Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. غرق شدن ۴ زن در رودخانه کهیر سیستان و بلوچستان

  سخنگوی سازمان اورژانس کشور از فوت ۴ نفر به دلیل شنا در رودخانه‌ای در رودخانه کهیر و روستای تلمیشان از توابع شهرستان کنارک خبر داد.

  View more on twitter
 2. سفر نخست وزیر پاکستان به ایران

  قرار است عمران خان، نخست وزیر پاکستان فردا یکشنبه اول اردیبهشت به ایران سفر کند. او در این سفر دو روزه، قبل از تهران و مذاکره با مقام های بلندپایه ایران، توقف کوتاهی در شهر مشهد خواهد داشت.

 3. اعتراض انجمن صنفی داستان نویسان تهران به ممنوعیت توزیع چند اثر در نمایشگاه تهران

  انجمن صنفی داستان‌نویسان استان تهران به ممنوعیت توزیع چند اثر داستانی و غیرداستانی در نمایشگاه کتاب تهران اعتراض کرد.

  این انجمن در نامه ای به وزیر ارشاد ایران، نمایشگاه کتابِ تهران را مهمترین اتفاق حوزه نشر خوانده و مخالفت خود را با هرگونه ممیزی قبل و بعد از چاپ کتاب اعلام کرد.

  انجمن صنفی داستان‌نویسان تهران اعتراض و پیگیری مطالبات صنفی نویسندگان را حق قانونی خود خوانده است.

  نمایشگاه کتاب تهران از چهارم تا چهاردهم اردیبهشت ماه برگزار می شود.

 4. ارتش جمهوری اسلامی از تعدادی تجهیزات جدید رونمایی کرد

  سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی از رونمایی از ۶ تجهیزات دفاعی جدید خبر داده است.

  شکارچی تورپران، پاد هوشمند زمینی، طیف‌سنج اتمی پلاسما، سامانه هشداردهنده لیزری محمول‌ توسط نفر، سامانه هشداردهنده لیزری محمول بر خودرو تجهیزاتی هستند که امروز رونمایی شده اند.

  دستاورد دفاعی
  دستاورد دفاعی
  دستاورد دفاعی
 5. محمد جواد ظریف سه شنبه به نیویورک سفر می‌کند

  View more on twitter
 6. 'شورش علیه انقراض'؛ پلیس لندن درخواست نیروی اضافی کرد

  پلیس لندن برای مقابله با معترضانی که ظرف روزهای اخیر در لندن در مخالفت به سیاست های دولت در مورد تغییرات اقلیمی دست به اعتراض زده اند، درخواست ۲۰۰ نیروی اضافی کرده است.

  از دوشنبه گذشته معترضان وابسته به گروه "شورش علیه انقراض" با مسدود کردن خیابان های مرکزی لندن، دست به اعتراض زده اند.

  به گفته پلیس تاکنون ۷۱۵ نفر در این اعتراضات بازداشت شده اند.

  اعتراضات
 7. 'هنوز امکان بررسی آسیب‌های وارده ناشی از سیل به مناطق باستانی را نداریم'

  رئیس پژوهشکده باستان شناسی گفته است که متاسفانه هنوز امکان دسترسی به برخی از نقاط و محوطه های تاریخی در استان هایی مانند خوزستان و لرستان و تخمین آسیب های وارده ناشی از سیل به این مناطق وجود ندارد.

  روح الله شیرازی گفته اغلب تپه های باستانی در نتیجه سیل دچار آب شستگی شده اند که این اتفاق در خوزستان شدت داشته و تاکنون بر اثر شسته شدن تپه ها، از برخی از آن ها آثار تاریخی بدست آمده است.

  تخریب کارگاه کاوش در دیوار گرگان توسط سیل
  Image caption: تخریب کارگاه کاوش در دیوار گرگان توسط سیل
 8. یک دریانورد نابینای ژاپنی برای اولین بار با قایق اقیانوس آرام را طی کرد

  یک دریانورد ژاپنی اولین نابینایی است که با قایق بادبانی اقیانوس آرام را طی کرده است. میتسوهیرو آیواموتو، دو ماه پیش سفر ۱۴۰۰۰ کیلومتری‌اش را از سن دیه گو در آمریکا به مقصد سواحل ژاپن آغاز کرد. یک دریانورد آمریکایی او را در این سفر برای بدست آوردن اطلاعاتی که نیاز به بینایی دارد، همراهی کرد، اما هدایت قایق و بادبان ها برعهده آقای آیواموتو بود. این دومین تلاش او برای پیمودن این مسیر بود. اولین بار در سال ۲۰۱۳ زمانی که قایقش پس از برخورد با یک نهنگ غرق شد، مجبور شد که به سفرش پایان دهد.

