Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سخنگوی دولت ایران: نه وضعیت قرمز، نه وضعیت عادی

  علی ربیعی سخنگوی دولت ایران گفت که وضعیت نه قرمز است نه عادی.

  آقای ربیعی در گفت‌وگویی اینترنتی با شماری از خبرنگران گفت هیچ استانی در وضعیت قرمز نیست اما به این معنی نیست که وضعیت عادی شده است چون ویروس کرونا از بین نرفته است.

  او در همین رابطه گفت نباید به مردم پیام اشتباه داده شود.

  سخنگوی دولت با اشاره به کاهش آمار مرگ و میر و ابتلاء به ویروس کرونا، تاکید کرد که فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و مسائل بهداشتی ضروری است.

  او در مورد بازگشایی پارک‌ها گفت در برخی موارد فاصله اجتماعی رعایت نشده بنابراین دولت ناگزیر است در برخی تصمیمات تجدیدنظر کند و حتی ممکن است در مواردی تصمیمات سختگیرانه و اعمال جریمه در نظر گرفته شود.

  در روزهای اخیر انتقاداتی نسبت به برداشتن محدودیت‌های رفت و آمد شده است و برخی از شیوع موج دوم ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند اما دولت اصرار دارد که مشاغل کم ریسک و نیمه ریسک باز شوند.

 2. نماز جماعت هزار نفری در هرات؛ 'مسلمانی که در اثر ابتلا به کرونا بمیرد شهید می‌شود'

  باوجود وضع محدودیت تردد و تجمعات در روزهای گذشته ویدیوهایی از سخنرانی مجیب‌الرحمان انصاری، امام مسجد جامع گازرگاه ولایت هرات در گردهمایی هزار نفریدر شبکه‌های اجتماعی همرسانی می‌شود.

  او در این گردهمایی‌ها با اشاره به شیوع کرونا در افغانستان می‌گوید که مسلمانان نباید از این ویروس ترسی داشته باشند زیرا "مرگ مسلمانان در اثر این بیماری شهادت و مرگ کفار هلاکت است."

  مروه امینی، سخنگوی وزارت داخله/کشور در واکنش به این گردهمایی و عدم مراعات محدودیت تردد از سوی مردم به بی‌بی‌سی گفت وزارت داخله در همکاری با وزارت حج و اوقاف این مساله را پی‌گیری می‌کند.

  جزئیات بیشتر خبر را اینجا بخوانید.

  .
 3. پنج تشکل صنفی سینمایی انحلال 'کار گروه کرونای خانه سینما' را اعلام کردند

  پنج تشکل صنفی سینمایی از عضویت در "کارگروه کرونای خانه سینما" اعلام انحلال کردند.

  در پی شیوع ویروس کرونا، این کارگروه تشکیل شد، که وظیفه آن هماهنگی بین فیلم‌ها و مراجع تصمیم‌گیر بوده است.

  ۹ تشکل صنفی سینمایی تشکیل‌دهنده این کارگروه هستند.

  پنج تشکل‌ها خطاب به اعضای خانه سینما گفتند که هیات مدیره خانه سینما با تشکل‌ها هماهنگ نیست، و موازی‌کاری می‌کند، به این دلیل کارگروه کرونای خانه سینما را منحل می‌کنند.

  در بیانیه این پنج تشکل آمده : "تصور ما بر این است که متاسفانه این‌گونه حرکات غیرصنفی می‌تواند بیشتر در جهت شیوع ویروس کرونا باشد تا در حکم مقابله با آن!"

  در این بیانیه همچنین با اشاره به استقلال کار گروه کرونای خانه سینما در "دایره خودی‌ها و معتمدین سازمان سینمایی" نبوده، آمده است: "شاید به همین دلیل است که نتوانستند استقلال آن را تحمل کنند."

  این تشکل‌ها در بیانیه خود گفته‌اند که تلاش کردند از سلامت خانواده سینما در ایام کرونا مراقبت کنند اما "موازی‌کاری‌ها و سنگ‌اندازی‌ها" مانع از ادامه کار شده است و بنابراین انحلال این کارگروه را اعلام کردند.

  این پنج تشکل عبارتند از کانون کارگردانان سینمای ایران، انجمن مدیران تولید سینمای ایران، انجمن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما، انجمن دستیاران فیلمبردار سینما، انجمن جلوه‌های ویژه میدانی.

