Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. خبر فوریعبدالله از هوادارانش خواست اجازه دهند بازشماری در هفت ولایت شمالی انجام شود

  عبدالله عبدالله، یکی از نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در نشست خبری در کابل از هوادارانش خواست تا به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اجازه دهند روند بازشماری و تفتیش آرا در هفت ولایت شمالی و شمال‌شرقی افغانستان انجام شود. روند بازشماری و تفتیش آرا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیشتر از یکماه پیش آغاز شد ولی تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله با این روند مخالفت کرد چرا که خواهان ابطال ۳۰۰ هزار رای پیش از انجام این روند بود. کمیسیون انتخابات با درخواست ابطال آرا پیش از انجام مرحله تفتیش مخالفت کرد و به روند بازشمار ادامه داد اما هواداران آقای عبدالله در هفت ولایت پنجشیر، بغلان، تخار، بدخشان، جوزجان، سرپل و فاریاب به کمیسیون اجازه ندادند روند بازشماری را انجام دهد. آقای عبدالله در نشست امروز که در آن متحدان ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی حضور داشتند، گفت که این موضوع به معنی پذیرش ۳۰۰ هزار رای مورد این اعتراض ستاد او نیست و اگر این آرا باطل نشود، ستاد او حاضر نیست نتیجه ابتدایی انتخابات را بپذیرد.

  داکتر عبدالله
 2. گفت و گو با نماینده سوئد در پارلمان اروپا که پیشنهاد دقیقه‌ای سکوت به احترام جانباختگان اعتراضات ایران را داد

  در جلسه دیروز اتحادیه اروپا، بسیاری از اعضا خواهان موضع‌گیری کشورهای اروپایی علیه سرکوب اعتراضات اخیر در ایران شدند.

  یکی از این نمایندگان چارلی ویمار، نماینده سوئد در پارلمان اروپا بود. او از پارلمان اروپا خواسته که هفته آینده در نشست خود برای احترام به جانباختگان اعتراضات آبان۹۸ ایران یک دقیقه سکوت کنند و این می‌تواند تلاشی برای توجه دادن به نقض حقوق بشر در ایران و ابراز امیدواری کرد که این اقدامات باعث شود که افرادی که در ایران بازداشت شده اند، آزاد شوند.

  او در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی گفت: "تصاویری که از ایران طی ماه گذشته بیرون آمده به معنای واقعی شوکه کننده بوده است و بی رحمانه بوده است. کشورهای اروپایی متحد هستند که در جهت حقوق بشر و مخصوصا حقوق کودکان اقدام کنند."

  View more on twitter
 3. فرمانده پلیس استان خوزستان: '۱۳۶ نفر از عاملان تیراندازی' در استان خوزستان بازداشت شدند

  حیدر عباس زاده، فرمانده پلیس استان خوزستان اعلام کرد که ۱۳۶ نفر از عاملان تیراندازی و دارندگان اسلحه غیرمجاز در استان خوزستان طی پنج روز گذشته در چند عملیات شناسایی و دستگیر شدند.

  آقای عباس زاده گفت که در این عملیات "تعداد ۲۱ قبضه اسلحه جنگی و ۱۹۰ قبضه اسلحه شکاری به همراه ۹۹۰ عدد انواع فشنگ کشف شده است"

 4. تجمع معترضان به وزیر نفت ایران در حاشیه نماز جمعه تهران

  در حاشیه نماز جمعه تهران گروهی با برگزاری تجمع علیه بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، خواهان محاکمه او شدند. معترضان پلاکاردهایی با این مضامین در دست داشتند: "خسارت صدهزار میلیاردی حذف کارت سوخت؛ زنگنه پاسخگو باش"، "محاکمه زنگنه، خواسته دانشجویان".

  View more on twitter
 5. اعتراض سازمان ملل به نقض حقوق بشر در سرکوب تظاهرات مردم شیلی

  سازمان ملل پلیس شیلی و نیروهای مسلح این کشور را به نقض جدی حقوق بشر در سرکوب تظاهرات اخیر در این کشور متهم کرد.

