Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. فرانسوی ایرانی تبار برنده جایزه 'نوبل توسعه پایدار' شد

  آرش درم‌برش، شهروند فرانسوی ایرانی تبار برنده جایزه محیط زیستی گوتنبرگ سوئد معروف به 'نوبل توسعه پایدار' شد.

  او این جایزه را به دلیل تلاش‌هایش برای مبارزه با هدردادن مواد غذایی و تصویب قوانین ضد اسراف در فرانسه و کشورهای دیگر دریافت کرد.

  مراسم اهدای این جایزه روز پنجشنبه آینده برگزار می‌شود.

  View more on twitter
  View more on twitter
 2. توصیه دونالد توسک به بریتانیایی‌ها: از آخرین فرصت به بهترین شکل استفاده کنید

  دونالد توسک، رئیس شورای اروپایی با انتشار توییتی خطاب به بریتانیایی‌ها گفت که اتحادیه اروپا رسما تمدید زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را تایید کرد. این آخرین بار خواهد بود، لطفا این بار بهترین استفاده را کنید.

  او توصیه کرد: دوستان بریتانیایی از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنید. این آخرین بار خواهد بود.

  او همچنین نوشت که از آنجایی مدت مسئولیتش در سمت رئیس شورای اروپایی رو به پایان است، خداحافظی و آرزوی موفقیت کرد.

  View more on twitter
 3. بازداشت جمال ثابت، شهروند بهایی ساکن تهران

  خبرگزاری هرانا گزارش داد که جمال ثابت، شهروند بهایی ساکن تهران شب گذشته توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

  بر اساس این گزارش بازداشت آقای ثابت پس از ورود ماموران به یک مهمانی خصوصی و ساعت ها بازجویی میهمانان، تصویر برداری، تفتیش محل و ضبط لوازم صاحبخانه صورت گرفته است.

  مامورین منزل آقای ثابت را نیز بازرسی کرده‌اند. گفته شده که آقای ثابت پیش از این نیز به مدت ۴۰ روز تحت بازداشت و بازجویی نیروهای امنیتی قرار گرفته بود.

 4. سخنگوی طالبان: ما متعهد به توافقات انجام شده با آمریکا هستیم

  سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه در صفحه توئیترش نوشته که "ما فقط به توافقاتی که تیم مذاکره کننده ما با آمریکا، نهایی کرده، پایبند هستیم".

  View more on twitter
 5. ولیعهد پیشین ایران: کوروش پیام آور مدارا و دوستی و حقوق بشر بود

  شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران در توییتی به مناسبت روز کوروش نوشت: "کوروش بزرگ پیام آ ور مدارا و دوستی و حقوق بشر بود. امروز اما ارزش‌های مترقی او در حصر و بند فرقه ای تبهکار و اشغالگرند. باید از هر زمان دیگری بیدارتر باشیم و میراث کوروش را نجات دهیم."

  View more on twitter
 6. سعد حریری استعفانامه خود را به میشل عون داد

  سعد حریری و میشل عون رئیس جمهور لبنان

  سعد حریری با حضور در بعبدا، کاخ ریاست جمهوری در بیروت استعفای خود را به میشل عون، رئیس جمهوری لبنان تسلیم کرد.

  ساعتی پیش از آن سعد حریری گفت در حل مشکلات "به بن‌بست رسیده" و استعفای خود را به میشل عون رئیس جمهور و مردم لبنان ارائه می‌دهد.

  او در نطقی کوتاه که از تلویزیون پخش شد گفت رفع این "بحران" به "تکانی بزرگ" نیاز دارد و این استعفا پاسخ به مردمی است که در میدان‌های شهر خواهان تغییر هستند.

 7. پومپئو: کوروش الهام‌بخش بنیانگذاران آمریکا بوده است

  مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در توییتی به مناسبت روز کوروش، پادشاه هخامنشی نوشت: "امروز در سال ۵۳۹ قبل از میلاد، کوروش کبیر وارد بابل شد و یهودیان اسیر را آزاد کرد. احترامی که او برای حقوق بشر و آزادی مذاهب قائل بود، الهامبخش پدران [ماست] که بنیانگذاران آمریکا بوده اند. ایالات متحده در کنار مردم ایران که رژیم مانع تجلیل از این میراث شان شده، ایستاده است."

  امروز، هفتم آبان را طرفداران کوروش هخامنشی، روز کوروش مینامند. در سال های اخیر جنبشی برای بزرگداشت بنیانگذاراولین سلسله پادشاهی ایران به راه افتاده است.

