Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سقوط ده درصدی بهای نفت خام در بازارهای آمریکا

  روز جمعه بهای نفت خام در بازار آمریکا بیش از ده درصد سقوط کرد.

  این افت قابل ملاحظه پس از آن رخ داد که کشورهای عضو اوپک نتوانستند با دیگر کشورهای صادرکننده نفت، به ویژه روسیه، برای کاهش سطح تولید به توافق برسند.

  اوپک می‌خواست روزانه یک و نیم میلیون بشکه از تولید جهانی نفت کم شود.

 2. ترامپ: پس از خروج آمریکا احتمالا طالبان بر حکومت افغانستان غلبه کند

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته که پس از خروج آمریکا از افغانستان"احتمالا طالبان بر حکومت افغانستان غلبه" کند.

  آقای ترامپ که امروز در کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می‌کرد، نسبت به توانایی حکومت افغانستان در دفاع از خود پس از خروج سربازان آمریکایی گفت که "نمی‌دانم. باید ببینیم چه رخ می‌دهد."

  آقای ترامپ گفت: "کشورها باید خود مواظب خود باشند و آمریکا تنها برای مدتی می‌تواند دست کشورها را بگیرد."

  در پاسخ به این سوال که آیا طالبان در نهایت قدرت را قبضه خواهند کرد، آقای ترامپ گفت "نباید چنین اتفاقی بیافتد، اما احتمال دارد."

  رئیس جمهوری آمریکا گفت که آمریکا حدود ۲۰ سال در افغانستان بود و نمی‌تواند برای بیست سال دیگر آنجا بماند. افغان‌ها باید خود از خودشان حفاظت کنند.

  ترامپ
 3. غنی با خلیلزاد درباره گام‌های بعدی روند صلح صحبت کردند

  صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان در توئیتر نوشته که محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان شام امروز با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان دیار کرد.

  آقای صدیقی می‌گوید در این دیدار در باره گام‌های بعدی روند صلح از جمله تیم مذاکره کننده افغانستان با گروه طالبان بحث کردند.

  View more on twitter
 4. محقق: احتمال سهل‌انگاری و حتی دسیسه در حمله مرگبار کابل دیده می‌شود

  محمد محقق، از رهبران جهادی نزدیک به عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حمله امروز به مراسم سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری را که ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشت، مشکوک خواند.

  آقای محقق که شام امروز با تلویزیون خصوصی طلوع در کابل صحبت می‌کرد، گفت: "قتل عام مردمی که به صورت مسالمت‌آمیز گردهم آمده‌اند حادثه مشکوک است و احتمال سهل‌انگاری و حتی دسیسه در آن دیده می‌شود."

  خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که ‎گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله امروز در ‎کابل را برعهده گرفته است.

  آقای محقق می‌گوید "مسئولان امنیتی به ما اطمینان داده بودند که تا ده کیلومتری تدابیر امنیتی گرفته شده، ساختمان‌های قسمت شرقی تلاشی/بازرسی شده است. در حالی که از یک ساختمان نزدیک حمله شد."

  محقق
 5. مسئولان بهداشتی استان گانسو چین می‌گویند همه موارد جدید ابتلا به کرونا 'از ایران آمده‌اند'

  مقامات استان گانسو چین روز جمعه از شناسایی ۱۷ مورد جدید کرونا خبر دادند و می‌گویند که همه این افراد از ایران آمده اند.

  در این استان در مجموع ۲۸ مورد مثبت ابتلا به کرونا شناسایی شده است.

  خبرگزاری رویترز به نقل از سایت کمیسیون بهداشت این استان،‌ گزارش داد که این ۱۷ بیمار جدید از مسافرانی بودند که بوسیله پروازهای مسافربری بین روزهای دوم تا پنجم مارس از ایران به شهر لانژو،‌ مرکز این استان آمده اند.

  قبل از این ۱۷ مورد،‌ مسئولان این شهر از وجود ۱۱ مورد بیماری که از ایران به این استان چین آمده اند، خبر دادند.

  به گفته مقامات این استان،‌ ۲۸۳ مسافر در روزهای اخیر از ایران به این استان سفر کرده اند که در حال حاضر در قرنطینه هستند.

  ماه گذشته،‌ استان گانسو، ‌اولین استان چین بود که به دلیل مشاهده نشدن موارد ابتلا به ویروس کرونا سطح هشدار را پایین تر آورد.

 6. فرماندار رودبار: بازگرداندن مسافرانی که اصرار بر ورود به گیلان داشتند

  محمدصالح ضیایی،‌ فرماندار رودبار به خبرگزاری ایسنا گفت که در پی دستور استاندار گیلان آزاد راه و جاده رشت - قزوین در ورودی گیلان، لوشان برای مسافران مسدود شد و تعدادی از مسافران که اصرار به سفر به استان داشتند را منصرف کرده و مجبور به برگشت شدند.