  محققان سازمان ملل می‌گویند که دستکم چهار مورد را شناسایی کردند که ماموران دولتی در مرگ شهروندان دخالت داشتند.

  در این گزارش آمده که ۳۴۵ نفر از مردم از ناحیه چشم دچار آسیب دیدگی شده اند و موارد شکنجه و خشونت جنسی هم به چشم خورده است.

  حدود ۱۶۰۰ نفر از ۲۸ هزار نفری که از اواسط اکتبر بازداشت شده اند، همچنان در بازداشت موقت و در انتظار دادگاه هستند.

  معترضان شیلی خواهان اصلاحات اجتماعی و تغییر قانون اساسی هستند که به زمان پیش از دموکراسی و دوران حکومت نظامی آگوستو پینوشه مربوط است.

  دستکم ۲۶ نفر در جریان اعتراضات اخیر در شیلی کشته و صدها نفر مجروح شده‌اند.

  شخصی که چشمش مجروح شده است
  Image caption: در گزارش سازمان ملل آمده که ۳۴۵ نفر از مردم در جریان تظاهرات در شیلی از ناحیه چشم مجروح شده‌اند
 6. اعتراض گروهی در گیلان نسبت به پخش سریال وارش

  سایت خبرآنلاین در ویدیویی اعتراض برخی از مردم استان گیلان را نسبت به پخش سریال وارش منتشر کرده و نوشته است که این سریال که از شبکه سه پخش می‌شود موجب "خشم مردم" شده و "گروهی از آنها با تجمع مقابل اداره‌کل سازمان صداوسیما گیلان خواستار توقف پخش این سریال شدند".

  محمد جواد باقری، امام جمعه شهر اسالم نیز نسبت به پخش این سریال اعتراض کرده و آن را "باعث دلخوری مردم گیلان" دانسته و خواستار آن شده که "سازندگان وارش از مردم شریف گیلان دلجویی کنند".

  در تجمع روز گذشته حدود ۱۰۰ نفر در اعتراض به پخش این سریال روبروی صدا و سیما مرکز گیلان تجمع کرده و پلاکارد‌هایی از جمله درخواست برای توقف پخش سریال وارش و یا "توهین علیه گیلک‌ها را متوقف کنید" در دست داشتند.

  آنان خواستار اصلاح فوری سریال وارش شده و معتقدند "در این سریال با بکار بردن تعابیر نادرست به مردم گیلان" به آنان اهانت کرده است.

  بهنام تشکر بازیگر این سریال در واکنش به اعتراضات صورت گرفته آن را " قضاوت عجولانه" خوانده است.

  View more on twitter
 7. 'دیدار مادران داغدار'؛ مادر ستار بهشتی به دیدار مادر پویا بختیاری رفت

  گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی به دیدار ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری، از کشته شدگان اعتراضات اخیر در ایران رفت.

  ستار بهشتی، آبان ماه ۱۳۹۱، زمانی که ۳۲ سال داشت، توسط پلیس فتا، مسئول کشف و پیگیری جرایم سایبری، بازداشت و به دلیل فعالیت در شبکه اجتماعی، به "اقدام علیه امنیت ملی" متهم شد. بر اساس شکایت خانواده آقای بهشتی و اظهارات وکیلش، او در جریان بازداشت کشته شده است.

  ستار بهشتی را در گورستان رباط کریم، محل زندگی‌اش به خاک سپرده‌اند.

  هفته گذشته نیز شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم بیگی از کشته‌شدگان اعتراض‌های عاشورای ۱۳۸۸ به دیدار خانواده پویا بختیاری رفته بود. هر دو مادر گفته‌اند به دنبال دادخواهی‌اند.

