Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. رئیس جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: در خصوص برنامه هسته‌ای ایران منصفانه اما قاطعانه برخورد می‌کنم

  رافائل ماریانو گروسی، دیپلمات ۵۸ ساله آرژانتینی و رئیس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی به بی‌بی‌سی گفت که توافق هسته ای بین ایران و قدرت‌های جهانی برای جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی بسیار مهم است.

  او دراولین روز کار خود به عنوان رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که در نظر دارد در خصوص برنامه هسته ای ایران قصد دارد منصفانه اما قاظعانه عمل کند.

  او افزود که امیدوار است به زودی از تهران دیدار کند.

  رافائل ماریو گروسی
  Image caption: رافائل ماریانو گروسی رئیس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی
 2. کامالا هریس، سناتور دمکرات از رقابت های نامزدی این حزب در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا کناره‌گیری کرد

  سناتور کامالا هریس، از رقابت‌ها برای رسیدن به نامزدی حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری کناره گیری می‌کند.

  او در آغاز که وارد عرصه شد جزو بخت‌های اصلی به حساب می‌آمد ولی کارزار انتخاباتیش درگیر انواع اختلاف‌های درونی شد و نظرسنجی‌های هفته‌های اخیر نشان داد شانس بسیار کمی دارد.

  View more on twitter
 3. اینترنت موبایل سیستان و بلوچستان 'هنوز وصل نشده است'

  گزارش‌ها از سیستان و بلوچستان حاکی از وصل نشدن اینترنت موبایل در این استان است.

  شب گذشته محمد جواد آذری جهرمی در توییتر در پاسخ به یک شهروند نوشت: "پیگیر هستم، شمال استان برقرار شده در جنوب هم امیدوارم تا امروز مجوز صادر شود. پیامک‌های زیادی از مردم سیستان و بلوچستان دریافت کردم."

  اسکرین شات
 4. سپیده قلیان با 'قید وثیقه' آزاد شد

  سپیده قلیان، فعال مدنی که به تازگی در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده بود، امروز با 'وثیقه دویست میلیون تومانی' از زندان آزاد شد.

  خانم قلیان از فعالان مدنی است که در جریان برخورد با کارگران معترض نیشکر هفت‌تپه سال گذشته بازداشت شده بود و در زندان قرچک ورامین زندانی بود ومهر ماه امسال با قید وثیقه از زندان آزاد شد.

 5. خانواده عامل حمله لاندن بریج با ابراز تاسف، اقدام او را محکوم کردند

  خانواده عثمان خان، عامل حمله هفته گذشته در لاندن بریج، در مرکز لندن در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف گفتند که اقدام او را به شدت محکوم می‌کنند.

  عثمان خان که سال ۲۰۱۲ به دلیل "طراحی اقدامات تروریستی" به هشت سال زندان محکوم شده بود، سال گذشته از زندان آزاد شده بود و جمعه گذشته در یک جلسه مشاوره برای زندانیان دو نفر را با ضربات چاقو کشت.

  او همچنین دو زن و یک مرد را در خیابان مجروح کرد و با شلیک گلوله پلیس مسلح کشته شد.

  عثمان خان
 6. 'پنج موشک' به پایگاه نظامی عین‌الاسد عراق اصابت کرده است

  ارتش عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که پنج موشک به پایگاه نظامی عین‌الاسد در استان انبار در غرب عراق اصابت کرده اما تلفات جانی نداشته است.

  این پایگاه، پایگاه مشترک نظامیان عراقی و آمریکایی است. در بیانیه ارتش عراق یه جزئیات بیشتری اشاره نشده است.

 7. روحانی دستور تشکیل 'هیاتی برای بررسی نحوه جبران خسارات شهروندان' را داد

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دستور داده "هیاتی برای بررسی نحوه جبران خسارات شهروندانی که در حوادث هفته پایانی آبان ماه دچار آسیب شده اند" تشکیل شود.

  به گزارش ایسنا این هیات متشکل از وزرای کشور، دادگستری و معاون حقوقی رئیس جمهور خواهد بود و قرار است "ضمن بررسی حقوقی، اجتماعی و اقتصادی موضوع، نحوه جبران خسارات را مشخص و گزارش نهایی را ارائه کند."

  این در حالیست که روسای شرکت‌های بیمه در ایران سیاستهای متفاوتی را در این باره اعلام کرده‌اند.

