Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. کره شمالی تهدید به اعزام ارتش به منطقه مرزی میان دو کره کرد

  خواهر رهبر کره شمالی

  کره شمالی تهدید کرده که ارتش این کشور آماده اعزام به منطقه مرزی بی طرف میان دو کره است.

  این تهدید در پاسخ به اقدام تحریک آمیز گروهی در کره جنوبی صورت گرفته است.

  کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز یکشنبه گفته بود که دستور داده ارتش آماده اعزام به منطقه عاری از خشونت میان دو کشور شود.

  تنش میان دو کره بر سر این این پنفلت های تحریک آمیز، سابقه زیادی دارد. برخی از گروه ها در کره جنوبی با انتشار محتوای پروپاگاندا مانند و ارسال آن از طرق مختلف، بارها پیونگ یانگ را عصبانی کرده اند.

 2. ترامپ طرح خود برای بازگرداندن حدود ۱۰ هزار سرباز آمریکایی از آلمان را تایید کرد

  ترامپ

  دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، تایید کرده که بنا دارد ۹۵۰۰ نیروی نظامی آمریکایی را از آلمان فرابخواند مگر برلین سهم بیشتری از مخارج ناتو را تقبل کند.

  آقای ترامپ در چهار سال گذشته بارها کشورهای اروپایی را به کم توجهی و از زیر بار مالی ناتو در رفتن، متهم کرده است.

 3. Post update

  View more on instagram
 4. سقوط یک جنگنده اف ۱۵ آمریکا در سواحل بریتانیا

  یک فروند جت جنگنده نیروی های آمریکا در سواحل یورک شایر بریتانیا سقوط کرده و خلبان ان کشته شده است.

  ارتش آمریکا ضمن تایید این خبر گفته این هواپیما در حین یک پرواز آموزشی بوده است.

  بقایای هواپیما پیدا شده است اما علت سقوط آن هنوز مشخص نشده است.

  هواپیمای اف ۱۵
 5. از محمود موسوی مجد که 'به جرم جاسوسی محکوم به اعدام شده است'، چه می دانیم؟

  View more on instagram
 6. لغو مجوز مصرف داروی مالاریا برای مقابله با ویروس کرونا در آمریکا

  اداره غذا و دارو در آمریکا مجوز اضطراری کاربرد داروی مالاریا برای مقابله با ویروس کرونا را لغو کرده است.

  این سازمان اعلام کرد بر اساس شواهد جدید، دیگر دلیلی وجود ندارد که تجویز دهانی هیدروکسی کلروکین را در درمان بیماری تنفسی ایجاد شده به وسیله ویروس کرونای جدید موثر بدانیم.

  مجوز اضطراری استفاده آزمایشی هیدروکسی کلروکین پس از آن لغو شد که نتیجه چندین آزمایش احتمالات درباره مفید بودن کاربرد آن را برای درمان کووید-۱۹ رد کردند.

  دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از مشوقان اصلی استفاده از این دارو برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا بوده است.

  ماه گذشته پس از آن که دو نفر از کارکنان کاخ سفید به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شدند، آقای ترامپ به مدت دو هفته از این دارو برای پیشگیری استفاده کرد.

 7. گفتگو؛ بی‌خبری از وضعیت پیام درفشان

  View more on twitter
 8. رئیس دفتر روحانی: وزیر بهداشت اختلافی با اعضای دولت ندارد

  محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است که سعید نمکی وزیر بهداشت، "نه استعفا داده، نه قهر کرده و نه اختلافی با هیچ یک از اعضای دولت دارد".

  آقای واعظی گفته "نبرد همه‌جانبه با ویروس کرونا ادامه دارد و ایشان از ارکان این نبرد است".

  ساعاتی پیش از این برخی از رسانه های ایران از استعفای آقای نمکی در اعتراض به گشایش واحدهای صنفی و کاهش محدودیت های برای مبارزه با ویروس کرونا خبر داده بودند.

 9. انیسه شهید و محمود شهریاری در میان 'قهرمانان اطلاعات' خبرنگاران بدون مرز

  انیسه شهید و محمود شهریاری
  Image caption: انیسه شهید و محمود شهریاری

  سازمان خبرنگاران بدون مرز فهرستی از سی خبرنگار، افشاگر و رسانه را منتشر کرده و آنها را "قهرمانان اطلاعات" برای اطلاع‌رسانه درباره ویروس کرونا خوانده است.

  انیسه شهید، خبرنگار شبکه طلوع‌نیوز از افغانستان و محمود شهریاری، مجری پیشین تلویزیونی از ایران در فهرست قرار گرفته‌اند.

  خبرگزاری پژواک از افغانستان نیز به خاطر ادامه فعالیت در جریان یک ماه قرنطینه طوری که برخی کارمندان آن خود را در داخل دفتر در این جریان قرنطین کرده بودند، در این فهرست قرار گرفته است.

