Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. فرهاد میثمی، زندانی سیاسی 'به مکانی نامعلوم منتقل شده'

  فعالان حقوق بشر ایرانی می‌گویند فرهاد میثمی، فعال مدنی که به دلیل مخالفت با حجاب اجباری به زندان افتاده، از بند چهار زندان اوین به "مکانی نامعلوم" منتقل شده است.

  نزدیکان و بستگان آقای میثمی به واسطه بی خبری از وضعیت او ابراز نگرانی کرده‌اند.

  آقای میثمی به همراه محمد حبیبی، زندانی سیاسی دیگر که فعال جنبش معلمان بوده، از چند هفته پیش با اعتراض به تشدید فشارها درون زندان و رعایت نشدن قوانین مربوطه، گفته‌اند که در مراسم اجباری و "آمارگیری" زندان حضور نمی‌یابند و آماده تحمل مجازات احتمالی هستند.

 2. محاکمه مجدد محمدعلی نجفی در آذر ماه انجام می‌شود

  حمید گودرزی، وکیل مدافع محمدعلی نجفی، به خبرگزاری ایسنا گفته است که محاکمه دوباره آقای نجفی به اتهام قتل همسرش میترا استاد در آذر ماه انجام خواهد شد.

  آقای گودرزی به ایسنا گفته: "زمان رسیدگی مجدد به پرونده موکلم آذرماه خواهد بود ولی هنوز این موضوع به ما ابلاع نشده است."

  آقای نجفی در دادگاه مجرم شناخته شده و به اعدام محکوم شد، اما خانواده خانم استاد رضایت دادند.

  پس از آن پرونده به دیوان عالی رفت و دیوان عالی حکم به رسیدگی دوباره داد.

  محمدعلی نجفی پیشتر وزیر آموزش و پرورش و شهردار تهران بود.

 3. سیک‌ها برای اولین بار بدون ویزا از مرز هند و پاکستان گذشتند

  صدها «سیک» توانستند برای اولین بار بدون ویزا از مرز بین هند و پاکستان رد شوند.

  این سیک‌های هندی با عبور از مرز کارتارپور به سمت زیارتگاهی رفتند که بنیانگذار آیین سیک، گورو ناناک در آنجا دفن شده است.

  نخست وزیر هند از اولین کسانی بود که از مرز عبور کرد و از این روز به عنوان یک "روز تاریخی" نام برد.

 4. اعتراضات فعالان طرفدار استقلال کاتالونیا در آستانه انتخابات اسپانیا

  فعالان جدایی طلب در منطقه کاتالونیا درشمال اسپانیا، یک روز قبل از برگزاری انتخابات سراسری، یکی از جاده‌های اصلی به فرانسه را مسدود کردند.

  این بخشی از اعتراض‌ها در روزی است که تبلیغات سیاسی ممنوع است.

  در ماه گذشته تعدادی از رهبران جدایی‌طلب در کاتالونیا دستگیر شده‌اند. پدرو سانچز، نخست وزیر، گفته است که اوضاع را در این منطقه زیر نظر دارد.

 5. مخالفت و موافقت اصلاحطلبان با طرح گزینش نامزدهای انتخاباتی با نظرسنجی اینترنتی

  چهره‌های مختلف اصلاحطلب در روزهای اخیر با طرح شورای عالی سیاستگذاری اصلاحطلبان برای گزینش نامزدهای انتخابات مجلس از طریق ایجاد یک سیستم رای‌دهی اینترنتی موافقت و مخالفت‌هایی را ابراز کرده‌اند.

  اسم این طرح سامانه رای‌سنجی اصلاحطلبان (سرا) است.

  جواد امام، در دفاع از این طرح گفته است: "یک عده مطرح می‌کنند که می‌خواهند تبلیغات زودهنگام انجام دهند نه اصلا قرار نیست که یک شبکه تبلیغاتی باشد یک سامانه‌ای است که با افرادی که در آن حضور دارند سر و کار دارد و سامانه‌‎ای نیست که در معرض عام قرار بگیرد که بخواهد جنبه تبلیغاتی پیدا کند."