 4. در صحبت تلفنی وزیران خارجه ایران و قطر درباره 'دولت فراگیر در افغانستان رایزنی و تبادل نظر کردند'

  وب سایت وزارت خارجه ایران نوشته که امروز در صحبت تلفنی وزیران جواد ظریف، خارجه ایران و محمد بن جاسم آل ثانی، وزیر خارجه قطر درباره 'تفاهم سیاسی و تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان رایزنی و تبادل نظر کردند."

  .
 5. تاجیکستان مدارس را تعطیل و تجمعات را ممنوع می‌کند

  مدارس تاجیکستان و کودکستانها (مهد کودک) در این کشور برای دو هفته تعطیل شده‌اند. این تصمیم را روز شنبه، ۲۵ آوریل ستاد پیشگیری از گسترش بیماری کوید-۱۹ در این کشور گرفته است.

  جلسه این ستاد امروز تحت ریاست قاهر رسولزاده، نخست‌وزیر تاجیکستان برگزار شد. هدف این تصمیم "حفظ سالمی جامعه و بی‌خطری اهالی، مخصوصاً نورسان و کودکان" عنوان شده.

  به این ترتیب، بیش از دو میلیون و دویست و چهل و پنج هزار دانش‌آموز و ۱۴۳ هزار آموزگار از روز دوشنبه، ۲۷ آپریل تا ۱۰ می تعطیل خواهند داشت.

  وزارت آموزش و پرورش و علم تاجیکستان گفته که در دوره تعطیل، آموزگاران حقوق یا معاش خود را دریافت خواهند کرد. تا حالا معلوم نیست که دانشگاه‌ها و دانشکده‌های این کشور هم تعطیل خواهند شد یا خیر.

  وزارت آموزیش و پرورش و علم تاجیکستان گفته که در مورد متوقف کردن جریان تحصیل در دانشگاه‌ها، ستاد پیشگیری از بیماری کوید-۱۹ تا حالا تصمیم نگرفته است.

  بر اساس تصمیم دیگر ستاد پیشگیری از گسترش بیماری کوید-۱۹، برگزاری مسابقات ورزشی، همایش و تجمعات، نمایش فیلم و اجرای تآترها نیز ممنوع شده. معلوم نیست که این محدودیتها تا چه وقت ادامه‌ خواهند داشت.

  همچنین تاجیکستان صادرات غلات و حبوبات را به متوقف کرده.

  اعلام تعطیلی مدارس و ممنوع شدن رویدادهای جمعی در تاجیکستان در حالیست که این کشور ادعا می‌کند تا حالا هیچ مورد ابتلا به کرونا را ثبت نکرده است.

  اما مرگ دست کم ۱۳ نفر در مناطق گوناگون تاجیکستان در چند هفته اخیر شک و تردید و نگرانیها را در مورد وجود ویروس کرونا در این کشور بیشتر کرده است.

  وزارت بهداشت تاجیکستان علل مرگ این افراد را عمدتآ التهاب ریه عنوان می‌کند و می‌گوید، این بیماری سال گذشته جان بیش از یک هزار شهروند این کشور را گرفته بود و مردم نباید نگران باشند. به گفته این وزارت حالا در مرکز درمانی شماره ۱ شهر دوشنبه بیش از ۱۵۰ نفر قرنطینه هستند و تحت معاینه قرار دارند که بیشترشان به بیماری التهاب ریه مبتلایند.

  مسئولان بهداشتی تاجیکستان می‌گویند تا حالا از افراد مشکوک به کرونا بیش از ۲۳۰۰ آزمایش گرفته‌اند و نتیجه همه آنها منفی بوده است.

  نتیجه این آزمایشها را بسیاری زیر سؤال می‌برند. سازمان بهداشت جهانی دو روز پیش اعلام کرد که برای بررسی نتیجه این آزمایش‌‌ها هیئتی از کارشناسانش را هفته آینده به تاجیکستان و ترکمنستان می‌فرستد.

  تنها دو کشوری در محدوده شوروی سابق که ادعا می‌کنند تا حالا ویروس کرونا به قلمرو آنها نرسیده است.

 6. '۹۱ مهاجر افغان مبتلا به کرونا در کشورهای منطقه جان باخته‌اند'

  عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و بازگشت کنندگان افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که تا کنون ۲۵۸ نفر از شهروندان افغانستان در کشورهای ایران، ترکیه، یونان و پاکستان به مرض کرونا مبتلا و از این میان ۹۱ تن آن‌ها جان داده‌اند.

  وزارت امور مهاجرین افغانستان در این کشورها اتشه‌های (وابسته) مهاجران دارد و این گزارش بر اساس اطلاعات آن‌ها تهیه شده است.

