Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. گسترش اعتراضات به خشونت و تبعیض پلیس به کانادا

  آلن آدام
  Image caption: آلن آدام از رییس یکی از قبایل بومی در آلبرتا می گوید مردمان قبیله او سالهاست که از خشونت و رفتار نژادپرستانه پلیس رنج می برند

  با برملا شدن یک ویدیو مربوط به ماه مارس گذشته در استان آلبرتا کانادا، اعتراضات به خشونت پلیس با بومیان این کشور بالا گرفته است.

  در این ویدیو دو مامور پلیس رییس یکی از قبایل بومی کانادا را که چند دقیقه ای با ماموران جر و بحث می کند مورد ضرب و جرح قرار می دهند و او را پس از آن که روی زمین افتاده با مشت می زنند.

  جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفته با دیدن این ویدیو برایش سوالات زیادی مطرح شده و این که از نظر او نژادپرستی سازمان یافته در تمامی لایه های جامعه کانادا وجود دارد و پلیس هم از این قاعده مستثنی نیست.

 2. متهم جاسوسی از قاسم سلیمانی چه گونه شناسایی شده است؟

  عکس قاسم سلیمانی

  نشریه اقتصادیبیزینس اینسایدردر گزارشی به موضوع اعلام حکم اعدام برای فردی به نام محمود موسوی مجد پرداخته که به گفته مقام‌های ایران به جرم جاسوسی از فرماندهان نظامی این کشور از جمله قاسم سلیمانی، دو سال پیش بازداشت و اکنون حکم اعدام او قطعی و به زودی اجرا خواهد شد.

  بیزینس اینسایدر گزارش خود را که مدعی است در گفتگو با مقام‌های نظامی و اطلاعاتی ناتو تهیه کرده، بر این فرضیه متمرکز کرده که احتمالا فاش کردن جزییات عملیات‌های تجسسی از جمله چگونگی کشتن قاسم سلیمانی از سوی مقام‌های آمریکایی، در شناسایی خبرچین‌های سرویس‌های اطلاعاتی غرب در داخل ایران نقش مهمی داشته و خواهد داشت.

  "متحدان آمریکا در آژانس‌های اطلاعاتی جهان با شنیدن خبر تعیین حکم اعدام برای مردی که متهم به همکاری با آمریکا برای ترور قاسم سلیمانی، یک بار دیگر مشوش و ناآرام شدند... دو منبع به بیزینس اینسایدر گفتند که خبر حکم اعدام برای محمود موسوی مجد یک بار دیگر یادآور این عادت قدیمی آمریکایی‌هاست که با دادن اطلاعات بیش از حد به رسانه‌ها درباره عملیات‌ها، جان منابع انسانی را به خطر می اندازند."

  جزییات بیشتر را در گزارش این هفته «در رسانه های آمریکا» بخوانید:

  در رسانه‌های آمریکا؛ علت 'سرافکندگی' ارتش آمریکا از برخورد با معترضان چیست؟

 3. آخرین های کرونا در گوشه کنار جهان

  کرونا
  • در بریتانیا مقام ها هشدار داده اند که از پانزدهم ژوئن کسانی که مقررات زدن ماسک را رعایت نکنند جریمه خواهند شد.
  • در آمریکای لاتین شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا به یک میلیون و پانصد هزار نفر رسید که بیش از نیمی از آنها در برزیل قرار دارند. شمار جان باختگان در آمریکای لاتین هم اکنون از ۷۰ هزار نفر گذشته است.
  • در ایتالیا، لیگ برتر فوتبال این کشور، سری آ، پس از ۹۶ روز پشت درهای بسته از سر گرفته شد
  • در تانزانیا پزشکان می گویند با وجود اعلام دولت مبنی بر گذر از مرحله بحرانی همه گیری، کرونا همچنان در حال گسترش است
  • در ایالت های جنوبی آمریکا آمار مبتلایان رو به افزایش است. کارشناسان علت را در بازگشایی ها و افزایش ترددها پس از روز یادبود جان باختگان جنگ، ۲۵ ماه مه، می دانند که در آمریکا به طور غیر رسمی آغاز تابستان تعبیر می شود
  • و بالاخره این که بنابر گزارش وبسایت داده شمار دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، روز جمعه شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان به بیش از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید و شمار جان باختگان کووید۱۹ هم از مرز ۴۲۰ هزار نفر گذشت
 4. خبر فوریشعار 'جان سیاهان مهم است' بر لباس بازیکنان لیگ برتر فوتبال انگلستان

  لیگ فوتبال انگلستان اعلام کرد که در دوازده بازی فصل جدید لیگ فوتبال انگلستان پشت لباس بازیکنان شعار کمپین مبارزه با نژادپرستی 'جان سیاهان مهم است' نوشته شود.

