Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. عبدالعظیم بدخشی در مبارزات آزاد بر حریف برزیلی پیروز شد

  .

  عبدالعظیم بدخشی، ورزشکار مبارزات آزاد از افغانستان امروز بر حریف برزیلی خود در شهر حیدرآباد هند پیروز شد. او در راند دوم رقابت، مارسلو از برزیل را ناک‌اوت کرد.

  این مسابقه در هفتمین دور از بازی‌های هنرهای رزمی ترکیبی (MMA) ماتریکس فایت نایت هند برگزار شد.

  عبدالعظیم بدخشی در فیسبوک به هوادارانش وعده داده بود که سخت تمرین کرده است.

  حضور او در میدان با پرچم سه رنگ افغانستان و پیروزی بر رقیب‌اش در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان موجی از خوشحالی ایجاد کرده است.

  .
 2. مراسم سالگرد کشته شدن مختاری و پوینده در امام زاده طاهر کرج برگزار شد

  امروز همزمان با بیست و سومین سالگرد قتل های زنجیره‌ای گروهی از اعضای کانون نویسندگان ایران، فعالین مدنی و سیاسی مراسمی در آرامستان امام زاده طاهر کرج برگزار کردند.

  شرکت کنندگان در این مراسم با حضور بر مزار محمد مختاری و محمد جعفر پوینده یاد این دو نویسنده را گرامی داشتند.

  وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران روز ۱۵ دی ۱۳۷۷ با صدور اطلاعیه‌ای پذیرفت که قتل تعدادی از منتقدان سیاسی و دگراندیشان ایرانی که در ماه های پیش از آن صورت گرفته بود، کار عوامل "خودسر" این وزارتخانه بوده است.

  View more on instagram
 3. نخستین گروه از معلولان شرایط بی‌وزنی در فضا را تجربه کردند

  ⠀⠀نخستین گروه از معلولان به کمک شرکتی که به دنبال دسترس‌پذیرتر کردن فضا برای گروه‌های مختلف است، پرواز در شرایط بی‌وزنی را تجربه کردند.سینا بهرام، کارشناس علوم کامپیوتر نابینا از کارولینای شمالی در مورد تجربه‌اش می‌گوید: "جادویی بود. از وقتی چهار ساله بودم آرزوی چنین کاری را داشتم ولی همیشه فکر می‌کردم برای کسی در شرایط من ناممکن است."سینا یکی از ۱۲ سفیر معلولی است که برای پرواز در شرایط بی‌وزنی انتخاب شده بود. این سفر که پاییز امسال انجام شد، از سوی شرکتی به نام میشن استرو اکسس برنامه‌ریزی شده بود که می‌خواهد این پیش فرض که سفرهای فضایی تنها برای افراد دارای ویژگی‌های جسمانی خاص امکان‌پذیر است، به چالش بکشد.ایجاد تغییراتی در سفرهای فضایی که آن را برای افرادی با ویژگی‌های جسمانی گوناگون دسترس‌پذیرتر کند، از جمله اهداف این شرکت عنوان شده است. استفاده از صدا و لرزش برای انتقال اطلاعات و استفاه از پوشش‌های قابل لمس درون شاتل‌های فضایی از جمله این تغییرات است.این سفر در ماه اکتبر و از لانگ‌بیچ کالیفرنیا و با یک بویینگ ۷۲۷ انجام شد که با پرواز در مسیرهای قوسی شکل عمودی، شرایط بی‌وزنی را ایجاد می‌کند. با رسیدن هواپیما به نقط اوج مسیر قوسی شکل، سرنشینان آن هر بار شرایط بی‌وزنی را برای حدود ۲۰ ثانیه تجربه می‌کنند.

