Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. عزم وزیر دادگستری آمریکا برای برخورد با قاچاق انسان

  یک روز پس از آن که کاخ سفید از جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا، خواست که برخورد قاطعانه‌تری با مسئله مهاجرت داشته باشد، آقای سشنز برای بحث درباره راه‌های از بین بردن یک دسته تبهکار خیابانی معروف از السالوادور دیدار می‌کند.

  این گروه تبهکاری به نام ام‌اس-۱۳ سال‌ها است در قاچاق انسان فعال است و حدود هفتاد هزار عضو در ایالات متحده آمریکا و آمریکای مرکزی دارد.

  آقای سشنز قرار است در دیدار با همتای السالوادوریش درباره ایجاد یک نیروی فراملیتی برای برخورد با این تبهکاران بحث کند.

  وزیر دادگستری آمریکا طی دیدارش از السالوادور از زندان مرکزی آن دیدار خواهد کرد و با برخی از اعضای پیشین این گروه تبهکاری ملاقات خواهد کرد.

  آقای سشنز در ماه آوریل از عزمش برای از بین بردن این گروه خبر داد. اعضای گروه ام اس- ۱۳ به استفاده از ترفندها و روش‌های خشن در قاچاق مواد مخدر و انسان از خشونت استفاده می‌کنند شهره‌اند.

 2. هاجر ابوالفضل برنده جایزه 'استفاده شجاعانه از ورزش' شد

  هاجر در میان دو ورزشکار دبلیودبلیوئی در نیویورک
  Image caption: هاجر در میان دو ورزشکار دبلیودبلیوئی در نیویورک

  هاجر ابوالفضل، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال زنان افغانستان و نماینده جوانان سازمان ملل متحد، برنده جایزه "استفاده شجاعانه از ورزش" از سوی سازمان "فراتر از ورزش" شد. این جایزه دیروز (۲۶ ژوئیه/جولای) در مراسمی در نیویورک آمریکا از سوی دو ورزشکار دبلیو.دبلیو.ای (WWE) به او اهدا شد.

  بیشتر بخوانید

 3. فرمانده ارتش آمریکا: در استخدام تراجنسیتی‌ها در ارتش تغییری ایجاد نمی‌شود

  ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است تا زمانی که وزیر دفاع مستقیما دستوری از دونالد ترامپ، رئیس جمهور دریافت نکند، تغییری در سیاست موجود در مورد استخدام تراجنسیتی ها در ارتش ایجاد نمی شود.

  آقای دانفورد در بیانیه‌ای گفت که در این مدت با تمامی پرسنل احترام آمیز رفتار می شود. روزگذشته آقای ترامپ در توییتی گفت که استخدام این افراد بار مالی بر دوش نیروهای مسلح خواهد بود و نباید اجازه داده شود که آنها در ارتش به کارگمارده شوند. آقای ترامپ در حالی در این باره اظهارنظر کرده که تاکنون چندین هزار تراجنسیتی در ارتش آمریکا استخدام شده اند.

 4. الیاس حضرتی: اجازه ملاقات با کروبی را نیافتم

  View more on twitter
 5. موزه بریتانیا انگشتر ۷۵۰ هزار پوندی را گم کرد

  یک انگشتر ۷۵۰ هزار پوندی متعلق به موزه بریتانیا که در سال ۲۰۱۱ ناپدید شده، پس از شش سال به عنوان یک شی "گم‌شده" گزارش شده است.

  مسئولان موزه در سال ۲۰۱۱ گم شدن این انگشتر کارتیر را که به موزه بریتانیا اهدا شده بود به پلیس بریتانیا گزارش داده بودند. گم شدن این انگشتر در پی انتشار حساب سالانه موزه به صورت علنی اعلام شد.

  یک سخنگوی موزه بریتانیا گفت: در سال ۲۰۱۱، کارمندان موزه متوجه شدند که انگشتر سر جای خود نیست. او درباره تلاش موزه برای جلوگیری از وقوع موارد مشابه گفت: موزه تدابیر امنیتی و راهکارهای خود در نگه‌داری را مورد بررسی و بازبینی قرار داده است.

