Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. چطور می‌توانیم بدون خوردن قرص، به ترشح هورمون‌های به اصطلاح شادی‌آور کمک کنیم؟

  چرا بطور میانگین در دنیا ده سال طول می کشد تا فرد افسرده به پزشک مراجعه کند؟ چرا به راحتی برای سرماخوردگی و سرگیجه سراغ پزشک میرویم اما برای افسردگی، نه؟ در صورتی که افسردگی کاملا قابل درمان است؟

  همه چیز درباره درمان افسردگی را در برنامه ۳۷ درجه بی‌بی‌سی فارسی ببینید.

  View more on twitter
 2. ظریف: رزمایش ایران و شرکای چینی و روسی اش نشانه تعهد ایران به تامین امنیت است

  ناوگان روسی در بندر چابهار
  Image caption: ناوگان دریای بالتیک روسیه در بندر چابهار پهلو گرفت

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییتی نوشت: "ایران مدتهاست که برای همکاری با همسایگانش برای تأمین امنیت خلیج فارس اعلام آمادگی کرده است. طرح صلح هرمز هم اکنون روی میز است."

  او با اشاره به رزمایش دریایی که قرار است از امروز برای چهار روز در دریای عمان برگزار شود، نوشت: "رزمایش نظامی مشترک با چین و روسیه، شرکایمان در دریای عمان و اقیانوس هند تعهد بیشتر ما را برای تأمین امنیت آبراه‌های حیاتی روشن می‌کند."

  یک ناو چینی و ناوگان دریای بالتیک روسیه برای شرکت در رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین در بندر چابهار ایران پهلو گرفتند.

  این رزمایش تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت و نامش "کمربند امنیت دریایی است"

  پیش از آقای ظریف، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توییتر به مناسبت برگزاری رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین نوشت که "در دنیای پساغربی امروز، دیگر همه مناسبات توسط کشور‌های غربی تعیین نمی‌شود."

  View more on twitter
 3. پژهشگر استرالیایی زندانی در ایران از نخست‌وزیر استرالیا درخواست 'اقدام فوری' کرد

  سازمان حقوق بشر ایران نامه‌ای از کایلی مورگیلبرت، پژوهشگر استرالیایی دانشگاه ملبورن که در ایران زندانی است منتشر کرده است.

  خانم مور گیلبرت، در این نامه از اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا و مریس آن پین، وزیر امور خارجه درخواست کمک کرده تا برای آزادی او از این شرایط غیرقابل تحمل در زندان اوین هر کاری که میتوانند انجام دهند.

  در این نامه او از رد شدن اعتراضش به حکم ده سال زندان در دادگاه تجدیدنظر خبر داد.

  او در این نامه از آقای اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا التماس کرده که برای آزادی او اقدامی فوری انجام دهد و گفته است که با هر روز که از بازداشتش می‌گذرد وضعیت روحی و جسمی او بدتر می‌شود.

  خانم مورگیلبرت این توضیحات را در زیر نامه قبلی خود، که در ماه اوت گذشته نوشته ، به عنوان بعد از تحریر اضافه کرده است: "شش ماه از این نامه می‌گذرد و من همچنان در همان زندان هستم و هیچ بهبودی در شرایط غیرقابل تحمل من اتفاق نیافته است."

  او گفته که در نه ماه گذشته او به جز یک تماس تلفنی سه دقیقه ای با پدرش اجازه تماس با خانواده اش را نداشته است و تا کنون ۵ بار دست به اعتصاب غذا زده است.

  او در نامه شش ماه پیش خود نوشته بود که به عنوان یک محقق دانشگاهی به ایران آمده و حالا یک زندانی سیاسی است.

  او همچنین به دوران طولانی حبس انفرادی و شکنجه روانی خود اشاره کرده و نوشته بود که "یکی از هدف‌های ایران از زندانی کردن او کشاندن همسرش که اقامت و "احتمالا تا به حال شهروندی استرالیا" را دارد به ایران و زندانی کردن اوست.

  او اشاره ای به نام همسرش نکرده است.

  View more on twitter
 4. فرهاد مجیدی مربی‌گری استقلال را نپذیرفت

  View more on twitter
 5. کالدرون: شفاف می‌گویم بازیکن خارجی نمی‌خواهم

  View more on twitter
 6. مادر مصطفی کریم بیگی در دهمین سالگرد کشته شدن پسرش: امسال آبان ماه ۱۵۰۰ تکه شدن قلب هایمان...