  بیمه مرکزی گزارش‌های پلیس را معیار ارزیابی برای پرداخت خسارت خوانده است؛ غلامرضا سلیمانی، رییس کل بیمه مرکزی گفته: "اگر پلیس تشخیص دهد که خسارت تعمدی بوده، شرکت بیمه مسئولیتی برای پرداخت خسارت وارد آمده ندارد."

  او همچنین گفته: "به هر کشته شده‌ای که تحت پوشش بیمه باشد، شرکت بیمه دیه وی را پرداخت می‌کند."

  جمال یوسفی، مدیرکل بیمه ایران هم شرط پرداخت را داشتن بیمه با پوشش "اغتشاشات و بلوا" اعلام کرده است.

  بیمه‌های خصوصی عمدتا برای اصناف تجاری کاربرد دارد.

 8. احتمال حضور رئیس قوه قضائیه ایران در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران

  محمد علی زارع، مدیر کل فرهنگی دانشگاه تهران از احتمال حضور ابراهیم رئیسی به مناسبت روز دانشجو در این دانشگاه خبر داد.

  او به خبرگزاری مهر گفت که بسیج دانشجویی دانشگاه تهران از ابراهیم رئیسی "برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دانشگاه تهران دعوت کرده است."

 9. تجمع معترضان به سفر ترامپ به لندن

  همزمان با سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به لندن برای شرکت در نشست ناتو، گروهی از معترضان و منتقدان او در خیابان‌های مرکز لندن تجمع کردند.

  آقای ترامپ، ۹ روز پیش از برگزاری انتخابات در بریتانیا گفت که او دخالتی در انتخابات بریتانیا نمیکند و با هر شخصی که در جایگاه نخست وزیر بریتانیا باشد، همکاری خواهد کرد.

  او قبلا گفته بود که طرفدار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است و معتقد است که بوریس جانسون بهترین گزینه برای نخست وزیری بریتانیاست.

  پلاکارد نه به جنگ با ایران
  Image caption: یکی از اعضای گروه مخالف تسلیحات هسته‌ای در میدان ترافلگار لندن
  تجمع مخالفان دونالد ترامپ
  Image caption: گروهی از منتقدان سیاست‌های دونالد ترامپ، همزمان با حضور او برای شرکت در نشست ناتو در لندن در میدان ترافالگار لندن تجمع کردند
  یک معترض
  Image caption: برخی از شهروندان بریتانیا انتقاد خود را نسبت به اظهارنظرهای قبلی ترامپ درباره بیمه همگانی بریتانیا ابراز کردند
 10. رئیس سازمان صدا و سیما: دولت سیاست اعلام ناگهانی خبر بالا رفتن قیمت بنزین را در پیش گرفته بود

  عبدالعلی علی‌عسکری رئیس سازمان صدا و سیمای ایران می‌گوید تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین دو روز پیش از اجرای آن قطعی شد.

  آقای علی‌عسکری امروز گفت: "روز چهارشنبه پس از بازگشت رئیس جمهور از سفر یزد در جلسه هیات دولت اعلام شد که این تصمیم قطعی است اما زمان اعلام آن هنوز قطعی نبود با این وجود بعد از ظهر همان روز در جلسه‌ای با معاونان سازمان، برنامه‌ریزی‌های لازم در رسانه ملی برای اطلاع‌رسانی و همراهی با دولت برای اجرای درست و موفق این طرح انجام شد."

  به گفته آقای علی‌عسکری، دولت برای پیشگیری از صف‌های طولانی مقابل پمپ‌ بنزین‌ها، "سیاست اعلام ناگهانی خبر بالا رفتن قیمت بنزین را در پیش گرفته بود". او گفت: "ظهر روز پنج‌شنبه به ما اعلام شد که قرار است این خبر ساعت ۲۴ پنجشنبه شب روی آنتن برود و ما نیز درست مطابق آنچه وزیر کشور و دولت از رسانه ملی خواسته بودند عمل کردیم و در این امر هیچگونه کوتاهی نداشته‌ایم."

  رئیس صدا و سیما گفت دولت "اولین بار در نیمه آبان سال ۹۷" تصمیم گرفت این قانون را عملی کند اما این تصمیم در آن تاریخ عملی نشد. "این اتفاق در روزهای پایانی سال ۹۷، اردیبهشت سال ۹۸ و شهریور امسال تکرار شد" و در همه این تاریخ‌ها "رسانه ملی برنامه‌ریزی دقیقی برای همراهی با دولت کرده بود."