  در بیانیه لیگ برتر آمده: "ما بازیکنان در کنار هم و با یک هدف واحد، هر کجا که تعصبات نژادپرستانه باشد، آن را ریشه کن می‌کنیم."

  لیگ برتر فوتبال انگلیس کمتر از یک هفته دیگر آغاز می‌شود.

 5. فرماندار نیویورک فرمان تغییرات اساسی نیروهای پلیس را امضا کرد

  اندرو کومو، فرماندار نیویورک در حال امضا فرمان
  Image caption: اندرو کومو، فرماندار نیویورک در حال امضا فرمان تحول

  اندرو کومو، فرماندار نیویورک در یک فرمان ویژه خواهان اصلاحات بنیادین در صدها اداره پلیس در سراسر نیویورک شده است.

  این مقررات که از آوریل آینده به اجرا گذاشته خواهد شد مربوط به استفاده از زور و جانبداری نیروهای پلیس و سایر مسائلی است که به اعتراضات اخیر ضد نژادپرستی در آمریکا منجر شده است.

  آقای کومو می‌گوید که برای مبارزه با نژادپرستی سازمان یافته باید ادارات پلیس تغییر کنند و به روز شوند و صلاحیت استفاده از بودجه عمومی را داشته باشند.

  بر اساس قانون جدید سوابق انضباطی نیروهای پلیس باید علنی باشد و همچنی استفاده از شیوه "گرفتن گردن" افراد ممنوع خواهد شد.

 6. پلی‌استیشن ۵ رونمایی شد

  View more on twitter
 7. کرونا؛ محدودیت‌های تردد در تایلند لغو و فروش مشروبات الکلی آزاد می شود

  تایلند گفته که از دوشنبه آینده (۱۵ ژوئن) محدودیت های تردد را لغو کرده و اجازه فروش نوشیدنی های الکلی را در رستوران ها می دهد.

  مقامات گفته اند که امروز تنها ۴ مورد جدید به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده، که همگی آن ها از کشورهای دیگر به تایلند آمده بودند.

  آمار درگذشتگان هم در شبانه روز گذشته صفر بوده است.

  محدودیت های تردد فعلی و ممنوعیت فروش نوشیدنی های الکلی با هدف جلوگیری از برگزاری گردهمایی هایی که می تواند به شیوع گسترده ویروس کرونا منجر شود، صورت گرفته است.

  در مجموع بیش از ۳۰۰۰ نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده اند و شمار درگذشتگان هم تاکنون ۵۸ نفر اعلام شده است.

  کرونا
 8. برندگان جوایز عکس جهانی سونی ۲۰۲۰

  View more on instagram
 9. 'ظرفیت تمام بیمارستان‌های خوزستان به سمت پذیرش بیماران کرونایی رفته'

  سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان گفته که ظرفیت تمام بیمارستان ها به سمت پذیرش بیماران کرونایی رفته است. رضا نجاتی آمار بالای ابتلا به کرونا در خوزستان را ناشی از عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی عنوان کرده و گفته که باید در این مورد تصمیمات جدی گرفته شود.

  او همچنین گفته که در هفته جاری مساجد بازگشایی نخواهند شد و تصمیم گیری در این مورد به هفته بعد موکول شده است.

 10. صفحه دو آخر هفته: پرونده طبری چه تصویری از برخورد با مفسدان اقتصادی می‌دهد؟

  دادگاه رسیدگی به فساد در قوه قضائیه در تهران برپاست، برخی از متهمانش قضات و بازپرسان سابق هستند.

  اتهام اکبر طبری، معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه‌قضائیه ودیگر متهمان این پرونده دریافت رشوه و سوء استفاده از موقعیتشان است.

  غلامرضا منصوری قاضی بازنشسته و بیژن قاسم زاده بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه کسانی هستند که روزنامه نگاران و فعالان مدنی را تحت تعقیب قرار دادند.

  سالهاست که درباره برخورد دوگانه با متهمان سیاسی و اقتصادی می شنویم. آنچه در دادگاه اکبر طبری می گذرد، چه تصویری از برخورد با مفسدان اقتصادی به ما می دهد؟

  مهمانان برنامه صفحه دو آخر هفته: تقی رحمانی فعال ملی مذهبی، مازیار خسروی روزنامه نگار، امیر امیرقلی فعال کارگری و مهدی رستم پور روزنامه نگار ورزشی

  View more on youtube
 11. پس از هفته‌ها قرنطینه در روسیه، پوتین در مراسم جشن روز ملی حاضر شد

  ولادیمیر پوتین
  Image caption: ولادیمیر پوتین پس از هفته ها در مقابل انظار عمومی ظاهر شد

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پس از هفته ها که در این کشور مقررات قرنطینه و تعطیلی اجرا شد، امروز در مراسم جشن روز ملی روسیه حاضر شد.