  گزارش ها در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که نیروهای انتظامی در ایران بار دیگر جاده های منتهی به آرامگاه کوروش در پاسارگاد را برای جلوگیری از برگزاری مراسم غیررسمی روز کوروش تحت نظر قرار داده است.

 8. ترامپ: افغانستان از شیکاگو امن‌تر است

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در کنفرانس بین‌المللی سالانه روئسای پلیس در شیکاگو نسبت جرایم و قتل در شیکاگو را با افغانستان مقایسه کرده و گفت که "افغانستان از شیکاگو امن‌تر است".

  ترامپ گفت "برای ما به عنوان یک ملت شرم است. تمام دنیا درباره شیکاگو حرف می‌زنند. افغانستان در مقایسه، از شیکاگو امن‌تر است. این واقعیت دارد".

  شیکاگو یکی از شهرهای آمریکاست که بالاترین آمار جرایم و قتل در ا ین را دارد.

  رئیس جمهوری آمریکا با این تشبیه هم آمار نگران کننده قتل را در شیکاگو بیان کرده و هم بر اولویت امنیت داخلی تاکید کرده است.

  .
 9. 'غنی ۲۰۱ میلیون افغانی و عبدالله حدود ۲۰ میلیون افغانی در انتخابات مصرف کرده'

  کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که مصارف کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری تیم محمد اشرف غنی در مجموع ۲۰۱ میلیون افغانی (۲.۵ میلیون دلار) و دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله حدود ۲۰ میلیون افغانی (۲۵۵ هزار دلار) گزارش شده است.

  بنا به این اعلامیه عبدالطیف پدرام نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار افغانی و غلام فاروق نجرابی فقط ۱۸۶ هزار افغانی در کارزارهای انتخاباتی خود مصرف کرده‌اند.

  برخی دسته‌های انتخاباتی گزارش مصارف خود را تا هنوز به این کمیسیون ارائه نکرده اند.

  این درحالی است که گزارش‌های غیررسمی از مصرف ده‌ها میلیون دلار در جریان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حاکی است.

  کمیسیون انتخابات سقف مصارف انتخاباتی را قبلا پنج میلیون دلار اعلام کرده بود.

  کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که بر اساس قانون انتخابات، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری موظف به ارائه گزارش مصارف و کمک‌های کارزارهای دو ماهه انتخاباتی خود به این کمیسیون هستند.

  View more on twitter
 10. ابراز شادی معترضان لبنانی از اعلام استعفا نخست وزیر

  تظاهرکنندگان لبنانی

  خبر کناره گیری سعد حریری، نخست وزیر لبنان با شادی معترضان لبنانی همراه بوده است. بسیاری از آنها در خیابان‌های بیروت بودند که با شنیدن این خبر از شادی فریاد زدند.

  ساعتی پیش سعد حریری نخست وزیر گفت در حل مشکلات "به بن‌بست رسیده" و استعفای خود را به میشل عون رئیس جمهور و مردم لبنان ارائه می‌کند.

  معترضان لبنانی
  معترضان لبنان
 11. پیروزی تیم فوتبال نوجوانان تاجیکستان بر کامرون

  تیم نوجوانان زیر ۱۷ سال تاجیکستان در جام جهانی ۲۰۱۹ برزیل در نخستین ‌بازی مقابل کامرون ، قهرمان آفریقا یک بر صفر پیروز شد.

  تنها گل این بازی را شریفبیک رحمتف در دقیقه ۵۱ از روی نقطه پنالتی وارد دروازه کامرون کرد. البته در نیمه دوم ‌بازی هم بازیکن‌های تاجیک یک گل دیگر به دروازه کامرون زدند، اما داور ‌بازی، نیک اوولدرون از نیوزیلند آن را مردود اعلام کرد.

  در دقیقه ۷۲ ‌بازی شهرت ایل ‌مرادف، مدافع تاجیکستان کارت قرمز گرفت و اخراج شد. با وجود این کامرونی‌ها نتوانستند کاری از پیش ببرند.

  ‌در دیگر بازی گروه E مسابقه اسپانیا و آرژانتین با تساوی بدون گل به پایان رسید. به این ترتیب، بعد از بازی اول تیم نوجوانان تاجیکستان با ۳ امتیاز صدرنشین گروه شد.

  این مسابقات به میزبانی برزیل تا ۱۷ نوامبر ادامه‌ خواهد یافت و در آن ۲۴ تیم در ۶ گروه با هم رقابت خواهند کرد. دو تیم اول هر گروه همراه با چهار تیمی که به عنوان بهترین تیم‌های سوم گروه‌ها انتخاب شوند به مرحله بعدی این تورنمنت راه پیدا می‌کنند.