  View more on instagram
 4. اعتراض کارگران 'عظیم خودرو' همزمان با سفر رئیسی به لرستان

  ‌‌در آستانه سفر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران به استان لرستان، ویدیویی منتشر شده که نشان می‌دهد فاطمه مقصودی، نماینده بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی سعی در متفرق کردن معترضان دارد.او در این ویدیو خطاب به کارگران معترض کارخانه "عظیم خودرو" که گفته می‌شود جاده اشترینان - لرستان را مسدود کرده‌اند می‌گوید: "اگر یکی از شما اینجا بایستید خودتان می‌دانید".او به معترضان می‌گوید: "برای شما روز یکشنبه برنامه ریخته‌ایم و با آقای وزیر تنظیم کرده‌ایم".کانال تلگرامی منسوب به فاطمه مقصودی این ویدیو را از زاویه‌ای دیگر با عنوان "آنجا که مقبولیت نماینده مردم باعث پایان یک تجمع می‌شود" منتشر کرده و خواسته است: "تا پایان ببینید".در این کانال، ویدیوهای منتشر شده از این واقعه "موج‌آفرینی دروغ" توصیف شده است.بر اساس خبری که ایلنا چند روز پیش منتشر کرده، ۱۸۰ کارگر قراردادی کارخانه "عظیم خودرو" در بروجرد از حدود هفت ماه پیش حقوق دریافت نکرده‌اند.

  View more on instagram
 5. کانون نویسندگان ایران: بکتاش آبتین در پی ابتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد

  بکتاش آبتین

  کانون نویسندگان ایران از وخامت حال بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان و انتقال او به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان طالقانی تهران خبر داد.

  این نهاد صنفی نویسندگان در ایران می‌گوید که آقای آبتین از چهار روز پیش شبانه به بیمارستان طالقانی منتقل شده است.

  بر اساس اطلاعیه کانون نویسندگان ایران مسئولان زندان از دادن هر گونه اطلاعات درباره سلامتی او خودداری می‌کردند اما با پیگیری خانواده او امروز مشخص شده که او به بیماری کرونا مبتلا شده است و "ریه های او درگیر این بیماری است."

  کانون نویسندگان ایران می‌گوید که مسئولان زندان با پنهان کردن بیماری بکتاش آبتین جان او و سایر زندانیان بند هشت زندان اوین را به خطر انداختند.

  آقای آبتین از مهر ماه سال گذشته برای گذراندن محکومیت ۶ ساله اش به زندان اوین منتقل شد.

  شهریور امسال انجمن قلم آمریکا، پن، با اعطای جایزه به بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندانمهابادی، سه نویسنده زندانی ایرانی، خواهان آزادی آنها شده بود.

  این سه نویسنده در ارتباط با پرونده‌ای که سال ۱۳۹۴ وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی برای آنها باز کرد محاکمه شده‌اند.

  اتهامات این سه نویسنده در دادگاه جمهوری اسلامی، "تبلیغ علیه نظام" و "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور" بوده است.

 6. افراد ناشناس گوهر عشقی را مجروح کردند

  گوهر عشقی مادر ستار بهشتی روز پنج شنبه هجدهم آذر ماه در حالی که در راه رفتن بر سر مزار فرزندش بود، مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت و از ناحیه سر و صورت مجروح شد.به گزارش بنیاد ستار بهشتی این حادثه در ساعت ۱۱ صبح به وقت تهران رخ داد که پس از پرت شدن گوهر عشقی بر زمین، وی توسط رهگذران به بیمارستان منتقل شد.یکی از شاهدان عینی به خبرنگار بنیاد گفته گوهر عشقی را اکثر مردم رباط کریم می‌شناسند و سالهاست او همه روزه در این ساعت برای دیدار فرزندش به امامزاده می‌رود.این شاهد عینی گفته من داخل مغازه بودم که صدای فریاد و کمک خواهی مردم بلند شد وقتی به نزدیک جمعیت رسیدم دیدم مادر ستار خونین بر روی زمین افتاده است.