  امروز دهمین سالگرد کشته شدن مصطفی کریم بیگی، از کشته شدگان اعتراضات عاشورای سال ۸۸ است و به این مناسبت گروهی بر مزار او گرد آمدند.

  شهناز اکملی، مادر مصطفی در این مراسم گفت که قصد داشته که مراسم بزرگی برای دهمین سال کشته شدن پسرش برگزار کند اما به دلیل اتفاقات غم انگیز آبان ماه و داغدار شدن هزار و پانصد خانواده دیگر مهمان دعوت نکرده است.

  او در این مراسم این متن را خواند: "امسال عددت به ده رسيد ، ده سال است جاودانه‌ای و ده سال است كه دلتنگم، خرداد و تير و دی ماه از قلب پاره پاره ی مادران گذشت و امسال آبان ماه هزار و پانصد تكه شد قلب هايمان. راستی كه چه زياد است هزار پانصد وقتي پای " جان" درميان باشد، هزار و پانصد جان عاشق، هزار و پانصد آرزو، هزار و پانصد مادر و قلب پاره پاره‌يشان، كاش مي‌شد به آنها بگويم مرهمي نيست بر اين درد ، زمان هم كوتاهی مي‌كند و فقط دلتنگی مي آورد. امسال دهمين سال است كه پيشانی ات را با گلوله شكافتند و من با چشم خودم خون سرخت را كه از كنار چشمان سياهت گذشته بود ديدم و فهميدم گاهي مي‌توان در ثانيه هزار بار مرد بی انكه جانی از بدن به در آيد و مصطفای عزيزم اين سال‌ها گاهی هزاران بار مردم...."

  مصطفی کریم بیگی ۲۶ ساله یکی از کشته شدگان عاشورای سال ۸۸ بود و به گزارش کمپین حقوق بشر ایران ماموران امنیتی در آن سال اجازه دفن او در تهران و شهر محل زندگی‌اش را ندادند و خانواده اش به اجبار او را در سکوت در روستایی در اطراف تهران به خاک سپردند.

  خانم اکملی در این سال ها همچنان به اعتراض به مرگ فرزندش ادامه داده است و به تازگی به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یک سال زندان محکوم شده است.

  View more on twitter
 7. پرسپولیس صدرنشین لیگ برتر ایران

  View more on twitter
 8. مراسم چهلم مهدی نیکویی، از کشته شدگان اعتراضات آبان برگزار شد

  مراسم چهلمین روز کشته شدن مهدی نیکویی یکی از کشته شدگان اعتراضات آبان ماه امسال، دیروز پنج‌شنبه ۵ دی ماه، بر مزار او در روستای بیمور واقع در استان فارس برگزار شد.

  View more on twitter
 9. بازار حیوان‌های خانگی در ایران از یک میلیون تا ۵۰ میلیون

  سایت خبرآنلاین در گزارشی به بررسی قیمت بازار حیوانات خانگی در ایران پرداخته و نوشته که برخی از این حیوانات تا ۵۰ میلیون تومان قیمت دارند.

  در این گزارش از جمله حیواناتی که در ایران خرید و فروش می‌شوند به سگ‌ها، گربه‌ها، همستر، خرگوش، انواع پرندگان مانند طوطی و انواع عروس هلندی، انواع نژاد جغد، خزندگان مانند مار و ایگوانا، توله شیر یا توله ببر نام برده شده است.

  همچنین هزینه‌های نگهداری هرکدام از این حیوانات نیز براساس برآوردهایی درج شده که بیشترین هزینه آن مربوط به گوشتخواران است که نیاز به خوردن گوشت تا ۱۷ کیلوگرم در روز دارند.

  View more on twitter
 10. همسر نرگس محمدی: تهدید وزارت اطلاعات به تبعید نرگس به زندان زنجان با ضرب وشتم عملی شد

  تقی رحمانی، فعال حقوق بشر و همسر نرگس محمدی، در توییتر خود نوشت که همسرش از دو ماه قبل از سوی وزارت اطلاعات تهدید شده بود که در صورت ادامه مواضع خود، به زندان زنجان تبعید شود.

  او نوشت: "نرگس محمدی دو ماه قبل از سوی وزارت اطلاعات تهدید شده بود که در صورت ادامه مواضع خود، به زندان زنجان تبعید شود. این تهدید با ضرب و شتم عملی شد. این روش به معنی کشتن یا معلول کردن شهروندی است که اعتراض خود را به مدنی ترین شکل انجام می‌دهد."

