Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. همایون شجریان می‌گوید وضعیت محمدرضا شجریان 'از دیروز بهتر شده'

  همایون شجریان، پسر محمدرضا شجریان، خواننده سرشناس موسیقی سنتی ایرانی، می‌گوید شایعات درباره وضعیت پدرش صحیح نیست و وضعیت آقای شجریان از روز گذشته بهتر شده است.

  روز جمعه در شبکه‌های اجتماعی شایعاتی درباره درگذشت محمدرضا شجریان منتشر شد که همایون شجریان آنها را تکذیب کرده است.

  آقای شجریان در بیمارستانی در تهران بستری شده است.

  View more on instagram
 2. استقبال عبدالله عبدالله از آغاز هفته 'کاهش خشونت'

  ریاست اجراییه دولت افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای از "روشن‌شدن تاریخ امضای موافقت‌نامۀ صلح و آغاز هفتۀ کاهش چشمگیر خشونت" استقبال کرده و برای همکاری در جهت قطع کامل خشونت و برقراری صلح دایمی در افغانستان ابراز آمادگی کرده است.

  در اعلامیه آمده است که "امیدواریم با امضای موافقت‌نامۀ صلح میان ایالات متحده امریکا و طالبان، بلافاصله مذاکرات بین‌الافغانی که فصل مهم مذاکرات صلح است، آغاز گردد."

 3. بازداشت چند نفر در رابطه با خرید و فروش رای در استان گلستان

  دادستان استان گلستان از بازداشت چند نفر در دو حوزه انتخابیه این استان به اتهام "خرید و فروش رأی" خبر داده است.

  رضا سیدحسینی گفته است: "گزارشاتی درخصوص خرید و فروش رأی در برخی از حوزه‌ها داشتیم. در این رابطه در دو شهر گرگان و علی‌آبادکتول تعدادی از افراد بازداشت شدند."

  او همچنین گفته: "در گرگان یک مورد بازداشت در خصوص خرید و فروش رأی داشتیم."

  پیشتر عباسعلی کدخدایی بدون اشاره به جزئیات به تخلفاتی در انتخابات اشاره کرده بود ولی گفته بود که در سرنوشت نامزدها "تاثیر گذار نبوده است."

 4. سخنگوی دولت ایران از تشکیل 'اتاق اطلاع رسانی کرونا در وزارت بهداشت' خبر داد

  علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران از تشکیل "اتاق اطلاع رسانی کرونا در روابط عمومی وزارت بهداشت" خبر داد.

  آقای ربیعی در یک رشته توییت نوشت: "برای اطلاع رسانی دقیق و شفاف، از فردا اتاق اطلاع رسانی کرونا با حضور خبرنگاران در روابط عمومی وزارت بهداشت تشکیل می‌شود. اطلاع‌رسانی غیرمسئولانه‌ای که از سوی برخی صورت می‌گیرد به مردم و اقدام مشترک همگی ما و حل مساله هیچ کمکی نمی‌کند."

  او افزود: "هیچ کس در امان نیست و تنها در سایه اعتماد، مراعات و مراقبت، می‌توان دیواری برای دفاع در برابر این ویروس ایجاد کرد. مشارکت ملی توأم با اعتماد به یکدیگر است که مقابله با این بیماری ممکن می‌شود. وقتی موفق خواهیم شد که همه فکر کنند؛ "کرونا مساله همه ماست."

  View more on twitter
 5. اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در اسرائیل شناسایی شد

  وزارت بهداشت اسرائیل، از اولین مورد آزمایش مثبت یک فرد مبتلا به ویروس کرونا در اسرائیل خبر داد.

  بر اساس این گزارش این شخص یک زن اسرائیلی بوده است که از سرنشینان کشتی تفریحی دیاموند بوده است، دیشب هنگام ورود به اسرائیل مورد آزمایش قرار گرفت.

  ده اسرائیلی دیگر که با یک فروند هواپیمای چارتر به اسرائیل منتقل شدند، امروز مورد آزمایش قرار گرفتند و نتیجه آزمایش آنها منفی بود.

 6. نقل قول وزیر بهداشت ترکیه از همتای ایرانی‌اش 'درست منعکس نشده است'

  کیانوش جهانپور،‌ مسئول روابط عمومی وزارت بهداشت ایران تاکید کرد که از میان ۷۳۵ موردی که ظرف روزهای اخیر تحت نظر و بررسی قرار گرفتند، ۱۸ مورد ابتلا به کووید-۱۹ (کروناویروس) تأیید شده که چهار نفر از این جمع متاسفانه جان خود را از دست داده‌اند.