 11. 'درخواست روحانی برای سفر به ژاپن'

  دولت ایران درخواست کرده تا هرچه زودتر حسن روحانی به ژاپن سفر کند.

  خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش کرده که اگرچه "ایران خواستار آن است که این سفر در نزدیک ترین زمان ممکن انجام شود اما ژاپن خواستار بررسی دقیق این سفر است."

  سخنگوی وزارت خارجه ژاپن گفته است که هیچ اطلاعاتی درباره امکان این دعوت ندارد.

  شینزو آبه روز ۲۲ خرداد امسال برای میانجی‌گری در روابط خارجی ایران به تهران سفر کرده بود. این اولین سفر رسمی یک نخست وزیر ژاپن در تاریخ جمهوری اسلامی ایران به تهران بود.

 12. روحانی: درآمد سهمیه‌بندی بنزین ٣١ هزار میلیارد تومان است

  حسن روحانی رئیس جمهوری ایران امروز گفت تلاش دولت این است که فشار را بر قشر آسیب پذیر کاهش دهد و "علت اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین این بود که با افزایش بی‌رویه مصرف، در شرایط تحریم نیازمند واردات بنزین نشویم."

  آقای روحانی گفت با توجه به افزایش مصرف بنزین، در سال ۱۴۰۰ دوباره به واردات بنزین احتیاج می‌شد بنابراین "برای اینکه بتوانیم خودکفا باشیم و مصرف بنزین را کنترل کنیم، طرح سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین اجرا شد و درآمد حاصل از این طرح که حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان است نیز کامل در اختیار اقشار آسیب پذیر جامعه قرار می‌گیرد."

 13. 'من هم پسر کسی هستم'؛ گرافیتی در خیابان‌های تهران

  امروز در شبکه های اجتماعی عکس هایی از خیابانهای تهران منتشر شد که در آن گرافیتی دیده می شود که در آن به شکل نمادین جمله ای از پویا بختیاری، که دراعتراضات اخیر در شهریار کرج کشته شده، نقل شده است: "من هم پسر کسی هستم!"

  در فیلمی که پویا بختیاری ساعاتی قبل از مرگ از اعتراضات گرفته بود، این جمله را می‌گوید.

  View more on twitter
 14. ترامپ: از مبارزات مردم ایران برای آزادی حمایت می‌کنم

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توییتی اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از مردم شجاع ایران که برای آزادی خود تظاهرات میکنند، حمایت می‌کند. دولت ترامپ از آنها حمایت کرده و خواهد کرد.

  به نظر می‌آید این توییت واکنشی باشد به انتشار خبر "حمایت نکردن آمریکا از معترضان در ایران" به نقل از رئیس جمهور آمریکا که امروز در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور فرانسه مطرح شد.

  در آن نشست آقای ترامپ در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا ایالات متحده از معترضان در ایران حمایت می‌کند، گفت: "من نمی‌خواهم درباره این موضوع اظهار نظر کنم ولی جواب نه است. ولی نمی‌خواهم اظهار نظر کنم."

  بیشتر بخوانید.

  View more on twitter
 15. آنفلوآنزا مدارس شهرستان تربت حیدریه را تعطیل کرد

  رئیس آموزش و پرورش شهرستان تربت حیدریه گفته "با توجه به شیوع آنفلوانزا و برای پیشگیری از ابتلای دانش آموزان تمامی مراکز پیش دبستانی و مدارس این شهرستان فردا چهارشنبه تعطیل است". به گزارش خبرگزاری مهر مدارس شهرستان مه‌ولات هم فردا تعطیل است. شهرستان‌های تربت حیدریه و مه‌ولات در استان خراسان رضوی واقع شده‌اند.

 16. میلان کوندرا پس از ۴۰ سال شهروندی زادگاهش را پس گرفت

  میلان کوندرا، نویسنده سرشناس چک، پس از چهار دهه زندگی در تبعید، شهروندی زادگاهش را پس گرفت.

  به نوشته روزنامه گاردین، سفیر جمهوری چک در فرانسه خبر داده که روز پنجشنبه این نویسنده ۹۰ ساله را در محل اقامتش در پاریس ملاقات کرده و مدارک شهروندی‌اش به او تحویل داده شده است. پتر درولاک این اقدام را "نمادین و بسیار مهم" توصیف کرده است.