  هنوز شمار دقیق مهاجرین افغان که در بیرون از این کشور به ویروس کرونا مبتلا و یا هم جان داده باشند در دست نیست. وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که در حال گردآوری این آمار است.

  وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان نیز امروز در یک نشست خبری در کابل گفت شمار مجموعی مبتلایان به کرونا در افغانستان به ۱۴۶۳ نفر و مجموع قربانیان کرونا در افغانستان به ۴۸ نفر رسیده است.

  جزئیات بیشتر خبر را اینجا بخوانید.

  .
 7. روزنامه ایران حذف دامنه دات کام به دلیل تحریم‌ها را تایید کرد

  روزنامه ایران، وابسته به دولت ایران، حذف دامنه دات کام خود به دلیل تحریم‌های آمریکا را تایید کرده است.

  پیش از این اتفاق مشابهی برای خبرگزاری فارس افتاد.

  روزنامه ایران می‌گوید "پیگیری‌های حقوقی برای رفع انسداد و مصادره دامنه سایت در جریان است."

  View more on twitter
 8. کرونا؛ هند پس از یک ماه قرنطینه اجازه داده فروشگاههای کوچک محلی باز شوند

  هند اجازه داده تا برخی از فروشگاههای کوچک محلی پس از یک ماه قرنطینه فعالیت خود را از سربگیرند. وزیر کشور هند گفته که تنها نیمی از کارکنان کار خواهند کرد و باید فاصله اجتماعی رعایت شده و و ماسک هم پوشیده شود. دولت در تلاش است تا بتدریج فعالیت های اقتصادی در این کشور آغاز کند. در هند نزدیک به ۲۵ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا تایید شده و ۷۸۰ نفرهم جان خود را از دست داده اند.

  کرونا
 9. شرکت‌های هوایی افغانستان '۲۰ میلیون دلار' به دلیل شیوع کرونا زیان دیده‌اند

  در طی یک ماه گذشته صنعت هوانوردی بسیاری از کشورها از جمله افغانستان به خاطر توقف پروازها متحمل ضررهای سنگین شده است. در این مدت دو شرکت هواپیمایی افغانستان حدود ۲۰ میلیون دلار و اداره هوانوردی ملکی این کشور ۷ میلیون دلار ضرر دیده‌اند.

  شمار زیادی از ۱۷۰۰ نفر که برای شرکت‌های هواپیمایی افغانستان کار می‌کردند، به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده‌اند. برخی از فرودگاه‌ها در افغانستان نیز به پارکینگ هواپیماهای مسافربری تبدیل شده است.

  پیش از شیوع و گسترش کرونا در افغانستان، ۱۱ شرکت هواپیمایی خارجی به افغانستان و دو شرکت هوایی داخلی این کشور به ۲۵ مقصد در کشورهای مختلف پرواز داشتند که در حال حاضر تمامی این پروازها متوقف شده است.

  جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.

  .
 10. شصت مورد ابتلای دیگر در کشتی تفریحی در ژاپن

  در یک کشتی تفریحی که در بندری در ژاپن پهلو گرفته شصت نفر دیگر از سرنشینان به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند.

  به تازگی شمار مبتلایان کرونا در ژاپن رو به افزایش گذاشته است.

 11. بعد از امضای توافقنامه صلح، طالبان '۲۸۰۴ حمله کرده و ۹۸۰ غیرنظامی را کشته‌اند'

  شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید از زمان امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان روزانه دستکم پانزده غیرنظامی افغان در حملات طالبان کشته یا زخمی شده‌اند.

  جاوید فیصل، امروز در یک نشست خبری در کابل هفته گذشته را مرگبارترین ایام برای غیرنظامیان یاد کرد و گفت که در هفت روز گذشته ۳۴غیرنظامی افغان کشته و ۶۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

  آقای فیصل می‌گوید از زمان امضای توافقنامه صلح در اواخر فوریه تا حالا گروه طالبان دوهزار ۸۰۴ حمله انجام دادند که در نتیجه آن ۷۸۹ غیرنظامی کشته یا زخمی شده‌اند.

  جاوید فیصل
 12. وزارت کشور افغانستان: ۱۴ غیرنظامی در حملات راکتی طالبان در فاریاب کشته و زخمی شدند

  وزارت داخله/کشور افغانستان امروز در خبرنامه خود در فیسبوک گفته که "در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴ فرد ملکی (غیرنظامی) شامل زنان و کودکان" در اثر حملات هاوان گروه طالبان در ولایت فاریاب کشته و زخمی شده اند.

