Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. هشدار سازمان گزارشگران بدون مرز درباره اتهامات روح الله زم و نحوه محاکمه او

  سازمان گزارش‌گران بدون مرز (RSF) در بیانیه ای از روند محاکمه روح‌الله زم، مدیر سایت آمد نیوز که از تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ در تهران آغاز شده است،‌ ابراز نگرانی کرده است.

  این سازمان هشدار داد که " در کیفرخواست ۱۷ اتهام علیه او اعلام شده است از این میان «مفسد فی الارض» و « جاسوسی» که در قانون مجازات اسلامی می توانند مجازات اعدام در پی داشته باشند."

  گزارشگران بدون مرز می‌گوید که در تصاویر و گزارش‌های منتشر شده از دادگاه اشاره‌ای به حضور وکیل برای متهم نشده است.

  و به نقل از نزدیکان روح الله زم عنوان شده که به آقای زم "توصیه" شده که "وضعیتش را بدتر نکند و وکیل مستقل نخواهد" که به این ترتیب روح الله زم از حقوق اولیه خود که شامل برخورداری از وکیل است، محروم شده.

  View more on twitter
 2. درخواست عفو بین‌الملل از رئیس جمهور تاجیکستان برای آزادی دلیر شریفف، خبرنگار تاجیک

  سازمان عفو بین‌الملل،‌ در فراخوانی خطاب به رئیس جمهور تاجیکستان خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط دلیر شریفف، خبرنگار آزاد تاجیک شد.

  در این بیانیه آمده که دلیر شریفف، "یک زندانی عقیدتی است که به خاطر استفاده از حق خود در چارچوب آزادی بیان"، بازداشت شده است.

  در این بیانیه از رئیس جمهوری تاجیکستان خواسته شده که در زمینه حفاظت جان او در برابر هر گونه بدرفتاری و شکنجه و همچنین دسترسی او به حق وکیل اطمینان حاصل کند.

  آقای شریفف روز ۲۸ ژانویه دستگیر شده بود و بعد از دو روز، دادگاهی در شهر دوشنبه، پایتخت، وی را به "برانگیختن کینه و عداوت ملی و نژادی و دینی" متهم کرد و حکم بازداشت او برای مدت دو ماه صادر شد.

  دلیر شریفف
  Image caption: دلیر شریفف
 3. ادامه 'قطع' برق و آب مناطقی از استان گیلان؛‌ 'کلیه راه‌ها تا پایان وقت شنبه باز می‌شود'

  ارسلان زارع، استاندار گیلان گفت که تا امروز،‌ جمعه حدود ۹۰ درصد راه‌های روستایی استان گیلان که از پنج روز پیش در اثر بارش سنگین برف مسدود شده بود، باز شده است.

  آقای زارع جمعه شب در جمع خبرنگاران در رشت گفت انتظار می رود که تاپایان وقت روز شنبه تمامی راه‌های روستاهایی استان برفروبی و بازگشایی شود.

  به گزارش ایرنا، او همچنین گفت که تا ساعات پایانی امشب آب آشامیدنی تمامی مشترکان شهری وصل می‌شود،‌ اما آب آشامیدنی دو درصد مشترکان روستایی که قطع است، "تا فردا وصل می‌شود."

  به گفته استاندار گیلان برق ۹۰ درصد مشترکان هم که در این مدت دچار مشکل شده بودند هم اینک وصل شده است.

  بارش برف در گیلان که از یکشنبه شب گذشته آغاز شد تا سه شنبه تداوم داشت و مشکلات زیادی از جمله قطع برق و آب و مسدود شدن راه ها و جاده ها را به دنبال داشت.

  این در حالی است که سازمان هواشناسی پیش‌بینی کرده که از فردا توده هوای سرد از غرب وارد ایران شود.

  بارش برف سنگین در گیلان
 4. چند بانک ایرانی در بحرین متهم به 'پولشویی برای کمک به تروریسم' شدند

  بحرین چند بانک ایرانی را به پولشویی متهم کرده است و گفته که این بانک‌ها برای کمک مالی به "تروریسم"، مخفیانه میلیاردها دلار پول جابجا می‌کردند.

