Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. رد شکایت زنان تیم ملی فوتبال آمریکا برای حقوق مساوی

  تلاش تیم ملی فوتبال زنان آمریکا برای حقوق مساوی با مردان از سوی دادگاه رد شده است. قاضی این استدلال تیم زنان که آنها در مقایسه با تیم مردان کم حقوق می گیرند را رد کرد.

  این شکایت از سوی ۲۸ عضو تیم ملی زنان علیه فدراسیون فوتبال آمریکا مطرح شده بود. آنها خواستار ۶۶ میلیون دلار غرامت تحت قانون "حقوق برابر" بودند.

  مالی لوینسون سخنگوی این بازیکنان گفت که آنها قصد دارند از این رای تجدید نظر بخواهند.

  خانم لوینسون گفت: "ما شوکه و مایوس هستیم. اما از تلاش زیاد خود برای رسیدن به حقوق برابر دست نمی کشیم."

  او افزود: "به ادله خود مطمئن هستیم و با عزم زیاد متعهدیم زنانی که فوتبال بازی می کنند فقط به خاطر جنسیت خود ارزش کمتری نخواهند داشت."

  جو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به این بازیکنان گفت که "دست از این نبرد نکشند" و افزود: "این آخر ماجرا نیست."

 2. مرگ ده ها نفر در شورش زندانی در ونزوئلا

  زخمی ها به بیمارستانی در گوانار منتقل شدند

  بنابه گزارش ها بیش از ۴۰ زندانی در جریان شورشی در ونزوئلا کشته شده اند.

  به گزارش سازمان دیدبان زندان های ونزوئلا، زندانیان در لوس لانوس در نزدیکی شهر گوانار در غرب این کشور از کمبود غذا و آب خشمگین بودند.

  این سازمان روایت دولت دایر بر اینکه زندانیان سعی داشتند فرار کنند را زیر سوال برده و خواستار تحقیق درباره حادثه شده است.

  گفته می شود کارکنان زندان از جمله فرماندار در این حادثه زخمی شده اند.

 3. ابراز 'خوشحالی' دونالد ترامپ از سلامت کیم جونگ اون

  کیم در مراسم افتتاح کارخانه کود

  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که از حضور مجدد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در انظار عمومی و سلامتی ظاهری او "خوشحال" است.

  بعد از انتشار گزارش های دولتی در کره شمالی دایر بر حضور آقای کیم در مراسم افتتاح یک کارخانه کودسازی، آقای ترامپ در توییتی نوشت: "من به سهم خودم از بازگشت او و سلامتش خوشحالم!"

  آقای کیم برای تقریبا سه هفته از رویدادهای رسمی غایب بود از جمله در مراسم مهم جشن تولد پدربزرگش، بنیانگذار، جمهوری دمکراتیک خلق کره.

  خبرگزاری رسمی "کی سی ان ای" گزارش داد که آقای کیم روز جمعه در مراسم افتتاح کارخانه تولید کود کشاورزی حضور یافت و افزود که با ورود او به محل مراسم "جمعیت حاضران با صدای بلند شروع به کف زدن کرد."

 4. آمار روزانه مرگ در اثر ویروس کرونا در فرانسه به ۱۶۶ کاهش یافت

  تازه ترین آمار مرگ در اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در بیمارستان ها و سراهای سالمندان در ۲۴ ساعت گذشته در فرانسه ۱۶۶ مورد اعلام شده است. آمار مرگ در روز جمعه در این کشور ۲۱۸ مورد ثبت شده بود.

  آمار کل درگذشتگان در فرانسه اکنون به ۲۴ هزار و ۷۶۰ نفر رسیده است.

  هم اکنون نزدیک به ۲۶ هزار نفر به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان های فرانسه بستری هستند اما این رقم در دو هفته اخیر در حال کاهش بودهاست.

  پیشتر ایتالیا نیز گفت که در ۲۴ ساعت اخیر فقط ۱۹۲ مورد مرگ در این کشور ثبت شده است که کمترین آمار از روز ۱۴ مارس تاکنون است.

 5. بیانیه طراح بنای یادبود قربانیان پرواز ۷۵۲ اوکراین

  کامران طباطبایی دیبا معمار ایرانی جزییاتی درباره طراحی بنایی ارائه کرده که قرار است برای یادبود قربانیان پرواز ۷۵۲ اوکراین بسازد.