  انگشتر
 6. اولین رهبر زن حزب مخالف دولت ژاپن استعفا داد

  نخستین رهبر زن حزب دموکراتیک ژاپن، حزب مخالف دولت کمتر از یک سال پس از عهده دار شدن این سمت، استعفا داده است.

  رنهو، به هنگام سخنرانی در یک کنفرانس خبری گفت به دلیل این که با وچود کاهش حمایت از شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در میان مردم نتوانسته حزبش را یک حزب موفق بسازد از مقامش استعفا می دهد.

  این مدل سابق لباس شنا و گوینده پیشین تلویزیون قول داده بود حزب دموکراتیک را به یک حزب انقلابی تبدیل دهد. اما این حزب در انتخابات اخیر شهرداری در توکیو موفق نشد.

 7. رقیب مودی با حزب حاکم متحد شد

  یک سیاستمدار هندی که پیش از این به عنوان رقیبی بالقوه برای نارندرا مودی، نخست وزیر هند در انتخابات بعدی شناخته می‌شد، وارد اتحاد با حزب ملی‌گرای حاکم شده است. نیتیش کومار با حمایت حزب بی چی پی به عنوان نخست وزیر ایالت بیهارسوگند یاد کرده است.

  این در حالی است که آقای کومار چند ساعت پیش از این سمت در اعتراض به اتهامات فساد شرکای دولت ائتلافی کناره‌گیری کرده بود. اتحاد با حزب حاکم به تلاش‌های منتقدان برای شکست دادن حزب حاکم در این ایالت ضربه جدی وارد می‌کند.

 8. واکنش محمدعلی ابطحی به سخنان حمید بقایی

  View more on twitter
 9. فرانسه در لیبی مراکز رسیدگی به درخواست پناهندگی ایجاد می‌کند

  پناهجویان
  Image caption: به گفته رئیس جمهوری فرانسه پناهجویان به خاطر فرار از فقر خطر عبور از دریا برای رسیدن به اروپا را می‌پذیرند

  امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفته است این کشور طرحی را برای ایجاد مراکز رسیدگی به درخواست پناهندگی در لیبی در دست بررسی دارد. هدف از این طرح متوقف کردن حرکت مهاجرانی است که می‌کوشند با عبور از دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند.

  آقای مکرون گفته است که بین هشتصد هزار تا یک میلیون پناهجو در لیبی امیدوارند به اروپا برسند و برای این منظور از نقاط مختلف آفریقا به این کشور آمده‌اند و در اردوگاه‌های پناهجویان به سر می‌برند.

  رئیس جمهوری فرانسه گفته است که انگیزه آنان از دست زدن به مهاجرت، آنهم با پذیرش خطر عبور با قایق از دریا، فرار از فقر اقتصادی در کشورهایشان است اما اکثر این افراد دارای شرایط دریافت پناهندگی نیستند.

  رئیس جمهوری فرانسه پیش از این هم گفته بود که هجوم مهاجران باعث بی‌ثباتی در لیبی و اروپا شده و به قاچاق انسان دامن زده در حالیکه قاچاق انسان از منابع تامین نیازهای مالی گروه‌های تروریستی است.

 10. نظامیان عراقی به کشتار جمعی در موصل متهم شدند

  نیروهای عراقی
  Image caption: نیروهای عراقی به بدرفتاری در موصل متهم شده‌اند

  سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی گفته است که یک لشکر ارتش عراق در موصل دست کم سی نفر را به ظن اینکه از نفرات مسلح داعش بوده‌اند اعدام کرده است. به گفته دیدبان حقوق بشر، مستشاران آمریکایی زمانی آموزش نظامی این واحد را برعهده داشتند.

  براساس این گزارش، یکی از ناظران بین‌المللی تنها در یک محل بیست و پنج جسد را مشاهده کرد که روی تلی از خاک افتاده بود. سربازان عراقی حاضر در محل مباهات می‌کردند که این افراد را، که به نظر آنان از شبه‌نظامیان داعش بودند، دستجمعی اعدام کرده‌اند.