  در این خبرنامه به نقل از پلیس محلی آمده که در قریه کوهی ولسوالی قیصار ۱۱ فرد غیرنظامی از جمله کودکان و زنان کشته و زخمی شده اند. همچنین دراثر انفجار مین کارگذاری شده در ولسوالی المار این ولایت، یک کودک کشته و یک غرنظامی زخمی شده است. درهمین حال، به گفته منابع پلیس محلی گروه طالبان یک مرد ۷۰ ساله را در قریه صوفی قلعه ولسوالی قیصار کشته اند.

  گروه طالبان در مورد این رویدادها اظهار نظر نکرده اند.

  View more on facebook
 13. خبر فوریآمار رسمی کرونا در ایران: ۷۶ جان‌باخته و بیش از هزار مبتلای دیگر در شبانه‌روز گذشته

  وزارت بهداشت ایران تازه‌ترین آمار رسمی از شیوع کرونا را منتشر کرده و مطابق آن ۷۶ نفر دیگر جانشان را از دست داده و بیش از هزار نفر دیگر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

  به این ترتیب مجموع قربانیان رسمی کرونا در ایران به ۵۶۵۰ نفر رسیده و مبتلایان قطعی هم بیش از ۸۹ هزار نفر هستند.

 14. معاون وزیر بهداشت ایران از روند نزولی کرونا 'در اکثر استان‌ها' خبر داد

  ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران، از روند نزولی شمار مبتلایان و جان‌باختگان ویروس جدید کرونا "در اکثر استان‌ها" خبر داد.

  آقای حریرچی، بدون معرفی استان‌هایی که روند همه‌گیری هنوز در آنها نزولی نیست، گفت: "در اظهاراتی که توسط مسئولان مختلف بیان می‌شود، تناقضی وجود ندارد و روند نزولی در اکثر استان‌ها در پذیرش بیماران بستری و کاهش مرگ و میر وجود دارد."

  او گفت وضعیت بخش‌های مراقبت ویژه‌ بیمارستان‌های ایران نسبت به اسفند ماه بهتر شده، اما افزود: "حدود ۳۰۰ بیمار که در تهران بستری می‌شوند، هشدار دهنده است. تعداد بیماران بستری در آی سی یو هنوز هشدار دهنده است. با این‌که مرگ و میر در مجموعه استان‌ها به زیر ۱۰۰ مورد کاهش یافته، اما حتی یک مرگ هم هشدار دهنده است. ۹۰ مورد مرگ در کشور یا ۳۰۰ مورد بستری در استان تهران یا هزار بستری جدید در کل کشور، رقم نیست و هر کدام عزیزان یک خانواده هستند و به این دلیل مجبوریم هشدار بدهیم و در عین حال مردم را آگاه کنیم."

 15. درخواست دادستان ارشد برزیل برای تحقیق درباره اتهام مداخله رئیس جمهور

  دادستان ارشد برزیل از دیوان عالی درخواست کرده تا به اتهام مداخله ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور، در امور قضایی رسیدگی شود.

  این درخواست پس از آن مطرح شده که سرجیو مورو، وزیر دادگستری، با اتهام مداخله به رئیس جمهور از مقام خود کناره گیری کرد.

  با توجه به محبوبیت آقای مورو و تنش‌های اخیر در دولت برزیل، به خصوص به واسطه برخورد سهلگیرانه آقای بولسونارو با بحران کرونا، ادامه کار دولت او با دشواری روبرو است.

  بیشتر بخوانید: تشدید تنش سیاسی در برزیل با استعفای وزیر مهم دادگستری

  بولسونارو
  Image caption: رئیس جمهور دست راستی برزیل به تازگی در حالی که سرفه می‌کرد و ماسک نداشت در تظاهرات ضد قرنطینه شرکت کرد
 16. اینستاگرام تتلو بسته شد

  صفحه اینستاگرام امیر تتلو، خواننده ایرانی، بسته شده است.

  بسته شدن اینستاگرام امیرحسین مقصودلو (تتلو) پس از آن انجام شده که او در پست‌هایی از دختران نوجوان طرفدار خود برای رابطه جنسی دعوت کرد.

  درخواست تتلو برای رابطه با دختران زیر سن قانونی با موجی از انتقادها روبرو شد و فعالان حقوق زنان برای بسته شدن صفحه او به اینستاگرام فشار آوردند.