  چند روز پیش، خانم محمدی به همراه چند زندانی دیگر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در اعتراض به کشتارهای اعتراضات آبان ماه در آستانه چهلم کشته‌شدگان تحصن خواهد کرد.

  در پی این تحصن، خانم محمدی از زندان اوین به زندان زنجان منتقل شد.

  آقای رحمانی دیروز گفته بود که خانم محمدی هنگام انتقال از زندان اوین به زندان زنجان، مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

  View more on twitter
 11. حامد بهداد: مفتضح ما هنرمندانیم که به امید بهبود فریب خوردیم و رای دادیم

  حامد بهداد بازیگر سینمای ایران در آخرین پست اینستاگرامی خود به خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸ تسلیت گفت.

  او در این پست نوشته: "آنها، هموطنان ما كه كشته شدند نه اغتشاشگر بودند، نه اخلالگر.آنها غم نان داشتند و مأيوس از همه جا بدنبال نان و كار و كمترين رفاه اجتماعى مظلومانه سركوب شدند." حامد بهداد درباره انتخابات و آنچه او "مفتضح هنرمندان" شمرده نوشت: "مفتضح ما هنرمندان كه به اميد بهبود جامعه فريب خورديم و رأى داديم و تشويق كرديم و ناسزا خورديم. وه چه غريب. تسليت به داغداران و بوسه بر خاك عزيزان"

  در سال‌های گذشته موضع‌گیری‌های هنرمندان درباره اعتراضات مردمی در ایران در مواردی جنجالی شده و بحث‌های زیادی درباره نحوه همراهی آنان با مردم در گرفت. در یکی از این موارد زمانی که بعضی از هنرمندان عراقی در خیابان‌های این کشور به جمع معترضین پیوستند باعث شد بعضی کاربران شبکه‌های اجتماعی این حرکت آنان را با موضع‌گیری‌های هنرمندان ایرانی مقایسه کنند.

  View more on instagram
 12. سرخط خبرهای امروز جمعه ۶ دی ۱۳۹۸

  View more on twitter
 13. ترکیه از خودروی ملی خود رونمایی کرد

  خبرگزاری آناتولی ترکیه خبر از رونمایی از خودروی ملی این کشور داده است.

  رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مراسم رونمایی از این خودرو گفت که این روز "تاریخی و تحقق یک رویای ۶۰ ساله" برای ترکیه است.

  View more on twitter
 14. اولین تصویر از فرمانده هوافضای سپاه پس از شایعه کشته شدن

  خبرگزاری فارس وابسته به سپاه، اقدام به انتشار عکسی از حضور امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران کرده به نوشته این خبرگزاری مربوط به نماز جمعه امروز تهران است.

  دوشنبه(۲ دی‌ماه) برخی رسانه‌ها خبر از کشته شدن آقای حاجی‌زاده در جریان حملات اسرائیل به نقاطی در خاک سوریه داده بودند.

  بیشتر بخوانید:

  View more on twitter
 15. پر کردن کپسول گاز خودروهای گازسوز با روشی خطرناک در شیراز

  خبرگزاری ایلنا در گزارشی از روشی خطرناک برای پرکردن کپسول خودروهای گازسوز در شیراز خبر داده و نوشته که "راننده‌ مسافرکش کنار جاده‌ فرعی در نزدیکی شیراز کپسول دوم را جدا و وسایل انتقال گاز را در عقب ماشین جاسازی می‌کند" و "خیلی خوب می داند که خطر در کمین است و بمب ساعتی‌ای که در صندوق عقب جا خوش کرده هر آن ممکن است عمل کند و فاجعه بیافریند اما زندگی راه دیگری را نشانش نمی‌دهد با‌ید خطر کند و ریسک اتفاقات ناگوار را به جان بخرد" و "بنزین گران شده ... زن و بچه خرج دارد..".

  در ادامه نیز نوشته است: "نصب ال پى جى بر روی خودروها موضوع جدیدى نیست اما بســیارى از شــهروندان پس از سهمیه‌بندى و اصلاح قیمت بنزین، تمایل بیشــترى به استفاده از دوگانه سوز کــردن ماشین خود پیــدا کرده‌اند؛ دغدغــه ای که آنان را از فکر کردن بــه فاجعه بزرگ‌تر غافل کرده است".