  فاطمه راکعی هم در این باره گفته: "هر چقدر این انتخاب روی دوش تعداد بیشتری باشد، امکان اشتباه قطعا کمتر است."

  اما مشخص نیست که چه افرادی می‌توانند در این سیستم برای انتخاب نامزدها رای بدهند.

  غلامحسین کرباسچی از همین موضوع انتقاد کرده و گفته: "این کار را می‌شود در یک حزب انجام داد نه در یک مجموعه‌ احزاب که همه باهم زاویه‌هایی هم دارند، این کار شدنی نیست. آن چیزی که در دنیا اجرا می‌کنند مربوط به یک حزب است و افراد یک حزب شناخته شده‌اند اما اینها می‌خواهند از هر حزبی یک تعدادی بگیرند. خب این تعداد را شما دارید انتخاب می‌کنید، اینکه بدنه‌ی مردمی نمی‌شود، یک سری را خودتان انتخاب می‌کنید و می‌گویید رای دهید."

  اصلاحطلبان با وجود شعارهای دموکراتیک در هر انتخاباتی با روش‌های غیرشفاف، روابط و خویشاوندسالاری و از طریق تصمیم‌گیری عده معدودی از رهبرانشان برای نامزدهای انتخاباتی تصمیم گرفته‌اند و با توجه به مواضع افرادی مانند محمدرضا عارف یا فاطمه حسینی، دختر صفدر حسینی، در فراکسیون امید، با انتقادهای فراوان از میان هواداران خود مواجه بوده‌اند.

  موارد فساد مالی، سرزنش شهروندان و تطهیر حکومت و موضعگیری هم جهت با نهادهای امنیتی و اقداماتی چون دعوت به رای دادن به محافظه‌کاران، در کنار موضع اصلاحطلبان علیه معترضان سال ۱۳۹۶، باعث شده که آنها در عرصه عمومی ایران برتری نسبی قبلی خود را از دست بدهند.

 6. عراقچی: در زمان و مکان مناسب به حمله به نفتکش ایرانی پاسخ می‌دهیم

  عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، می‌گوید نیروهای ایرانی "در زمان و مکان مناسب" به حمله به نفتکش ایرانی سابیتی پاسخ خواهند داد.

  آقای عراقچی گفته ایران همچنان در حال بررسی ماجرا و شناسایی عوامل آن است.

  مهر ماه سال جاری در نفتکش سابیتی در دریای سرخ انفجارهایی رخ داد که مقام‌های ایرانی آنها را ناشی از شلیک موشک‌هایی به سوی این نفتکش دانستند.

 7. فدراسیون تیراندازی با کمان: امکان خرید کمان برای اعضای تیم ملی را نداریم

  غلامرضا شعبانی بهار، رئیس فدراسیون تیراندازی با کمان گفته است: "کمان مورد استفاده ورزشکاران حرفه ای و قهرمانی وارداتی است و به علت ناتوانی ما در خرید کمان برای اعضای تیم ملی، آن ها ناچار هستند که خود کمان بخرند."

  آقای شعبانی بهار افزوده که کمان های وارداتی حدود ۵۰۰ میلیون ریال است و برای ورزشکارانی که به دنبال سهمیه المپیک هستند، تیر مورد نیازشان خریداری شده، اما نتوانسته ایم که سرتیربخریم.

  تیر و کمان
 8. سرمربی تیم پرسپولیس یک جلسه از همراهی تیمش محرومش شد

  View more on twitter
 9. 'برغم مخالفت فدراسیون جودو، وزارت ورزش مجوز اعزام سعید ملایی را صادر کرد'

  آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو گفته است با وجود مخالفت فدراسیون، معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش مجوز اعزام سعید ملایی به رقابت های قهرمانی جهان را صادر کرد.

  آقای میراسماعیلی گفته "بررسی پیام های واتس آپ سعید ملایی نشان می دهد که او از سال ۲۰۱۸ به دنبال تغییر تابعیت بوده و با توجه به این شرایط، مخالف اعزام او به رقابت های قهرمانی جهان بودیم."