  آن هواپیما صبح روز ۸ ژانویه (۱۸ دی ماه ۹۸) با ۱۷۶ سرنشین بر فراز تهران هدف اصابت دو موشک قرار گرفت و ساقط شد.

  این همزمان با موشک باران یک پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق توسط ایران بود که به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه انجام شد. ایران برای تقریبا سه روز در مورد علت سقوط هواپیما به دلایل فنی اشاره می کرد و سپس مسئولیت ساقط کردن آن را پذیرفت هرچند آن را به "اشتباه انسانی" نسبت داد.

  آقای دیبا در بیانیه ای گفته شرط او برای پذیرش این طرح که موسسه غیرانتفاعی "بوم سی آی سی" به او ارائه کرده این بود که غیرسیاسی باشد.

  او نوشت: "در همین مورد هنرمند ایرانی باربد گلشیری استخدام شده بود که اثری به یاد این رویدادِ غم‌انگیز ارایه کند. محوطه‏سازی اطراف نیز به ما پیشنهاد شد. شرط من برای قبولِ این پروژه بود که این اتفاقِ غیرعمدی یا اشتباهِ انسانی به هیچ وجه ابعاد سیاسی پیدا نکند و برای طراحان پی‌آمدهای سیاسی نداشته ‌باشد. طرح انتزاعی و تنها نمادی از این رویداد ناگوار است."

  او افزود: "هر نوع برداشت سیاسی و اظهارات بازماندگان داغ‌دیده‌ی این سانحه ارتباطی به کارِ ما نداشته، تعبیرات دیگران خصوصی و شخصی خواهد بود."

  براساس این بیانیه "کانسپتِ معماری، ساختِ دیواری است با ۱۷۶ روزنه‌ی نور رو به جنوب. در اطرافِ کارِ باربد گلشیری به تعداد کشته‏شدگان ۱۷۶ درختِ چنارِ ایرانی کاشته می‌شود که با تغییراتش گذرِ چهارفصل و خزان و بهارِ دوباره را نشان می‏دهد."

  آقای دیبا جمله بنای موزه هنرهای معاصر تهران را طراحی کرده است.

 6. زینب جلالیان فعال سیاسی کرد 'به زندان قرچک ورامین منتقل شده است'

  زینب جلالیان

  شبکه حقوق بشر کردستان گزارش می دهد که زینب جلالیان فعال سیاسی کرد از زندان خوی به زندان قرچک ورامین منتقل شده است، جایی که به گفته منتقدان استانداردهای لازم یک زندان در آن رعایت نمی شود.

  پیشتر پدر خانم جلالیان در گفتگو با این شبکه نسبت به انتقال ناگهانی او ابراز نگرانی کرده بود: "همه چیز غیرعادی است. چرا باید زینب را به طور ناگهانی از زندان خوی ببرند؟ چرا باید بدون برنامه‌ریزی به زندان‌های ارومیه و کرمانشاه منتقلش کنند؟ چرا باید تماس تلفنی که با ما داشت را بدون هیچ توضیح روشنی قطع کنند؟ چه پیامی می‌خواستند به ما بدهند؟! من نگران این هستم که سناریوی خطرناکی در انتظار دخترم باشد. من شدیدا نگران جان دخترم هستم که به گفته خودش دو روز است در یک اتومبیل از این شهر به آن شهر برده می‌شود."

  شبکه حقوق بشر کردستان می نویسد دلیل این انتقال معلوم نیست اما خانواده خانم جلالیان از مسئولان زندان خوی شنیده اند که ممکن است پرونده جدیدی برای او باز شود.

  زینب جلالیان، ۳۸ ساله است در ۲۰ اسفند ۱۳۸۶ به اتهام همکاری با پژاک دستگیر شد. او در دادگاه بدوی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «محاربه» به اعدام محکوم شد اما حکم اعدام بعدا به حبس ابد تقلیل یافت.

  سازمان ها و نهادهای رسمی حقوق بشر بارها خواستار آزادی او شده اند.

 7. گفتگو با فاطمه ملکی، همسر محمد نوری زاد درباره وضعیت او در زندان

  خانواده محمد نوری زاد، زندانی سیاسی در ایران گزارش داده اند که او با هدف خودکشی رگ دست خود را زده اما ماموران او را به بهداری زندان منتقل کرده اند.

