Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. آمریکا می‌گوید تقریبا ۵۰۰ شهروند افغانستان از ازبکستان منتقل شده‌اند

  دولت آمریکا روز سه شنبه گفت که تقریبا ۵۰۰ "نظامی وغیرنظامی" افغان را از ازبکستان منتقل کرده است. ازبکستان پیشتر گفت که دیگر هیچ پناهنده ای از افغانستان در این کشور باقی نمانده است.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه ازبکستان تاکنون آمار مشخصی از تعداد و وضعیت پناهجویان افغان در این کشور ارائه نکرده بود.

  اما سخنگوی سفارت آمریکا به این خبرگزاری گفت که ۴۹۴ "نظامی و غیرنظامی" افغان را با کمک دولت ازبکستان از فرودگاه تِرمِز در جنوب این کشور خارج کرده است.

  این سخنگو گفت که این فرآیند در روزهای "۱۲ و ۱۳ سپتامبر کامل شد" اما به مقصد نهایی این گروه اشاره ای نکرد.

  یوسف کابلژانف سخنگوی وزارت خارجه ازبکستان روز دوشنبه در گفت و گویی با شبکه خصوصی "Kun.uz" تایید کرده بود که روند تخلیه کامل شده است.

 2. بازداشت یک مرد ایرانی-آلمانی به ظن صدور تجهیزات ممنوعه به ایران

  دادستانی فدرال آلمان روز سه شنبه گفت که پلیس این کشور یک مرد ایرانی-آلمانی که به صادرات تجهیزات مورد استفاده در برنامه های هسته ای و موشکی ایران در نقض تحریم های اتحادیه اروپا مظنون بود را بازداشت کرده است.

  دادستانی گفت که پلیس ۱۱ محل از جمله آپارتمان ها و دفاتری را در ایالات هامبورگ، شلسویگ هولشتاین و نوردراین وستفالن به مظنون ارتباط داشتند را جستجو کرد.

  به گفته دادستانی این شخص که به دلیل مقررات حریم خصوصی فقط "الکساندر جی." معرفی شده تجهیزاتی به ارزش ۱.۱ میلیون یورو به یک شرکت ایرانی که در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا بود ارسال کرده بود.

  براساس این بیانیه این یک شرکت صوری بود که برای برنامه های هسته ای و موشکی ایران تجهیزات خریداری می کرد.

 3. ۹ پناهجوی کرد ایرانی گرفتار 'شبه نظامیان سوری' شده‌اند

  ۹ پناهجوی کرد که امیدوار بودند از اقلیم کردستان عراق به بریتانیا برسند از روز سه شنبه پس از بازداشت در ترکیه و تحویل آنها به شبه نظامیان سوریه در استان حلب این کشور گیر افتاده‌اند.

  این گروه، روز چهارشنبه در پیامی صوتی به شبکه رسانه‌ای "رووداو" گفتند که قاچاقچیان به آنها گفتند که در صورت دستگیری خود را سوری معرفی کنند تا از اخراجشان جلوگیری شود.

  آنها سە روز پس از بازداشت بە شبە نظامیان سوری تحت حمایت ترکیە در منطقە عزاز سوریە تحویل دادە شدەاند.

  زکریا رستمی کە از نزدیکان این۹ نفر است بە بی بی سی گفت کە پس از تماس کوتاهی با آنها، شبە نظامیان سوری برای آزادی هر نفر ٢٠٠٠ دلار باج می‌خواهند.

  گفتە می‌شود کە مراجعە خانوادە این پناهجویان بە وزارت خارجە ایران بی نتیجە ماندە است. این عده بە همراه گروهی از پناهجویان کرد عراق در صدد سفر به اروپا و پناهندگی در بریتانیا بودند که دستگیر شدند.

  مقامات حکومت اقلیم کردستان عراق پس از پیگیری دیپلماتیک موفق بە بازگرداندن شهروندان خود شدەاند. مقامات ترکیه پناهجویان کرد ایرانی را زمانی به سوریه فرستادند که آن‌ها خود را شهروند این کشور معرفی کردند.

  فدراسیون بین المللی پناهندگان عراقی در پیامی در فیس‌بوک به مهاجران هشدار داد "به قاچاقچیان و یا هر کسی که معتقد است اگر شما خود را سوری یا افغان معرفی کنید اخراج نخواهید شد، اعتماد نکنید.

