Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. Post update

  علی همدانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در صفحه توییترش نوشته که مسعود خلیلی، سفیر افغانستان در اسپانیا در میان زخمی‌های انفجارهای امروز در کابل بوده است.

 2. تحلیل سخنان محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان

  هارون نجفی‌زاده

  بی‌بی‌سی، کابل

  بحران‌های پی‌درپی امنیتی ثبات سیاسی افغانستان را به شدت به چالش کشیده است. حملات بمبگذاران انتحاری امروز در خاکسپاری سالم ایزدیار که صدها نفر، از جمله مقام‌های ارشد حکومتی در آن حضور داشتند، می‌توانست به فاجعه جبران‌ناپذیری برای کشور تبدیل شود؛ اگر دامنه آن رهبران مجاهدین را فرامی‌گرفت.

  سرعت رویدادهای خونبار پی‌هم ظاهرا دولت را سرگیجه و در قشر سیاسی کشور شکاف را عمیق‌تر کرده است.

  عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت که از بمبگذاری امروز جان به سلامت برد، موضع‌ نرم در پیش گرفت و مردم را "در این شرایط" سخت به وحدت و اتحاد فراخواند. ولی صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه و سرپرست حزب جمعیت اسلامی و عطا محمد نور، رئیس اجرایی جمعیت با ادبیاتی تند به کوتاهی دولت در جلوگیری از حوادث خونین تاختند.

  انگشت انتقاد بسیاری از چهره‌های سیاسی به سوی اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور نشانه رفته است.

  با این حال، جوهر کلام آقای غنی که خطاب به ملت سخن گفت، بر محور وحدت ملی در مقابل دهشت‌افگنانی بود که ظاهرا می‌خواهند نظام را از درون بپاشانند.

  او قول اصلاحات، پیگرد قانونی تیراندازان به راهپیمایان کابل و تقویت وحدت ملی داد.

  او هشدار داد: "آنان می‌خواهند تا آشفتگی، شکاف، تفرقه، بی‌اعتمادی و چنددستگی میان ما رخنه کند."

  آقای غنی آشفتگی اوضاع خاورمیانه مانند سوریه، سومالی، لیبی را به رخ مردم افغانستان کشید و بار دیگر هشدار داد که بی‌اتفاقی می‌تواند افغانستان را هم در مسیر سراشیبی قرار دهد.

  رئیس‌جمهوری که از زمان روی کار آمدن نتوانسته دور خودش اجماع ملی تشکیل بدهد، دشوار به نظر می‌رسد که بتواند با این سخنان دل مردم را به دست آورد و چادرهای اعتراضی در قلب شهر کابل را برچیند، به ویژه که معترضان بمبگذاری چهارشنبه یک روز خونین دیگر را نیز پشت سر گذاشتند.

  از این رو، فردا روز سرنوشت‌سازی برای حکومت وحدت ملی افغانستان خواهد بود و رئیس‌جمهوری باید ثابت کند که در مدیریت بحران بی‌اعتمادی سیاسی می‌تواند مانند یک رهبر ظاهر شود.

 3. انفجارهای امروز کابل به روایت تصویر

  آلبوم عکس‌: چند انفجار در مراسم خاکسپاری یکی از کشته شدگان تظاهرات کابل

  انفجارهای کابل
 4. خبر فوریاشرف غنی: می‌پذیرم که به اصلاحات اسلاسی در نهادهای امنیتی نیاز است.

  رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید قبول دارد که کاستی‌هایی وجود دارد و می‌پذیرد که به اصلاحات اساسی در نهادهای امنیتی نیاز است و این اصلاحات به گفته او به زودی انجام خواهد شد. امروز چند انفجار دیگر در یک مراسم خاکسپاری در کابل اتفاق افتاد.او افزود:"هیاتی مامور شناسایی نیروهایی شده است که به تظاهرکنندگان روز جمعه شلیک کردند."

  اشرف غنی
 5. خبر فوریهفت کشته و بیش از صد زخمی در انفجارهای امروز کابل

  مقام‌های وزارت صحت عامه افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که در سه انفجار امروز در منطقه "بادام‌باغ" کابل، ۷ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

  انفجار
 6. ویدئو: انفجارهای پی‌در‌پی در کابل

  تنها ۳ روز بعد از انفجار بزرگ کابل، امروز ۳ انفجار دیگر در مراسم خاکسپاری یکی از کشته‌شدگان تظاهرات اعتراضی دیروز، تعداد دیگری از مردم را کشت.

  Video content

  Video caption: انفجارهای پی در پی در کابل
 7. Post update

  گیسو جهانگیری یکی از کاربران توییتر در مورد انفجارهای امروز کابل نوشته:

  "امروز غیرنظامیان بی‌گناه بیشتری در کابل کشته شدند. در جریان خاکسپاری بی‌گناهی که به دست نیروی مسلح، دو روز بعد از انفجار در کابل کشته شده بود. بس است!"

 8. اشرف غنی در مورد حادثه امروز با مردم صحبت می‌کند

  ارگ ریاست جهموری افغانستان در صفحه تویترش نوشته:

 9. عطامحمد نور: انفجارهای امروز حمله مستقیم به یک جریان سیاسی است

  عطامحمد نور، والی بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در واکنش به انفجارهای امروز در کابل گفته که این انفجارها "توطئه ناجوانمردانه و حمله مستقیم به یک جریان مشخص سیاسی" است. آقای نور گفته این انفجارها "گمانه‌ها در مورد دست داشتن حلقاتی در درون نظام در سازماندهی این حملات را بیشتر می‌سازد."