  سازمان خبرنگاران بدون مرز انیسه شهید را "خبرنگار شجاع" خوانده و گفته است علیرغم این که بسیاری از خبرنگاران به کرونا مبتلا شدند، خانم شهید به طور روزانه به خبررسانی ادامه داد، از رویدادهای خطرناک گزارش داد و در صحنه حضور داشت.

  محمود شهریاری به خاطر زندانی شدن به دلیل انتشار یک ویدیو که در آن دولت را متهم به پنهان‌کاری می‌کند، در این فهرست قرار گرفته است.

  او در این ویدیو از عملکرد دولت برای مقابله با ویروس کرونا انتقاد می‌کند. دولت او را به اتهام "انتشار شایعات و اخبار دروغ در فضای مجازی" بازداشت و زندانی شد.

 10. بعد از هفته‌ها؛ شرکت هواپیمایی ایزی‌جت پروازهای خود را از سر گرفت

  TF-IMAGES

  شرکت هواپیمایی "ایزی‌جت" بریتانیا که از سی‌ام ماه مارس پروازهای خود را متوقف کرده بود، پروازهای خود را به مقاصد داخلی در بریتانیا از سر گرفته است. شروع فعالیتهای این شرکت هوپیمایی با اقداماتی برای جلوگیری از شیوع کرونا همراه شده است؛ اقداماتی نظیر پوشش ماسک در داخل هواپیما. بعد از هفته‌ها اولین پرواز امروز از فرودگاه گتویک لندن به مقصد گلاسکو در اسکاتلند انجام شد. دولت بریتانیا از هفته پیش مسافران بین‌المللی را ملزم به قرنطینه دو هفته‌ای کرده است؛ ایزی جت از جمله شرکتهایی بوده که به این اقدام اعتراض کرده است.

 11. خبر فوریسه کشور اروپایی 'پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره ایران آماده کرده اند'

  خبرگزاری بلومرگ می گوید سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا پیش نویس قطعنامه ای را در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی آماده کرده اند که از ایران می خواهد با این نهاد "به طور کامل" همکاری کند.

  بلومبرگ می گوید پیش نویس قطعنامه سندی یک صفحه ای است که امروز به اطلاع این رسانه رسیده است.

  در حال حاضر نشست شورای حکام در وین آغاز شده و قرار است تا سه روز آینده ادامه داشته باشد. مدیرکل آژانس در گزارش خود به شورای حکام گفته است که ایران چهار ماه است به بازرسان آژانس اجازه دسترسی به دو مرکز خود را نمی دهد و در حدود یک سال است که وارد مذاکره جدی برای پاسخ به سئوالات آژانس نشده است.

 12. کرونا در ایران؛ دولت جرایم معوقات مالیاتی سال ۹۹ را می بخشد

  فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد ایران گفته است "جرایم معوقات مالیاتی در سال ۹۹ بخشیده می‌شود" و "به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، دامنه بخشودگی مالیاتی از بنگاه‌های تولیدی، به بنگاه‌های تولید کالا و خدمات گسترش یافته است."

  آقای دژپسند گفته این موضوع مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در زمینه سیاست‌های حمایتی مالیاتی دولت از بنگاه‌های تولیدی است.

  به گفته وزیر اقتصاد ایران "اگر مودی، مالیات تعیین و برآورد شده خود را زودتر می پرداخت، به ازای هر ماه، یک و نیم درصد پاداش به وی تعلق می گیرد که پیش از این یک درصد بود."

  وعده دولت در این زمینه به این معنی است که اگر مالیات دهندگان در طول ۱۲ ماه، زودتر مالیات خود را بدهد، در مجموع یک سال از ۱۸ درصد پاداش برخوردار خواهند شد .

  دولت می گوید این این پاداش مالیاتی، از نرخ سود سپرده بانکی سه درصد بیشتر است.

 13. فعال مصری حقوق دگرباشان، خودکشی کرد

  View more on instagram

  ساره حجازی، فعال حقوق دگرباشان در مصر که در سال ۲۰۱۷ به دلیل بالا بردن پرچم رنگین‌کمان در کنسرت گروه "مشروع لیلا" در‌ قاهره دستگیر و محکوم به زندان شده بود، به زندگی خود پایان داد.

  خانم حجازی ۳۰ سال داشت و پس از آزادی مشروط از زندان به کانادا پناهنده شده بود. ‌

 14. سازمان پزشکان بدون مرز به فعالیت خود در بیمارستان غرب کابل پایان داد

  View more on instagram
 15. روسیه دو دیپلمات جمهوری چک را اخراج می کند

  وزارت خارجه روسیه دو دیپلمات جمهوری چک را "عنصر نامطلوب" خوانده و گفته ظرف دو روز دیگر باید این کشوررا ترک کنند.