 4. شرکت ردیابی نفتکش‌ها انتقال سوخت از ایران به سوریه را تایید کرد

  'تانکرترکرز ' که حمل و نقل دریایی را رصد و کشتی‌ها را ردیابی می‌کند تائید کرده که بر اساس شواهد تصویری، یک نفتکش ایرانی سوخت گازوئیل خود را در بندر بانیاس در شمال غربی سوریه تخلیه کرده است.نام این کشتی "فاکسون" اعلام شده و گفته شده مقصد نهایی این محموله لبنان است.

  View more on instagram
 5. علی تاجرینا: واکسن برکت را بیش از یک میلیارد دلار به دولت پیش فروش کردند

  علی تاجرنیا، رییس جامعه دندانپزشکی ایران و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در گفتگو با روزنامه شرق چاپ تهران به بررسی دلایل دیرکرد واردات واکسن به ایران پرداخته است و از جمله گفته است که شخص سعید نمکی، وزیر پیشین بهداشت ایران "تصمیمش بر واردات نبود، پیگیری جداگانه‌ای خارج از کواکس از طرف ایران برای تأمین واکسن انجام نمی‌شد و در مرحله‌ای به صورت جدی طرفدار واکسن برکت شده بود."

  View more on instagram
 6. رییس ستاد مرکزی اربعین : زوار می توانند از مرز مهران به کشور بازگردند

  در ایران رییس ستاد مرکزی اربعین از قطعی شدن اعزام۶۰ هزار نفر به عراق خبر داده و گفته که برای کاهش هزینه ها توافق شده آنها بتوانند در برگشت از مرز مهران به کشور بازگردند.

  سفر به عراق برای مراسم اربعین که در بحبوحه شیوع کرونا صورت می گیرد نگرانی هایی را در مورد افزایش موارد ابتلا برانگیخته است.

  پیش از این مقامات ایران اعلام کرده بودند که سفرهای امسال برای اربعین تنها از مرز هوایی انجام می شود و سهمیه آن سی هزار نفر است.

  اما حالا حسین ذوالفقاری گفته طبق توافقی که تازه صورت گرفته سهمیه زائران ایرانی به ۶۰ هزار نفر افزایش یافت و این توافقنامه امروز نهایی شد.

  معاون وزیر کشور ایران شرط هر دو کشور برای اعزام به مراسم اربعین را دریافت دو دز واکسن قطعی اعلام کرده است.

  او گفته که دولت عراق اعلام کرده بود حتما تست پی سی آر هنگام اخذ ویزا باید انجام شود اما با توجه به فاصله گرفتن ویزا و تست پی سی آر، قرار شد زایران حین پرواز تست پی سی آر منفی به همراه داشته باشند.

  آقای ذوالفقاری گفته : عراق گفته بود هنگام برگشت از زائران در عراق تست پی سی آر گرفته شود که هزینه بالایی به همراه داشت بنابر این مقرر شد وزارت بهداشت از همه زائرانی که به کشور برمی گردند رایگان تست بگیرد و افراد مثبت مشمول قرنطینه شوند.

 7. احضار سفیر آمریکا به وزارت خارجه تاجیکستان در رابطه با اظهارات جو بایدن

  وزارت امور خارجه تاجیکستان در اعتراض به اظهارات جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در مراسم بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر به آمریکا سفیر این کشور را به این وزارتخانه احضار کرده است.

  در بیانیه وزارت امور خارجه تاجیکستان آمده است به جان مارک پومرشیم،‌ سفیر آمریکا در تاجیکستان در رابطه با اظهارات آقای بایدن در پنسیلوانیا یادداشت اعتراضی فرستاده شده است.

  وزارت خارجه تاجیکستان تاکید کرده که اظهارات آقای بایدن با روحیه روابط دوستانه و شراکت میان دو کشور سازگار نیست.

  آقای بایدن در مراسمی به مناسبت بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در واکنش به انتقادات از روش خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از سیاست های خود دفاع کرد و گفت افغان‌ها برای خروج از افغانستان به هواپیمای آمریکایی آویزان شدند و این چیزی است که ممکن است در تاجیکستان هم صورت بگیرد.

