر زالی با اشاره به اینکه در روز گذشته ۱۶۲ نفر در استان تهران بر اثر کرونا فوت شده گفته که نیاز به یک مداخله جدی وجود دارد، هر مداخله ای که سطوح ارتباطات اجتماعی را کاهش دهد؛ و واکسیناسیون هم افزایش یابد.

  او گفته که تزریق واکسن تا حدود هشت برابر امکان ابتلا، ۲۵ برابر امکان بستری و ۴۰ درصد بار ویروس در بدن افراد را کاهش می دهد.

  دکتر زالی همچنین از مردم خواسته که از حضور در فضاهای جمعی خودداری کنند و اگر بنا بر ضرورتی حضور پیدا می کنند حتما از دو ماسک استفاده کنند.

  پیش از این دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت خواستار تعطیلی دو هفته‌ای تهران برای مهار شیوع کرونا شده بود که این امر صورت نگرفته است.

 10. پاداش مدال آوران المپیک جهان؛ از خانه تا گاو

  ‌آیا می‌دانید که بعضی کشور‌ها پاداش‌های دیگری برای ورزشکاران پیروز خود در نظر گرفته‌اند، پاداش‌هایی مثل پول و خانه و حتی در بعضی کشور‌ها گاو؟از آنجا که کمیته بین‌المللی المپیک هیچ مبلغی به عنوان پاداش به ورزشکارانی که با موفقیت بر سکو‌های قهرمانی قرار می‌گیرند نمی‌دهد، تعدادی از کشور‌های جهان با پاداش‌های و جایزه‌های مادی تلاش می‌کنند آتش رقابت را میان ورزشکاران شعله‌ور نگه دارند.

  View more on instagram
 11. یکی از سرشناس ترین فعالان حقوق بشر در روسیه درگذشت

  سرگئی کووالف

  سرگئی کووالف، یکی از برجسته ترین مدافعان حقوق بشر روسیه و مخالف دولت اتحاد جماهیر شوروی سابق در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

  پسراو، ایوان کووالف در فیس بوک نوشته است که پدرش در ساعات اولیه صبح امروز دوشنبه، ۹ اوت "در خواب" درگذشته است.

  او از یاران اکادمیسین آندره ساخاروف، فیزیکدان هسته‌ای اتحاد جماهیر شوروی سابق بود که تبدیل به مخالف نطام کمونیستی در آن کشور شد.

  آقای کووالف که زیست شناس بود یکی از اعضای محوری جنبش دموکراسی خواهی در اتحاد جماهیر شوروی شد؛ او به دلیل فعالیت های سیاسیش سالها در زندان و تبعید بود.

  او در سال ۱۹۷۴ بازداشت و متهم به پخش "تبلیغات ضد شوروی" شد که در نتیجه محکوم به هفت سال زندان در منطقه پرم شد و پس از آن سه سال در حبس خانگی در منطقه ماگادان در شرق دور بود.

  او یکی از بنیان گذاران سازمان حقوق بشری موسوم به "مماریال" در روسیه بود.

  در سال ۱۹۹۰ او عضو پارلمان روسیه شد و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق منتقد شدید جنگ روسیه در جمهوری چچن آن کشور شد.

  آقای کووالف در سال ۲۰۰۰، زمان روی کار آمدن ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه از عقب نشینی این کشور از مسیر دموکراتیک هشدار داده بود.

  وی در سال ۲۰۱۴ پس از ضمیمه شدن شبه جزیره کریمه به خاک روسیه از اوکراین، از کشورهای غربی خواست تا "گسترش روسیه" را در اوکراین متوقف کنند.

 12. گفتگوی تلفنی رئیسی و مکرون درباره برجام

  View more on instagram
 13. نمکی درباره وضعیت کرونا و مراسم محرم به رئیسی نامه نوشت

  سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی درباره وضعیت بیماری کرونا در این کشور و پیش بودن ایام محرم و اجتماعات مراسم عزاداری هشدار داده است.

  در این نامه آمده: "تقاضا می‌شود به عنوان رئیس محترم ستاد ملی مدیریت کرونا دستور فرمایید به نحو مقتضی اهمیت تاثیرگذاری تجمعات غیر منطبق با پروتکل ها به مقامات ناظر و اجرایی در سطح استان‌ها ابلاغ شود."

  مدتی پیش هم وزیر بهداشت ایران از رهبر جمهوری اسلامی خواسته بود دستور تعطیلی دو هفته‌ای را صادر کند که آیت‌الله خامنه‌ای خواستار بررسی این پیشنهاد را داد ولی در نهایت به جایی نرسید.

  بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت ایران طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ایران جان خود را از دست داده‌ند.

  با این احتساب رکوردهای ابتلا، بستری و فوتی ناشی از کرونا در این کشور شکسته شده است.

 14. شرکت علی‌بابا یک مدیر را به اتهام 'تجاوز جنسی' اخراج می‌کند

  G

  بر اساس اسنادی که بی‌بی‌سی دیده، شرکت چینی علی‌بابا، غول تجارت الکترونیک در جهان، یک مدیر خود را به اتهام "تجاوز جنسی" اخراج می‌کند.

