Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سازمان عفو بین‌الملل: حکم اعدام مهدی بهلولی متوقف شد

  سازمان عفو بین الملل اعلام کرد حکم اعدام مهدی بهلولی متوقف شد.

  به گزارش عفو بین الملل مهدی بهلولی یکی از محکومان به اعدام است که پانزده سال پیش زمانی که ۱۷ سال داشت در یک نزاع با چاقو شخصی را به قتل رساند. 

  قرار بودحکم اعدام او روز چهارشنبه در زندان رجایی شهر اجرا شود. 

 2. ۵۳۰ نفر در سال گذشته میلادی در ایران اعدام شدند

  سازمان حقوق بشر ایران در نهمین گزارش سالانه خود آمار اعدام‌ها در سال ۲۰۱۶ را اعلام کرده است. طبق این گزارش در این سال دست‌کم ۵۳۰ نفر اعدام شده‌اند که از این میان دستکم ۴۴ نفر با اتهام محاربه و افساد فی الارض اعدام شده‌اند.

   براساس این گزارش ۲۹ نفر از این افراد به اتهام‌های سیاسی و امنیتی اعدام شده‌اند. همگی این افراد از اقلیت‌های مذهبی در ایران بوده‌اند.

   ۲۶ نفر از این ۲۹ اعدامی با اتهام عضویت در گروه‌های ممنوعه کرد و ۳ اعدامی دیگر از اعراب اهواز بوده‌اند. یک نفر نیز با اتهام جاسوسی اعدام شده است.

   ۱۴ متهم دیگر نیز با اتهام سرقت مسلحانه یا دیگر اعمال خشونت آمیز اعدام شده‌اند.

  اعدام
 3. مشایی: بقایی با دستور آیت‌الله خامنه‌ای آزاد شد

  اسفندیار رحیم مشایی در نامه سرگشاده‌ای خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، مدعی شده است که حمید بقایی با دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای از بازداشت آزاد شد.

  آقای مشایی در این نامه، که در سایت دولت بهار منتشر شده، گفته است: "جناب آقای بقایی با شکایت دولت یازدهم بازداشت می شود و در حالی که با توجه به موضوع شکایت هیچ نیازی به بازداشت نبود، ۲۲۵ روز در بازداشت به سر برده است و سرانجام بدون کیفرخواست و بدون وثیقه و بر اساس دستور مقام معظم رهبری آزاد شد و اینکه جنابعالی از دستور معظم له اظهار بی اطلاعی کردید نیز یک نقطه ضعف برای آن مقام مسئول است."

  حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی در دوران محمود احمدی نژاد بود و به همراه آقای احمدی‌نژاد داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری شده است.

  آقای بقایی با اتهام‌های مالی بازداشت شد و به گفته مقام‌های قضایی پرونده او هنوز باز است.

  بقایی، مشایی و احمدی نژاد
 4. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: کلیات طرح تغییر سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تصویب شد

  مهرداد بائوج لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: "کلیات طرح تغییر سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه در جلسه عصر امروز کمیسیون به تصویب رسید."

   چنین طرحی نخستین بار در مجلس هشتم مطرح شد. هر چند در آن زمان این طرح رای نیاورد. دلیلی که نمایندگان مجلس در آن زمان برای تغییر سازمان به وزارتخانه مطرح کردند، عدم پاسخگویی مسئولان وقت سازمان میراث فرهنگی (اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی) بود.

   چندی پیش که مجدد این طرح مطرح شد، زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی در دولت یازدهم در این باره گفت: "اگرچه اطلاع ندارم این تبدیل با چه رویکردی مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گرفته، معتقدم نظریه تغییر ساختار سازمان با هدف انجام دادن مناسب‌تر تکالیف و وظایف نیازمند بررسی‌های کارشناسی است؛ این در حالی است که سازمان میراث‌فرهنگی براساس اهداف و وظایف تعریف‌شده فعالیت می‌کند و با این‌ وصف، احتمالا از آنجا که سازمان به‌لحاظ قانونی وظیفه ندارد به مجلس پاسخ‌گو باشد، نمایندگان به‌دنبال تبدیل آن به وزارتخانه هستند." 

  میراث فرهنگی
 5. سیل مشگین شهر بیش از ۳ میلیارد تومان خسارت در بخش کشاورزی بر جای گذاشت

  احمد شهریار، مدیر جهاد کشاورزی مشگین شهر اعلام کرد که در اثر سیل جمعه گذشته بیش از ۳ میلیارد تومان به بخش کشاورزی این شهرستان خسارت وارد شد.

   به گزارش ایرنا، مدیر جهاد کشاورزی مشگین شهر همچنین گفت: سیل خسارت های زیادی به زیرساخت های بخش کشاورزی این شهرستان زده است، همچنین موجب تخریب بخشی از سیستم آبرسانی، سربندها ، جاده ها و خطوط واحدهای پرورش ماهی وارد شد. 

  مشگین شهر در ۹۰ کیلومتری اردبیل واقع شده است. جمعه گذشته طوفان ۱۳۵ کیلومتری در مشگین شهر خسارت هایی وارد کرد.