  او گفت: اگر ما در تاجیکستان بودیم و می‌خواستیم با یک هواپیمای ترابری سی-۱۳۰ از این کشور بیرون شویم، آنجا هم همان چیزی رخ می داد که در افغانستان شاهد‌ آن بودیم و مردم به چرخ‌های هواپیما آویزان می‌شدند.

 8. پارچه‌پیچی طاق پیروزی فرانسه در حال پایان است

  پارچه‌پیچی بنای عظیم طاق پیروزی فرانسه در حال پایان است.این عملیات هنرمندانه و فناورانه رویای ۶۰ ساله زوج هنرمند چیدمان، کریستو و ژان کلود بود که حالا دیگر برای دیدن تحقق این رویا حضور ندارند

  View more on instagram
 9. وزیر بهداشت ایران: تا پایان شهریورماه ۵۰ میلیون دز واکسن کرونا تزریق خواهد شد

  وزیر بهداشت ایران گفته که تا پایان شهریورماه ۵۰ میلیون دز واکسن کرونا در ایران تزریق خواهد شد.

  بهرام عین اللهی روز سه شنبه پس از حضور در نشست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خبرنگاران گفته مقدار زیادی واکسن با مساعدت رییس جمهوری ایران و معاون اول او وارد کشور شد و تاکنون ۳۸ میلیون دز واکسن تزریق شده است.

  او گفته پیش از این تا پایان تیرماه فقط ۵ میلیون دز واکسن تزریق شده بود در حالی که از مرداد تا شهریورماه حدود ۳۳ میلیون دز تزریق شده است.

  وزیر بهداشت ایران گفته از هفته آینده ۱۷ ساله‌هایی که قرار است کنکور بدهند با واکسن‌های خاصی که برای زیر ۱۸ ساله‌ها وارد شده واکسینه خواهند شد.

  او همچنین گفته که به زودی تمامی افرادی که خواهان خروج از کشور هستند باید دو دُز واکسن را تزریق کرده باشند و در برگشت نیز کسانی که واکسن تزریق نکرده اند باید آزمایش پی سی آر منفی داشته باشند و مبادی ورودی و خروجی کشور برای جلوگیری از موج بعدی کرونا برای ما اهمیت دارد.

  سرعت گرفتن تزریق واکسن کرونا در ایران در حالی صورت می گیرد که روزانه بر اساس آمار رسمی صدها نفر جان خود را بر اثر کرونا از دست می دهند.

  و پیش از این بعضی از مقامات بهداشتی دولت سابق ایران از موانعی که بر سر راه آنها برای تامین واکسن کرونا بوده گفته بودند.

 10. طالبان: زن و مرد حق ندارند در کنار هم کار کنند

  طالبان می‌گوید که زنان و مردان در حکومت این کشور نمی‌توانند درکنار هم کار کنند.

  وحید الله هاشمی، از اعضای ارشد طالبان، گفته است که "فعلا مشخص نیست دانشگاه ها زنانه و مردانه می شوند یا نه اما در حکومت زن و مرد نمی توانند با هم درس بخوانند. بیمارستان زنان هم جدا می شود. مرد و زن نمی توانند با هم کار کنند این مشخص است. "

  وی افزود: "زنان حق ندارند خبرنگار یا گوینده خبر باشند. در دولت ما چنین چیزی جایز نیست."

 11. پانزدهمین جلسه دادگاه نوری؛ رمضان فتحی، از زندانیان سیاسی دهه ۶۰، شهادت داد

  در پانزدهمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام هزاران زندانی سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷، رمضان فتحی از زندانیان سیاسی دهه ۶۰، در جایگاه شاهد قرار گرفت و به سوال‌های دادستان پرونده پاسخ‌ داد.

  حمید نوری با نام مستعار عباسی، آبان ۱۳۹۸ به محض ورود به فرودگاه استکهلم سوئد بازداشت شد.

  او به نقض فاحش قوانین بین‌المللی و قتل متهم شده است، اما می گوید در دوره اعدام ها مشغول به کار نبوده و برای دو ماه به مرخصی رفته بوده است.

 12. وزیر خارجه اداره طالبان: جامعه بین‌المللی کمک‌ها به افغانستان را نباید سیاسی بسازد

  امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه اداره طالبان در کابل از کمک‌کنندگان بین‌المللی افغانستان خواست تا کمک‌ها به این کشور را از سر بگیرند.