  همچنین گزارش هایی از جلوگیری از عبور خودروها از تونل کندوان به سمت شمال منتشر شده است.

  پیشتر مقامات دو استان گیلان و مازندران اعلام کردند که از ورود خودروهای غیر بومی جلوگیری خواهند کرد.

 7. درخواست کمک ایران برای بازگرداندن ایرانیانی که به دلیل لغو پروازها سرگردان شده‌اند

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه در پی شیوع کرونا، شهروندان ایرانی به دلیل لغو پروازها خارج از ایران مانده اند و امکان بازگشت به ایران را ندارند، از کشورها و شرکت‌های هواپیمایی درخواست کمک برای بازگرداندن آنها بر اساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی را مطرح کرد.

  در پی شیوع کرونا بسیاری از شرکت های هواپیمایی پروازهای خود به ایران و بعکس را لغو کردند.

  View more on twitter
 8. داعش مسئولیت حمله امروز کابل را برعهده گرفت

  View more on twitter
 9. خبر فوریپایان نشست اوپک: 'ظاهرا نتوانستند به توافق برسند'

  بهرنگ تاج‌دین خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی ازمقابل دبیرخانه اوپک در وین گزارش می‌دهد: وزرا دارند یکی یکی دبیرخانه اوپک را ترک می‌کنند. ظاهراً نتوانستند سر کاهش تولید نفت به توافق برسند.

  View more on twitter
 10. میلیاردر چینی: یک میلیون ماسک صورت آماده ارسال به ایران است

  جک ما میلیاردر چینی و یکی از موسسان شرکت علی‌بابا می‌گوید که پس از ارسال یک میلیون ماسک صورت به ژاپن،‌ حالا یک میلیون ماسک صورت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا آماده ارسال به ایران است.

  View more on twitter
 11. 'قوی باش ایران'؛ پیام گروهی از کودکان چینی به مردم ایران

  سفیر چین در تهران ویدئویی در صفحه توییتر خود منتشر کرده که در آن گروهی از کودکان چینی با در دست گرفتن کاغذهایی که روی آن نوشته "قوی باش ایران" از مردم ایران حمایت میکنند.

  در روزهایی اولی که ویروس کرونا در چین شیوع یافته بود،‌ اقدامات مشابهی توسط شهروندان ایرانی در حمایت از مردم چین و شهر ووهان انجام شد.

  View more on twitter
 12. جلسه وزرای نفت اوپک در وین همزمان با کاهش شدید قیمت نفت

  اعضای اوپک و ۱۰ کشور متحد تولیدکننده نفت، پیشنهاد کاهش تولید را بررسی کردند ظاهرا مخالفت روسیه باعث شده شروع نشست کشورهای صادر کننده نفت عقب بیفتد. بهرنگ تاج‌دین خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی ازمقابل دبیرخانه اوپک در وین گزارش می‌دهد:

  View more on twitter
 13. شیوع ویروس کرونا؛‌ استارباکس فعلا فقط در لیوان یکبار مصرف نوشیدنی می‌دهد

  مسئولان قهوه فروشی زنجیره‌ای استارباکس اعلام کرده است که از فروش محصولات خود در داخل لیوان شخصی افراد خودداری میکند و فقط از لیوان های یکبار مصرف استفاده می‌کند.

  این شرکت مثل بسیاری از قهوه فروشی‌ها با هدف حفظ محیط زیست در مقابل استفاده از لیوان شخصی، مبلغ ۲۵ پنس (یک چهارم پوند) به مشتریانش تخفیف می‌داد.

  به گفته مسئولان این شرکت به دلیل نگرانی از شیوع کرونا به افرادی که لیوان شخصی دارند، تخفیف تعلق می‌گیرد اما نوشیدنی‌ها فقط در لیوان‌های یکبار مصرف ارائه می‌شود.

  همزمان با شیوع کرونا در چین، قهوه فروشی استارباکس نیمی از فروشگاه هایش در این کشور را که شمارشان به دو هزار می‌رسد را بست.

  بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸ دولت بریتانیا،‌ دستکم ۲ و نیم میلیارد لیوان قهوه یکبار مصرف هر ساله در بریتانیا مصرف می‌شود.

  لیوان چند بار مصرف شخصی
 14. شیوع کرونا در بریتانیا؛ ابتلای دو کارمند شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز و تعطیلی موقت یک کلیسا

  بریتیش ایرویز، شرکت هواپیمایی بریتانیا تایید کرده است که دو نفر از کارکناش مبتلا به ویروس کرونا هستند.

  احتمالا این دو نفر از بخش بار این شرکت هواپیمایی بوده اند. این شرکت می‌گوید که این دو کارمند خود را در خانه هایشان قرنطینه کرده اند.