  آقای نوری زاد در روزهای اخیر با انتشار یک فایل صوتی تهدید کرده بود که در صورت ادامه فشار ماموران بر اعضای خانواده اش دست به خودکشی خواهد زد.

  قوه قضائیه، سازمان زندان‌ها یا مقام های رسمی هنوز به این گزارش ها واکنشی نشان نداده اند.

  محمد نوری‌زاد اکنون در زندان وکیل آباد مشهد است.

  View more on twitter
 8. عفو بین الملل از پاکستان خواست درمورد کشته شدن یک فعال سیاسی پشتون‌ها تحقیق کند

  سازمان عفو بین الملل امروز از حکومت پاکستان خواست که به صورت "مستقل و مؤثر" در مورد کشته شدن سردار عارف وزیر از رهبران جنبش تحفظ پشتون‌ پاکستان تحقیق کند.

  این جنبش اعلام کرده که آقای وزیر، یکی از اعضای ارشد این جنبش روز گذشته در اجنسی وزیرستان جنوبی مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت و در بیمارستان جان باخته است.

  حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در توئیتی از کشته شدن عارف وزیر در حادثه تیراندازی به رهبران جنبش تحفظ ابراز تاسف عمیق کرد.

  آقای وزیر چند روزپیش به اتهام "سخنان ضدپاکستانی" بازداشت شد و بعدا رها شد. رهبری جنبش تحفظ پشتون‌ها حلقات نظامی پاکستان را متهم به دخالت در قتل او کرده‌اند.

  محسن داور، یکی دیگر از اعضای این جنبش، در تویتر نوشته که عارف وزیر توسط کسانی که او آنها را "تروریستان خوب" خوانده، کشته شد.

  View more on twitter
 9. کرونا؛ پوشیدن ماسک در سیستم حمل و نقل عمومی اسپانیا اجباری می‌شود

  اسپانیا کرونا

  در اسپانیا پوشیدن ماسک در سیستم حمل و نقل عمومی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از دوشنبه (۴ مه) اجباری می شود.

  پدرو سانچز، نخست وزیر گفته که دولت از دوشنبه ۶ میلیون ماسک در سراسر کشور توزیع می کند. هفت میلیون ماسک دیگر هم برای مقامات محلی ارسال می شود.

  آقای سانچز همچنین گفته که دولت بودجه ای معادل ۱۶ میلیارد یورو را برای کمک به مناطقی که از نظر اقتصادی و اجتماعی تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته اند، اختصاص خواهد داد.

 10. تعداد مبتلایان کرونا در تاجیکستان به ۷۶ نفر رسید

  رسانه‌های دولتی تاجیکستان تعداد مبتلایان بیماری کووید-۱۹ در این کشور را تا کنون ۷۶ نفر و شماره جانباخته‌ها را ۲ نفر گزارش کرده‌اند.

  به گفته مقامات تا شامگاه امروز در بیمارستانهای این کشور ۲۷۸۲ نفر به گمان ابتلا به کرونا تحت نظارت پزشکان قرار داشته‌اند.

  گزارش شده که ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۷ بیمار بهبود پیدا کرده و از بیمارستانها و مراکز درمانی مرخص شده‌اند.

  در خبر دیگر، رستم امامعلی، شهردار دوشنبه مسئولان شهر را موظف کرده است تا در کوتاهترین فرصت ۳ هزار تخت اضافی برای بیماران کووید-۱۹ در پایتخت تاجیکستان آماده کنند.

  مسئولان شهرداری دوشنبه گفته‌اند که حالا در این شهر بیش از ۳۰ بیمارستان و مرکز درمانی به نیازمندان خدمت می‌رسانند که دارای ۵۲۸۴ تخت خواب هستند. این منبع تعداد کادر درمانی این بیمارستانها و مراکز را ۵۳۹۰ پزشک و پرستار گزارش کرده‌اند.

  اعلام این آمار و ارقام در حالیست که شب گذشته یک هیئت کارشناسان سازمان بهداشت جهانی برای بررسی وضعیت مبارزه با ویروس کرونا در تاجیکستان وارد این کشور شده است.