  دولت آلمان یک هفته پیش اعلام کرد که با تابعیت سعید ملایی، قهرمان دسته ۸۱ کیلوی جودوی جهان موافقت کرد.

  سعید ملایی در اعتراض به سیاست ممنوعیت رقابت با ورزشکاران اسرائیلی، حاضر نشد به ایران بازگردد.

  فدراسیون‌های ورزشی ایران به شکل رسمی تایید نمی‌کنند که ورزشکاران ایرانی اجازه ندارند با اسرائیلی‌ها وارد رقابت شوند.

  اما در عین حال همواره در رشته‌های مختلف ورزشی، هر بار که یک ایرانی با یک اسرائیلی روبه‌رو می‌شود، طرف ایرانی به دلایل مختلف (از جمله بیماری) از رقابت سرباز می‌زند.

  این موضوع با اعتراض‌های بسیاری در میان ورزشکاران و شبکه‌های اجتماعی همراه بوده است.

  فدراسیون جهانی جودو نیز ایران را به همین دلیل از هرگونه فعالیت بین‌المللی رشته جودو محروم شده است.

  سعید ملایی
 10. بازداشت 'سارقان مسلط به زبان‌های خارجی که خود را پلیس ایران جا می‌زدند'

  پلیس ایران می‌گوید باندی از سارقان را دستگیر کرده که خود را مامور پلیس جا می‌زدند و با تسلطی که به زبان‌های خارجی داشتند، از شهروندان خارجی در ایران دزدی می‌کردند.

  به گزارش ایلنا رئیس پلیس آگاهی تهران گفته است: "ما تا الان ۲۰ مورد از این سرقت ها را شناسایی کردیم که بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال ارزش این اموال بوده است‌."

  او گفته هفت نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند.

  بازداشت شدگان
 11. برآورد افت تولید محصولات کشاورزی کره شمالی در شرایط کمبود غذایی

  در حالی که با فشار تحریم‌های بین‌المللی کره شمالی با کمبود مواد غذایی روبرو است، برآورد می‌شود که این کشور با افت تولید در سال زراعی جاری نیز مواجه شود.

  یک گروه مستقر در سوئیس با تحلیل تصاویر ماهواره‌ای به این نتیجه رسیده که خشکسالی باعث شده که تولید غلات در کره شمالی پایین بیاید.

  چند ماه پیش دولت کره شمالی ناچار شد حجم جیره غذایی شهروندان را، که به بیش از نیمی از جمعیت داده می‌شود، به دلیل خشکسالی، موج گرما و سیلاب کوچکتر کند.

  سازمان ملل می‌گوید از هر ده شهروند کره شمالی چهار نفرشان به کمک غذایی نیاز دارند.

  کشاورزان کره شمالی
 12. یکی از اهالی ده‌ونک 'برای اطلاع‌رسانی درباره زمین‌خواری دانشگاه الزهرا به حبس محکوم شده'

  خبرگزاری ایرنا می‌گوید یکی از اهالی محله ده ونک در شمال تهران، گفته است که به دلیل اطلاع‌رسانی درباره تصاحب زمین‌های محل سکونت اهالی این منطقه از طرف دانشگاه الزهرا، به دو سال حبس محکوم شده است.

  در سال ۱۳۸۱ دولت محمد خاتمی بخشی از زمین‌های این منطقه را، در حالی که افراد در خانه‌های سازمانی یک کارخانه مربوط به پیش از انقلاب ایران ساکن بودند، به دانشگاه الزهرا واگذار کرد.

  علی شهامتی، از اهالی ده ونک، به ایرنا گفته است: "در مجموع ۵۶ خانه‌ باقی مانده و ۲۶ خانواده‌ رفته‌اند. اهالی این خانه‌ها افرادی عامی هستند و چند نسل در این منطقه زندگی کرده‌اند. باید بگویم جدیدترین افراد محل، نیم قرن سابقه سکونت دارند و قدیمی‌ها در حدود ۸۰ سال در این محله ساکن بودند. به آنها گفته می‌شود در دادگاه صحبت کنید. من در این رابطه صحبت کردم و دانشگاه از من شکایتی کرد و من به دو سال زندان محکوم شده‌ام."