  آقای متقی در نخستین نشست خبری‌اش پس از تصرف کابل توسط طالبان گفت جامعه بین‌المللی کمک‌های خود به افغانستان را نباید سیاسی بسازد. او گفت: "ما با جامعه بین‌المللی خواهان روابط مثبت هستیم. از آنها هم می‌خواهیم بر افغان‌ها فشار بیشتر وارد نکنند. سیاست فشار برای بیست سال گذشته نتیجه نداد و بعد از این هم نتیجه نمی‌دهد."

  او افزود که "افزایش فشار، تحریم و تهدید علیه افغانستان نه به سود جامعه جهانی است و نه به سود افغانستان."

 13. نظرسنجی از جوانان ۱۰ کشور درباره تغییرات اقلیمی، عمق نگرانی آنان را نشان می‌دهد

  نظرسنجی درباره اقلیم
 14. حضور آنگ سان سوچی در دادگاه

  آنگ سان سوچی ، رهبر برکنار شده میانمار برای اولین بار در دو ماه گذشته برای بررسی اتهاماتی که از سوی رهبران نظامی میانمار علیه او مطرح شده در دادگاه ظاهر شد.

  ارتش میانمار او را متهم به فساد مالی و نقض امنیت ملی می‌کند.

  همه این اتهامات از سوی تیم حقوقی او رد شده است.

  خانم سوچی از زمان کودتای ماه فوریه ارتش در میانمار در حبس خانگی به سر می برد.

 15. دیدار پوتین و رئیسی به تعویق افتاد

  در پی ابتلای عده‌ای از اطرافیان رئیس‌جمهوری روسیه به کرونا و قرنطینه شدن ولادیمیر پوتین، دیدار بین روسای جمهوری ایران و روسیه تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد.

  پیش از این کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه از دیدار احتمالی ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای خبر داده بود که روزهای ۱۶ و ۱۷ سپتامبردر شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار می‌شود.

  بحران افغانستان و پذیرش ایران برای عضویت در این سازمان از جمله مسائل مورد بحث در این اجلاس خواهد بود.

  آقای پوتین قرار است به صورت ویدیو کنفرانس در این اجلاس شرکت کند، اما کرملین به خبرگزاری تاس گفته که دیدارهای دوجانبه از طریق ویدیو کنفرانس انجام نمی‌شود و دیدار بین روسای جمهوری ایران و روسیه تا فرصت بعدی به تعویق افتاده است.

  View more on twitter
 16. رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین: ۹۰ میلیون دوز واکسن کرونا از چین وارد می‌شود

  مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین گفته که بر اساس توافقات اولیه با چین، در مجموع ۹۰ میلیون دوز واکسن کرونا از این کشور وارد ایران خواهد شد. او گفته که تا حالا حدود ۴۰ میلیون دوز این واکسنها وارد شده و تا یکی دو ماه آینده ۴۰ تا ۵۰ میلیون دوز واکسن از چین وارد می‌شود و هفته‌ای ۵ میلیون دوز واکسن کرونا در حال ورود به کشور است. رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه تمام واکسن‌های وارداتی از چین تاکنون توسط هلال احمر وارد شده گفته از زمانی که اقدام به خرید واکسن کرونا می‌شود تا زمانی که واکسن کرونا وارد کشور شود تقریباً دو هفته طول می‌کشد اما پیش از آن مذاکرات و هماهنگی‌های بسیاری انجام می‌شود. ایران در هفته های اخیر به روند واکسیناسیون علیه کرونا سرعت بخشیده و مراکزی را به طور شبانه روزی برای دادن واکسن به مردم اختصاص داده است. با این حال هر روز تعداد زیادی در ایران به کرونا مبتلا می‌شوند و بر اساس آمار رسمی ۴۰۸ نفر دیگر در شبانه روز گذشته بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.آمار غیر رسمی این تعداد را چند برابر تخمین می‌زند. تعلل درتامین به موقع واکسن دلیل شیوع گسترده کرونا در ایران بعد از موجهای اولیه این بیماری عنوان شده است.