  دو ‌بازی بعدی تیم زیر ۱۷ سال تاجیکستان ۳۱ اکتبر و ۴ نوامبر با تیم‌های اسپانیا و آرژانتین در شهر کاریاسیکا برزیل برگزار خواهد شد.

  تیم نوجوانان تاجیکستان با هدایت زین‌الدین رحیمف، یک سال پیش در فینال مسابقات زیر ۱۶سال قهرمانی آسیا از ژاپن با حساب ۰-۱ شکست خورده بود.

  نوجوانان تاجیک برای نخستین بار مدال نقره این مسابقات را به دست آوردند و به مرحله نهایی جام جهانی زیر ۱۷ سال در برزیل راه یافتند.

  تیم نوجوانان تاجیکستان سال ۲۰۰۷ در مسابقه فوتبال قهرمانی جهان که در کره جنوبی برگزار شده بود، به دور یک هشتم نهایی راه یافته بود.

 12. 'اعتراض شدید' وزارت خارجه افغانستان به پاکستان در باره پرتاب راکت به ولایت کنر

  وزارت خارجه افغانستان در اعلامیه‌ای به پرتاب راکت به ولایت کنر از جانب پاکستان "اعتراض شدید" کرده است.

  همچنین در این اعلامیه وزارت امور خارجه افغانستان مراتب نگرانی خویش را در رابطه با این حملات از طریق سفارت افغانستان در اسلام آباد به مقامات کشور پاکستان ابراز کرده است.

  در چند سال گذشته، مناطق مرزی ولایت کنر بارها هدف حملات راکتی از جانب پاکستان قرار گرفته که در مواردی تلفات جانی هم به دنبال داشته است.

  View more on twitter
 13. 'افزایش' تعداد کشته شدگان در کربلا؛ مقامات تیراندازی به معترضان را رد کردند

  گزارش‌ها از شهر کربلا در عراق حاکی از افزایش شمار کشته شدگان و مجروحان اعتراضات ضد دولتی است.

  رسانه ها به نقل از شاهدان عینی می‌گویند که نیروهای امنیتی در این شهر از سلاح گرم علیه تظاهرکنندگان استفاده کرده اند.

  بر اساس گزارش‌ها دستکم ۱۸ نفر کشته شده اند. فرماندار کربلا و رئیس پلیس کشته شدن تظاهرکنندگان را تکذیب کرده و می‌گویند که تصاویری منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که فرار معترضان از تیراندازی را نشان می‌دهد، ساختگی است.

  در بغداد هم بسیاری از تظاهرکنندگان مقررات منع رفت و آمد شبانه را نقض کردند.

  تشیع پیکر یکی از معترضان در کربلا
  Image caption: تشیع پیکر یکی از معترضان در شهر کربلا عراق
 14. ترامپ از کشته شدن 'جانشین' احتمالی ابوبکر بغدادی خبر داد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که یکی از افرادی که احتمالا جانشین ابوبکر بغدادی، رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش بوده است، کشته شده است.

  او در توییتی نوشت: "همین الان تایید شد که نیروهای آمریکایی کار نفر اول جانشینی ابوبکر بغدادی را ساختند. به احتمال زیاد می‌توانست در راس قرار گیرد، حالا او هم مرده است."

  دونالد ترامپ نام شخصی را کشته شده است را اعلام نکرد اما خبرگزاری رویترز گزارش داد که مقامات آمریکا دیروز همچنین از کشته شدن ابو حسن المهاجر، سخنگوی گروه داعش و از اعضای رده بالای داعش خبر داده بودند.

  ابوبکر بغدادی چگونه ردگیری شد؟ جانشین او کیست؟

  View more on twitter
 15. ناراحتی سرمربی استقلال از لغو تمرین این تیم

  باشگاه استقلال اعلام کرد که به دلیل آماده نبودن زمین تمرینی مجموعه انقلاب و همچنین نفت تهرانسر، تمرین این تیم لغو شد. استقلال باید جمعه ۱۰ آبان در تبریز با تراکتورسازی بازی کند.

  View more on twitter
 16. احتمال عرضه اولیه سهام آرامکو در بورس در روز یکشنبه

  آرامکو

  سه منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان، در صدد است تا عرضه اولیه سهام خود در بازار بورس بین‌المللی را روز یکشنبه (سوم نوامبر) آغاز کند. رویترز نام این منابع را به دلیل "حساسیت تجاری" اعلام نکرده و شرکت آرامکو هم در این باره اظهار نظر نکرده است.