  تاجیکستان تا روز پنج‌شنبه‌ گذشته اصرار می‌کرد که هیچ مورد ابتلا به کرونا در این کشور را شناسی نکرده است.

 11. کرونا؛ آمار مبتلایان در آمریکا بیشتر از یک میلیون و درگذشتگان ۶۵ هزار نفر

  کرونا

  شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا از ۶۵ هزار نفر گذشت. به این ترتیب این کشور بیشترین تلفات ناشی از ابتلا به کرونا را در جهان داراست. شمار مبتلایان به کرونا در این کشور هم بیشتر از یک میلیون و صد هزار نفر گزارش شده است.

  برغم آمار بالای مبتلایان و درگذشتگان، اخیرا اعتراضاتی در مخالفت با قرنطینه های اعمال شده در نقاط مختلف آمریکا برگزار شده است.

 12. کرونا؛ فرانسه قصد دارد وضعیت اضطراری را تا دو ماه و نیم دیگر تمدید کند

  دولت فرانسه اعلام کرد که قصد دارد تمهیدات اضطراری در این کشور را تا ۲۴ ژوئیه (دو ماه و نیم دیگر) تمدید کند.

  وزیر بهداشت گفته که این پیشنهاد روز دوشنبه (۴ مه) در پارلمان مطرح می شود.

  او گفته که هنوز زود است تا وضعیت اضطراری که از ۲۴ ماه مارس (بیشتر از یک ماه پیش) آغاز شد، به پایان برسد و احتمال دارد بر موارد جدید ابتلا به کرونا افزوده شود.

  در فرانسه بیشتر از ۱۶۷ هزار نفر به این ویروس مبتلا شده اند. ۲۴ هزار ۶۲۸ نفر هم تاکنون جان خود را از دست داده اند.

  فرانسه به همراه اسپانیا، ایتالیا و بریتانیا از جمله کشورهای اروپایی هستند که از شیوع ویروس کرونا آسیب زیادی دیده اند.

 13. 'صفحه اینستاگرام تلویزیون العالم بسته شد'

  روابط عمومی معاونت برون مرزی سازمان صداوسیما می گوید صفحه اینستاگرام شبکه العالم تلویزیون عربی زبان جمهوری اسلامی ایران به دلیل انتشار پستی درباره یکی از فرماندهان حزب الله لبنان که دو سال پیش منتشر شده بود، بسته شده است.

 14. علی لاریجانی به مجلس شورای اسلامی برمی گردد

  رسانه های ایران می گوید که علی لاریجانی رئیس مجلس ایران پس از بیماری کووید-۱۹ و گذراندن دوره نقاهت، فردا یکشنبه ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده خواهد داشت.

  از عمر مجلس دهم کمتر از یک ماه باقی مانده است.

  آقای لاریجانی امروز هم در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه شرکت کرده بود.

 15. خبر فوریمحمد نوری زاد در زندان رگ دستش را زد

  رسانه ها به نقل از خانواده محمد نوری زاد، زندانی سیاسی در ایران گزارش داده اند که او با هدف خودکشی رگ دست خود را زده اما ماموران او را به بهداری زندان منتقل کرده اند.

  آقای نوری زاد در روزهای اخیر با انتشار یک فایل صوتی تهدید کرده بود که در صورت ادامه فشار ماموران بر اعضای خانواده اش دست به خودکشی خواهد زد.

  قوه قضائیه، سازمان زندان‌ها یا مقام های رسمی هنوز به این گزارش ها واکنشی نشان نداده اند.

  آقای نوری زاد از مخالفان شیوه اداره کشور است و تاکنون در چندین نامه سرگشاده خطاب به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران خواستار بازنگری او در شیوه حکومتداری اش شده است.

  محمد نوری‌زاد اکنون در زندان وکیل آباد مشهد است.

  در همین حال، فرزند آقای نوری‌زاد که در اعتراض به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک تجمع شرکت کرده بود، هم در بازداشت است.

 16. کرونا؛ کمک یک میلیون پوندی خالق داستان های هری پاتر به دو موسسه خیریه

  جی. کی .رولینگ

  جی کی رولینگ، نویسنده کتابهای هری پاتر، یک میلیون پوند به دو موسسه خیریه به منظور کمک به افرادی که بشدت تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته اند، اهدا کرد. خانم رولینگ گفته که این پول را بطور مساوی به این دو موسسه خیریه که درزمینه افراد بی خانمان و قربانیان خشونت های خانگی فعالیت می کنند، اهدا کرده است. او در توییتی گفته: "در فکر مردمی هستم که برای حمایت از ما در حال فعالیت هستند:.