 13. مجوز یک اثر الیف شافاک در ایران لغو شده

  اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام کرده است که مجوز یکی از آثار الیف شافاک (شفق) نویسنده محبوب ترکیه‌ای-بریتانیایی، در ایران لغو شده است.

  کتاب "حرامزاده استانبول" که با نام "شرم" نیز به فارسی ترجمه شده است، پس از چند نوبت چاپ در ایران با دستور لغو مجوز مواجه شده است.

  امیر علی‌بیک، مدیر فروش نشر مروارید به ایرنا گفته دلیل لغو مجوز مشخص نیست. او گفته: "باید ببینیم که معذوریت وزارت ارشاد برای این تصمیم چیست، زیرا به نظر من ممکن است وزارت ارشاد زیر فشار باشد."

  در ایران مطبوعات، ناشران، نویسندگان و هنرمندان با سانسور شدید روبرو هستند.

  الیف شافاک
 14. محسن نامجو از شبکه من‌وتو برای استفاده از آهنگ نامه 'شکایت می‌کند'

  محسن نامجو، آهنگساز و خواننده ایرانی، می‌گوید که از شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان من و تو، مستقر در لندن، برای استفاده از آهنگ "نامه"، بدون اجازه و پرداخت حق مولف، شکایت می‌کند.

  آقای نامجو استفاده شبکه من و تو از این آهنگ را "سخیف" خوانده و گفته این قطعه، که او برای همسرش درست کرده بود و چندی پیش پس از درگذشت مادرش اجرا کرد، نباید به این شکل استفاده می‌شد.

  در برنامه اخیر "شبکه نیم"، که یک برنامه فکاهی است و در آن از عروسک‌هایی به شکل مقا‌م‌های حکومت ایران استفاده می‌شود، آهنگ نامه محسن نامجو به شکل تغییر یافته استفاده شده است.

  در این برنامه ترانه‌ای که روی آهنگ بوده تغییر کرده و ترانه‌ای با لحن شوخی و مضمون انتقاد از فساد در ایران خوانده می‌شود.

  آقای نامجو گفته پیگیر مراحل حقوقی شکایت از شبکه من و تو است.

  View more on instagram
 15. یک روحانی شیعه می‌گوید دو زن جوان پس از تذکرش با خودرو به او زدند

  یک روحانی شیعه که در استان همدان مقام حکومتی هم دارد می‌گوید پس از آن که از دو زن جوان خواسته سگ خانگی خود را در پارک نگردانند، این دو زن سوار خودروی خود شده و به او زده‌اند.

  آقای کیهانی، که مسئول تبلیغات اسلامی در کبودرآهنگ استان همدان است، می‌گوید به این زنان گفته: "با بیانی آرام به آنها گفتم چون مردم و کودکان در این پارک رفت و آمد می‌کنند بهتر است این حیوانات را داخل پارک نیاورید."

  او گفته "یکی از آن خانم‌ها شروع به فحاشی کرد و گفت که شما چه کاره‌اید؟" و بعد هم "سوار ماشین شدند و با سرعت گاز آن را گرفتند و به من زدند."

  رسانه‌های ایرانی تصویری از آقای کیهانی منتشر کرده‌اند که روی تختی خوابیده و دستش باندپیچی شده است.

  ماموران امنیتی و قضایی و افراد سنتی یا حزب‌اللهی و طرفدار حکومت در ایران به طور پیوسته به دنبال محدود کردن شهروندانی هستند که سبک زندگی‌شان مطابق سلیقه آنها نیست. در موارد بسیاری شهروندان، به خصوص زنان و جوانان با خشونت بازداشت شده و با مجازات شلاق، جریمه نقدی و امثال آن روبرو می‌شوند.