  بنیاد ستار بهشتی با انتشار این خبر در اینستاگرام، در شرح حادثه نوشته گوهر عشقی در راه رفتن به امامزاده بوده که یک‌ موتور با دو سرنشین از پشت سر به او نزدیک شده و یکی از راکبین موتور پیاده شده و گوهر عشقی را به سمت جلو پرتاب می‌کند.

  گوهر عشقی پس از این حمله بر روی میل گردهای کنار خیابان افتاده و از هوش می رود و توسط برخی افراد به بیمارستان منتقل می‌شود.

  گفته شده او پس از معاینه از بیمارستان مرخص شده است.بنیاد ستار بهشتی گفته قادر به تایید حمله سازمان یافته به گوهر عشقی نیست اما شواهد و اتفاقات گویای این است که یک حادثه معمولی نبوده.

  گوهر عشقی چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۰، به همراه سحر بهشتی و مصطفی اسلامی دو نفر از اعضای خانواده‌اش در آستانه سالگرد کشته شدن ستار بهشتی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از سه روز آزاد شد

  خانم عشقی پس از آزادی از زندان اعلام کرد که مسئولیت هر اتفاقی که برای اعضای خانواده‌اش بیفتد به عهده حاکمیت و ماموران امنیتی است.

  View more on instagram
 7. واکنش ایران به پیشنهاد یک عضو پارلمان بریتانیا برای تحریم سه ایرانی در رابطه با آزار زندانیان دو تابعیتی

  علی رضوانی و روح الله زم
  Image caption: فیلمی که پس از صدور حکم اعدام روح الله زم از تلویزیون ایران پخش شد: فعالان حقوق بشر از علی رضوانی، مجری برنامه تلویزیونی 'بدون تعارف' به عنوان 'بازجو خبرنگار' یاد می‌کنند و برنامه او را 'اعتراف اجباری' می‌خوانند

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیشنهاد یک نماینده پارلمان بریتانیا درباره افزودن نام سه ایرانی در لیست تحریم‌های حقوق بشری بریتانیا، را "اقدامی غیرسازنده" خواند و گفت: "مواردی از این دست نه تنها سازنده نیست بلکه باعث پیچیده‌تر شده شرایط و موضوعات می‌شود."

  به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای خطیب زاده روز جمعه ۱۹ آذر، در پاسخ به سوالی گفت که در جریان مباحثه داخلی میان نمایندگان پارلمان بریتانیا هست و افزود: "اتهامات بی‌پایه و اساس وارده به هموطنانمان را قویا رد می‌کنیم."

  کریس برایانت، نماینده پارلمان بریتانیا در سخنرانی روز چهارشنبه با اشاره به وضعیت نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری، دو شهروند ایرانی بریتانیایی زندانی در ایران جمهوری اسلامی ایران را به "گروگان گیری" متهم کرد و گفت که این کار جزئی از سیاست خارجی ایران شده است.

  او خواستار افزودن نام‌های غلامرضا ضیایی، رئیس سابق زندان اوین، علی قناعت کار معاون دادستان تهران و بازپرس سابق دادسرای اون و علی رضوانی مجری و خبرنگار صدا و سیما به فهرست ناقضان حقوق بشر و خواهان تحریم آنها شد.

  آقای برایانت علی رضوانی عامل گرفتن اعترافات اجباری از زندانیان خواند.

  علی رضوانی، از مجریان و گزارشگران صدا و سیما جمهوری اسلامی است که به دلیل مصاحبه‌هایش با زندانیان به عنوان "بازجو خبرنگار" شهرت یافته است.

  پس از صدور حکم اعدام روح الله زم، گفتگویی از او با روح‌الله زم در برنامه‌ای با عنوان "بدون تعارف" پخش شد که بسیاری آن را نوعی "اعترافات اجباری" خواندند.

  گزارشگران بدون مرز درباره این برنامه در اطلاعیه‌ای گفته بود 'بازجویی تلویزیونی، اعتراف آشکار رژیم ایران به انجام شکنجه زندانی است.'