 17. مالزی صدها مهاجر را برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا بازداشت کرد

  مالزی

  پلیس مالزی از عملیاتی برای بازداشت صدها مهاجر فاقد مدرک در کوالالامپور، پایتخت خبر داده است.این بازداشت ها با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت گرفته است.

  به گفته گروههای حقوق بشری بیش از ۷۰۰ نفر شامل کودکان و پناهجویان مسلمان روهینگیا که از میانمار به مالزی آمده اند، تاکنون بازداشت شده اند.

  رئیس پلیس مالزی گفته این بازداشت ها برای اطمینان یافتن از این است که آن ها نمی توانند آزادانه هر جا که خواستند بروند و ویروس را پخش کنند.

  تصاویر منتشر شده، شمار زیادی از نیروهای پلیس را نشان می دهد در حالی که لباس و تجهیزات حفاظتی پوشیده اند و در حال بازداشت مهاجران هستند.

  سازمان ملل از مقامات مالزی خواسته تا کودکان و افراد آسیب پذیر را از کمپ های بازداشت جایی که مهاجران در آن جا نگهداری می شوند، آزاد کند.

 18. ماموران چهار درویش زندانی را 'به سالن جرائم عمومی زندان بزرگ تهران منتقل کردند'

  فائزه علی پور فعال حقوق دارویش گنابادی زندانی شده در ایران می گوید با وجود شیوع ویرو کرونا، ماموران محمد شریفی‌مقدم، کیانوش عباس‌زاده، عباس دهقان و مصطفی عبدی را به تیپ ۵ و سالن جرایم عمومی زندان بزرگ تهران در جنوب این شهر منتقل کرده اند.

  خانم علی پور در توییتی نوشته که ماموران سعی داشتند هر ۴ نفر را از هم جدا کرده و در سالن‌های مختلف پخش کنند اما با مقاومت هر ۴ نفر اینک آنها در کنار هم هستند. این دراویش بیش از هشتصد روز است که در بازداشت هستند.

  View more on twitter
 19. هنر هنرمندان هندی برای مقابله با کرونا

  هنرمندان هندی مدت های مدیدی است که سعی کرده اند برای رساندن پیام های اجتماعی از هنر سنتی استفاده کنند و حال گروهی از این هنرمندان مجموعه ای نقاشی منتشر کرده اند که هدف آن رساندن پیام "حفظ فاصله اجتماعی" و "شستن دست ها" برای مقابله با شیوع ویروس کروناست.

  از ماه مارس هنرمندانی که با "دستکار"، مجمع برجسته این کشور در زمینه صنایع دستی، فعالیت می کنند، مجموعه ای نقاشی به نمایش گذاشته اند که هدف آن انتقال اهمیت حفظ فاصله اجتماعی، پوشیدن ماسک، شستن دست ها با صابون و خودداری از سفرهای گروهی است. در این مجموعه تصاویری از بیمارستان ها که در حال درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ هستند هم نشان داده شده است.

  کرونا
  هنر هند
 20. سخنگوی دولت روحانی: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران 'واکنش سختی به دنبال خواهد داشت'

  علی ربیعی سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران درباره طرح ایالات متحده برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت گفته است "این پیام روشن را به آمریکا و بقیه انتقال دادیم که این اتفاق واکنش سخت جمهوری اسلامی ایران را به‌دنبال خواهد داشت".

  آقای ربیعی گفته "ما تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را نشانه دیگری از زورگویی رژیم آمریکا نسبت به قوانین و سوءاستفاده یکجانبه از معاهدات بین‌المللی می‌دانیم.‌ آمریکا روشی قلدرمآبانه را پیش گرفته است اما عرصه بین‌الملل نمی‌تواند جای این گونه زورگویی‌ها باشد".

  تحریم های تسلیحانی سازمان ملل علیه ایران قرار است پاییز سال جاری به پایان برسد اما آمریکا گفته درصدد تمدید این تحریم هاست.