  دریانورد ژاپنی
 9. هشدار اداره کل هواشناسی استان مازندران: به مازندان سفر نکنید

  احمد اسدی، معاون اداره کل هواشناسی استان مازندران خبر از ورود یک سامانه بارشی از بعدازظهر دوشنبه تا صبح چهارشنبه به مازندران خبر داد.

  View more on twitter
 10. خبر فوریدرگیری پلیس با مهاجمان در مرکز کابل پایان یافت

  وزارت داخله افغانستان اعلام کرده درگیری نیروهای امنیتی و مهاجمان انتحاری در نزدیک وزارت مخابرات در مرکز کابل پایان یافته و تمام مهاجمان از پا درآمده‌اند.

  حمله این مهاجمان هفت ساعت پیش با انفجاری در جلو وزارت مخابرات آغاز شد و تا حالا ادامه داشته است.

  View more on facebook
 11. آتش سوزی در سیبری روسیه جان ۲۷ نفررا گرفت

  مقامات روسیه می گویند مرگ بیست و هفت نفر در آتش سوزی جنگل ها در منطقه دورافتاده ترانسبایکال در سیبری تایید شده است. وزش باد های شدید در منطقه آتش سوزی را گسترش داده است. آتش سوزی روز جمعه در تعدادی از نقاط مسکونی شروع شد. بیش از صد ساختمان ویران شده اند و بالغ بر سه صد نفر به مناطق امن منتقل شده اند. این منطقه در جنوب با مغولستان و در شررق با چین هم مرز است.

 12. "نیروهای ویژه ما را از حمله امروز کابل نجات دادند"

  حمیدالله بخشی، از کارمندان وزارت مخابرات افغانستان در زمان حمله مهاجمان انتحاری به این وزارت امروز در دفتر بوده.

  او چشم‌دیدهای خود را در پست فیسبوکی نوشته و گفته که بیشتر کارمندان این وزارت توسط نیروهای ویژه امنیتی افغانستان نجات داده شدند.

  به گفته مقامات پلیس کابل درگیری میان نیروهای امنیتی و یکی از مهاجمان همچنان ادامه دارد.

  View more on facebook
 13. مصادره گونی‌های غلات حامل میلیون‌ها دلار در خانه عمرالبشیر، رئیس جمهور سابق سودان

  گزارش ها از سودان حاکی است که مقادیر زیادی پول نقد از خانه عمرالبشیر، رئیس جمهور سابق ضبط شده است. برخی رسانه ها ارزش این میزان پول را میلیون ها دلار برآورد کرده و گفته اند این پول ها در گونی‌های غلات ذخیره شده بود.

  گزارش ها همچنین از خروج خانواده آقای بشیر از خانه مسکونی او حکایت دارد.

  عمر البشیر پس از سرنگونی حکومتش در ده روز پیش به دست ارتش، به زندان منتقل شد.

  عمر البشیر
 14. ادامه درگیری میان نیروهای امنیتی و مهاجمان در مرکز شهر کابل

  منابع امنیتی افغانستان از رخ دادن یک انفجار در مرکز شهر کابل خبر دادند.

  نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید حوالی ساعت دوازده ظهر به وقت محلی امروز شنبه ۳۱ حمل/فروردین یک انفجار در نزدیکی وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان رخ داده است.

  آقای رحیمی می‌گوید شمار مهاجمان به سه نفر می‌رسید که دو نفر آنها پس از یک و نیم ساعت درگیری کشته و یک نفر دیگر آنها هنوز در حال جنگیدن با نیروهای امنیتی است.

  ارشاد هنریار، گزارشگر بی‌بی‌سی در محل می‌گوید ساعت‌ها است درگیری ادامه دارد، آمبولانس‌ها در حال رفت آمد است و مرکز شهر کابل تقریبا به صورت کامل به روی ترافیک بسته شده است.

  وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت/بهداشت افغانستان می‌گوید تاکنون از رویداد امروز شش زخمی از جمله سه زن به شفاخانه‌های کابل انتقال داده شده است.

  مقام‌های امنیتی می‌گویند برای حفظ جان کارمندان وزارت، عملیات به آهستگی ادامه دارد و خارج کردن این کارمندان از ساختمان وزارت نیز جریان دارد.

  تاکنون مسئولیت این حمله را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

  جزییات بیشتر را اینجا بخوانید

  وزارت مخابرات افغانستان
 15. مرگ یک دانشجو بعلت گازگرفتگی در خوابگاه دانشجویی تبریز

  یک دانشجوی دانشگاه تهران که برای اخذ مدرک کارشناسی خود به تبریز سفر کرده بود، در یکی از خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه بر اثر نشت گاز، جان خود را از دست داد.

  حسین امامعلی‌پور، معاون دانشجویی دانشگاه تبریز، به خبرگزاری ایسنا گفت: "متأسفانه دختر جوان در اثر نشت گاز آبگرمکن در خوابگاه خودگردان واقع در شهرک پرواز جان خود را از دست داده است".