  دیدبان حقوق بشر در گزارش‌های خود در مورد جنگ طولانی موصل و پس از سقوط این شهر، از سوء رفتار جدی نیروهای ارتش عراق و شبه‌نظامیان متحد آن خبر داده است.

 11. افتتاح پایگاه فضایی امام خمینی با پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ

  ایران یک پایگاه فضایی، به نام امام خمینی را با پرتاب یک ماهواره‌بر افتتاح کرده است.

  ماهواره‌بر سیمرغ به گفته ایران می‌تواند ماهواره‌‌هایی تا را در مدار پانصد کیلومتری زمین قرار دهد.

  ماهواره بر سیمرغ
 12. لغو مراسم کلنگ‌زنی پتروشیمی دشستان "به دنبال اعتراض‌های مردمی"

  View more on twitter
 13. نماینده مجلس: تلاش‌ها برای ملاقات با مهدی کروبی تا کنون نتیجه نداده

  View more on twitter
 14. پیام فرح پهلوی به مناسبت سی و هفتمین سالگرد درگذشت محمدرضا شاه

  شاه و فرح پهلوی

  فرح پهلوی به مناسبت سی و هفتمین سالگرد درگذشت محمدرضا شاه پیامی فرستاده و در آن گقته است که شاه "سی و هفت سال پیش، پس از سی و هفت سال خدمت به ایران ... در حالیکه نگران آینده کشورش بود" درگذشت. در این پیام آمده است که محمدرضا شاه "ایرانیان را شایسته سرآمدی در زمینه فرهنگ و تمدن جهانی می دانست و اعتقاد راسخش به توانمندی‌های ایران و ایرانیان را در کتابش 'به سوی تمدن بزرگ' که در سال ١٣٥٦ منتشر شد می‌توان دید."

  در پیام فرح پهلوی بخش‌هایی از سخنان محمدرضا شاه در مورد امکانات اقتصادی و فرهنگی ایران و انتظاراتی که برای آینده ایرانیان داشت ذکر شده و آمده است که رویای شاه این بود که "کشوری در حال پیشرفت و ترقی، با یک زیربنای اقتصادی پایدار تحویل نسل آینده میهن دهد و .. نظام اجتماعی بسیار انسانی و دموکراتیک همراه با آزادی‌های فردی، عدالت اجتماعی، دموکراسی اقتصادی، عدم تمرکز، مشارکت گسترده و آگاهانه عمومی در همه امور و فرهنگ بارور ملی به وجود بیاید."

  محمدرضا پهلوی روز ٤ آبان سال ١٢٩٨ به دنیا آمد و در ٢٥ شهریور سال ١٣٢٠ پس از کناره گیری پدرش رضا شاه به سلطنت رسید.

  در سال ١٣٥٧ و با بالا گرفتن تظاهرات مخالفان، شاه در روز ٢٦ دی ماه ایران را ترک کرد و در روز ٥ مرداد سال ١٣٥٩ پس از یکدوره بیماری در قاهره درگذشت.

  شاه وصیت کرد که در ایران و در کنار نظامیانی که پس از انقلاب اعدام شدند دفن شود و جنازه او تا آن زمان در مسجد رفاعی قاهره به امانت گذاشته شده است.

 15. واکنش به اظهارات بقایی

  View more on twitter
 16. ملاقات خانواده هنگامه شهیدی با او

  View more on twitter
 17. دومین 'دست خدا'؟ اعتراف مارادونا به ارتکاب دو خطای دست

  دیگو مارادونا، ستاره سابق فوتبال اعلام کرده که طرفدار استفاده کردن از کمک داور ویدیویی در بازی‌های فوتبال است.

  مردی که ۳۱ سال پیش، با استفاده از دست خود گل «دست خدا» را به تیم ملی انگلستان به ثمر رساند، اعتراف کرد که اگر تکنولوژی بازبینی ویدیویی در زمان برگزاری جام جهانی ۱۹۸۶ مورد استفاده قرار گرفته شده بود، گل او مردود اعلام می‌شد.

