Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. یک نهاد حفاظت از رسانه از طالبان خواست به روزنامه نگاران حمله نکند

  طالب

  یک نهاد حفاظت از رسانه ها از طالبان خواسته است به روزنامه نگاران حمله نکند و اجازه دهد آزادانه کار کنند.

  کمیته حفاظت از روزنامه نگاران (سی پی جِی) گفت که شواهدی دارند دایر بر اینکه طالبان به خانه های حداقل چهار کارمند رسانه ها یورش برده اند.

  اینها شامل سه کارمند شبکه دویچه وله آلمان است که اکنون پنهان شده اند.

  سی پی جی گفت که درحال تحقیق درباره گزارش هایی است که می گوید جنگجویان طالبان به حداقل دو روزنامه نگار در جلال آباد که مشغول گزارش کردن تظاهرات علیه طالبان بودند حمله کرده اند.

 2. تردید زنان نسبت به اظهارات طالبان درباره رعایت حقوق آنها

  گروه اسلام گرای طالبان دو روز پیش گفت که در چارچوب شریعت به حقوق زنان احترام خواهد گذاشت. سخنگوی این گروه گفت: "زنان ما مسلمان هستند."

  اما ابعاد مبهم این بیانیه و سابقه این گروه در ایجاد ارعاب میان زنان و سرکوب آنها خیلی از زنان را بدبین کرده است.

  گزارش شده که در نواحی روستایی که به تصرف طالبان در آمده، اعضای این گروه مجری ازدواج های اجباری بوده اند، پوشش برقع را اعمال کرده اند و زنان را از خروج از خانه بدون حضور همراه مرد منع کرده اند.

  در روزهای اخیر شاهد حضور مجریان زن تلویزیونی در برنامه ها و رفتن دختران به مدرسه بوده ایم، اما خیلی از زنان می گویند در معرض خطر هستند.

  تاکنون در چندین مورد گزارش شده است که زنان از محل کار بازگردانده و مجازات می شوند.

  این وضعیت فضا را به ترس آمیخته و درحالی که بعضی زنان در ملاء عام حاضر شده اند، بسیاری می گویند برای ایمنی خود در خانه می مانند.

  فعالان ایرانی هم از زنان افغان حمایت کرده اند. از جمله مسیح علی نژاد در توییتی نوشت: "ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان دیروز با این ادعا که آنها به حقوق زنان احترام می گذارند خبرساز شد. اما امروز این واقعیت کابل است: اول عکس های زنان را پاک کردند بعد خود زنان را از فضای عمومی حذف می کنند. ایران ۴۲ سال پیش این دروغ ها را تجربه کرد."

  View more on twitter
 3. تیراندازی به مترجم افغان بیرون فرودگاه کابل

  رسانه های خبری در استرالیا گزارش می دهند که یک مترجم افغان سه شنبه شب هنگامی که تلاش می کرد برای گرفتن یک پرواز خروجی به فرودگاه کابل برسد از ناحیه پا هدف تیراندازی طالبان قرار گرفته است.

  عکس هایی که شبکه اس بی اس و گاردین استرالیا منتشر کرده اند این مرد را در حال مداوا توسط پزشک نشان می دهد.

  این فقط یکی از چندین مورد خشونت و هرج و مرج گزارش شده در خارج از فرودگاه کابل است.

  طالبان مسیرهای منتهی به فرودگاه کابل را کنترل می کنند و گزارش شده است که آنها فقط اجازه عبور شهروندان خارجی را می دهند.

  مترجمی که زخمی شده گفت سعی داشت خود را به اولین پرواز نظامی استرالیا که از کابل خارج می شد برساند.

 4. بایدن: نیروها در افغانستان می مانند تا همه آمریکایی ها خارج شوند

  جزئیات بیشتری از مصاحبه ای بی سی نیوز با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که چهارشنبه پخش شد.

  آقای بایدن در این مصاحبه گفت که او به خارج کردن تک تک آمریکایی های باقی مانده در افغانستان متعهد است، حتی اگر به معنی تمدید ضرب الاجل خروج کامل تا تاریخ ۳۱ اوت باشد.