   این طوفان علاوه بر وارد کردن خسارت به برخی تاسیسات شهری و روستایی موجب ذوب برف سبلان و گل آلود شدن یک رودخانه که منبع تامین آب شرب شهرستان مشگین شهر شد و آب ۵۰ درصد از مشترکان این شهرستان قطع شود. 

  مشگین شهر
 6. انتقاد دیده بان حقوق بشر از حمله آمریکا به یک مسجد در سوریه

  دیده بان حقوق بشر اعلام کرد آمریکا در حمله به یک مسجد در سوریه در ماه گذشته غیرنظامیان را هدف قرار داده است. 

  براساس گزارش دیده بان حقوق بشر آمریکا در حفاظت و جلوگیری از تلفات غیر نظامیان دراین حمله هوایی شکست خورده است. 

  براساس گزارشهای منتشر شده در این حمله دست کم ۳۸ نفر کشته شدند. 

  آمریکا حمله به این مسجد را تکذیب کرده و گفته آنها یک مرکز شبه نظامیان القاعده را هدف قرار داده‌اند. 

  اما تحقیقات دیده بان حقوق بشر نشان می‌دهد که این ساختمان در استان حلب بوده و برای مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. 

  براساس این گزارش همچنین هیچ سندی از حضور شبه نظامیان در این محل در زمان حمله به دست نیامده است.

 7. رئیس خانه احزاب از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

  قدرت علی حشمتیان رئیس خانه احزاب ایران در نامه‌‌ای به ستاد انتخابات وزارت کشور از کاندیداتوری در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد.

   آقای حشمتیان در نامه‌ به ستاد انتخابات دلیل انصرافش را حفظ جایگاه خانه احزاب عنوان کرد.

  حشمتیان
 8. بازداشت دو نفر مظنون به بمب گذاری در فرانسه

  خبرگزاری فرانسه نوشت در پی بازداشت دو نفر مظنون به تلاش برای بمب گذاری در فرانسه در محل بازداشت آنها مقادیری اسلحه و مواد ساخت بمب کشف کرده است. 

  این مواد در مارسی کشف شده است، اسامی این دو مظنون ۲۳و ۲۹ منتشر نشده است.

 9. استرالیا صدور ویزای کار موقت را لغو می‌کند

  دولت استرالیا صدور ویزای کار موقت را متوقف کرده است.

   مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا، گفت که دولت تصمیم گرفته است تا صدور ویزای کار موقت را متوقف کند و به جای آن برنامه‌ای را به اجرا بگذارد که طبق آن، صدور ویزا مستلزم آشنایی بهتر با زبان انگلیسی و مهارت کاری بالاتر خواهد بود.

  در حالی که دولت به رهبری حزب لیبرال، با کاهش محبوبیت در میان رای‌دهندگان مواجه است، آقای ترنبول این نظر را رد کرده که انگیزه لغو ویزای کار موقت مقابله با جذابیت احزاب راستگرای مخالف مهاجرت از جمله حزب موسوم به "ملت واحد" است. این حزب بر سیاست‌های ملی‌گرایانه تاکید دارد.

  بیشتر بخوانید

  مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا
 10. سازمان عفو بین الملل خواستار توقف اجرای حکم اعدام دو زندانی شد

  سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست تا اجرای حکم دو زندانی محکوم به اعدام را که در زیر ۱۸ سال مرتکب قتل شدند را متوقف کند. 

  به گزارش عفو بین الملل مهدی بهلولی یکی از محکومان به اعدام است که پانزده سال پیش زمانی که ۱۷ سال داشت در یک نزاع با چاقو شخصی را به قتل رساند. 

  قرار است حکم اعدام او روز چهارشنبه در زندان رجایی شهر اجرا شود. 

  پیمان برنداح دیگری است که در زمانی که ۱۶ سال داشت بازداشت شد. او متهم به قتل یک نوجوان است. وی در زندان مرکزی شیراز زندانی است و قرار است حکم اعدام وی نیز پس از پنج سال زندان اجرا شود.

  اعدام
 11. معاول اول روحانی: دولت قبل اگر دستاوردی داشت خودش با آن عکس می‌گرفت

   اسحاق جهانگیری معاون اول دولت ایران در پاسخ به منتقدانی که می گویند افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی اقدامی انتخاباتی با دستاورد دولت های قبلی بوده گفته است: برخی گفته‌اند دولت با دستاوردهای دیگران عکس یادگاری گرفته، برایشان متاسفم، دولت قبل اگر دستاوردی داشت خودش با آن عکس می‌گرفت.

 12. تجمع بازنشستگان ذوب آهن اصفهان در اعتراض به عدم تمدید بیمه

  بیش از صد نفر از بازنشستگان ذوب آهن اصفهان مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد تجمع کردند.

  این بازنشسته‌ها که خواستار رفع مشکلات درمانی خود از وزیر کار هستند، می‌گویند:"از دو سال پیش که صندوق بازنشستگی فولاد به وزارت رفاه محول شده است، تمدید دفترچه‌های درمانی آنان  با مشکل روبرو شده و در عمل صندوق بازنشستگی زیر بار پرداخت هزینه ای درمانی آنان نمی رود."