  او از این فرصت برای تبلیغ اصلاحیه قانون اساسی استفاده کرد که بر اساس آن او می‌تواند تا ۱۶سال دیگر در مقام رئیس جمهور روسیه بماند.

  آقای پوتین ۶۷ ساله، در بیست سال گذشته همواره رئیس جمهور یا نخست وزیر روسیه بوده است.

  باوجود افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در این کشور، اما محدودیت‌های مربوط به مقابله با شیوع کرونا کاهش یافته است.

  مراسم جشن امروز در حالی برگزار شده که شهردار مسکو از مردم خواسته بود که به دلیل شیوع کرونا این تعطیلی رسمی را در خانه بمانند.

  در روسیه نتیجه آزمایش ۵۱۰ هزار نفر مثبت است و این کشور رتبه سوم را بعد از آمریکا و برزیل از نظر میزان شیوع کرونا در جهان دارد.

  بر اساس آمار رسمی ۶۷۰۵ نفر در اثر کرونا در روسیه جان خود را از دست دادند. شهر مسکو بدترین وضعیت را از نظر میزان شیوع داشته است.

 12. انتقاد روحانی از بلوکه شدن میلیاردها دلار پول ایران در بانک‌های کره‌جنوبی

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در تماس تلفنی با عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران از مسدود شدن پول‌های ایران در بانک‌های کره جنوبی انتقاد کرد و از او خواست از راه‌های "سیاسی و حقوقی، نهادهای مالی و مجامع بین‌المللی" امکان استفاده از این منابع را برای ایران فراهم کند.

  به گفته رئيس اتاق بازرگانی ایران و کره بانک مرکزی ایران مبلغی بین ۶.۵ تا ۹ میلیارد دلار در بانک‌های کره جنوبی دارد که به دلیل تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند از این پول استفاده کند.

  به گزارش سایت دولت، آقای روحانی به رئیس بانک مرکزی گفت: "ممانعت کره جنوبی در استفاده ایران از منابع بانک مرکزی برای خرید کالاهای اساسی، دارو و اقلام انسان‌دوستانه هرگز پذیرفتنی نیست و انتظار داریم دولت کره جنوبی هرچه سریعتر این محدودیت را برطرف کند."

  آقای همتی دو روز پیش در پاسخی مکتوب به شبکه بلومبرگ گفته بود که اقدامات بانک‌های کره جنوبی باعث شده ایران نتواند از این پول برای خرید غذا، دارو و تجارت‌هایی استفاده کند که مشمول تحریم‌های آمریکا نیست.

  کره جنوبی در فهرست کشورهایی بود که با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا مشمول معافیت‌های موقت بود ولی این کشور قبل از اجرایی شدن تحریم‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرده بود.

  تا پیش از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، کره جنوبی سومین واردکننده نفت ایران و بزرگترین خریدار میعانات گازی از این کشور بود.

 13. تست کرونای همسر رئیس جمهور اوکراین مثبت شد

  کرونا

  تست کرونای اولنا زلنسکی، همسر ۴۲ ساله رئیس جمهوراوکراین مثبت شده است.

  دفتر رئیس جمهور در پیامی در فیسبوک از ابتلای بانوی اول این کشور به کرونا خبر داده و گفته که وضعیت عمومی او خوب است و علائمی از این بیماری ندارد.

  خانم زلنسکی در حال حاضر در قرنطینه خانگی و بدور از سایر اعضای خانواده اش است.

  در اوایل هفته جاری رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که کسانی که محدودیت های قرنطینه را نقض کرده بودند، جریمه شدند.

 14. خلیلزاد: مذاکرات بین‌الافغانی هدف کلیدی دیپلماسی آمریکا است

  زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که رسیدن به مرحله مذاکرات بین‌الافغانی هدف کلیدی دیپلماسی آمریکا است و این روند پس از آزادی کامل زندانیان باید فورا آغاز شود.

  آقای خلیلزاد در یک رشته توییت در صفحه رسمی خود ضمن استقبال از آزادی ۳ هزار زندانی طالب و "۵۰۰ زندانی دولت" تاکید کرد که باید این روند ادامه یابد و موانع سد آن برطرف شود.

  در همین حال سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در صفحه توییتر خود از آزادی شماری از نیروهای امنیتی که نزد این گروه اسیر بوده، خبر داده است.

  View more on twitter
 15. انتشار عکس جدیدی از مهدی کروبی با دست گچ گرفته در حصر

  View more on twitter
 16. شکارچیان یک گوریل کوهی کمیاب را در پارک ملی در اوگاندا کشتند

  یک گوریل کوهی که از نوع کمیاب است در پارک ملی در اوگاندا به دست شکارچیان کشته شد.