  او در پاسخ به سوال های مکرر جورج استفانوپولوس گفت: "آمریکایی ها باید بدانند که ما سعی خواهیم کرد تا پیش از ۳۱ اوت این ماموریت را کامل کنیم."

  او افزود: "اگر نکردیم... مشخص خواهیم کرد که چه کسی (در افغانستان) باقی مانده."

  به گزارش خبرگزاری فرانسه تصور می شود حدود یازده هزار شهروند آمریکا هم اکنون در افغانستان باشند.

  رئیس جمهور آمریکا گفت که ۵۰ تا ۶۵ هزار شهروند افغانستان که با آمریکا کار کرده اند هم خواهان خروج هستند.

  او همچنین گفت که هیچ کس نمی توانست سرعت پیروزی طالبان را پیش بینی کند.

  آقای بایدن که به خاطر نحوه خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان به شدت مورد انتقاد قرار گرفته گفت: "بعضی می گویند که شاید به نوعی راهی برای خروج بدون بروز هرج و مرج وجود داشت، اما من نمی دانم چطور."

 5. نامه سناتورهای جمهوریخواه به پنتاگون درباره سلاح های آمریکایی به غنیمت گرفته شده توسط طالبان

  گروهی از سناتورهای جمهوریخواه در نامه ای به وزیر دفاع آمریکا خواهان دریافت گزارشی جامع در خصوص تجهیزات نظامی ایالات متحده شدند که در ظرف چند روز اخیر به دست گروه طالبان افتاده است.

  این قانونگذاران در نامه ای به لوید آستین گفته اند که دیدن تصاویر شبه نظامیان طالبان با تجهیزاتی از جمله هلیکوپترهای "بلک هاوک" بسیار نگران کننده است.

  آنها از پنتاگون خواستند اطلاعات دقیقی در مورد تجهیزات موجود در افغانستان ارائه دهد.

  قانونگذاران در این نامه می گویند: غیر قابل باور است که تجهیزات نظامی با فن آوری پیشرفته که توسط مالیات دهندگان آمریکایی هزینه آن تامین می شود به دست طالبان و متحدان تروریست آنها افتاده است.

 6. دفاع بایدن از پیش بینی قبلی خود در باره طالبان

  بایدن در مصابحه با جورج استفانوپولوس

  آقای بایدن در مصاحبه روز چهارشنبه با "ای بی سی نیوز" با این سوال جورج استفانوپولوس مجری این شبکه روبرو شد که آیا اطلاعات امنیتی درباره وضعیت افغانستان غلط بود و آیا او وقتی ماه پیش گفت "کاملا بعید" است که طالبان افغانستان را فتح کند چنین اطلاعاتی را دست کم گرفته بود.

  آقای بایدن پاسخ داد: "فکر می کنم اگر برگردیم و به گزارش های اطلاعاتی نگاه کنیم خواهیم دید که هیچ اتفاق نظری وجود ندارد."

  "این گزارش ها می گفت که وقوع چنین سناریویی در پایان سال محتمل تر است."

  آقای استفانوپولوس در پاسخ گفت اما او زمانی که از بعید بودن تصرف افغانستان توسط طالبان صحبت می کرد به هیچ نوع مقطع زمانی اشاره نکرده بود و فقط گفته بود که "کاملا بعید است که طالبان کنترل کشور را به دست گیرد."

  آقای بایدن فقط پاسخ داد: "بله".

  جورج استفانوپولوس زمانی در دولت بیل کلینتون مدیر ارتباطات کاخ سفید بود و بعدا به کار رسانه ای پرداخت.

 7. سه کشور منطقه بالکان برای پذیرش پناهجویان افغان اعلام آمادگی کردند

  آلبانی، جمهوری کوزوو و مقدونیه شمالی برای اسکان موقت گروهی از افغان هایی که از بیم طالبان قصد فرار از کشور خود را دارند اعلان آمادگی کرده اند.