  او با اشاره به نقل قول وزیر بهداشت ترکیه از وزیر بهداشت ایران گفت که این نقل قول "درست منعکس نشده است."

  پیشتر رسانه های ترکیه گزارش داده بودند که وزیر بهداشت این کشور پس از گفت وگوی تلفنی با همتای ایرانی اش گفته که تعداد درگذشتگان در اثر ویروس کرونا در ایران ۵ نفر است و ۷۳۵ مظنون به این بیماری در ایران وجود دارد.

 7. نمودار نقشه راه صلح افغانستان

  گروه طالبان و آمریکا اعلام کرده‌اند که دوره هفت روزه 'کاهش خشونت' از ساعت ۱۲ امشب آغاز میشود و در صورت موفقیت توافقنامه میان دو طرف در پایان این دوره در ۲۹ فوریه امضا خواهد شد.

  نمودار
 8. تصاویری از انتقال کیت‌های تشخیص ویروس کرونا از دوبی به تهران

  وزارت بهداشت ایران مجموعه عکسی از تحویل چهارمین محموله کیت های ویژه آزمایش ویروس کرونا یا کووید۱۹ را در سایت خود منتشر کرده است.

  وزارت بهداشت می‌گوید که کریستف هملمن نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران صبح امروز در سفری فوری به دوبی، چهارمین محموله کیت های ویژه آزمایشگاهی بیماری کووید۱۹ را از انبار دارو و تجهیزات پزشکی سازمان جهانی بهداشت در امارات تحویل گرفت و به انستیتو پاستور ایران تحویل داد.

  مسئولان وزارت بهداشت اعلام کردند که امکان تشخیص این بیماری در همه آزمایشگاه‌ها وجود ندارد و فقط در برخی از آزمایشگاه‌ها امکان تشخیص بیماری وجود دارد.

  چهارمین محموله کیت های تشخیص کرونا وارد ایران شد
  چهارمین محموله کیت های تشخیص کرونا وارد ایران شد
  چهارمین محموله کیت های تشخیص کرونا وارد ایران شد
  چهارمین محموله کیت های تشخیص کرونا وارد ایران شد
 9. انتقاد نماینده مجلس ایران از شیوع کرونا: آمار تلفات ما، از كل دنیا منهاى چین بیشتر است

  بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس ایران از عملکرد مسئولان در زمینه شیوع کرونا در ایران انتقاد کرد و از پزشکان خواست تا برای کمک به اطلاع رسانی و آموزش مردم وارد عمل شوند.

  او در توییتر نوشت:‌"بی‌مسئولیتی و بی‌توجهى به هشدار سازمان بهداشت جهانی (وضع اضطرار جهانى) باعث ورود کرونا به ایران شد."

  او افزود: "آمار تلفات ما، از كل دنیا منهاى چین بیشتر است و همچنان وضعیت عادى اعلام شده. تا مسؤلان به خود بيايند، جامعه شریف پزشکی در خط اول مبارزه، مستقلاً وارد عرصه اطلاع رسانی، آموزش وکمک به مردم شوند."

  View more on twitter
 10. استقبال پاکستان از برقراری 'کاهش خشونت' میان آمریکا و طالبان

  پاکستان از اعلام برقراری 'کاهش خشونت' در افغانستان استقبال کرد. وزارت خارجه این کشور می‌گوید پاکستان همواره از مذاکرات مستقیم میان آمریکا و طالبان حمایت کرده است و می‌خواهد شاهد امضای توافق صلح در ۲۹ فوریه باشد.

  در اعلامیه منتشر شده از سوی وزارت خارجه پاکستان آمده است که از نظر این کشور توافق صلح، راه را برای برگزاری گفتگوهای بین‌الافغانی هموار خواهد کرد.

  در این اعلامیه ابراز امیدواری شده که تمامی طرف‌ها در افغانستان از فرصت "تاریخی" که حالا پیش آمده است استفاده کنند و به یک راه حل سیاسی همه جانبه برای صلح پایدار و ثبات در افغانستان و منطقه برسند.

  این کشور ضمن تاکید بر حمایتش از افغانستانی آرام، با ثبات، متحد و دموکراتیک، از جامعه بین‌المللی خواسته نقش پررنگ‌تری برای برقراری صلح پایدار و در این کشور بازی کند و کمک کند تا شرایطی به میان آید که مهاجران افغان بتوانند از پاکستان به کشور خودشان بازگردند.