  در نامه‌ای که به کارمندان این شرکت ارسال شده، مدیر عامل علی‌بابا گفته است دو مدیر دیگر به دلیل بی‌تفاوتی به اتهام مطرح شده، استعفا کرده‌اند.

  گفته شده یک کارمند زن در این شرکت پس از مستی و در حین بیهوشی در اتاق هتل مورد تجاوز رئیس خود قرار گرفته؛ خبر این اتفاق بطور گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی چینی منتشر شده است.

 15. سعید مرتضوی از اتهامات معاونت در قتل 'تبرئه شد'

  Mehr

  بر اساس گزارش برخی از رسانه‌های ایران، شعبه اول دیوان عالی ایران سعید مرتضوی، دادستان اسبق تهران را از "معاونت در قتل" در اعتراضات سال ۸۸ تبرئه کرده است.

  این اتهامات به ماجرای بازداشتگاه کهریزک در جریان اعتراضات پس از انتخابات سال هشتاد و هشت باز می‌گردد.

  همزمان میرمجید طاهری، وکیل خانواده روح الامینی به خبرگزاری ایلنا گفته: "هنوز دادنامه‌ای به ما ابلاغ نشده است."

  در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ عده‌ای از دستگیرشدگان به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند و چند نفر در آنجا کشته شدند.

 16. مهاجم بارسلونا ده هفته نمی‌تواند بازی کند

  سرخیو آگوئرو، مهاجم آرژانتینی بارسا به دلیل مصدومیت تاندون عضله ساق ۱۰ هفته نمی‌تواند بازی کند. این مهاجم ۳۳ ساله ماه ژوئن با قراردادی دو ساله از منچستر سیتی به بارسلونا ملحق شد.

  آگوئرو ۱۰ سال را در منچسترسیتی گذراند و با زدن ۲۶۰ گل در ۳۹۰ بازی، برترین گلزن تاریخ باشگاه شد. آگوئرو مدتی قبل به همراه آرژانتین قهرمان جام ملت‌های آمریکای جنوبی شد.

  View more on twitter
 17. کرونا در ایران؛ یاسمن علی اکبرلو مجری شبکه خبر درگذشت

  View more on instagram
 18. در لبنان سه نفر در نزاع بر سر تامین سوخت کشته شدند

  در لبنان در تازه‌ترین خشونت ها که ناشی از کمبود شدید سوخت و افزایش قیمتها است، سه نفر در پمپ بنزین‌ها کشته شدند.

  در یک حادثه ، دو نفر عصر دیروز (یکشنبه) در طرابلس پس از درگیری بر سر خرید سوخت کشته شدند.

  در دومین حادثه که امروز رخ داد درگیری در یک پمپ بنزین از مشت و چاقو شروع شد و سپس به استفاده از اسلحه رسید که در نتیجه یک نفر پس از اصابت گلوله در بیمارستان جان باخت.

  موجی از چنین درگیری‌های مرگبار در پمپ بنزین‌ها در لبنان وجود داشته است.

  در بسیاری مواقع رانندگان لبنانی مجبور می شوند ساعت ها در صف بنزین منتظر بمانند.

  لبنان در حال حاضر با فروپاشی اقتصادی روبرو است.

 19. کیانوش جهانپور با انتشار ویدیویی از تزریق واکسن ایرانی خبر داد

  View more on instagram
 20. جنگ افغانستان؛ وزارت خارجه ایران: سعی کردیم این پیام را بدهیم که مرزهای ایران باید آرام بماند

  سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز در کنفرانس مطبوعاتی در مورد وضعیت مرزهای ایران و افغانستان گفت "مرزهای ما گاهی دچار تحولاتی بوده است ولی در این مدت با همت مرزبانان و ارتشیان دلاور آرام بوده است و سعی کردیم این پیام را بدهیم که مرزهای ایران باید آرام بماند."

  به گزارش خبرگزاری ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته: "طالبان بخشی از آینده افغانستان است و گفتیم که به تسهیل این گفت‌وگوهای (بین الافغانی) پایبند هستیم و باید صدای همه شنیده شود."

  او افزود که در همین چارچوب ابتکار صلح تهران را آمادگی داشته و داریم که پیگیری کنیم تا "در یک گفت‌وگوهای بین‌الافغانی اصیل یک دولت فراگیر و به شمول همه گروه‌هایی که امروز در افغانستان وجود دارند، تشکیل شود."

  خطیب‌زاده گفت که کشورهای همسایه افغانستان هم مساعی خودشان را هماهنگ کنند، برای اینکه این موضوع انسانی آوارگان ناشی از جنگ را مدیریت کنند، اجازه ندهند جغرافیای افغانستان مورد سوءاستفاده گروه‌های افراطی قرار بگیرد.

  او خواستار گفت‌وگوهای منظم‌تر و ساختارمند ایران با همسگایگان در مورد افغانستان شد، و گفت که نگاه انسانی ایران به آوارگان "ادامه خواهد داشت".

  ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران نیز در روز مراسم تحلیف در دیدار با محمد اشرف غمی در تهران گفته بود که ایران آماده کمک به صلح افغانستان است.

  View more on twitter