Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. دفاع جف سشنز از انتقاد جدید ترامپ

  جف سشنز، دادستان کل آمریکا که بارها از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری مورد انتقاد شدید قرار گرفته است، در واکنشی تند از خود دفاع کرده و گفته است: "تا زمانی که من در وزارت دادگستری هستم به وظایفم با کمال صداقت و درستی عمل خواهم کرد."

  آقای ترامپ، امروز (چهارشنبه) در توییتی از تصمیم آقای سشنز برای درخواست از بازرس کل کشور در زمینه رسیدگی به چگونگی صدور دستور شنود و تجسس از کارتر پیج، عضو سابق ستاد انتخاباتی‌ آقای ترامپ نوشته از نظر او این کار "خفت‌آور" بوده چرا که بازرس کل اختیار بازجویی ندارد و به گفته آقای ترامپ "از آدم‌های اوباما" است و باعث خواهد شد که این تحقیقات تا "ابد طول بکشد".

 2. مسابقه فوتبال عربستان در خاک عراق بعد از چهار دهه

  View more on twitter
 3. اقدام به خودکشی دو دختر نوجوان در تبریز

  View more on twitter
 4. معاون رئیس جمهور ایران: برخوردهایی مانند گشت ارشاد را قبول نداریم

  معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است «ما برخوردهایی مانند گشت ارشاد را قبول نداریم».

  خانم ابتکار گفته «در گذشته اعمال فشار و اجبار در مورد حجاب در قالب گشت ارشاد صورت می‌گرفت، در حال حاضر با نگاه خوب مقامات اجرایی و نیروی انتظامی این مسأله ساماندهی شده و ما این گونه برخوردها را قبول نداریم».

  معاون رئیس جمهور ایران گفته «تلاش ما این است که فضا برای نسل جوان و متولدین دهه ٧٠ طوری باشد که بتوانند نظراتشان را مطرح کنند».

 5. نصب میله پرچم در تبریز دو کشته به جای گذاشت

 6. معاون هماهنگ کننده ارتش ایران: نیروی دریایی می خواهد برای تردد تا ونزوئلا مجوز بگیرد

  دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش و فرمانده پیشین نیروی دریایی ارتش ایران در همایش دیپلماسی آب و فرصت های هیدروپلتیک غرب آسیا: «یک زمان ما اعلام کردیم می‌خواهیم تا دریای اطلس دریانوردی کنیم. خبرگزاری‌های غربی گفتند ایران از طریق باب المندب می‌خواهد بیاید اقیانوس اطلس و نمی‌توانند. گفتند حرف فرمانده نیروی دریایی الکی است. ما همه این مسیرها را رفتیم. و در صدد هستیم مجوز بگیریم تا ونزوئلا بیاییم و آن وقت آن شکل را برای آن بنده خدا (سخنگوی وقت کاخ سفید) بفرستیم و بگوییم اگر ما حرفی میزنیم، عمل هم می‌کنیم».

 7. کرباسچی: فضای سیاسی فعلی ایران بدتر از دوره شاه نیست

  غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران گفته است «فضای سیاسی فعلی ایران بدتر از دوره شاه نیست» و «من به این ایده که مانند شاه دچار استبداد شدیم، معتقد نیستم».

  آقای کرباسچی که در همایش «کنشگری دانشجویی در عصر اعتدال» در دانشگاه امیرکبیر سخنرانی می کرد و به گزارش ایلنا گفته است «باید در کل جامعه، مذاکره ملی و تفاهم بر مصالح ملی کشور به یک جریان عمومی تبدیل شود».

  دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران گفته «یکی از اشکالات و نقدی که به دولت حسن روحانی داشتیم این است که مدیریت سالخورده کنونی نمی‌تواند شرایط بحران کنونی را حل کند. این مدیران تجربیات گرانسنگی دارند ولی این افراد اراده و انگیزه‌شان هم تحلیل می‌رود. تازه آنها توان جسمی‌شان هم کم می‌شود».