  دادستانی بحرین می‌گوید پول‌ها از طریق بانک بحرینی "مستقبل" ارسال می‌شده که پس از بررسی و تحقیق، مشخص شد که دو بانک ملی و صادرات ایران این بانک را کنترل می‌کردند.

 5. کنفرانس امنیتی مونیخ در سایه 'نگرانی از به خطر افتادن انسجام غرب'

  کنفرانس امنیتی مونیخ امسال در شرایطی برگزار می‌شود که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با "یکجانبه‌ گرایی‌، انسجام غرب را به خطر انداخته است."

  صدها نفر از جمله روسای دولت‌ها و کشورها و وزیران خارجه و دفاع در این کنفرانس سه روزه شرکت دارند.

  مسئله افغانستان و‌ مذاکرات صلح با طالبان و چگونگی کاهش تنش در منطقه خلیج فارس از مهم‌ترین مسایل این کنفرانس است.

  کسری ناجی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که برای پوشش این کنفرانس به مونیخ سفر کرده است، می‌گوید: "در کنفرانس امنیتی مونیخ نگرانی ها از خالی شدن مفهوم <غرب> از محتوا - با یک جانبه گرایی آمریکا در دوران دونالد ترامپ از یک سو و رقابت‌های آمریکا و چین از سوی دیگر است."

  "همچنین نگرانی‌ها از تنش در منطقه خلیج فارس و رفتار ایران در منطقه و جهان و خطر از میان رفتن توافق هسته ای"

  کنفرانس امنیتی مونیخ از امروز در شهر مونیخ آغاز شده و تا روز یکشنبه ادامه خواهد داشت.

  View more on twitter
 6. هواشناسی درباره کاهش دما و وزش باد شدید هشدار داد؛ از نیمه غربی ایران به طرف شرق

  سازمان هواشناسی ایران پیش‌بینی کرده که از صبح فردا، شنبه دما در نیمه غربی ایران از جمله تهران کاهش محسوس خواهد داشت و این کاهش دما از صبح یکشنبه در نیمه شرقی ایران رخ خواهد داد.

  کارشناسان سازمان هواشناسی ایران درباره وزش باد شدید و بارش باران که در مناطقی به شکل برف و کولاک خواهد بود، در بیست و چهار ساعت آینده هشدار دادند.

  صادق ضیائیان، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی به خبرگزاری ایسنا گفت: "امروز، جمعه ۲۵ بهمن ماه در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارش باران و وزش باد شدید و در ارتفاعات این استان‌ها کولاک برف و در استان‌های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، بارش برف و باران و وزش باد شدید و در ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی بارش برف و وزش باد پیش بینی می‌شود."

  فروریختن سقف یک خانه در رشت در اثر بارش برف سنگین هفته گذشته
  Image caption: فروریختن سقف یک خانه در رشت در اثر بارش برف سنگین هفته گذشته
 7. تلاش سازمان ملل برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن

  سازمان ملل گفته که شورشیان شیعه حوثی در یمن ازتهدیدها برای اعمال دو درصد مالیات بر کمک های دریافتی دست برداشته اند. حوثی ها در تلاشند تا کنترل بیشتری برکمک رسانی هایی که به این کشور می شود، داشته باشند. ۸۰ درصد جمعیت یمن به این کمک ها وابسته هستند.

  یک مقام سازمان ملل در صنعا در گفتگویی با خبرگزاری فرانسه آن را اقدامی مثبت در زمینه بزرگترین عملیات بشردوستانه درجهان خواند. سازمان های امداد رسانی در یمن، ماههاست که درصدد مقابله با موانع موجود بر سرراهشان هستند. از جمله این موانع می توان به عدم صدورمجوز برای کمک رسانی و یا تهدید کارکنان سازمان های امدادرسانی اشاره کرد.