 8. اولین پرواز کابل به دهلی کتاب مقدس سیک‌ها را برد تا دارو و تجهیزات پزشکی بیاورد

  کتاب مقدس سیک‌ها به نام "سری گورو گرانت صاحب" همراه با شماری از سیک‌ها و اهل هنود افغانستان با یک پرواز ویژه از کابل به دهلی منتقل شدند.

  این اولین پرواز شرکت هواپیمایی خصوصی کام ایر از کابل به دهلی پس از روی کار آمدن طالبان است.

  مذهب سیک در قرن پانزدهم ظهور کرد، بنیانگذار آن سری گورو ناناک‌دوجی (۱۴۴۹-۱۵۳۸) بود که در منطقه‌ای از پنجاب که اکنون بخشی از پاکستان است به دنیا آمد.

  در همین حال، احمد الله وثیق، از سخنگویان طالبان در توییتر نوشته که امروز اولین پرواز شرکت هواپیمایی کا‌م‌ایر از کابل به دهلی انجام شده است. به گفته او، افغان‌هایی که در هند گیر مانده اند، به خانه باز می‌گردند و دارو و تجهیزات پزشکی برای بیمارستان/شفاخانه ایندرا گاندی در کابل انتقال می‌دهد.

  آقای وثیق نوشته که "هند یک کشور "مطرح در منطقه" است و مناسبات افغانستان-هند بسیار "حیاتی" است.

  فعالان حقوق سیک‌ها و هندوها ویدیویی را از انتقال این کتاب مقدس سیک‌ها و شماری از شهروندان سیک افغانستان منتشر کرده‌اند که با این پرواز عازم هند شده اند.

  View more on twitter
 9. گمرک ایران: واردات واکسن کرونا از ۱۵۰ میلیون دز گذشت

  معاون فنی گمرک ایران می‌گوید دو محموله‌ واکسن کرونا به تعداد بیش از یک میلیون دز بامداد امروز وارد ایران شد.

  به گزارش ایرنا، مهرداد جمال ارونقی گفته محموله‌های ۸۵ و ۸۶ از دو کشو آلمان و هلند وارد ایران شده و نوع واکسن نیز آسترازنکا است.

  معوان گمرک ایران گفته تاکنون و طی ۸۴ محموله، تعداد ۱۴۸ میلیون و ۷۸۴ هزار و ۳۰۸ دز واکسن وارد کشور شده بود که با ورود محموله‌های امروز، تعداد کل واکسن‌های وارده از ۱۵۰ میلیون دز گذشت و به ۱۵۰ میلیون و ۲ هزار و ۷۰۸ دز رسید.

  از اسفندماه سال ۹۹ واکسیناسیون عمومی در ایران آغاز شد.

 10. عزیز هزاره، برنده جایزه صد هزار دلاری برای چیدمان ویدیویی 'مقاومت جوانان کابل' شد

  .

  عزیز هزاره، هنرمند جوان افغانستان ساکن برلین برنده امسال جایزه هنری "نسل آینده"، یکی از بزرگترین جوایز برای هنرمندان نوظهور با جایزه ۱۰۰ هزار دلاری شد.

  به گزارش "آرت نیوز"، آثار این هنرمند در نمایشگاهی از هنرمندان برگزیده در مرکز هنری پینچوک، موزه‌ای خصوصی در شهر کیف که توسط یک مجموعه‌دار تأسیس شده است، به نمایش گذاشته می‌شود.

  عزیز هزاره برنده این جایزه به خاطر یک چیدمان ویدیویی به نام "بو اکو" (Bow Echo) شد که در نمایشگاه دوسالانه سیدنی در ۲۰۲۰ به نمایش گذاشته شده بود. این اثر هنری پنج صفحه‌ای، پسران جوان را در تلاش بالا رفتن از کوه نشان می‌دهد که در وزش باد، در سوتک‌های پلاستیکی می‌دمند. هزاره گفته است که "این اثر پاسخ مقاومت جامعه محلی در کابل است".