  View more on twitter
 8. خبر فوریبوریس جانسون پس از پیروزی خطاب به مردم بریتانیا: بروید کریسمس را با خیال راحت جشن بگیرید

  بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا پس از پیروزی مطلق حزب خود در انتخابات دیروز، در سخنان کوتاهی گفت که کارش ارتقا دادن کارنامه دولت است و هدفش متحد کردن بریتانیای کبیر است.

  او دولت خود را دولت مردم نامید و قول داد که به تعهدش درباره انجام برگزیت تا ۳۱ ژانویه پایبند بماند.

  او خطاب به مردم بریتانیا گفت که پس از هفته ها فشار مردم بریتانیا استحقاق این را دارند که استراحت کنند و بتوانند برای همیشه از حرف زدن درباره برگزیت راحت شوند.

  او با تشکر و تبریک کریسمس به مردم گفت که می‌توانند راحت کریسمس را جشن بگیرند و خیالشان از بابت برگزیت راحت باشد.

  View more on twitter
 9. نتانیاهو: پیروزی تاریخی دوستم بوریس جانسون را به او تبریک می‌گویم

  بنیامین نتانیاهو از پیروزی بوریس جانسون در انتخابات بریتانیا استقبال کرد و در توییتر فارسی خود نوشت: "پیروزی تاریخی دوستم بوریس جانسون را به او تبریک می‌گویم. این یک روز بزرگ برای مردم بریتانیا و دوستی بین دو کشور است."

  View more on twitter
 10. واکنش وکیل نجفی به شایعه رای ۷ سال و نیم زندان برای موکلش

  حمیدرضا گودرزی، یکی از وکلای محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران گفته است که وی نیز خبرهایی در خصوص محکومیت موکلش شنیده اما تاکنون به طور رسمی حکمی به آنان ابلاغ نشده است.

  خبرآنلاین نوشته است " این روزها درباره محکومیت ۷ سال و نیم نجفی به زندان" خبرهایی منتشر شده اما وکیل آقای نجفی به این رسانه گفته که "این اطلاع رسانی‌ها، عادلانه و مطابق قانون نیست".

  View more on twitter
 11. سرخط خبرهای جمعه ۲۲ آذر

  View more on twitter
 12. ظفرقندی: بالارفتن از سفارت عربستان مواخذه ندارد اما یک بیانیه ساده کلی احضار پشت سرش است

  محمدرضا ظفر قندی، دبیر کل انجمن اسلامی جامعه پزشکان و یکی از ۷۷ امضا کننده بیانیه فعالان اصلاح‌طلب در مراسمی برخورد با امضا کنندگان این بیانیه را با حمله کنندگان به سفارت عربستان در تهران مقایسه کرد.

  او گفت: "یک بیانیه نوشته می‌شود اما تحمل نمی‌شود و در مقابل عده‌ای از دیوار سفارت عربستان بالا می‌روند کشور را با چالش‌های غیر قابل جبرانی مواجه می‌کنند اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد و مواخذه نمی‌کنند اما یک بیانیه ساده کلی احضار پشت سرش دارد."

  ۷۷ فعال سیاسی اصلاح طلب در ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار برخورد قانونی با عاملان شلیک به مردم در اعتراضات اخیر ایران شدند.

  در بخشی از این بیانیه "شلیک بی محابا تفنگی" که از پول مردم تهیه شده به سوی شهروندان عادی "غیرقابل توجیه و جنایت" خوانده بد و از دستگاه قضایی خواسته شد که "بدون تعلل بانیان و آمران و عاملان" را تعقیب کند. از زمان انتشار این بیانیه تعدادی از امضا کنندگان احضار و بازداشت شدند.

  مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و یکی از امضاکنندگان بیانیه ۷۷ نفره که به دلیل این بیانیه به دادسرا احضار شده، دیروز گفت که مسئولیت تهیه این بیانیه به عهده او بوده است.