 8. به دلیل تحریم های آمریکا: محصولات 'سامسونگ با نام سام و ال‌جی با نام جی پلاس' در ایران عرضه می‌شود

  علیرضا موسوی‌مجد، رئیس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران به خبرگزاری ایرنا گفت که پایین آوردن تابلوهای شرکت کره‌ای سامسونگ از مغازه ها در ایران چند وقتی است آغاز شده و در هفته های آینده نخستین محصولات جایگزین سامسونگ با برند سام وارد بازار می‌شود.

  او گفت که از یک سال پیش همکاری شرکت ایرانی همکار با ال‌جی کره قطع شده است و محصولات تولیدی آن به جی‌پلاس تغییر نام پیدا کرده است.

  آقای موسوی مجد از تصمیم این دو شرکت کره ای برای خروج از ایران انتقاد کرد و افزود: "مشتریان محصولات سامسونگ نگرانی نداشته باشند، زیرا خدمت گارانتی را تا ۱۸ ماه پس از تاریخ نصب و خدمات پس از فروش را تا ۱۰ سال پس از خرید دریافت خواهند کرد."

  خبرگزاری ایرنا می‌نویسد که بدنبال قطع همکاری شرکت‌های ال جی و سامسونگ کره‌جنوبی با شرکت‌های ایرانی در ماه‌های گذشته، آخرین تابلوهای این دو شرکت در حال جمع‌آوری از سطح شهرها، فروشگاه‌ها و مغازه‌هاست و مشتریان می‌توانند از محصولات جایگزین سام و جی‌پلاس استفاده کنند.

 9. روز ولنتاین در پایتخت افغانستان

  مجموعه عکس هایی از حال و هوای روز ولنتاین در شهر کابل، پایتخت افغانستان را اینجا ببینید.

  بادکنک در روز ولنتاین
 10. تجمع مخالفان جمهوری اسلامی در مونیخ همزمان با برگزاری کنفرانس امنیتی

  همزمان با برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ در شهر مونیخ آلمان و حضور وزیر خارجه ایران و سران کشورهای غربی، گروهی از مخالفان جمهوری اسلامی در شهر مونیخ تجمعی اعتراضی برگزار کردند.

  مقابل محل کنفرانس امنیتی مونیخ
  تجمع مخالفان جمهوری اسلامی در مونیخ
 11. گرامیداشت سفیر پیشین آمریکا در کابل که در روز والنتاین کشته شد

  سفارت آمریکا در کابل در چهل و یکمین سالگرد کشته شدن آدلف دابس، سفیر آمریکا در این شهر،‌ یاد او را گرامیداشت.

  در روز ۱۴ فوریه ۱۹۷۹ افراد ناشناس آدلف دابس، سفیر آمریکا در کابل را ربودند و سپس او در درگیری میان گروگان‌گیران و نیروهای دولتی کشته شد.

  در اواخر همین سال، نیروهای شوروی به افغانستان هجوم آوردند. ترور آقای دابس بر مناسبات دیپلماتیک میان آمریکا و افغانستان تا سال‌ها سایه انداخت.

  چهل سال گذشت؛ سفیر آمریکا در کابل چگونه ربوده و کشته شد؟

  View more on twitter
 12. دادگاهی در ترکیه سه نویسنده متهم به 'حمایت از تروریسم' را تبرئه کرد

  آصلی اردوغان
  Image caption: آصلی اردوغان، نویسنده سرشناس ترک یکی از تبرئه شدگان است

  دادگاهی در استانبول ترکیه سه نویسنده ترک را که پس کودتای نافرجام ۲۰۱۶ به "حمایت از تروریسم" متهم شده بودند، تبرئه کرد.

  آصلی اردوغان، نویسنده سرشناس ترک یکی از این سه نفر است. او در آلمان زندگی می‌کند.

  این سه نویسنده و روزنامه نگار برای روزنامه ترکی Ozgur Gundem (به معنای بحث آزاد) کار می‌کردند که بیشتر مخاطبشان اقلیت کرد بوده است.

  دولت ترکیه این روزنامه را در سپتامبر سال ۲۰۱۶ به اتهام تبلیغ برای گروه پیکارجوی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) تعطیل کرد.