  کیهانی
 16. خبر فوریمامور سابق اف‌بی‌آی و ناپدیدشده در کیش، در ایران 'پرونده باز دارد'

  ایران برای اولین بار از در جریان بودن پرونده‌ای برای یک مامور ناپدیدشده آمریکایی خبر داده است.

  یک تیم حقوق بشری سازمان ملل می‌گوید حکومت ایران تایید کرده است که رابرت لوینسون، مامور سابق اداره پلیس فدرال آمریکا که در کیش ناپدید شد، در ایران "پرونده باز" دارد.

  آسوشیتدپرس گزارش داده که نسخه‌ای از پاسخ ایران به کمیته ناپدیدشدگان قهری سازمان ملل را رویت کرده است.

  دستگاه قضایی ایران به سازمان ملل گفته "آقای رابرت الن لوینسون پرونده‌ای جاری در دفتر دادستانی عمومی و انقلاب تهران دارد".

  مشخص نیست که این پرونده از کی برای رابرت لوینسون باز شده و چه وضعیتی دارد.

  آقای لوینسون در سال ۲۰۰۷ و پس از سفر به کیش ناپدید شد.

  در سال ۲۰۱۱ خانواده او عکسی از آقای لوینسون دریافت کردند که او در آن لباس نارنجی زندانیان گوانتانامو را پوشیده بود.

  خبرگزاری آسوشیتدپرس در سال ۲۰۱۳ فاش کرد که تحقیقاتش نشان داده آقای لوینسون مشغول جمع آوری اطلاعات برای سازمان سیا بوده است. دولت آمریکا انتشار این گزارش را غیرمسئولانه دانست.

  پیش از این مقام‌های ایرانی بارها گفته‌اند که از سرنوشت رابرت لوینسون اطلاعی ندارند و او در ایران زندانی نیست.

  لوینسون
  Image caption: چند سال پیش برای خانواده آقای لوینسون تصاویری فرستاده شد که او را در لباس نارنجی رنگ شبیه زندانیان گوانتانامو نشان می‌داد
 17. گلرخ ایرایی 'بازداشت شد'

  فعالان حقوق بشری ایرانی می‌گویند گلرخ ایرایی، فعال سیاسی در ایران بازداشت شده است.

  خانم ایرایی پیش از این هم سابقه بازداشت و زندان را دارد.

  او همسر آرش صادقی، فعال سیاسی زندانی دیگر است که در روزهای اخیر وضعیت سلامتی او نگران‌کننده گزارش شده است.

  View more on twitter
 18. دست کم دو کشته در حریق 'بی سابقه' استرالیا

  حریق بزرگی در استرالیا، که ابعاد آن "بی سابقه" توصیف شده، به کشته شدن دست کم دو نفر منجر شده و از سرنوشت هفت نفر هم اطلاعی در دست نیست.

  در دومین روز حریق مقام‌های آتشنشانی اعلام کردند بیش از صد خانه سوخته است.

  هزاران نفر آواره شده‌اند و پل‌ها، جاده‌ها، مدارس و خطوط انتقال برق آسیب جدی دیده‌اند.

  هشدار داده شده که احتمال دارد تلفات بالا برود.

  گزارش‌هایی رسیده که افراد در خانه‌هایشان و در محاصره آتش گیر افتاده‌اند و امدادگران به دلیل شدت حریق امکان دسترسی و نجات برخی از آنها را ندارند.

  در ماه‌های گرم استرالیا همه ساله حریق های بزرگی در دشت‌ها به راه می‌افتد که در عین ایجاد خسارت بخشی از چرخه بازتولید طبیعی در زیست بوم استرالیا شده است.

  اما این آتشسوزی‌ها در سال‌های اخیر تشدید شده و دانشمندان می‌گویند تغییرات اقلیمی دلیل حریق های بی سابقه است.

  حریق استرالیا
 19. با 'عقد آریایی' در دفاتر ازدواج برخورد می‌شود

  رئیس سازمان اسناد در ایران می‌گوید با دفاتر ازدواج و طلاق که در آنها مراسم "عقد آریایی" برگزار شود برخورد خواهد شد.