 11. وزیر کشور ایران: میزان مشارکت در انتخابات فردا اعلام می‌شود

  عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفته است که آمار شرکت کنندگان در انتخابات مجلس یازدهم "را فردا پس از شمارش آرا اعلام می‌کنیم".

  آقای رحمانی فضلی همچنین گفته است که انتخابات تا ساعت ۲۲ به وقت ایران تمدید شده است.

 12. 'مراجعه پرتعداد مردم برای تهیه ماسک و ژل ضدعفونی' و تشکیل جلسه 'تهیه و تامین ماسک' در ایران

  در حالیکه گزارش‌هایی از کمبود یا گرانی ماسک در مناطق مختلف منتشر شده، خبرگزاری مهر از تشکیل جلسه مشترک هیات امنای صرفه‌جویی ارزی و اداره کل تجهیزات پزشکی، برای تهیه و تأمین ماسک در ایران خبر داد. این جلسه عصر جمعه برگزار شد.

  در همین حال مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، با اشاره به مراجعه پرتعداد مردم برای تهیه ماست و ژل‌های ضد عفونی کننده، گفت: "ژل و ماسک به اندازه کافی در داروخانه‌ها توزیع شده است و هیچ کمبودی وجود ندارد، و از ابتدای هفته آتی نیز توزیع مناسبی از اقلام مذکور صورت خواهد گرفت."

  ماسک
  Image caption: یک نمونه از تصاویری که مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی از کمبود ماسک در داروخانه ها فرستادند
 13. خبر فوریغنی به نیروهای امنیتی افغانستان دستور داد از ۱۲ امشب در برابر طالبان حالت تدافعی داشته باشند

  اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای از نیروهای امنیتی افغانستان خواست تا از ۱۲ امشب در برابر مواضع گروه طالبان در حالت تدافعی قرار بگیرند و از حمله به آنها خودداری کنند.

  آقای غنی که ساعاتی بعد از اعلام آمریکا و طالبان در مورد زمان امضای توافقنامه میان دو طرف صحبت می‌کرد، گفت که به تمام نیروهای امنیتی افغانستان دستورالعمل‌ واضح و مفصل در مورد هفته کاهش خشونت داده شده و از آنها خواسته شده که تنها در صورتی به عملیات نظامی اقدام بکنند که "خودشان یا مردم افغانستان" از سوی طالبان حمله قرار بگیرند.

  او گفت که عملیات نیروهای امنیتی افغانستان علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، القاعده و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت ادامه خواهد یافت.

  اشرف غنی
 14. ابراز نگرانی شدید سازمان بهداشت جهانی از شیوع کرونا در ایران

  رئیس سازمان بهداشت جهانی مرگ ۴ نفر مبتلا به ویروس کرونا در ایران و تایید ابتلای ۱۸ نفر در این کشور را بسیار نگران‌کننده خواند.

  تدروس ادهانون،‌ رئیس سازمان بهداشت جهانی روز جمعه با تاکید بر ضرورت اقدام فوری، هشدار داد: "پنجره فرصت برای مهار ویروس هنوز باز است اما فرصت‌های ما کمتر می‌شود و نیاز است که به سرعت و قبل از بسته شدن همه دریچه‌ها اقدام شود."

  او گفت که شیوع این بیماری ممکن است به همه جا گسترش پیدا کند.

  او به مورد یک زن ۴۵ ساله در لبنان اشاره کرد که در ایران بوده و به شیوع این بیماری در ایران ارتباط دارد. او گفت که موارد ابتلا به بیماری که هیچ گونه ارتباطی با ووهان چین نداشتند، هر چند بسیار محدود هستند اما بسیار نگران کننده هستند. این نقاط "بسیار نگران کننده هستند."

 15. سومین دیدار خلیلزاد و غنی در سه روز گذشته

  اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان امروز(جمعه دوم حوت/اسفند) با زلمی خلیلزاد دیدار کرده است.

  آقای خلیلزاد یک دیپلمات ارشد آمریکایی است که از نزدیک در دو سال گذشته سرگرم رهبری گروه مذاکره کنندگان آمریکایی با گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر بود.

  مذاکرات دو طرف حالا به نتیجه رسیده و از نیمه شب امشب مقررات کاهش خشونت میان طالبان و نیروهای آمریکایی برای یک هفته برقرار خواهد شد.

  قرار است در پایان هفته کاهش خشونت، توافق صلح آمریکا با طالبانی که بیست سال سرگرم سرکوبش بود، به امضا برسد.