  نجمه آلبی، یکی دیگر از این سه نویسنده می‌گوید که آنها عضو کمیته مشورتی بودند که فعالیت های آنها جنبه نمادین داشته و نه حمایت عملی.

  تحقیقات درباره شش نفر از دیگر اعضای تحریریه این روزنامه همچنان ادامه دارد.

  به دنبال کودتای نافرجام در ترکیه، صدها نفر از نظامیان، معلمان، کارکنان دولت و روزنامه‌نگاران بازداشت شده و از کار برکنار شدند.

 13. جانشین اطلاعات نیروی انتظامی عنبرآباد کرمان در 'درگیری مسلحانه' کشته شد

  محمود رئیسی، رئیس شورای تامین شهرستان عنبرآباد از کشته شدن حمید ریاحی، جانشین اطلاعات نیروی انتظامی شهرستان عنبرآباد در جنوب استان کرمان "در درگیری با افراد مسلح" خبرداد.

  به گزارش ایرنا، در پی این حادثه که دیشب، پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه اتفاق افتاده است، شورای تامین شهرستان عنبرآباد نشستی تشکیل داد.

  بر اساس این گزارش، ضارب بازداشت نشده است.

 14. قطع ارتباط روستاهای آذربایجان شرقی در اثر بارش برف سنگین

  مجتبی حیدری،‌ عضو شورای روستای بلفه تیمور، در شهرستان میانه در آذربایجان شرقی به خبرگزاری ایرنا گفت که به دلیل بارش برف شدید راه ارتباطی این روستا از یک هفته پیش مسدود است و این مساله مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرده از جمله برای تهیه نان.

  اوروز جمعه گفت گفت که از بخشداری درخواست کمک شده اما "بخشداری فقط یک دستگاه گریدر دارد و باید راه صدها روستا را باز کند."

  او گفت که هر روز تعدادی از اهالی با تراکتور به یک روستای دیگر می‌روند تا نان بگیرند، "چون تنها مغازه روستا همه کالاهایش تمام شده است" و "مردم روستا نان را به صورت جیره بندی مصرف می کنند."

  بارش برف سنگین
  Image caption: بارش برف سنگین راه‌‎های روستایی را در آذربایجان شرقی از یک هفته پیش مسدود کرده است
 15. رسانه دولتی هلند از 'حمله هکرهای مورد حمایت ایران' به دانشگاه‌های اروپا،‌ آمریکا و استرالیا خبر داد

  تلویزیون دولتی هلند گزارش داد که کارشناسان شرکت نظارتی پرایس واتر هاوس کوپرز دریافتند که "هکرهای مورد حمایت حکومت ایران" دانشگاه‌های اروپا، استرالیا و آمریکا را هدف قرار داده اند و قصد نفوذ به کامپیوترهای آنها را داشته‌اند.

  سه دانشگاه در هلند از جمله این مراکز هستند اما در این گزارش مشخص نشده که آیا این هکرها در اقدامات خود موفق بودند یا خیر.

  یک کارشناس امنیت سایبری این موسسه به تلویزیون دولتی هلند گفت که هکرها قصد دارند مواد آموزشی و آکادمیک را برای آموزش در دانشگاه‌های ایران 'بربایند.'

  رابطه دیپلماتیک ایران و هلند از زمانی که دولت هلند تهران را متهم کرد که در کشتن دو تن از مخالفان جمهوری اسلامی در این کشور دست داشته، به تیرگی گرایید. دولت ایران هرگونه ارتباط با این تیراندازی‌ها را رد کرده است.

 16. پنجاه و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ کار خود را آغاز کرد

  کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ، از امروز آغاز شده و تا روز یکشنبه ۱۶ فوریه، ۲۷ بهمن ادامه خواهد شد.

  نزدیک به پانصد سیاستمدار، رهبران و وزرا، نمایندگان ناتو،‌ اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای بحث های گروهی و دوجانبه در ۵۶ امین کنفرانس امنیتی مونیخ که به مدت سه روز برگزار می‌شود، حضور دارند.

  مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک از جمله چهره های دیگری هستند که روز جمعه وارد مونیخ شدند.