  جایزه هنری "نسل آینده" از سال ۲۰۱۰ به استعدادهای جوان کمتر از ۳۵ سال که در آستانه پیشرفت هستند، اعطا می‌شود.

  .
  Image caption: چیدمان ویدیویی "بو اکو" عزیز هزاره
 11. امام جمعه قم: دشمنان می خواهند همان بلایی که سر اسپانیا آمد، در قم تکرار کنند

  امام جمعه قم گفته است: "دشمن می‌خواهد از طریق گسترش فساد شهر قم را نابود کند اما چنین اتفاقی نخواهد افتاد."

  به گزارش ایسنا، محمد سعیدی در خطبه نماز جمعه قم گفته:" دشمنان به ویژه صهیونیست‌ها دست به کار شدند تا انتقام‌های خود را به ویژه از زنان بگیرند و آن ها را از ارزش‌های عفاف و پاکدامنی جدا کنند به ابتذال بکشانند و غیرت جوانان را از بین ببرند و همان فاجعه‌ای که در اسپانیا رقم زدند و مسلمانان را شکست دادند را تکرار کنند."

  او گفته: "از جمله مراکزی که دشمن آن را نشانه گرفته شهر قم است که سعی دارد با همان ابزار فساد، این شهر را از نقش تاثیر گذارش تهی کند اما نقشه آن‌ها نقش بر آب خواهد شد."

  سال گذشته آیت الله جعغرسبحانی از مراجع تقلید شیعه گفته بود "متأسفانه در شهر قم به عنوان شهر کریمه اهل بیت، فساد در حوزه زنان و بدحجابی افزایش داشته است".

 12. وبسایت فارسی‌ عفو بین‌الملل راه‌اندازی شد

  همزمان با روز جهانی حقوق بشر، وبسایت فارسی‌ عفو بین‌الملل راه‌اندازی شد.

  عفو بین‌الملل ب انتشار این خبر گفته " این وبسایت نمایی از فعالیت‌های ما برای دستیابی به عدالت، برابری و آزادی در سراسر جهان ارائه می‌دهد و اسناد درباره ایران، به ویژه از سال ۱۳۹۵ به بعد را در دسترس قرار می‌دهد".

  عفو بین‌الملل سازمانی غیردولتی است که در زمینه حمایت از حقوق بشر فعالیت می‌کند.

  View more on twitter
 13. ۱۶ کشته و ده‌ها مجروح در اثر حمله مرگبار به نمازگزاران مسجدی در نیجریه

  نیجریه

  در اثر حمله مردان مسلح به صف نمازگزاران مسجدی در روستایی در نیجریه دستکم ۱۶ نفر کشته شدند. همچنین گزارش شده که تعدادی هم در اثر این حمله مجروح شدند.

  یک مقام رسمی در ایالت نیجر به بی‌بی‌سی گفت که این حمله بامداد روز چهارشنبه و هنگام نماز صبح رخ داده است.

  به گفته این مقام رسمی حمله کنندگان پس از حمله یک فرد دیگر را هم در جاده به گلوله بستند و کشتند.

  همچنین در کاتسینا، ایالت همسایه نیجر، جسد ربع نصیر، یک مقام ارشد دولتی در آپارتمان محل سکونتش پیدا شده است. او به ضرب گلوله کشته شده است.

  این منطقه با موجی از آدم ربایی با هدف باجگیری و قتل توسط باندهای جنایتکار مسلح رو به روست.

  اوایل هفته، در اثر حمله افراد مسلح به یک اتوبوس در ایالت سوکوتو ۲۳ مسافر در آتش سوختند.

 14. واکنش سفارت فرانسه به درگذشت مالک 'پیتزا داود' در تهران

  iran
  Image caption: داود فرجی‌پور موسس "پیتزا داود"

  سفارت فرانسه در تهران در صفحه اینستاگرامش از درگذشت یکی از قدیمی‌ترین پیتزا فروشی‌های تهران به نام "پیتزا داود" ابراز تاسف کرد.