  ویوسا عثمانی، رئیس جمهوری کوزوو، گفته است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته در مورد درخواست اسکان موقت مهاجران افغان با وی تماس گرفته و او با این کار موافقت کرده بود.

  خانم عثمانی در یک پست فیس بوکی گفت: بدون هیچ گونه تردید یا شرطی، من رضایت خود را برای چنین عملیات بشردوستانه اعلام کرده ام.

  او افزود: هیچ کس بهتر از ما نمی داند اخراج و ترک اجباری از جایی که در آن رشد کرده اید به چه معناست.

 8. صندوق بین المللی پول دسترسی افغانستان به منابع را مسدود کرد

  صندوق بین المللی پول (آی ام اف) گفته است که افغانستان قادر به دسترسی به منابع مالی در این سازمان نیست. دلیل این تصمیم شرایط مبهم حاکم بر وضعیت دولت افغانستان بعد از روی کار آمدن طالبان عنوان شد.

  به گزارش رویترز یک سخنگوی آی ام اف در بیانیه ای گفت: "مثل همیشه، راهنمای آی ام اف دیدگاه های جامعه بین المللی است."

  این خبر در خلال گزارش هایی اعلام می شود دایر بر اینکه دولت جو بایدن برای جلوگیری از دسترسی طالبان به حدود ۴۰۰ میلیون دلار ذخایر اضطراری تلاش می کند. قرار بود آی ام اف هفته آینده این مبلغ را به افغانستان عرضه کند.

 9. وزیران امور خارجه گروه ۷ درباره افغانستان گفتگو می کنند

  وزیران امور خارجه هفت کشور صنعتی بزرگ جهان موسوم به "گروه ۷" روز پنجشنبه (۱۹ اوت)‌ در مورد بحران افغانستان از طریق ویدئو کنفرانس گفتگو خواهند کرد. این رایزنی مقدمه نشست سران گروه ۷ در اوایل هفته آینده را فراهم خواهد آورد.

  ریاست دوره ای گروه ۷ هم اکنون برعهده بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیاست.

  آقای جانسون روز چهارشنبه در جلسه اضطراری پارلمان بریتانیا گفت که بریتانیا برای متحد کردن جامعه بین المللی در پشت برنامه ای روشن برای برخورد یکپارچه و هماهنگ با حکومت طالبان تلاش خواهد کرد.

  در جلسه روز چهارشنبه مجلس عوام، کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر، آقای جانسون را به "خیانت" به مردم افغانستان متهم کرد.

 10. آمریکا از طالبان خواست اجازه عبور امن به فرودگاه کابل را بدهد

  مردم

  دولت آمریکا می گوید از طالبان انتظار دارد به افغان هایی که می خواهند این کشور را ترک کنند اجازه عبور ایمن بدهد. این پس از آن است که گزارش هایی از سد شدن راه این افراد توسط طالبان منتشر شد.

  وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: "ما شاهد گزارش هایی بوده ایم که طالبان، برخلاف بیانیه های رسمی و بیان تعهد به دولت آمریکا، مسیر حرکت افغان هایی که می خواهند کشور را ترک کنند را هنگام رفتن به فرودگاه سد می کند."

  به گفته خانم شِرمَن مقام های آمریکایی مستقیما با طالبان در تماس هستند "تا روشن کنند که ما انتظار داریم اجازه دهند همه شهروندان آمریکایی، همه شهروندان کشورهای ثالث، و همه افغان هایی که مایلند کشور را ترک کنند این کار را در امنیت و بدون مزاحمت انجام دهند."

  درحالی که دولت ها سعی دارند شهروندان خود و همکاران افغان آنها را از کابل خارج کنند، صحنه های پرهرج و مرجی در اطراف فرودگاه بین المللی این شهر گزارش شده است.

 11. موضع تدافعی بایدن در مورد افغانستان در مصاحبه با ای بی سی

  جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه ای بی سی نیوز، از تصمیم خود برای خروج نیروها از افغانستان دفاع کرده است.