  خبرگزاری رویترز از مونیخ گزارش داد که مارک زوکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، که قرار است روز شنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی کند،‌ اصلاح قوانین جهانی مالیاتی را می‌پذیرد.

  ین اصلاح به این معنا خواهد بود که شرکت‌هایی مانند فیسبوک باید مالیات بیشتری در خارج از آمریکا بپردازند.

  کنفرانس امنیتی مونیخ
  Image caption: تدابیر امنیتی شدید در اطراف محل برگزاری کنفرانس سالانه مونیخ
  ظریف و ترودو
  Image caption: خبرگزاری ایرنا گزارش داد که در آستانه آغاز کنفرانس امنیتی مونیخ، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا دیدار کرد
 17. دسته گل قرمز از تیرکمان دختربچه؛ اثر ولنتاینی بنکسی بر دیوار ساختمانی در بریستول

  دختر بچه با تیرکمان دسته ای گل را پرتاب می‌کند

  اثر جدید از بنکسی بر دیوار ساختمانی در بریستول نقش بست.

  بنکسی، هنرمند ناشناس بریتانیایی در صفحه اینستاگرام خود تایید کرده که نقاشی جدید که یک دختربچه را نشان می‌دهد که با تیرکمان یک دسته گل سرخ رنگ را به آسمان پرتاب کرده است، اثر اوست.

  این نقاشی در آستانه ولنتاین بر دیوار ساختمانی در شهر بریستول نقاشی شده است. ظاهر شدن این نقاشی باعث خوشحالی ساکنان این منطقه شده است.

  هویت بنکسی، هنرمند دیوارنگار هرگز برای عموم افشا نشده است.

  View more on instagram
 18. شیوع ویروس کرونا؛ افزایش مبتلایان در استان هوبای چین و ثابت بودن شرایط جهانی

  چین از ابتلای ۵ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا خبر داد. به گفته مقامات چین فقط در روز پنجشنبه، دیروز بیش از صد و بیست نفر جان خود را در اثر این بیماری از دست دادند.

  تقریبا تمام این افراد در استان هوبای چین بوده است، جایی که مرکز انتشار اولیه این ویروس بوده است.

  این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی میگوید که شرایط شیوع این بیماری در سطح جهان تغییری نکرده است.

  به گفته مقامات چین تعداد مبتلایان خارج از استان هوبای برای ده روز متوالی کاهش داشته است.

  به گفته مقامات چینی حدود ۱۷۰۰ پرستار و پزشک در حال درمان بیماران است.

  معاون رئیس جمهوری چین از این افراد به خاطر به خطر انداختن جان خود تقدیر کرد.

  در مجموع در چین حدود ۶۴ هزار نفر در اثر ویروس کرونا به بیماری "کُوید ۱۹" مبتلا شده اند. به گفته مقامات حدود ۱۴۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

 19. تغییرات تازه در کابینه بریتانیا چه پیامدهایی خواهد داشت؟

  دیروز وزیر دارایی دولت بوریس جانسون در اقدامی غیر منتظره استعفا کرد.

  ساجد جاوید درست در زمانی کناره گیری کرد که نخست وزیر بریتانیا سرگرم ترمیم کابینه اش بود.

  آقای جاوید به عنوان وزیر دارایی دومین مقام بلند پایه کابینه بعد از نخست وزیر بود و انتظار میرفت که تا حدود یکماه دیگر اولین طرح بودجه اش را به پارلمان ببرد.

  استعفای آقای جاوید پس از آن انجام شد که او حاضر نشد مطابق دستور تیم مشاوران خود را اخراج کند.

  در چشم‌انداز بامدادی امروز رادیو بی‌بی‌سی فارسی، در همین مورد گفتگویی با یاسمین میظر، سردبیر نشریه کریتیک و پژوهشگر ارشد در دانشگاه آکسفورد.

  Video content

  Video caption: تغییرات تازه در کابینه بریتانیا چه پیامدهایی خواهد داشت؟
 20. آنچه گذشت

  مرور خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.