 8. توضیح معاون امنیتی استاندار تهران درباره تیراندازی در حوالی میدان آزادی

  حسن نسج همدانی معاون امنیتی استاندار تهران درباره شنیده شدن صدای تیراندازی در حوالی میدان آزادی تهران توضیح داده است.

  آقای نسج همدانی به خبرگزاری ایلنا گفته «این اتفاق در شهرک آپادانا بین میدان آزادی و ورزشگاه آزادی و در شلوغی تردد هواداران دو تیم استقلال و پرسپولیس و گویا به دلیل سرقت و زورگیری رخ داده است».

  به گفته این مقام امنیتی «شنیده شدن صدای تیراندازی هم مربوط به مدیریت نیروی انتظامی برای کنترل اوضاع بوده است».

 9. خشکسالی در بوشهر شرایط کشاورزان و دامداران را دشوار کرده است

 10. نوری همدانی: مردم اهواز خدمات بسیاری به نظام کردند باید به مشکلات آنها توجه شود

  حسین نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه در قم گفته است «مردم اهواز در زمان جنگ خدمات بسیاری به نظام جمهوری اسلامی ارائه کرده‌اند و باید نسبت به رفع مشکلات آنها که بزرگ‌ترینشان مسئله ریزگردها است اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم».

  آقای نوری همدانی این موضوع را در دیدار رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری مطرح کرده است.

 11. انتقاد دستیار روحانی از یک وبسایت خبری: پیگیر موضوع اکانت جعلی ام

 12. دانشگاه آزاد کناره گیری فرهاد رهبر از ریاست را تکذیب کرد

  روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی گزارش برخی رسانه های ایرانی مبنی بر کناره گیری فرهاد رهبر از ریاست این دانشگاه را تکذیب کرده است.

 13. دو مجسمه از محوطه موزه هنرهای معاصر تهران به داخل منتقل شد

  دو مجسمه «مرد در حال راه رفتن» و «زن ایستاده» پس از انتقال به داخل موزه هنرهای معاصر تهران
  Image caption: دو مجسمه «مرد در حال راه رفتن» و «زن ایستاده» پس از انتقال به داخل موزه هنرهای معاصر تهران

  دو مجسمه «مرد در حال راه رفتن» و «زن ایستاده» اثر آلبرتو جاکومتی هنرمند سوییسی٬ به دلیل آسیب دیدگی ناشی از باران های اسیدی از محوطه باز موزه هنرهای معاصر تهران به فضای داخلی این موزه منتقل شده است.

  خبرگزاری ایسنا می گوید علی‌محمد زارع٬ سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران گفته تصمیم بسیار سختی بود که بعد از ۴۰ سال این دو مجسمه را به داخل موزه بیاوریم اما با حضور کارشناسان این تصمیم گرفته شد و این اتفاق مهم رخ داد.

  هانس پیتر مارتی مرمت کار سوییسی که در این مراسم حاضر بوده گفته است این دو مجسمه آسیب‌هایی را به شکل سطحی دیده اما جدی نیست.

  مارکوس لایتنر٬ سفیر سوئیس در ایران هم در این مراسم درباره اهمیت همکاری های فرهنگی هنری ایران و سوییس سخنرانی کرده و با نشان دادن یک قطعه اسکانس گفته است عکس «مجسمه مرد در حال راه رفتن» جاکتومتی روی اسکانس های ۱۰۰ فرانکی این کشور است.

 14. المپیک روسیه: محرومیت روسیه برداشته شده است

  رئیس کمیته المپیک روسیه می گوید محرومیت ورزشکاران روس از سوی کمیته جهانی المپیک برداشته شده است.

  سه روز پیش کمیته جهانی المپیک - رای داده بود اگر ورزشکار دیگری از روسیه در بازیهای زمستانی پیونگ جانگ دوپینگ نکرده باشد محرومیت آنها برداشته می شود.

  سه ماه پیش ورزشکاران روس به دلیل دوپینگ سازماندهی شده از مسابقه دادن زیر پرچم کشور خود محروم شده بودند.