 13. خبرگزاری دولت ایران: سوء مدیریت وزارت بهداشت دلیل شیوع آنفولانزا بوده

  خبرگزاری دولتی ایرنا در گزارشی نوشته است که مسئوالان وزارت بهداشت ایران در محاسبه خود در خصوص آنفولانزا "اگر نتوان گفت سبب ساز این بحران سوء مدیریت" بوده دست کم می‌توان "این طور نتیجه گرفت که دست کم وزارت بهداشت غافل گیر شد".

  این خبرگزاری نوشته است: "شیوع آنفلوآنزا امسال کمی زودتر از هر سال آغاز کرد. نشانه‌های آن در بیمارستان‌ها و مطب‌ها قابل مشاهده بود. با وجود نگرانی از ورود آنفلوآنزا و یا شبه آنفلوآنزای خطرناک، عکس‌العمل مدیران وزرات بهداشت تکذیب ماجرا بود" اما "به ناگاه انتشار اخبار مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا، سبب شد تا ترس از این بیماری به سرعت در کشور گسترش پیدا کند".

  ایرنا در خصوص سوءمدیریت در وزارت بهداشت توضیح می‌دهد "که وزارت بهداشت با یک تولیدکننده داخلی، تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر تولید داروی درمان آنفلوانزا امضا می‌کند و این تولیدکننده در ازای جلوگیری وزارت بهداشت از واردات، وعده تولید داروی درمان آنفلوانزا با قیمت کمتر از نمونه خارجی را می‌دهد".

  در ادامه این خبر آمده که این شرکت دارویی "در فصل پاییز به دلیل بدهی مالیاتی و عمل نکردن سازمان غذا و دارو به قوانین قیمت‌گذاری دارو، اعلام می‌کند که نمی‌تواند داروی درمان آنفلوانزا را تولید کند" و "در نتیجه دارو نایاب شد و وزارت بهداشت مجبور شد به صورت ویژه و فوری، این دارو را سه هفته پس از آغاز موج آنفلوآنزا در کشور به کمک شرکت‌های فوریتی، وارد کند".

  View more on twitter
 14. یورگن کلوپ با لیورپول تا ۲۰۲۴ می‌ماند

  View more on twitter
 15. استرجن در اولین بیانیه پس از انتخابات: بوریس جانسون حق جلوگیری از برگزاری رفراندوم استقلال اسکاتلند را ندارد

  نیکولا استرجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی بریتانیا در بیانیه ای گفت که بوریس جانسون این "حق" را ندارد که در مقابل برگزاری یک رفراندوم دیگر درباره استقلال اسکاتلند بایستد.

  حزب ملی اسکاتلند، توانسته با افزایش ۱۳ کرسی ۴۸ کرسی پارلمان بریتانیا را از آن خود کند. خانم استرجن، پس از این پیروزی گفته این نتیجه به معنای آن است که اسکاتلند دولت بوریس جانسون و خروج از اتحادیه اروپا را نمی‌خواهد.

  خانم استرجن، پیش از این در نامه ای که به نخست وزیر بریتانیا فرستاده بود از او خواسته بود که به دولت محلی اسکاتلند اجازه برگزاری رفراندوم استقلال اسکاتلند را بدهد.

  نیکلا استرجن
  Image caption: نیکولا استرجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی بریتانیا بیانیه ای صادر کرد
 16. امام جمعه مشهد: دشمن از دروازه انتخابات وارد می‌شود

  احمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه و امام مشهد گفته است "مسئله انتخابات یک دروازه بزرگ برای قلعه ایمن است، این قلعه دیوارش بلند است، چون دیوارش ولایت است. از این دیوار هیچ دشمنی نمی‌تواند بالا بیاید، اما یک دورازه بزرگ به اسم انتخابات دارد، از این دورازه بزرگ دشمن وارد می‌شود."