  ارگ
  Image caption: این سومین دیدار اشرف غنی و زلمی خلیلزاد در سه روز گذشته است
 16. استاندار تهران: خبری از آخرین آمار شرکت‌کنندگان در انتخابات ندارم

  انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص میزان شرکت کنندگان در انتخابات گفت: "قرار بر این است که آمار مشارکت مردم فقط توسط وزیر کشور و به صورت کشوری اعلام شود".

  آقای بندپی گفته است که قرار نیست "منبع دیگری" به جز وزیر کشور آمار را اعلام کند و "همچنین قرار بر این شده که آمار به صورت جزئی اعلام نشود، بلکه به صورت کشوری به اطلاع مردم برسد".

  View more on twitter
 17. درخواست کاربران ترکیه‌ای: 'مرز با ایران را ببندید'

  کاربران ترک زبان شبکه های اجتماعی هشتگی برای درخواست بسته شدن مرزهای ترکیه با ایران را به ترند توییتر تبدیل کردند.

  هشتگ #IranSinirlariKapatilsin به معنای "مرز ایران را ببندید" به یکی از ترند های توییتر تبدیل شد. تا ظهر روز جمعه حدود ۲۰ هزار بار از این هشتگ استفاده شد.

  مثلا در این توییت آمده: "ما با ایرانی ها دشمن نیستیم و زمانی مرزمان به روی آنها باز بود. اما حالا یک مشکل عمومی است و ما داریم درباره یک بیماری ناشناخته صحبت میکنیم که حتی با دوربین های گرماسنج مشاهده نمی‌شود. عید نوروز نزدیک است و دهها هزار نفر از آنها در راه آمدن به اینجا هستند."

  View more on twitter
 18. احمدرضا عابدزاده و پسرش

  View more on twitter
 19. وزیر بهداشت ترکیه به نقل از وزیر بهداشت ایران از مرگ ۵ نفر در اثر کرونا در ایران خبر داد

  اسکرین شات
  Image caption: تلویزیون ترکیه به نقل از وزیر بهداشت این کشور از مرگ ۵ نفر خبر داده است. فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه گفته است که وزیر بهداشت ایران به او گفته که ۷۵۸ نفر مظنون به ابتلا به کرونا هستند که نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت و ۵ نفر درگذشتند.

  خبرگزاری رسمی ترکیه از مکالمه تلفنی وزرای بهداشت ایران و ترکیه درباره شیوع بیماری کرونا در ایران خبر داد.

  فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه، به این خبرگزاری گفت که با همتای ایرانی خود درباره راه‌های همکاری و اقدامات فوری بین دو کشور صحبت کرده است.

  این در حالی است که ترکیه اعلام کرده است که اقدامات پیشگیرانه ای را در مرز شرقی خود با ایران اجرا خواهد کرد.

  به گزارش رسانه های ترکیه، مسئولان شهر وان در شرق ترکیه جلسه ای برای رسیدگی به اقدامات پیشگیرانه در مرز برگزار شده است و مقرر شد که یک تیم پزشکی مجهز به وسایل اندازه گیری درجه حرارت بدن و یک اتاق بهداشت در مرز ترکیه و ایران تشکیل شود.

  سالانه میلیون‌ها مسافر از طریق مرز زمینی از ایران وارد ترکیه می‌شوند.

 20. وزارت بهداشت: بیش از ۷۳۵ مورد، با علائم شبه آنفلوآنزا تحت نظر قرار گرفتند

  کیانوش جهانپور، رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت می‌گوید که با توجه به همزمانی شیوع آنفلوآنزای فصلی و نگرانی های ایجاد شده در بین مردم در مورد کرونا، "ظرف روزهای گذشته، هزاران نفر به کلینیک ها و مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کردند که بیش از ۷۳۵ مورد، با علائم شبه آنفلوآنزا تحت نظر قرار گرفته و بستری شدند."

  آقای جهانپور با اعلام این مطلب، گفت: "با بررسی‌های انجام شده از بین افراد مشکوک، تا کنون ابتلای تعدادی از افراد از نظر ابتلا به ویروس کووید۱۹ بر اساس شواهد آزمایشگاهی، قطعی گزارش شده و بر اساس آخرین نتایج آزمایش های انجام شده، ابتلای ۱۳ مورد جدید تا امروز قطعی به نظر می رسد."

  مقامات ایران امروز تایید کرده‌اند که دو نفر دیگر در اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشتند و شمار جان‌باختگان به ۴ نفر رسیده است.

  با شناسایی ۱۳ مورد جدید ابتلا به کرونا، شمار مبتلایان به این بیماری در ایران به ۱۸ نفر رسیده است.