  آقای امامعلی‌پور گفت: "این دختر جوان فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی سهند بوده که گویا برای اخذ مدرک کارشناسی به تبریز مراجعه کرده و متأسفانه در اثر این حادثه جان خود را از دست داده است".

  طبق شنیده‌ها این حادثه یک فوتی و همچنین یک نفر مصدوم داشته که فرد مصدوم به صورت سرپایی در بیمارستان درمان شده است.

 16. 'همه ۱۰۶ مدرسه تخریبی خوزستان تا قبل از مهر ماه ۹۸ بازسازی می‌شود'

  مجتبی زینی وند، معاون وزیر آموزش و پرورش گفته است که "بازسازی همه ۱۰۶ مدرسه تخریبی خوزستان تا قبل از مهر ماه ۹۸ انجام می شود." آقای زینی وند گفته که وزارت آموزش و پرورش برنامه گسترده ای برای جبران وقفه تحصیلی ایجاد شده ناشی از سیل دارد.

 17. آبگرفتگی باغ‌ها و مزارع در روستای فارسیان قزوین

  آبگرفتگی باغ ها و مزارع روستای فارسیان قزوین بر اثر ورود سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها به اراضی کشاورزی این روستا خسارت زیادی را وارد کرده است. به گزارش خبرگزاری ایرنا، کارشناسان حوزه کشاورزی دلیل این را ایجاد باغ در بستر رودخانه عنوان کرده اند.

  آبگرفتگی
  آبگرفتگی
  آبگرفتگی
 18. بازداشت دو مظنون در ارتباط به کشته شدن روزنامه‌نگار ایرلندی

  دو نوجوان در ارتباط با کشته شدن لایرا مک‌کی، روزنامه‌نگاری که در جریان ناآرامی‌های ایرلند شمالی به ضرب گلوله کشته شد، دستگیر شده‌اند.

  این دو نفر که ۱۸ و ۱۹ سال دارند، براساس قانون تروریسم بازداشت شده‌اند.

  لایرا مک‌کی، پنج شنبه ۱۸ آوریل در جریان درگیری‌ها و ورود پلیس در منطقه کریگان لندندری کشته شد.

  دوربین‌های مداربسته و تصاویر ضبط شده با موبایل آخرین لحظات پیش از هدف قرار گرفتن این روزنامه‌نگار و همچنین ضاربان را نشان می‌دهد.

  در این تصاویر ضاربان که صورت‌هایشان را پوشانده‌اند، از پشت دیواری به سمت پلیس و تماشگران شلیک می‌کنند.

 19. ادل، خواننده سرشناس بریتانیایی از همسرش جدا شد

  ادل خواننده سرشناس بریتانیایی برنده جایزه گرمی از همسرش سایمون کانکی جدا شد. این دو در بیانیه‌ای ضمن اعلام خبر جدایی شان، تعهد خود را نسبت به بزرگ کردن تنها فرزندشان اعلام کردند. ادل در سال ۲۰۱۶ با سایمون کانکی ازدواج کرد. این دو یک پسر ۵ ساله دارند. ادل یکی از موفق ترین خوانندگان سال های اخیر است و آلبوم های او در ردیف پرفروش ترین آلبوهای جهان است.

  ادل و همسرش
 20. 'عربستان با برگزاری مراسم دعای کمیل در کنار قبرستان بقیع و مسجد نبوی مخالفت کرد'

  رئیس سازمان حج و زیارت ضمن اعلام زمان اعزام زائران ایرانی به حج واجب گفت: "عربستان با برگزاری مراسم دعای کمیل در کنار قبرستان بقیع و مسجد نبوی در شهر مدینه موافقت نکرد. اما با برگزاری سایر مراسم در هتل ها و چادرهای زائران ایران موافقت شده است."

  علی رضا رشیدیان گفته که اعرام زائران ایرانی به حج واجب از ۱۷ تیر آغاز و تا ۱۴ مرداد ادامه دارد.

  آقای رشیدیان همچنین گفته که ارز مورد نیاز از طریق کشور ثالث انتقال داده می شود و تلاش شده که مبلغ تمام شده سفر حج کمتر از دوبرابر سال گذشته باشد.

  رئیس سازمان حج و زیارت افزوده براساس تفاهم نامه امضا شده با عربستان، ظرفیت زائران برای حج امسال ۸۴ هزار نفر تعیین شده که تاکنون ۸۲ هزار نفر در کاروان ها ثبت نام قطعی کرده اند.

  به گفته آقای رشیدیان این ظرفیت با احتساب خدمه به بیش از ۸۶ هزار نفر می رسد که در تلاش است در صورت امکان ۱۰ هزار نفر دیگر به این میزان اضافه کنیم.

  حج