  آقای علم‌الهدی همچنین از انجام تبلیغات انتخابات توسط نامزدها انتقاد کرده و گفت: "‌معنی کاندیدا شدن در انتخابات این است که همه شما وظیفه دارید در مسائل سیاسی کشور دخالت کنید، آقا یا خانوم نماینده هم از طرف عده‌ایی آدم این وظیفه شرعی را انجام می‌دهد، پس تبلیغ معنی ندارد، پول خرج کردن معنی ندارد، پوستر زدن به چه معناست؟"

 17. عبدالمجید تبون، وزیر مسکن بوتفلیقه، در انتخابات الجزایر پیروز شد

  کمیسیون انتخابات الجزایر از پیروزی عبدالمجید تبون، در انتخابات اخیر این کشور خبر داد.

  اعلام شد که آقای تبون ۵۸ درصد آرا را کسب کرده است. همه پنج نامزد این انتخابات از نزدیکان عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور قبلی بوده است و آقای تبون وزیر مسکن دولت آقای بوتفلیقه بوده است.

  انتخابات دیروز، هشت ماه پس از آن است که عبدالعزیز بوتفلیقه که برای مدت طولانی در قدرت بود، به دنبال اعتراضات گسترده و تظاهرات مجبور به کناره‌گیری شد.

  همزمان با انتخابات دیروز، هزاران نفر از مخالفان با این انتخابات در خیابان‌های الجزیره ، پایتخت تظاهرات کردند.

  خوشحالی هواداران عبدالمجید تبون
  Image caption: خوشحالی یکی از هواداران عبدالمجید تبون
 18. موحدی کرمانی: آقایی که گفت شب خوابیدم بیدار و مطلع شدم که بنزین را گران کرده‌اند، عجب! شما از وضع کشور مطلع نبودید؟

  محمدعلی موحدی‌کرمانی، امام جمعه تهران در نماز جمعه این هفته با اشاره به سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران مبنی بر بی‌اطلاعی از گرانی قیمت بنزین از دولت سوال کرده است که "چرا تدبیر درست نکردی که چنین چیزی پیش نیاید؟" و "نه اینکه به قول آقایی که گفت شب خوابیدم بیدار و مطلع شدم که بنزین را گران کرده‌اند، عجب! شما مطلع نبودید؟ شما از وضع کشور مطلع نبودید و تازه مطلع شدید؟؛ این جمله عجیب است."

  آقای موحدی کرمانی ادامه می‌دهد: "خدا کند دروغ باشد که آقایی گفته من از گرانی بنزین خبر نداشتم، یک "خبر نداشتم" و اظهار بی‌اطلاعی، ببینید چه فاجعه‌ای را به بار آورد؟!، چقدر تخریب شد و چه جاهایی را به دلیل یک غفلت آتش زدند."

 19. آخرین خبرها و تحولات انتخابات بریتانیا

  بهرنگ تاجدین، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی از مقابل مقر نخست وزیر بریتانیا در مرکز لندن آخرین تحولات را گزارش می‌دهد:

  • بوریس جانسون به دیدن ملکه بریتانیا رفت تا اجازه تشکیل کابینه را بگیرد
  • پس از این دیدار قرار است در مقابل مقر نخست وزیر بریتانیا اولین سخنرانی خود را به عنوان رهبر دولت جدید انجام دهد. این سخنرانی به بعد از ظهر موکول شده است.
  View more on twitter
 20. سازمان اطلاعات سپاه ۴ نفر را در خانه‌ای در اصفهان بازداشت کرد

  سازمان اطلاعات سپاه استان اصفهان اعلام کرده است که چهار نفر را دیروز، پنجشنبه در این شهر بازداشت کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فارس این افراد از "اعضای شبکه فعال سلطنت طلب و شبکه مبارز وطن اصفهان بوده‌اند و بر اساس این خبر در حال برگزاری جلسه‌ای با موضوع "موج دوم اغتشاشات" در خانه یکی از اعضا بودند که بازداشت شدند.

  همچنین گزارش شده که در بازرسی از این خانه، "تعدادی شب‌نامه، پرچم شیر و خورشید، ابزار شعارنویسی و شیشه‌های بمب‌های آتش‌زا" کشف شده است.