  تتلو
 17. کرونا؛ بلژیک طرحی را برای کاهش تدریجی محدودیت‌ها اعلام کرد

  سوفی ویلمز، نخست وزیر بلژیک جزییات طرحی را اعلام کرده که براساس آن بتدریج محدودیت های اعمال شده در این کشور برای مقابله با ویروس کرونا کاهش می یابد.

  براساس قوانین جدید، تمامی فروشگاهها اجازه دارند از ۱۱ ماه مه ( شانزده روز دیگر) فعالیت خود را آغاز کنند.

  مدارس هم یک هفته بعد از این تاریخ مجددا باز می شوند. اما تعداد دانش آموزان در هر کلاس باید مشخص باشد.

  البته خانم ویلمز گفته که امکان تغییر همه چیز وجود دارد.

  تاکنون تست کرونای بیش از ۴۴ هزار نفر در این کشور مثبت بوده است. تقریبا ۶۷۰۰ نفر هم به دلیل ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند که بیش از نیمی از این افراد در خانه های سالمندان و مراکز نگهداری بوده اند.

  کرونا
 18. کرونا؛ در برخی از ایالت های آمریکا تعدادی از کسب و کارها فعالیت خود را از سرگرفتند

  کرونا در آمریکا

  سه ایالت در آمریکا اجازه داده اند تا برخی فروشگاهها پس از رعایت محدودیت‌های اعمال شده برای مقابله با ویروس کرونا، کار خود را از سر بگیرند.

  آرایشگاهها و اسپاها در جورجیا و اکلاهما باز شده و در آلاسکا محدودیت های اعمال شده بر رستوران ها برداشته شده است.

  از مشتریانی که از این فروشگاهها در جورجیا، اکلاهما و آلاسکا خرید می کنند، درخواست شده تا فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

  در جورجیا به سالن های بولینگ، اسپاها، سالن های آرایشی مو و ناخن، محل های انجام تتو اجازه داده شده تا فعالیت های خود را آغاز کنند.

  این در حالی است که کارشناسان پزشکی و بهداشتی هشدار داده اند که بازگشایی کسب و کارها احتمالا زود انجام شده و نگرانی ها نسبت به وقوع موج دیگری از شیوع ابتلا به ویروس کرونا اتفاق بیفتد.

 19. چین 'یک هیات پزشکی را برای بررسی سلامت کیم جونگ اون به کره شمالی فرستاده'

  با انتشار اخبار ضد و نقیض در باره وضعیت سلامت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برخی منابع خبری از اعزام یک هیات پزشکی چینی به این کشور خبر داده‌اند.

  خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی به نقل از سه منبع خود می‌گوید این هیات که شامل پزشکان متخصص می‌شود، برای مشورت با مقام‌های کره شمالی به این کشور سفر کرده‌اند.

  معلوم نیست اعزام این هیات از مقامات و پزشکان چینی ارتباطی با سلامت رهبر ۳۶ ساله کره شمالی داشته باشد یا نه.

  وزارت امور خارجه چین هنوز واکنشی به این گزارش‌ها نشان نداده است.

  بیشتر بخوانید.

 20. اتهام مدرک جعلی به نماینده منتخب مجلس از تفرش و تکذیب او

  در رسانه‌های ایران گزارش‌های تاییدنشده‌ای منتشر شده است که از احتمال جعلی بودن مدرک تحصیلی سینا کمالخانی، نماینده منتخب مجلس از تفرش، خبر می‌دهند.

  بهروز اکرمی، معاون سیاسی اجتماعی استاندار مرکزی، گفته است: "از صحت جعلی بودن مدرک هیچ اطلاعی ندارم، ولی شورای نگهبان کشور به نقصی در پرونده منتخب مردم شهرستان‌های آشتیان، فراهان و تفرش در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پی برده است."

  آقای کمالخانی فرمانداری را به "شیطنت" متهم کرده و با تکذیب جعلی بودن مدرک تحصیلی‌اش گفته است: "با وجود اینکه مدارک از سوی شورای نگهبان تایید و انتخابات بدون مشکل برگزار شده است اما فرماندار، شب عید و بدون دلیل درخواست استعلام مدارک تحصیلی از واحدی غیر از واحدی که در آنجا مدرک ارشد خود را گرفته‌ام، دریافت می کند."

  بسیاری از مقام‌های حکومتی در ایران در سال‌های اخیر گرفتار رسوایی جعل مدرک تحصیلی شده‌اند و برخی از آنها نیز با پرداخت پول مقالاتی در مجلات غیر معتبر با ظاهر علمی منتشر می‌کنند یا عناوینی مانند دانشمند سال می‌خرند.

  سینا کمالخانی