Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. شکیب منتظری از اعضای تیم غنی: پس لرزهای‌ مهمی باقی مانده

  شکیب منتظری، از اعضای تیم اشرف غنی و رییس حزب نهضت ملی گرایی افغانستان، در گفتگو با بی‌‍بی‌سی در واکنش به تحولات امروز در افغانستان گفت که "پس لرزهای‌ مهمی باقی مانده" است.

  View more on facebook
 2. احمد ولی مسعود: از این بحران، افغانستان جدید و متفاوت ظهور می‌کند

  احمد ولی مسعود، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری که امروز در ارگ و سپیدار برگزار شد، در توییتر نوشته است که "پس از نوزده سال، افغانستان و مردمش بهای ناکامی رهبرانش را می‌پردازند. اگر ما از این بحران به سلامت بگذریم، یک افغانستان جدید و متفاوت ظهور خواهد کرد که تلاش‌های جهانی را به عقب رانده و صلح رویای دوردست خواهد شد."

  View more on twitter
 3. 'ستایش' شماری از خبرنگاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی از نیروهای امنیتی در کابل

  شماری از خبرنگاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی از آنچه که "بیطرفی" نیروهای امنیتی در ایست‌های بازرسی در مسیر مراسم‌های تحلیف در ارگ و قصر سپیدار، خوانده‌اند، ستایش کردند.

  مجیب مشعل گزارشگر نیویورک تایمز از کابل در توئیتر نوشته که افسر نیروی ویژه پلیس "لبخند زد، لبخندی خسته و آرام، و گفت به خاطر این که حالا دو مراسم داریم."

  امروز، خیابان‌های منتهی به ارگ و سپیدار در مرکز شهر کابل تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داشت.

  مختار یاسا در فیس بوک نوشته که نیروهای امنیتی از او "مودبانه پرسید کجا می‌روید؟ گفتم به مراسم تحلیف. گفت در تحلیف ارگ یا سپیدار؟ گفتم سپیدار. با دست اشاره کرد و گفت بفرمایید و ادامه داد که "خفه نباشید (ناراحت نشوید) بخاطری پرسان کردم که راه ارگ آن‌طرف است و سپیدار این طرف."

  آقای یاسا با ستایش از این رفتار نوشته که "نیروی امنیتی یک کشور زمانی موفق است که به مسایل سیاسی بی طرف باشد."

  View more on twitter
  فیس‌بوک
 4. یوناما به اشرف غنی تبریک گفت و خواهان 'تشکیل حکومت با قاعده وسیع' شد

  نمایندگی سازمان ملل در کابل (یوناما) در توییتی مراسم تحلیف امروز را به اشرف غنی تبریک گفته و نوشته که "از تعهدش به همبستگی ملی، تشکیل یک حکومت همه‌شمول استقبال می‌کند، که برای همه قابل قبول باشد و صلح و رشد اقتصادی را بیاورد."

  View more on twitter
 5. 'هنوز درهای گفتگو میان دو تیم عبدالله و غنی باز است'

  نسرین نوا، خبرنگار بی‌بی‌سی از کابل می‌گوید با وجود برگزاری دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری در ارگ و سپیدار هنوز درهای گفتگو میان دو تیم باز است. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در صلح افغانستان میان دو تیم از روز گذشته بارها رفت و آمد و رایزنی کرده است.

  View more on twitter
 6. عمران خان مراسم تحلیف را به اشرف غنی تبریک گفت

  عمران خان، نخست وزیر پاکستان در توییتی نوشت که "به اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، تبریک گفته و خواهان همکاری با وی هستم. پاکستان هر کاری انجام می‌دهد تا بتواند صلح و ثبات را به منطقه بیاورد."

  View more on twitter
 7. نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان راکت اندازی امروز به مراسم تحلیف را 'تروریستی و بزدلانه' خواند

  سر نیکلاس کی، نماینده ارشد ملکی/غیرنظامی ناتو در افغانستان در توئیتر نوشته که "امروز شاهد شجاعت افغانها بودم، آنها در برابر حمله بزدلانه تروریستها ایستادند که قصد برهم زدن مراسم تحلیف ریاست جمهوری محمداشرف غنی را داشت."

  آقای کی افزوده که "اتحاد مصالحه و صلح حالا بیشتر از ره وقت دیگر نیاز است. ناتو در کنار نیروهای امنیتی و مردم افغانستان است."

  View more on twitter
 8. 'داعش مسئولیت راکت‌اندازی امروز در جریان تحلیف را برعهده گرفت'

  گروه دولت اسلامی (داعش) شاخه خراسان در وب‌سایتی منسوب به این گروه، مسئولیت راکت‌اندازی امروز در جریان مراسم تحلیف ریاست جمهوری در افغانستان را برعهده گرفته است.

  امروز چهار راکت به سمت ارگ ریاست جمهوری افغانستان پرتاب شد که یکی از آنها در نزدیک محوطه ارگ ریاست جمهوری افغانستان فرود آمد.

  نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله/کشور گفته که در این حملات یک پلیس زخمی شده است.

 9. وزارت داخله افغانستان: چهار راکت از یک خودرو پرتاب شده

  وزارت کشور/داخله افغانستان اعلام کرده که حوالی ساعت ۳:۴۵ بعد از ظهر امروز چهار راکت از حوزه چهارم شهر کابل از یک خودرو کرولا نوع سراچه به سمت ارگ پرتات شده است.

  نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارت افزوده که یکی از راکت‌ها در پشت دبیرستان/لیسه استقلال، دومی بر دیوار هتل کابل سرینا، سومی در پارک زرنگار و چهارمی هم در نزدیکی شهرداری کابل فرود آمده است.

  به گفته او در این انفجارها یک سرباز پلیس زخمی شده است.

  آقای رحیمی افزوده که پلیس در تلاش دستگیری عاملان این حادثه هستند.

 10. عبدالله عبدالله معاونانش را در قصر صدارت برد و معرفی کرد

  عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین افغانستان که بر نتیجه اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات معترض است و همزمان با محمد اشرف غنی، مراسم تحلیف ریاست جمهوری جداگانه‌ای را در قصر سپیدار ادا کرد، صفحه رسمی فیسبوک خود ویدیویی از جریان معرفی معاونانش در قصر صدارت منتشر کرده است.

  View more on facebook
 11. افراسیاب ختک: ما در همبستگی کامل با افغان‌ها هستیم

  افراسیاب ختک، از رهبران جنبش جقوق پشتون‌های پاکستان موسوم به تحفظ که امروز در مراسم تحلیف محمد اشرف غنی در ارگ کابل حضور داشت در توئیتر نوشته "ما در همبستگی کامل با افغانها در تلاش برای صلح، دموکراسی و توسعه هستیم. صلح در منطقه جدایی‌ناپذیر است."

  چند عضو ارشد دیگر ااین جریان نیز در مراسم آقای غنی حضور داشتند.

  View more on twitter
 12. Post update

  در مراسم سوگند محمد اشرف غنی مقامات بلندپایه خارجی از جمله اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان حضور داشتندد.فواد مسیحا از جزییات بیشتر دو مراسم تحلیف می‌گوید:

  View more on facebook
 13. نماینده پیشین سازمان ملل در افغانستان: دو مراسم موازی تحلیف به‌شدت خطرناک است

  کای آیده، نماینده پیشین دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان در واکنش به برگزاری مراسم تحلیف جداگانه از سوی محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله در توئیتر نوشته که این "به شدت غم‌انگیز و خطرناک است. دو مراسم تحلیف موازی، این[وضعیت] نمی‌تواند ادامه پیدا کند."

  آقای ایده همچنین اضافه کرده که "یکپارچگی محکم نیاز است، نه رقابت‌های ویرانگر."

  View more on twitter
 14. لحظه شنیده شدن صدای انفجار در مراسم تحلیف اشرف غنی.

  آقای غنی پس از شنیده شدن صدای انفجار به سخنرانی ادامه می‌دهد.

  آقای غنی بالاپوشش را باز کرد و نشان داد که جلیقه/لباس ضد گلوله نپوشیده است. آقای غنی گفت "ما شاهد یک حمله بودیم، یکی دو انفجار نباید ما را بترساند."

  View more on facebook
 15. غنی پس از شنیدن صدای انفجار: لباس ضد گلوله ندارم

  محمد اشرف غنی در جریان سخنرانی مراسم تحلیف ریاست جمهوری در ارگ، بالاپوشش را باز کرد و نشان داد که جلیقه/لباس ضد گلوله نپوشیده است. آقای غنی گفت "ما شاهد یک حمله بودیم، یکی دو انفجار نباید ما را بترساند."

  .
 16. سخنگوی اشرف غنی: به مراسم تحلیف امروز هیچ کسی آسیب ندیده

  در پی شنیده شدن چندین صدای انفجار در جریان سخنرانی مراسم تحلیف، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در توئیتر نوشته هیج کسی از جمله رئیس‌جمهور غنی آسیب ندیده است. آقای غنی ساعتی پیش برای دومین دوره ریاست جمهوری مراسم تحلیف را بجا آورد.

  گزارش‌ها از شلیک چندین خمپاره به نزدیکی محل تحلیف خبر داد از جمله گفته شد یکی از راکت‌ها به خودرویی در داخل ارگ ریاست جمهوری اصابت کرده است.

  View more on twitter
 17. گفتگو با رحمت‌الله بیژن‌پور، تحلیل‌گر مسائل سیاسی از کابل (بخش دوم)

  View more on facebook
 18. رحمت‌الله بیژن‌پور، تحلیل‌گر مسائل سیاسی از کابل: این یک وضعیت استثنایی در تاریخ سیاسی افغانستان است

  View more on facebook
 19. گردهمایی گروهی در هلمند در حمایت از مراسم تحلیف غنی

  تلویزیون ملی افغانستان عکس‌هایی از حمایت و گردهمایی مردم ولایت هلمند در حمایت از مراسم تحلیف محمد اشرف غنی را منتشر کرده است.

  امروز عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای غنی که به نتیجه انتخابات اعتراض دارد نیز مراسم تحلیف جداگانه‌ای برگزار کرد.

  .
  .
 20. خبرنگار بی‌بی‌سی: به نظر می‌رسد یک خمپاره به خودروی در داخل ارگ اصابت کرده

  نسرین نوا، خبرنگار بی‌بی‌سی که در ارگ ریاست جمهوری حضور داشت می‌گوید صدای شلیک چند خمپاره را شنیده است. او می‌گوید خودروی را در داخل ارگ دیده که به نظر می‌رسد یکی از این خمپاره‌ها به آن اصابت کرده باشد.

  در مراسم سوگند محمد اشرف غنی مقامات بلندپایه خارجی از جمله اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان حضور داشتند.