  نویسنده آثاری همچون 'سبکی تحمل‌ناپذیر هستی' و 'جشن بی‌معنایی' که در سال ۱۹۵۰ میلادی از حزب کمونیست اخراج شده بود، در سال ۱۹۷۵ از چک‌اسلواکی سابق به فرانسه فرار کرد. دولت چک‌اسلواکی ۴ سال بعد از آن از وی سلب تابعیت کرد.

  میلان کوندرا
 17. نمایندگان مجلس ایران از وزیر نفت شکایت می‌کنند

  جمعی از نمایندگان مجلس ایران متن شکایتی را علیه وزیر نفت خطاب به قوه قضائیه تنظیم کرده‌اند. محمدجواد ابطحی، نماینده خمینی شهر به خبرگزاری فارس گفته که این شکایت هفته آینده به قوه قضائیه ارائه می‌شود.

  وی با اشاره به این‌که شکایت از بیژن نامداز زنگنه جدای از طرح استیضاح اوست گفته: "ضرر و زیان‌های واردشده به کشور در قراردادهای نفتی IPC به ویژه با شرکت توتال که با وجود سوابق قبلی این شرکت در ارائه اطلاعات نفتی ایران به قطر، و انعقاد مجدد قرارداد وزارت نفت با شرکت مذکور که این بار نیز ضررهایی به کشور تحمیل شد ازجمله علت‌های شکایت است".

 18. ایران ۳ صیاد هندی را آزاد کرد

  ایران به تازگی سه صیاد هندی را که برای در یک شرکت ماهی‌گیری سعودی کار می‌کردند آزاد کرده است. به گزارش روزنامه نیو ایندیا اکسپرس کشتی این صیادان ماه ژانویه مصادره شده بود و آزادی آنان با میانجی‌گری دولت هند بوده است.

 19. سخنگوی قوه قضائیه: '۳۰۰ تن در استان تهران همچنان در بازداشت هستند'

  سخنگوی قوه قضائیه گفته که شمار افرادی که در رابطه با اعتراض‌های اخیر در استان تهران دستگیر شده و همچنان در بازداشت به سر می‌برند ۳۰۰ تن است.

  غلامحسین اسماعیلی در یک نشست خبری گفت: "اکثر بازداشت شدگان حوادث اخیر آزاد شده‌اند". او درباره شمار کشته‌شدگان گفته "اسامی و آمار غیر واقعی در این رابطه از سوی برخی رسانه های خارجی مطرح شده است و در فتنه ۸۸ هم کشته سازی صورت گرفت."

  سازمان عفو بین الملل در تازه‌ترین گزارش خود جان باختن "دست‌کم ۲۰۸ تن" را در سراسر ایران تائید کرده و یادآور شده که گمان می‌رود این رقم بیش از آمار قابل تائید باشد.

  بیش‌تر بخوانید:

 20. با تغییر قانون در روسیه؛ خبرنگاران مستقل هم 'عوامل بیگانه' به شمار می‌روند

  به دنبال تغییراتی که در قانون جنجالی "عامل بیگانه" در روسیه انجام شد، از این پس خبرنگاران و وبلاگ‌نویسان مستقل در این کشور "عوامل بیگانه" نامیده می‌شوند.

  قانون "عامل بیگانه" در حال حاضر هم درمورد سازمان ها و موسسات غیردولتی که در زمینه مسائل سیاسی در روسیه فعال هستند و بودجه آنها از خارج روسیه تامین می‌شود، اجرا می‌شود.

  تغییر قانون با انتقاد اتحادیه اروپا، عفو بین الملل و سازمان امنیت و همکاری اروپا رو به رو شده است. عامل بیگانه اصطلاحی مربوط به دوران شوروی است که برای مخالفان سیاسی استفاده می‌شد.

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، اصلاحیه این قانون را دیروز، دوشنبه ۱۱ آذر امضا کرد.

  اولین قانون "عامل بیگانه" در سال ۲۰۱۲ در روسیه به اجرا گذاشته شد و طبق آن سازمان های غیردولتی این کشور که با کمک های خارجی فعالیت می‌کنند، مجبور بودند به عنوان "عوامل بیگانه"در روسیه خود را به ثبت برسانند.

  مقامات کرملین گفته بودند که این قانون برای محافظت از منافع روسیه در برابر دخالت های خارجی امری ضروری است.

  براساس این قانون فعالیت های مالی این سازمان‌های غیردولتی باید حسابرسی شود و این سازمان ها باید درباره فعالیت هایشان سالانه دو بار گزارش بدهند. تخطی از این قانون جریمه های سنگین و یا حتی مجازات تا دو سال زندان دارد.