  سفارت فرانسه در تهران در واکنش به فوت مالک پیتزا داوود نوشته "متأسفانه مطلع شدیم داود فرجی پور، مؤسس یکی از قدیمی‌ترین پیتزا فروشی‌های تهران که در کنار سفارت فرانسه است، درگذشته است. یادش گرامی!".

  در صفحه اینستاگرام "پیتزا داود" نوشته شده این مغازه اولين پيتزا فروشي در تهران بود که در س سال ١٣٤٠ شروع به کار کرده است.

  پیتزا داود در خيابان نوفل لوشاتوجنب بيمارستان مروستي است.

  View more on instagram
 15. خبر فوریانفجاری در دشت برچی کابل شماری کشته و زخمی به جا گذاشت

  .

  بنا به گزارش‌های رسانه‌های محلی، براثر دو انفجار بعد از ظهر امروز در نزدیکی مصلی مزاری در دشت برچی کابل، شماری کشته و زخمی شده اند.

  آمار دقیق تلفات این حادثه تا هنوز در دست نیست.

  در عکسی که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، یک مینی ون (تونس) مسافرکشی دیده می‌شود که در آتش سوخته است.

  مسئولان طالبان تاکنون در این مورد واکنش نشان نداده است.

 16. علم‌الهدی خطاب به زنان: اگر حجاب داشتی در متن تاریخی و اگر بی‌حجابی در حاشیه تاریخی

  احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد درباره اهمیت حجاب برای زنان گفته هرقدر هم قدرت و سواد داشته باشی و حجاب نداشته باشی در حاشیه تاریخ هستی و در سایه مردان ممکن است زندگی کنی اما حجاب، زنان را در متن تاریخ قرار می‌دهد.

  امام جمعه مشهد گفته اگر امروز خانمی بخواهد در حاشیه قرار نگیرد و در متن باشد؛ با زن‌سالاری در منزل این امر محقق نمی‌شود و باید پیرو خط زینب باشد تا از حاشیه به متن بیاید.

  او خطابب به زنان گفته "خواهر من! اگر حجاب داشتی در متن تاریخ هستی و اگر بی‌حجاب باشی در حاشیه تاریخ هستی".

 17. امام جمعه موقت تهران: مذاکره قبلی برد - باخت بود اما مذاکره دولت ولایی برد -برد است

  کاظم صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران مذاکره دولت جدید را مذاکره برای رفع تحریم‌ها دانست و گفته این مذاکره به خلاف گذشته مذاکره برد ـ برد است برخلاف مذاکره قبلی که مذاکره برد ـ باخت بود.

  امام جمعه موقت تهران درباره مذاکرات جدید ایران گفته این مذاکره پیامی دارد که دولت ولایی و مردمی می خواهد با همه کشورهای دنیا تعامل حکیمانه داشته باشد. اما این مذاکره با سابقه که همه‌اش وعده گرفتند فرق دارد. نقد دادند و نسیه گرفتند. برد برد نبود. برد باخت بود.

  او گفته امروز اهل مذاکره افراد محکم و با مطالعه و با بسته های آماده هستند. این مذاکره برای مذاکره نیست. برای رفع همه تحریم‌های استکبار است که این مدت درباره کشور ما اعمال کرده است.