 17. کاخ کرملین: پوتین به دلیل موارد ابتلا به کرونا در میان اطرافیانش در قرنطینه قرار گرفته است

  ولادبمبر پوتین (راست) و سرگئی شویگو
  Image caption: آقای پوتین روز دوشنبه پیش از رفتن به بازدید از رزمایش نظامی موسوم به "غرب ۲۰۲۱"، گفته بود ممکن است قرنطینه شود

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به دلیل ابتلای شماری از افراد نزدیک به او به ویروس کرونا در قرنطینه قرار گرفته است.

  بنا بر گزارش سایت ریاست جمهوری روسیه آقای پوتین روز سه‌ شنبه، ۱۴ سپتامبر در گفتگوی تلفنی با امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان گفته است به دلیل ابتلای افرادی از اطرافیان وی به ویروس کرونا باید "برای مدت معینی" مقررات قرنطینه را رعایت کند.

  آقای پوتین همچنین به آقای رحمان تاکید کرده که به صورت ویدئوکنفرانس در اجلاس سران و نمایندگان سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری‌های شانگهای که بزودی برگزار می‌شد، شرکت خواهد کرد.

  قبلا گزارش شده بود که آقای پوتین روز ۱۵ سپتامبر برای انجام سفر رسمی و شرکت در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای به تاجیکستان می‌رود.

  قرار است این اجلاس روزهای ۱۶ و ۱۷ سپتامبر در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شود. گزارش می‌شود که موضوع بحران افغانستان و پذیرفتن ایران به عضویت این سازمان از جمله مسائل مورد بحث در این اجلاس خواهد بود.

  اعلام قرنطینه شدن آقای پوتین پس از دیدار وی با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در مسکو در روز دوشنبه، ۱۳ سپتامبر صورت می‌گیرد.

  دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفته آقای پوتین "کاملاً سالم است" و سلامت بشار اسد و سایر کسانی که پیش از قرنطینه شدن در روز دوشنبه با او دیدار کرده‌اند، به خطر نمی‌افتد.

 18. مجید سعیدی عکاس سرشناس ایرانی آزاد شد

  مجید سعیدی، عکاس خبری سرشناس ایرانی که چند روز پیش خبر دستگیری‌اش منتشر شد، امروز در اینستاگرام از آزادی خود خبر داد.آقای سعیدی نوشت: "بعد از سه هفته با قرار آزاد شدم، رفتار تیم بازجویانی که از تهران آمده بودند، بسیار محترمانه بود، در نهایت اتهام ۱- تبلیغ علیه نظام ۲-عکسبرداری و مستند سازی از اماکن حساس نظامی تفهیم اتهام شد و با قرار تا زمان دادگاه آزاد شدم"."از تمام دوستانم، رسانه ها و خانواده ام که در این مدت پیگیر آزادیم بودند و کمک و تلاش کردند، ممنونم"."من هیچ کار غیر قانونی انجام ندادم.در مناطقی در نزدیکی مرز دستگیر شدم،عین سریال گاندو".

  View more on instagram
 19. گفتگو در مورد آزمایش موشکی تازه کره شمالی در توکیو

  مقاماتی از ایالات متحده آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در توکیو در حال بررسی برنامه موشکی کره شمالی هستند. این اجلاس یک روز پس از آن برگزار می شود که پیونگ یانگ اعلام کرد موشک کروز دوربرد جدیدی را با موفقیت آزمایش کرده است.

  کره شمالی گفته که این موشک دوربرد تازه با پرواز بر فراز خاک کره شمالی و آب های سرزمینی آن، به اهدافی به فاصله ۱۵۰۰ کیلومتر اصابت کردند.

  خبرگزاری رسمی کره شمالی موشک جدید را یک''سلاح مهم استراتژیک''نامیده است.

 20. ۴۰۸ نفر دیگر بر اثر کرونا در ایران جان باختند

  وزارت بهداشت ایران گفته که طی شبانه روز گذشته، ۲۲هزار و ۳۲۹ ابتلای جدید به کرونا درایران شناسایی شده و در این مدت ۴۰۸ نفر دیگر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

  به این ترتیب بر اساس آمار رسمی مجموع جان باختگان این بیماری در ایران به ۱۱۵ هزار و ۱۶۷ نفر رسیده است.

  گفته شده که تا کنون ۴ میلیون و ۶۲۷ هزار و ۲۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده‌اند.

  همچنین ۷ هزار و ۱۲۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

  در حال حاضر ۱۶۸ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۲۰۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۷۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.