  یاسر رومایان، رئیس صندوق توسعه ملی عربستان در این باره گفته است شرکت آرامکو به زودی سهامدارانی از موسسات خواهد داشت. در عرضه اولیه سهام در بورس عموما درصد مشخصی از کل سهام ارائه شده، که برای اولین بار عرضه شده است، توسط سرمایه‌گذاران خریداری می‌شود. به عنوان مثال، در اولین عرضه عمومی سهام شرکت چینی "علی‌بابا" در بورس نیویورک در سال ۲۰۱۴ میلادی این شرکت ۲۵ میلیارد دلار به دست آورد که رکوردی تاریخی در اولین عرضه محسوب می‌شود.

  حمله ماه گذشته به تاسیسات نفتی عربستان، نوسان شدید قیمت‌ها را در بازارهای مالی بین‌المللی در پی داشت.

  قیمت هر بشکه نفت برنت برای معاملات آتی در اوج نوسانات به بالای ۷۱ دلار هم رسیده بود.

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دو سال پیش از عربستان سعودی خواست که سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار بورس نیویورک عرضه کند.

  آقای ترامپ گفته بود برای آمریکا اهمیت زیادی دارد که سهام آرامکو برای اولین بار در ایالات متحده عرضه شود و او از "عرضه اولیه سهام" آرامکو در نیویورک سپاسگزار خواهد شد.

  شرکت عربی-آمریکایی نفت - آرامکو - در سال ۱۹۴۴ و با تغییر نام شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا-عربی ایجاد شد و در سال ۱۹۷۶، دولت عربستان تمامی سهام آن را در اختیار گرفت و نام آن را به آرامکو سعودی تغییر داد.

 17. 'دیدار سرکنسول ایران با رئیس دادگستری سلیمانیه' عراق

  خبرگزاری فارس گزارش داد که مهدی شوشتری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق با قاضی جاسم جزاء رئیس دادگستری سلیمانیه دیدار و گفتگو کرد.

  بر اساس این گزارش، آقای شوشتری در توئیتر خود با انتشار تصویری از این دیدار نوشت: "در دیدار با رئیس دادگستری سلیمانیه همکاری‌های قضایی و برخی امور قضایی مربوط به زندانیان و اتباع ایرانی در حوزه استان سلیمانیه مورد بحث و گفتگو قرار گرفت."

  دیدار سرکنسول ایران و رئیس دادگستری سلیمانیه
 18. مشکلات تنفسی شهروندان در استان خوزستان؛ مراجعه ۴۴۸۱ نفر به بیمارستان در شبانه روز گذشته

  به دنبال بارندگی ۲۴ ساعت گذشته، ۴۴۸۱ نفر از شهروندان اهواز با عارضه تنفسی راهی بیمارستان شدند.

  به گزارش ایسنا، مدیر روابط عمومی‌ دانشگاه علوم‌ پزشکی‌ جندی‌ شاپور اهواز از مراجعه چهار هزار و ۴۸۱ بیمار با مشکلات تنفسی در پی بارندگی به مراکز درمانی تابعه این دانشگاه خبر داد.

 19. خبر فوریسخنرانی سعد حریری، نخست وزیر لبنان تا ساعتی دیگر

  گزارش شده که سعد حریری، نخست وزیر لبنان قرار است یک سخنرانی عمومی کند.

  معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت لبنان چندین روز است که در شهر بیروت تظاهرات می‌کنند. معترضان خواهان استعفای دولت و روی کار آمدن دولتی تکنوکرات برای حل مشکلات اقتصادی لبنان هستند.

  یک هفته پیش آقای حریری اعلام کرد که با اصلاحات اقتصادی موافق است و رئیس جمهور لبنان هم از طرح اصلاحات او حمایت کرد.

 20. ناآرامی های عراق؛ ابهام در برگزاری مسابقه فوتبال انتخابی در بصره

  پوریا ژافره، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید: "به نظر می‌رسد برگزاری مسابقه فوتبال انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ #قطر#WCبین تیم های ایران و عراق در بصره بیشتر از قبل در ابهام قرار گرفته است. با این شرایط بعید است #AFC اجازه دهد مسابقه طبق برنامه جلو برود. از قضا وزارت امور خارجه ایران زودتر این توصیه را به فدراسیون فوتبال فرستاده است."

  View more on twitter