 18. ۴۰ شتر بخاطر تزریق بوتاکس از مسابقه زیبایی حذف شدند

  تزریق بوتاکس و دیگر مداخلات آرایشی و زیبایی باعث حذف بیش از ۴۰ شتر از مسابقه زیبایی شترها در عربستان شده است که بزرگترین جشنواره شتر در جهان محسوب می‌شود.این مسابقه مهمترین بخش جشنواره شترهای ملک عبدالعزیز است که در آن جوایزی نقدی به ارزش ۶۶ میلیون دلار به صاحبان شترهای برنده اهدا می‌شود.در این مسابقه، لب‌ کلفت و آویخته، بینی بزرگ و کوهان خوش‌ ترکیب از جمله معیارهای قضاوت زیبایی شترهاست.بر اساس اعلام خبرگزاری سعودی، داوران در این دوره از مسابقه از "تکنولوژی‌های پیشرفته" مانند عکسبرداری با اشعه ایکس، سونوگرافی و نمونه‌برداری ژنتیک برای شناسایی شترهایی که عمل‌های زیبایی روی‌شان انجام شده استفاده کرده‌اند.در جشنواره شترهای ملک عبدالعزیز که چهل روز طول می‌کشد،‌ بیش از ۳۳ هزار شتر از کشورهای مختلف جهان مانند فرانسه، آمریکا و روسیه شرکت می‌کنند.این جشنواره در فضایی به وسعت ۳۲ کیلومتر مربع در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق جده برگزار می‌شود و انتظار می رود روزانه ۱۰۰ هزار گردشگر از آن بازدید کنند.

  View more on instagram
 19. کرونا در ایران؛ در شبانه روز گذشته ۷۹ بیمار جان باختند

  بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران، در شبانه روز گذشته ۷۹ نفر بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۰ هزار و ۶۰۳ نفر رسید.

  از دیروز تا امروز ۱۹ آذر۱۴۰۰و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۹۷۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ایران شناسایی شد که ۴۹۳ نفر از آنها بستری شدند.

  در شبانه روز گذشته ۱۸ استان ایران، مرگ ومیرصفر و یک داشته‌اند.

  در استان‌های لرستان، گیلان، گلستان، قم، مرکزی، هرمزگان، بوشهر، خراسان شمالی و سمنان، هیچ موردی از مرگ بیماران کرونایی گزارش نشده و در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، زنجان، کهگیلویه و بویراحمد، قزوین، اردبیل، همدان، مازندران و خوزستان، فقط یک مورد مرگ ومیربیماران کرونایی ثبت شده است.

  سه هزار و ۱۵۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

  در حال حاضر۲ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۵۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۸۴ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

 20. مذاکره کننده ارشد ایران: برخی طرف‌ها برای احیای مفاد برجام جدی نیستند

  مذاکره کننده ارشد ایران بدون نامبردن از کشوری گفته برخی طرف‌ها برای دستیابی به توافق درباره احیای مفاد برجام "جدیت" ندارند و شرکت در جلسات دیگر را به آمدن در این مذاکرات ترجیح دادند.

  به گزارش ایرنا، علی باقری کنی امروز در گفت‌ وگو با خبرنگاران گفته برای شرکت در مذاکرات وین جلسات و قرار ملاقات‌های دیگرش را به‌هم زده و این رفتار نشان دهنده اراده ایران در گفت‌ وگوهاست.

  آقای باقری در پاسخ به این پرسش که آیا صحبت بر سر متون پیشنهادی ایران آغاز شده هم گفت که از دیشب گفت‌ وگوها آغاز شده است.

  ایرنا خبرگزاری رسمی ایران از قول منابع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران گفته به رغم فضاسازی‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی چند روز اخیر، مذاکرات بر سر متون پیشنهادی و خواسته‌های ایران در گفت‌وگوهای وین در سطوح و فرمت‌های مختلف، در حال پیگیری است.

  این خبرگزاری مدعی شده هیچ تجدید نظری در موضع ایران صورت نگرفته و پیش نویس‌های پیشنهادی پس گرفته نشده‌اند. طرفهای مقابل هم پذیرفتند که به تفصیل درباره مطالبات ایران گفت‌وگو کنند.

  در بعضی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی گفته شده که ایران قبول کرده دوباره روی پیش‌نویس قبلی مذاکرات وین گفت‌وگو کند اما امروز این گمانه‌زنی‌ها تکذیب شد.