  مارادونا که به عنوان کاپیتان تیم ملی، آرژانتین را به قهرمانی در رقابت‌های جام جهانی ۱۹۸۶ هدایت کرد، درباره حمایت خود از تکنولوژی‌های بازبینی در فوتبال گفت: "هر وقت که درباره موافقتم با استفاده از تکنولوژی در فوتبال حرف می‌زنم، آن گل را به یاد می‌آورم."

  او ادامه داد: "درباره‌اش فکر کرده‌‌ام. بدون شک گل مردود اعلام می‌شد." اما، نبودن این تکنولوژی در جام جهانی ۱۹۸۶، فقط یک بار خوش‌شانسی برای مارادونا به ارمغان نیاورده: «یک چیز دیگر هم به شما می‌گویم. در جام جهانی ۱۹۹۰، در بازی با شوروی از دستم استفاده کردم و توپ را از روی خط [دروازه] دور کردم.» وی ادامه داد: «خوش شانس بودیم، چون داور [خطای من] را ندید».

  مارادونا
  مارادونا
 18. ورود آزادانه شهروندان اتحادیه اروپا به بریتانیا 'مارس سال ٢٠١٩ متوقف می‌شود'

  پرچم های بریتانیا و اتحادیه

  براندون لوئیس، معاون وزیر کشور بریتانیا در امور مهاجرت گفته است که ورود آزدانه شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این کشور در ماه مارس سال ٢٠١٩ و زمان خروج بریتانیا از این اتحادیه متوقف خواهد شد. اقای لوئیس گفته است که یکی از مباحث مهم در همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کنترل ورود نیروی کار کشورهای عضو اتحادیه بود.

  این مقام دولت بریتانیا درعین حال گفته است که دولت در نظر دارد به نحوی عمل کند که افراد مستعد و دارای مهارت‌های مناسب همچنان بتوانند برای کار به این کشور بیایند.

  پیشتر امبر راد، وزیر کشور، به بازرگانان و صاحبان صنایع بریتانیا وعده داده بود که در زمینه توقف ورود اتباع کشورهای اتحادیه اروپا "پرتگاهی" وجود نخواهد داشت به این معنی که این تحول به طور تدریجی به اجرا گذاشته خواهد شد.

  در عین حال، برخی ناظران گفته‌اند که موضوع مهاجرت متقابل بین بریتانیا و اتحادیه اروپا می‌تواند در جریان مذاکرات خروج به موضوعی برای چانه‌زنی تبدیل شود و پیشگویی نحوه اجرای آن چندان قابل اعتماد نیست.

 19. والیبال ایران یک پله سقوط کرد

  View more on twitter
 20. تدوین کنندگان 'لیست سیاه' هنرمندان مخالف دولت سابق کره جنوبی محکوم شدند

  پارک گون-هه
  Image caption: محکومان پرونده متهم بوده‌اند که هنرمندان مخالف پارک را در فهرست سیاه قرار دادند تا از دریافت کمک مالی دولتی محروم کنند

  دادگاهی در کره جنوبی هفت مقام سابق این کشور در ارتباط با اتهام تلاش برای تشکیل "فهرست سیاه" فعالان فرهنگی مجرم دانسته است.

  این هفت نفر متهم بوده‌اند که در دوره ریاست جمهوری پارک گون-هه، رئیس جمهوری برکنار شده کره جنوبی، فهرستی از اسامی هنرمدان از جمله نقاشان، بازیگران و موسیقیدانانی را تدوین کرده بودند با این هدف که به خاطر مخالفت با دولت، از دریافت کمک‌های دولتی محروم شوند. در میان محکومان این پرونده دو وزیر سابق امور فرهنگی و یکی از اعضای دفتر رئیس جمهوری دیده می‌شوند.

  خانم پارک در پی رسوایی مربوط به ارتباط یکی از دوستان او با دریافت وجوهی از شرکت‌های کره‌ای جهت یک بنیاد خیریه تحت حمایت رئیس جمهوری و اعمال نظر در انتصابات دولتی از سوی پارلمان کره استیضاح و پس از تایید دادگاه قانون اساسی این کشور از مقام خود برکنار شد.

  از زمان استقرار دموکراسی در کره جنوبی در اواسط دهه ١٩٨٠ وی نخستین رئیس جمهوری بود که از این مقام برکنار شد.