  او روز چهارشنبه در گفت و گو با این شبکه بار دیگر از دولت و ارتش افغانستان انتقاد کرد و آنها را به فرار متهم کرد.

  او در پاسخ به سوالی درباره هرج و مرج در فرودگاه کابل در روز دوشنبه با حالتی تدافعی به جورج استفانوپولیس مجری ای بی سی گفت "این چهار روز پیش بود، پنج روز پیش بود."

  آقای بایدن در واکنش به سوالی درباره صحنه هایی که در فرودگاه کابل دیده گفت: "با خودم فکر کردم باید کنترل اوضاع را به دست بگیریم. باید با سرعت بیشتری حرکت کنیم. باید در جهتی حرکت کنیم که بتوانیم کنترل آن فرودگاه را به دست گیریم. و چنین کردیم."

 12. 'گفتند باید کاملا خود را بپوشانید'

  مصاحبه با طالبان

  سکینه امیری در حال مصاحبه با طالبان
  Image caption: سکینه امیری در حال مصاحبه با طالبان

  افغانستان جمعیت جوانی دارد که بسیاری از آنها حکومت طالبان تا پیش از سال ۲۰۰۱ را به یاد نمی آورند.

  همچنین خیلی از جوانان – از جمله زنان جوان – در کارهایی اشتغال دارند که ممکن است با تعبیر سفت و سخت طالبان از شریعت اسلامی در تضاد باشد. حالا که طالبان برگشته زندگی آنها چگونه تغییر خواهد کرد؟

  سکینه امیری برای روزنامه اطلاعات روز در کابل کار می کند. او درباره تجربه خود هنگام مصاحبه با طالبان به عنوان یک خبرنگار زن در روز سه شنبه با بخش جهانی بی بی سی صحبت کرد.

  او می گوید: "به من گفتند در درجه اول جامه ای که پوشیده اید مورد تایید ما نیست، شما باید کاملا خود را بپوشانید'. به گفته آنها حتی صورتم هم نباید پیدا باشد."

  "باید به یاد داشته باشید که بعد از ده ها سال جنگ، نگرانی درباره زندگی و اینکه روز بعد چه اتفاقی برایتان خواهد افتاد، بخشی از زندگی روزمره افغان ها به خصوص زنان است."

 13. گاردین: بریتانیا نگران خروج زودهنگام آمریکایی‌ها از فرودگاه کابل است

  روزنامه گاردین گزارش داده است که بریتانیا نگران عقب‌نشینی زودهنگام آمریکایی‌ها از فرودگاه کابل است، مسئله‌ای که در صورت تحقق این فرودگاه را در خطر تعطیلی و اختلال در کار تخلیه هزاران نفر از افغانستان قرار می‌دهد.

  مقام‌های دولتی و امنیتی به گاردین گفته‌اند که هیچ تضمینی نیست که آمریکایی‌ها تا چه زمانی شش هزار نیروی خود را در آنجا نگه می‌‌دارند و هشدار داده‌اند که بریتانیا بدون نیروهای آمریکایی قادر به ادامه عملیات نجات نخواهند بود.

 14. ژنرال میلی: نیروهای افغان می‌توانستند دفاع کنند

  ژنرال مایک میلی به خبرنگاران گفت: "نیروهای امنیتی افغانستان ظرفیت لازم راداشتند به این معنا که آموزش دیده بودند و نفرات کافی و توان دفاع از کشورشان را داشتند. این (وضعیت) به اراده رهبری مربوط می‌شد."

 15. ژنرال آمریکایی: از گزارش‌های هشداردهنده درباره افغانستان بی‌خبر بودم

  ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌گوید از گزارش‌های اطلاعاتی که حاکی از ضعف دولت و نیروهای امنیتی افغانستان تا حدی که در عرض یازده روز سقوط کنند، خبر نداشته است.

  پیشتر روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده بود که مقام‌های آمریکایی گزارش‌های هشداردهنده درباره وضعیت افغانستان را نادیده گرفته بودند.