  ذبیح اله خداییان گفته است: "برخی دفاتر که در آنها عقد آریایی انجام می شد، شناسایی و با آنها برخورد شد."

  آقای خداییان گفته بازرسان نامحسوسی به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق سرکشی می‌کنند تا در صورت انجام چنین مراسمی با آنها برخورد کنند.

  پیشتر از بسته شدن چندین دفتر در همین رابطه گزارش‌هایی منتشر شد.

  "عقد آریایی" در چند سال اخیر در برخی از مراسم عروسی ایرانیان انجام می‌شود و در آن عروس و داماد شعری برای هم می‌خوانند.

  این شعر سروده فریدون مشیری است و مشخص نیست چه طور به عنوان سنتی مربوط به ایران باستان محبوب شده است.

  در سال‌های اخیر گرایش‌های ملی‌گرایانه و ارجاع به ایران باستان و "آریایی‌ها" در ایران تقویت شده است.

 20. منتقد فیلم امضای نامه در حمایت از حداد عادل را تکذیب کرد

  محسن آزرم، منتقد فیلم در ایران، امضای نامه در حمایت از غلامعلی حداد عادل را تکذیب کرده است.

  آقای آزرم نوشته است: "اسمم پای بیانیه‌‌ای بود که چندروز پیش درآمد. قرار بود درباره مدرسه‌ فرهنگ باشد نه مؤسس مدرسه. ستایشِ این‌وآن کارِ من نیست. حال‌وروزِ این‌وآن معلوم است. بیانیه قرار بود بگوید مدرسه قبلاً مدرسه بود نه حالا. یا من این‌طور خیال کرده بودم. مدرسه‌ای با شهریه‌ سی‌ چهل‌میلیونی شبیه‌ این دانشگاه‌های غیرانتفاعی‌ست".

  پس از مصاحبه طیبه ماهروزاده، همسر غلامعلی حداد عادل، مدرسه غیرانتفاعی فرهنگ جنجالی شد.

  خانم ماهروزاده گفت به دلیل آن که برای پسرشان فریدالدین حداد عادل مدرسه مناسبی پیدا نکردند به دنبال تاسیس این مدرسه غیرانتفاعی رفتند.

  پس از آن پسر رئیس بنیاد مستضعفان هم از تخصیص یکی از املاک در اختیار این بنیاد به مدرسه فرهنگ، بدون دریافت اجاره خبر داد.

  چند نفر از فارغ التحصیلان این مدرسه در نامه‌ای از مدرسه و موسسان آن دفاع کردند و نوشتند: "این تلاش و دلسوزی علمی همراه بود با فضایی مثال­ زدنی از رواداری و گوناگونی فرهنگی، اعتقادی و سیاسی به گونه ­ای که دانش ­آموزان از خاستگاه­ های طبقاتی، خاندان­ های سیاسی و تعلقات دینی و فرهنگی متفاوت و متباین کنار هم می­ نشستند، مجله منتشر می­ کردند، شب‌های شعرخوانی و داستان‌خوانی برگزار می‌کردند، به بحث­ ها و گفت­ وگوهای داغ ادبی و سیاسی و فکری مشغول می‌شدند و در دیدار با استادان تراز اول کشور، آداب فرهنگ و ادب می آموختند."

  غلامعلی حداد عادل، همسرش طیبه ماهروزاده و پسرش فریدالدین حداد عادل مسئولیت‌های متعدد فرهنگی در حکومت ایران دارند و با توجه به شدت سانسور و اختناق فرهنگی حاکم بر ایران، دفاع چند چهره فرهنگی از آنها انتقاد بسیاری را برانگیخت.

  حال محسن آزرم نوشته: "معلوم است کسی که این بیانیه را خوانده از این مهربانی عصبانی شده. حق داشته. معلوم است بابتش باید از همه عذرخواهی کرد. عذرخواهی کم‌ترین کاری‌ست که از دست یکی مثل من برمی‌آید."

  View more on instagram