  View more on twitter
 16. سفارت ایران در ژاپن : حضور نیروهای خارجی در جهت صلح و ثبات و امنیت منطقه نیست

  سفارت ایران در ژاپن در توییتی در واکنش به تصمیم دولت ژاپن برای اعزام نیرو به دریای عمان و خاورمیانه نوشت: " طرح صلح هرمز ایران (HOPE) بستر بومی و موثر در کاهش تنش در منطقه است."

  در توئیت سفارت ایران در ژاپن آمده: "انتظار می رود کشورهای دوست با حمایت به موقع و عملی از طرح هرمز به وظیفه بین المللی در حفاظت از کشتیرانی عمل نمایند. حضور نیروهای خارجی در جهت صلح و ثبات و امنیت منطقه ارزیابی نمی شود."

  هیئت دولت ژاپن اعزام هواپیماهای گشتی و ناو جنگی به خاورمیانه و منطقه دریای عمان را تایید کرده است.

  View more on twitter
 17. واکنش یک مقام محلی ولایت هرات به اظهارات مولوی انصاری

  اظهارات مولوی مجیب الرحمن انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات در غرب افغانستان که گفته گروه امر به معروف و نهی از منکر تشکیل داده با کسانی که دست به دزدی می‌زنند یا مرتکب "مفاسد اخلاقی" می‌شوند، برخورد می‌کند، واکنش‌های زیادی برانگیخته است.

  مولوی سید محمد شیرزادی رییس ارشاد و اوقاف هرات در واکنش به اظهارات آقای انصاری گفته تطبیق حکم در مسایل جزایی و جرمی کار محاکم است نه اشخاص. او به بی‌بی‌سی گفت: "اگر قرار باشد که هرکسی قانون را تطبیق کند طبیعی است که فضای هرج و مرج در جامعه ایجاد می‌شود."

 18. مرگ خلبان جنگنده سقوط کرده در سبلان تایید شد

  خبرگزاری تسنیم به نقل از ارتش ایران، مرگ محمدرضا رحمانی، خلبان جنگنده سقوط کرده در کوه سبلان را تایید کرده است.

  دو روز پیش یک جنگنده ارتش ایران در دامنه کوه‌های سبلان در استان اردبیل سقوط کرد و پس از آن عملیات امداد و نجات برای پیدا کردن لاشه هواپیما و خلبان آغاز شد.

  رسانه‌های ایران امروز اعلام کردند که عملیات نجات به دلیل شرایط نامساعد جوی تنها به صورت زمینی ادامه پیدا می‌کند و محل سقوط شناسایی شده است.

  View more on twitter
 19. خبر فوریفرانسه سفیر ایران را در اعتراض به وضعیت دو تبعه خود احضار کرد

  خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که وزارت خارجه این کشور سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه را احضار کرده است.

  وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده که دلیل احضار سفیر ایران "غیرقابل قبول بودن" ادامه زندان دو شهروند این کشور در ایران است.

  فریبا عادلخواه و رولان مارشال، دو شهروند فرانسه در ایران زندانی هستند.

  امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در ۲۰ آذر و به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، زندانی کردن دو تبعه این کشور در ایران را "غیرقابل تحمل" دانست و خواهان آزادی فوری آنها شده بود.

  دیروز گزارش شد که فریبا عادل‌خواه و کایلی مور گیلبرت، دو پژوهشگر زندانی در ایران اعتصاب غذا کردند.

  دانشگاه مطالعات سیاسی فرانسه تایید کرده که فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر این موسسه، و کایلی مور گیلبرت، استاد دانشگاه مطالعات اسلام در استرالیا که با هم در ایران زندانی‌اند، در اعتراض به وضعیتشان از دو روز پیش از آن، اعتصاب غذا کرده‌اند.

  این دو به اتهام جاسوسی زندانی شده اند و هم‌سلولی هستند.

 20. فراخواندن سس‌های سیراچا پس از احتمال ترکیدن آنها در استرالیا و نیوزیلند

  سس های سیراچا

  سس‌های بسیار تند(چیلی) سیراچا در استرالیا و نیوزیلند از ترس احتمال "ترکیدن" بطری‌هایش به شرکت تولید کننده بازگردانده خواهند شد.

  موسسه استانداردهای غذایی استرالیا نیوزیلند، هشدار داده که اسید لاکتیک داخل این بطری‌ها ممکن است دلیل این مساله باشد.

  به گفته این موسسه هنگام باز کردن ممکن است سس روی مردم یا داخل خانه بپاشد.

  این محصول در فروشگاه‌ها و مغازه‌های محصولات آسیایی در سراسر استرالیا و نیوزیلند به فروش می‌رسد.