 16. وزیر دفاع آمریکا: هدف ارتش افزایش روز به روز تخلیه افراد از کابل است

  لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا می‌گوید هدف ارتش آمریکا افزایش روز به روز ظرفیت تخلیه افراد از افغانستان است.

  او گفت که هنوز به نقطه‌ مورد نظر در خارج کردن آمریکایی‌ها و افغان‌ها از کابل"نزدیک نشده‌ایم."

  آقای آستین در یک نشست خبری گفت آمریکا برای کمک به افغان‌هایی که به ایالات متحده کمک کرده‌اند، "تعهد اخلاقی" دارد.

 17. مقام ‌آمریکایی: طالبان مانع رسیدن افغان‌ها به فرودگاه کابل می‌شوند؛ دیگر غنی را به رسمیت نمی‌شناسیم

  وندی شرمن

  وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا می‌گوید گزارش‌هایی را دیده که نشان می‌دهد برخلاف اعلام عمومی طالبان، این گروه مانع رسیدن شهروندان افغان به فرودگاه کابل شده است.

  خانم شرمن همچنین گفته است که ایالات متحده دیگر اشرف غنی، رئیس جمهور فراری افغانستان را به عنوان مقامی در این کشور به رسمیت نمی‌شناسد.

  خانم شرمن گفت که وزارت خارجه از روز جمعه تعداد کارکنان کنسولی خود در افغانستان را دو برابر خواهد کرد.

  او گفت که به زودی از ۸۰۰ دارند ویزای مخصوص مهاجرات دعوت خواهد شد که سوار پروازهای آمریکا از افغانستان شوند.

 18. غنی: طالبان در ارگ دنبال من می‌گشتند

  غنی

  اشرف غنی گفت در هنگام خروج از ارگ حتی نتوانسته وسایل شخصی‌اش را با خود ببرد. او گفت حتی فرصت نکرده دمپایی‌اش را عوض کند و کفش بپوشد. آقای غنی مدعی شد که طالبان بعد از خروج او وارد ارگ شده‌اند و دنبال او می‌گشته‌اند.

  آقای غنی گفت طالبان گفته بودند که تا او در قدرت باشد راه مسالمت‌آمیزی وجود نخواهد داشت و مدعی شد که در صورت ماندن او "خونریزی کوچه به کوچه مثل سوریه" صورت می‌گرفت.

 19. خبر فوریاشرف غنی: برای پیشگیری از یک فاجعه بزرگ مجبور به ترک افغانستان شدم

  اشرف غنی، رئیس جمهور فراری افغانستان، در پیامی ویدیویی از امارات متحده عربی بار دیگر گفت که برای جلوگیری از خونریزی و پیشگیری از یک فاجعه بزرگ مجبور به ترک افغانستان شده است.

  آقای غنی با تایید پناه گرفتنش در امارات گفت من در حال مشورت با دیگران هستم تا زمانی که برگردم تا بتوانم به تلاش‌هایم برای عدالت ادامه دهم.

 20. روسای جمهوری ایران و چین: در افغانستان همکاری می‌کنیم

  ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در گفت‌وگویی تلفنی با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین گفته است که تهران آماده همکاری با پکن برای "استقرار امنیت، ثبات و آرامش" در افغانستان است.

  به گزارش خبرگزاری ایرنا آقای رئیسی در این مکالمه گفت که "خروج بیگانگان و نیز تجربه‌های گذشته در این کشور، ضرورت همراهی و مشارکت همه جریان‌های افغانستانی برای تضمین امنیت و توسعه افغانستان را بیش از هر زمان دیگری روشن کرده است."

  آقای رئیسی پیشتر هم بدون نام بردن از طالبان از "شکست آمریکا" در افغانستان استقبال کرده بود.

  شی جین پینگ هم به "منافع و مطالبات مشترک" چین و ایران در افغانستان اشاره کرده و گفته "در شرایط جدید آمادگی تقویت هماهنگی و همکاری‌ها را داریم."