  به گفته آنان  در نتیجه وضع حاضر هم اکنون حدود ۱۶ هزار بازنشسته ذوب آهن اصفهان، با مشکل پرداخت نشدن هزینه ای درمانی از سوی صندوق فولاد روبرو هستند.

 13. خبر فوریسقوط یک بالگرد پلیس در ترکیه

   یک بالگرد پلیس ترکیه با ۱۲ سرنشین در شرق این کشور سقوط کرد.

   منابع امنیتی می گویند هنوز دلیل سقوط این بالگرد مشخص نیست.

  منابع امنیتی همچنین اعلام کردند که دو قاضی، هفت افسر پلیس و سه خدمه در این بالگرد بودند.

 14. مدیرعامل کانون هموفیلی ایران: در دولت پیشین ١٠٠٠ بیمارهموفیلی به دلیل نبود دارو معلول شدند

  احمد قویدل، مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت : "متاسفانه در دولت پیشین (دولت محمود احمدی نژاد) ١٠٠٠ بیمار هموفیلی شدید به دلیل نبود دارو معلول شدند."

  به گزارش ایلنا، آقای قویدل با اشاره به اقدامات دولت یازدهم برای بیماران هموفیلی گفت: "کلیدی‌ترین اتفاقی که برای بیماران هموفیلی و اساسا بیماران صعب‌العلاج رخ داد، موضوع برجام و پایان دادن به تحریم هاست؛ چرا که برداشتن تحریم‌ها یک تحول بزرگ در زندگی بیماران ایجاد کرد."

  آقای قویدل تاکید کرد:"قبل از برداشتن تحریم‌ها به صورت روزانه و جدی دچار کمبود دارو بودیم که عوارض این مشکل ایجاد معلولیت‌های مختلف برای بیماران هموفیلی بود. بیماران دچار معلولیت دست و پا می‌شدند و این در حالی است که امکان پیشگیری از این مسئله وجود داشت ولی متاسفانه اقدامی نشد."

  قویدل
 15. استقبال حزب کارگر از برگزاری انتخابات زودهنگام

  جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا، حزب اصلی مخالف دولت، از برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور استقبال کرده و گفته است که این حزب جایگزین مناسبی برای دولتی ارائه می‌دهد که در "بازسازی اقتصاد، ارتقای استانداردهای در حال افول زندگی و تعدیل‌های زیان‌بار در آموزش و بهداشت و درمان عمومی ناکام بوده است".

  View more on twitter
 16. درخواست کشورهای آمریکای لاتین برای برگزاری انتخابات در ونزوئلا

  ۱۱ کشور آمریکای لاتین در اقدامی کم نظیر از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا خواسته‌اند برای فرونشاندن بحران سیاسی در این کشور انتخابات برگزار کند.

  در بیانیه‌ای که کشورهایی نظیر برزیل، آرژانتین و مکزیک منتشر کرده‌اند از دولت ونزوئلا و مخالفان خواسته شده که "حق برپایی تظاهرات مسالمت‌آمیز" که قرار است فردا چهارشنبه ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) برگزار شود محترم شمرده شود.

  این بیانیه همچنین کشته شدن شهروندان ونزوئلایی را که تا به امروز در اعتراض‌های خیابانی جان خود را از دست داده‌اند را محکوم کرده است. 

  بیشتر بخوانید

 17. انتخابات بریتانیا؛ 'فرصتی برای تغییر مسیر'

  تیم فرون، رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا انتخابات زودهنگام را "فرصتی برای تغییر مسیر" این کشور خوانده است.

  View more on twitter
 18. اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی؛ مقامات اسرائیل: مذاکره نمی‌کنیم

  مقامات اسرائیلی می گویند آنها با هزار زندانی فلسطینی که اعتصاب غذا کرده اند، مذاکره نخواهند کرد.

   وزیر امنیت عمومی اسرائیل این زندانیان را تروریست خوانده و گفته حق آنها است که پشت میله‌های زندان باشند.

   زندانیان خواهان شرایط بهتر هستند. مروان برقوطی، رهبر فتح که به جرم قتل در حبس ابد است، رهبری این اعتصاب غذا را بر عهده دارد. 

 19. انتخابات زود هنگام بریتانیا و نوسان ارزش پوند

  View more on twitter
 20. خبر فورینخست وزیر بریتانیا خواهان انتخابات زودهنگام در کشورش شد

  ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در اقدامی غیرمنتظره خواهان برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام در این کشور شده است.

  زمان برگزاری این انتخابات، برای تعیین نخست وزیر آینده بریتانیا، هشتم ژوئن امسال (۲۰۱۷) اعلام شده است.

    خانم می در سخنرانی خود به مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت اجازه نمی‌دهد احزاب رقیب محافظه‌کاران موقعیت دولت را در مذاکرات تضعیف کنند.  

  پیش از این قرار بود این انتخابات در سال ۲۰۲۰ یعنی سه سال دیگر برگزار شود.

  ترزا می