  آقای نور همچنین از عملکرد نیروهای امنیتی در تامین امنیت مراسم خاکسپاری امروز انتقاد کرده است. گلی نبی احمدزی، فرمانده گارنیزیون کابل، شب گذشته در یک کنفرانس خبری گفت که آنها اطلاعاتی در دست دارند که نشان می‌دهد مخالفان مسلح دولت درصدد حمله به تجمعات مردم هستند.

  انفجار کابل
 10. عبدالله: مشخص شود که مهاجمان چگونه به صفوف نمازگزاران راه یافته بودند

  عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان که در مراسم تدفین محمد سالم ایزدیار شرکت کرده بود، دقایقی پیش در نشست خبری زنده در کابل گفت که این حمله از سوی سه مهاجم انتحاری انجام شد و مهاجمان در میان نمازگزاران جابجا شده بودند.

  او گفت که باید مشخص شود که این سه مهاجم انتحاری چگونه در میان نمازگزاران راه یافته بودند و تدابیر امنیتی چگونه بوده است.

  آقای عبدالله گفت که تحقیقات در مورد حادثه تیراندازی دیروز نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان آغاز شده و قطعا عاملان و افراد دخیل درحوادث چند روز گذشته در هر سطح و مقامی که باشند، مورد بازپرسی قرار خواهند گرفت.

  آقای عبدالله گفت که افغانستان در معرض یک تجاوز "بسیار وحشیانه" قرار دارد و مردم را به آرامش دعوت کرد.

  عبدالله
  Image caption: تصویری از آقای عبدالله بلافاصله پس از انفجارهای امروز
 11. Post update

  کاربران صفحات اجتماعی در پیوند به رویداد امروز کابل واکنش‌های مختلفی داشته اند.

  شهرزاد اکبر، یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعتی در تویترش نوشته است:

 12. وزیر خارجه افغانستان: موضع‌ام را در مورد 'تروریست‌های داخل نظام' اعلام خواهم کرد

  صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان و رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان در پی این انفجارها در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته که به زودی موضعش را در مورد "تروریست‌های داخل نظام و تصفیه حساب ملی با آنها" اعلام می‌کند.

  View more on facebook
 13. وزیر خارجه افغانستان: از انفجار جان سالم به در بردم

  صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته که از این رویداد جان سالم به‌در برده است.

  View more on facebook
 14. Post update

  ندیم پارسینا، از شاهدان رویداد به بی‌بی‌سی گفت صدها نفر به شمول مقامات سیاسی در مراسم جنازه سالم ایزدیار شرکت کرده بود. ندیم می‌گوید که خودش در صف پنجم نمازگزاران بوده و در جریان نماز جنازه انفجار اول در صف اول نمازگزاران رخ داد و سپس در فاصله کوتاهی دو انفجار دیگر رخ داد. او گفت:"من و دوستانم از محل فرار کردیم و به یکی از منازل اطراف پناه بردیم."

 15. امرالله صالح: به من آسیبی نرسیده

  امرالله صالح، وزیر دولت در امور اصلاحات امنیتی افغانستان که شایعات زخمی شدنش در انفجارهای امروز در مراسم تدفین جنازه محمد سالم پخش شده بود، دقایق پیش در گفت‌وگو با تلویزیون طلوع گفت که در این مراسم بوده ولی به او آسیبی نرسیده.

  او گفت که در این مراسم تدابیر امنیتی درستی از جانب دولت گرفته نشده بود و از رئیس جمهوری افغانستان خواست فورا در کابینه امنیتی خود را تغییر بدهد.

 16. Post update

  آمنه ضیا مسعود، دختر احمدضیا مسعود، معاون حزب جمعیت اسلامی افغانستان در تویترش نوشته: پدرم، برادرم، کاکا/عمویم و همسرم، همه بعد از انفجار خوبند.

 17. Post update

  سمیع مهدی، خبرنگار افغان در صفحه تویترش نوشته: من در مراسم نماز جنازه کنار پدرم ایستاده بودم. بعد از چند ثانیه سه انفجار رخ داد. ما به سختی توانستیم از مرگ فرار کنیم. اما خیلی‌های دیگر...

 18. سخنگوی وزارت صحت: ۶ کشته و ۸۷ زخمی

  وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت افغانستان می‌گوید که در انفجارهای امروز ۶ نفر کشته و ۸۷ نفر زخمی شده‌اند. او گفت هنوز جزییاتی در دست نیست که آیا در میان تلفات مسئولان بلندرتبه دولتی هستند یا نه.

  گفته شده که در مراسم تدفین محمد سالم ایزدیار، عبدالله عبدالله، احمدضیا مسعود، امرالله صالح، عبدالهادی مسلمیار و شماری زیادی از اعضای پارلمان افغانستان شرکت داشتند.

 19. Post update

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان حمله بر شرکت‌کنندگان مراسم جناز در کابل را نکوهش کرده و گفته که کشور تحت حملات دشمن قرار دارد و ملت باید متحد باشد.

 20. وزارت داخله: وزارت داخله 5 کشته و 30 زخمی

  نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان به تلویزیون محلی طلوع گفت که در این حمله 5 نفر کشته و 30 نفر زخمی شده‌اند.

  آقای دانش گفت نوعیت انفجار هنوز مشخص نیست ولی احتمال انتحاری بودن این حملات را رد نکرد.

  او گفت که سوال‌های زیادی وجود دارد که پس از بررسی اوضاع می شود به آنها جواب داد.