  چهار نفر در رابطه با مرگ این حیوان بازداشت شدند که در صورت اثبات اتهام کشتن یک حیوان در حال انقراض با جریمه معادل ۵.۴ میلیون دلار یا حبس ابد رو به رو خواهند شد.

  این گوریل از روز اول ژوئن ناپدید شده بود و یک روز پس از گم شدن جسدش در حالیکه با یک جسم برنده پاره شده بود، پیدا شد.

  از این نوع گوریل های کوهی فقط ۱۰۰۰ عدد در جهان وجود دارد و اداره حیات وحش اوگاندا کشته شدن این گوریل را "ضایعه بزرگی" خواند.

  مسئولان پارک ملی می‌گویند که این گوریل هنگام مرگ احتمالا ۲۵ ساله بوده و یک گروه ۱۷تایی از گوریل‌های کوهی را رهبری می‌کرد.

  گوریل کوهی
  Image caption: مسئولان منطقه حفاظت شده می‌گویند که این گوریل هنگام مرگ احتمالا ۲۵ ساله بوده است
 17. سازمان توسعه و تجارت قطع روابط تجاری با امارات را رد کرد

  سازمان توسعه و تجارت ایران انتشار اخبار مبنی بر ایجاد موانع در روابط تجاری با امارات را رد کرده است. این سازمان گفته: "دولت امارات جزاتخاذ تدابیری در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی بنادر خود، اقدام جدیدی در مورد ایجاد محدودیت درزمینه واردات انجام نداده است." به گفته این سازمان این اقدامات مانعی در صادرات ایران به امارات ایجاد نکرده است.

 18. آتش‌سوزی در محوطه کلیسای تاریخی در همدان و یک انبار ضایعات در اهواز

  آتش‌سوزی

  بامداد امروز بخشی از محوطه کلیسا "حضرت مریم" در هگمتانه همدان آتش گرفت.

  محمدرضا بیاناتی، رئیس اداره آتش‌نشانی همدان درباره این آتش سوزی به خبرگزاری ایرنا گفت: "بامداد جمعه ۲۳ خردادماه در ضلع شرقی تپه باستانی هگمتانه و قسمت پایانه اتوبوس‌های سرگذر آتش سوزی رخ داده است.

  به گفته آقای بیاناتی علت این آتش سوزی علف های خشک اطراف کلیسا بود که یا "به دلیل گرمای هوا و یا بی احتیاطی رهگذران اتفاق افتاد."

  آتش‌سوزی در انبار ضایعات در اهواز

  خبرگزاری مهر نیز در یک گزارش تصویری از وقوع آتش‌سوزی در یک انبار ضایعات در منطقه ملاشیه اهواز خبر داد.

  بر اساس گزارش این خبرگزاری سی مامور آتشنشان برای خاموش کردن آتش به این محل اعزام شدند.

  آتش‌سوزی در ملاشیه اهواز
  Image caption: آتش‌سوزی در ملاشیه اهواز
 19. تولد فرزند پزشک چینی که اولین بار درباره کرونا هشدار داد و از این بیماری درگذشت

  لی ون‌لیانگ، پزشک جوان چینی
  Image caption: لی ون‌لیانگ، پزشک جوان چینی که نخستین بار در سی‌ام ماه دسامبر گذشته نشانه‌های ظهور ویروس کرونا را در ووهان هشدار داد

  فرزند لی ون‌لیانگ، پزشک جوان چینی که نخستین بار در سی‌ام ماه دسامبر گذشته نشانه‌های ظهور ویروس کرونا را هشدار داده بود و خود قربانی این بیماری شد، به دنیا آمد.

  همسر دکتر لی، عکسی از پسرشان را که تازه به دنیا آمده در شبکه های اجتماعی منتشر کرد که با استقبال کاربران دیگر رو به رو شد. آنها یک پسر دیگر هم دارد.

  دکتر لی به علت تلاشش برای مطلع کردن عموم درباره شیوع این بیماری به یک قهرمان ملی در چین بدل شده است.

  پلیس ووهان پس از این که دکتر لی شروع به اطلاع رسانی درباره ظهور ویروسی شبیه سارس کرده بود با مراجعه به محل زندگی‌اش از او خواسته بودند در این باره سخن نگوید و حتی او را تهدید کرده بود که به دلیل پخش شایعه بازداشت خواهد شد.

 20. کرونا؛ در شبانه روز گذشته ۲۰۲ نفر در بریتانیا درگذشتند

  آمار روزانه دولت بریتانیا از مرگ ۲۰۲ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته خبر می دهد. به این ترتیب مجموع درگذشتگان در این کشور به ۴۱ هزار ۴۸۱ نفر می رسد.