 15. افتتاح سامانه ذخیره و توزیع اضطراری آب تهران

  براساس گزارش رسانه‌های دولتی در ایران، دومین سامانه ذخیره و توزیع اضطراری آب تهران امروز چهارشنبه نهم اسفند در در منطقه ۱۲ پایتخت (پارک شهر) افتتاح شده است. کار ساخت این سامانه در فروردین‌ماه امسال آغاز شده بود.

  شرکت آب و فاضلاب استان تهران هزینه انجام این طرح را حدود ۵۵۰ میلیون تومان اعلام کرده است.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم محمد پرورش، مدیرعامل این شرکت گفته است: "با توجه به برنامه‌ریزی صورت‌ گرفته قرار است ۴۰۰ سامانه آب‌رسانی اضطراری در دوره‌ای سه‌ساله در تمامی محلات شهر تهران راه‌اندازی شود." بیشتر بخوانید

 16. ازسرگیری اعتراضات کشاورزان شرق اصفهان

  View more on instagram

  "مرگ بر کشاورز، درود بر ستمگر" شعاریست که امروز چهارشنبه ۹ اسفند کشاورزان معترض شرق اصفهان درورزنه در راهپیمایی‌شان سر داده اند.

  این کشاورزان مدتهاست که درباره انتقال آب معترض هستند. بیشتر بخوانید

 17. وزیر اوقاف سوریه در تهران

  irna

  عبدالستار السید وزیر اوقاف سوریه به تهران سفر کرده و با کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران دیدار کرده است.

  سوریه مدفن شخصیت های مذهبی شیعیان است. مقام های نظام جمهوری اسلامی در جریان جنگ در ایران که نظامیانی از ایران هم برای حمایت از حکومت بشار اسد عازم آن شدند٬ عنوان «مدافعان حرم» را انتخاب کردند که اشاره به اهمیت مذهبی سوریه هم دارد.

 18. استعفای خادم؛ شوک بزرگ برای کشتی و ورزش ایران

  رسول خادم

  پوریا ژافره، بی‌بی‌سی:

  استعفای رسول خادم را نباید با سیاست‌های حکومت در مورد روبرو شدن با حریفان اسرائیلی در میادین بین‌المللی نامربوط دانست.

  فراموش نکنیم که رسول خادم هم یکی از پرافتخارترین ورزشکارهای تاریخ ایران است و هم یکی از زبده‌ترین مربیان کشتی. رسول خادم بود که با آمدن به فدراسیون سر و سامانی به این نهاد داد که سال‌ها با مدیریت موقت اداره می‌شد.

  رسول خادم با درایت صندلی هیئت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی را دوباره ب هایران برگرداند. اما انتقادهایی هم متوجه او بود، شاید بزرگترین آنها این بود که گفته می‌شد خود تحمل انتقاد ندارد. در نهایت رفتن او از کشتی قطعا ورزش ایران را متضرر خواهد کرد و شاید زنگ خطری باشد که باعث تجدید نظر در سیاست‌های ورزشی جمهوری اسلامی در رقابت‌های جهانی شود. این روزها صداها بلندتر از هر زمان دیگری است، حتی در میان هواداران حکومت ایران. بیشتر بخوانید

 19. جنتی: هیچ رفراندومی بالاتر از راهپیمایی ۲۲ بهمن در دنیا وجود ندارد

  احمدی جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی و رئیس مجلس خبرگان رهبری در ایران گفته است که «هیچ رفراندومی بالاتر از راهپیمایی ۲۲ بهمن در دنیا وجود ندارد».

  پیش از این حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سخنرانی مراسم ۲۲ بهمن به اصل همه پرسی در قانون اساسی ایران اشاره کرده و گفته بود که رفراندم راه خروج برخی از مشکلات است.

  آقای جنتی گفته «ملت ایران با حضور در مراسمی مثل راهپیمایی ۲۲ بهمن نشان داد که در کنار نظام، اسلام و ولایت فقیه ایستاده‌ است».

 20. کاهش فروش ارز از سوی صرافی های تهران

  گزارش ها از تهران حاکی است که برخی از صرافی های تهران از فروش ارز خودداری می کنند و فروشگاه های تبادل ارز در حالت نیمه تعطیل است.

  View more on instagram