  همچنین در منطقه دوون در جنوب غرب بریتانیا،‌ یک کلیسا به دلیل تست مثبت یکی از افرادی که به این کلیساه میرفته موقتا تعطیل شده است.

 15. عبدالله به عیادت زخمیان حمله امروز کابل رفت

  مجیب رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان در توئیتر خبر داده که عبدالله عبدالله به عیادت زخمیان حمله امروز کابل رفته است.

  امروز، در یک حمله مسلحانه به مراسم بزرگداشت سالگرد عبدالعلی مزاری از رهبران شیعه و هزاره افغانستان در کابل ده‌ها تن کشته و زخمی شدند.

  View more on twitter
 16. سخنگوی طالبان: تیم مذاکره کننده ما آماده است

  سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان در توئیتر نوشته اگر مطابق محتوای توافقنامه عمل شود و زندانیان آزاد شوند، این گروه در تاریخ۱۰ مارچ آماده مذاکرات بین‌الافغانی است. شاهین افزوده که تیم مذاکره کننده ما و اجندای ما آماده است و طبق توافقنامه به پیش می‌رویم. اگر مذاکرات از تاریخ یاد شده به تعویق بیافتد مسئولیت آن به دوش دیگران است.

  View more on twitter
 17. عضو شورای شهر تهران: در زمان اپیدمی کرونا به فکر حفظ سلامت کارگران خدماتی باشید

  احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران در صفه توئیتر به مساله اهمیت توجه سازمان‌ها و نهادهای بهداشتی، خدماتی، اجتماعی به سلامت کارکنان و کارگرانشان در رابطه با شیوع کرونا اشاره کرد.

  او نوشت: "در اپیدمی کرونا همه سازمان‌ها و نهادهای بهداشتی، خدماتی و اجتماعی علاوه بر تلاش برای حفظ سلامت شهروندان مسئول سلامت همکاران خود هستند. باید پیمانکاران این سازمان‌ها و نهادها هم تحت نظارت ویژه ای برای رعایت بهداشت کارکنان و کارگرانی که با فضای اجتماعی ارتباط بی واسطه دارند قرار گیرد."

  View more on twitter
 18. انتقاد امام جمعه مشهد از تعطیلی نماز جمعه؛‌ اقدامات مسئولان منفعلانه است

  احمد علم‌الهدی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای و امام جمعه مشهد برای دومین هفته نسبت به تعطیلی نماز جمعه واکنش نشان داده و گفت: "امروز متأسفانه فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و دینی جامعه به‌صورت منفعلانه، به تعطیلی کشیده شده است و مسئولان اداره این امور، مدیریت خود را با تعطیل کردن و دربستن‌های انفعالی اجرا کرده‌اند."

  هفته گذشته هم آقای علم‌الهدی از تعطیلی نماز جمعه در مشهد انتقاد کرد و گفت که نماز جمعه در "هیچ شرایطی نباید تعطیل شود."

  View more on twitter
 19. خبر فوریافزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در بریتانیا به ۱۶۳ نفر؛‌ ابتلای بیش از ۱۰۰ هزار نفر در سراسر جهان

  افزایش آمار مبتلایان به کرونا در بریتانیا

  موارد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در بریتانیا به ۱۶۳ نفر افزایش یافت. این نتیجه آزمایش حدود ۲۰ هزار و ۳۳۸ نفر بوده است.

  دیروز اولین مورد مرگ بر اثر ابتلا به این ویروس در بریتانیا اتفاق افتاد. پیشتر یک بریتانیایی در کشتی تفریحی که در ساحل ژاپن قرنطینه شده بود،‌ جان خود را در اثر این ویروس از دست داد.

  این در حالی است که آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان به بیش از صد هزار نفر رسیده است. دانشگاه جانز هاپکینز گزارش داده که آمار مبتلایان به صد هزار و ۳۳۰ نفر رسیده است.

  آمار دانشگاه جانز هاپکینز
 20. 'ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی به استان‌های مازندران و گیلان ممنوع شد'

  علی اکبر آشوری مدیر مرکز مدیریت راه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفته است برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، خودرروهای شخصی با پلاک‌های غیربومی اجازه ورود به استان‌های گیلان و مازندران ندارند.

  آقای آشوری در این باره گفت این موضوع در جلسات ستاد مقابله با ویروس کرونا تصمیم‌گیری شد.

  او گفت: " براین اساس اگر مردم به این استان‌ها سفر کنند در ورودی شهر جلوی آنها گرفته شده و آنها را برمی‌گرداند."

  آقای آشوری خودروهای خدماتی و حمل ونقل کالا را مسثنی کرد.

  او همچنین تاکید کرد مردم از سفر غیرضروری پرهیز کنند و در خانه بمانند.