  این وزارت خانه امروز (دوشنبه ۱۵ ژوئن) با انتشار بیانیه ای گفته سفیر جمهوری چک در آن کشوررا احضار کرده و تصمیم در باره اخراج دو دیپلمات چک برایش اعلام شده است؛ در بیانیه این وزارت خانه هویت دیپلمات ها افشا نشده است.

  این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دو روز پیش آندره بابیس، نخست وزیر جمهوری چک اعلام کرد کشورش دو دیپلمات روسیه را در رابطه به ادعاهای رسانه ها در باره "وارد کردن مواد سمی توسط یک شهروند روسیه" اخراج می کند.

  آقای بابیس، نخست وزیر جمهوری چک گفته بود نهادهای اطلاعاتی کشورش کشف کرده‌اند که یکی از آنها اطلاعات غیرواقعی درباره "ورود یک قاتل روس" به جمهوری چک برای هدف قرار دادن سیاستمداران آن کشور منتشر کرده است.

  وزارت خارجه روسیه این ادعارا "بی‌‌اساس" خوانده و آن را محکوم کرده بود.

 16. سعید نمکی خبرهای منتشر شده درباره استعفایش را رد کرد

  Farsnews

  سعید نمکی، وزیر بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، خبرهای منتشر شده درباره اسعفایش را تکذیب کرده است.

  او گفته: "موضوع استعفای بنده صحت ندارد و من استعفایی تقدیم هیأت دولت نکرده‌ام."

  آقای نمکی همچنین درباره دلیل کمرنگ شدن حضورش در جلسات هیأت دولت گفته: "رسیدگی به مشکلات استانی دلیل کاهش حضور بنده در جلسات هیأت دولت بوده است."

  پیشتر خبرهایی درباره استعفای آقای نمکی و همچنین کمرنگ شدن حضور او در جلسات هیئت دولت منتشر شده بود؛ بعضی خبرنگاران در ایران دلیل استعفای آقای نمکی را اعتراض به بازگشایی اصناف اعلام کرده بودند.

 17. مجلس نمایندگان افغانستان سرپرست و نامزد وزیر اطلاعات و فرهنگ را دادستانی معرفی کرد

  افغانستان
  Image caption: آقای زهیر چندین سال والی بامیان در مرکز افغانستان بود

  مجلس نمایندگان افغانستان محمد طاهر زهیر، والی پیشین بامیان و سرپرست و نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ را به دادستانی کل معرفی کرده است.

  خان آقا رضایی،رئیس کمیسیون امور داخلی و امنیت ملی مجلس نمایندگان به بی‌بی‌سی گفته که آقای زهیر به" چندین مورد جرمی" متهم است و پس از بررسی پرونده‌‌اش در این کمیسیون به دادستانی کل معرفی شد.

  این کمیسیون آقای زهیر را به "سوء استفاده از طرح جامع سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونیسکو)، سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای، کُندکاری، قاچاق آثار باستاتی و ساخت و ساز شهرکهای غیر قانونی" متهم کرده است.

  آقای رضایی گفت زمانیکه آقای زهیر برائت گرفت مجلس به او رای خواهد داد.

  جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان نیز می‌گوید که پرونده سرپرست وزرات اطلاعات و فرهنگ تحت بررسی است. او می‌افزاید تاکنون بررسی‌ها نشان می‌دهد که هیچ مسولیتی متوجه نامزد وزیر وزرات اطلاعات و فرهنگ نیست.

 18. گفتگو با سیاوش اردلان درباره اظهارات همزمان دو خبرنگار محیط زیست در شبکه‌های اجتماعی

  View more on twitter
 19. میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در کدام کشورها به سرعت در حال افزایش است؟

  شمار مرگ ناشی از کرونا در کدام کشورها به سرعت در حال افزایش است؟
 20. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز مفقود شدن تستهای کرونا در خوزستان را رد کرد

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز مفقود شدن ۱۱ هزار تست مربوط به موارد مشکوک به کرونا در خوزستان را "کاملا کذب" خوانده است.

  فرهاد ابول نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز به تلویزیون دولتی ایران گفته: "این موضوع از سوی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز منتشر نشده بلکه سوال مجری صداوسیما بود که از وی پرسیده است."

  او همچنین گفته: "تاکنون ۵۰ هزار و ۳۴۲ نمونه تست در استان خوزستان گرفته شده که ۳۴۶۵ نمونه تست به دلیل برخی اشکالات تکنیکی در نمونه گیری قابل آزمایش نبوده و باید مجدد تست انجام شود."

  محمد علوی، سرپرست مرکز بهداشت علوم پزشکی جندی شاپور پیشتر گفته بود ۱۱ هزار نمونه آزمایش کرونا از ۲۹ هزار نمونه‌ای که طی هفته های اخیر از مراجعه کنندگان در اهواز (خوزستان) گرفته شد،گم شده است.