Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. انتقاد کاربران توییتر از حکومت جمهوری اسلامی با استفاده از هشتگ 'به ظاهر'

  عبارتی که تلویزیون ایران برای توصیف باراک اوباما استفاده کرد، باعث تعجب و انتقاد گسترده شمار زیادی از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی شد. در یکی از بخش‌های خبری تلویزیون ایران گفته شده رئیس‌جمهور "به‌ظاهر سیاه‌پوست" آمریکا. حالا کاربران فارسی‌زبان با استفاده از هشتگ #به_ظاهر مشغول توییت در این باره هستند:

  "بنیاد به ظاهر مستضعفان، سازمان به ظاهر اوقاف، دادرسی به ظاهر عادلانه، مردم به ظاهر زنده، تحریم‌های به‌ ظاهر بی‌اثر، دیوان به ظاهر محاسبات، کشور به ظاهر با امنیت، نظام به ظاهر جمهوری، نظام به ظاهر مردمی و ...."

  View more on twitter
  View more on twitter
 2. واکنش وزارت خارجه پاکستان به حادثه روز گذشته درگیری در گذرگاه مرزی چمن

  .

  وزارت خارجه پاکستان امروز در یک بیانیه مطبوعاتی درباره رخدادهای اخیر در گذرگاه مرزی چمن واکنش نشان داده است.

  روز گذشته، شماری از مسافران معترض افغان به بسته بودن دروازه مرزی چمن با مرزبانان پاکستانی درگیر شدند که شماری کشته و زخمی شدند و معترضان تجهیزات مرزی را به آتش کشیدند.

  در بیانیه وزارت خارجه پاکستان گفته شده که این حادثه به تجهیزات دولتی در سمت پاکستان آسیب رسانده و بنا به گزارش‌ها، باعث "تلفات ناخواسته در بخش افغان" نیز شده است.

  در بیانیه آمده که سربازان پاکستانی "به دفاع از خود" پرداخته و "آغاز به درگیری" نکرده اند. در بیانیه تصریح شده که "نیروهای افغان به غیرنظامیانی که در سمت پاکستان تجمع کرده بودند، آتش گشوده اند. سربازان پاکستانی نیز به محل اعزام شدند که با برخورد مرزبانان افغان مواجه شدند."

  در بیانیه آمده که برای کاهش تنش، جانب پاکستان فوری از کانال های دیپلماتیک و نظامی فعال شده است. مرز با افغانستان برای تردد افراد و تجارت بنا به درخواست جانب افغانی باز شده بود. بنا به مناسبت عید قربان، تردد افراد نیز اجازه داده شده بود و مردمی که به همین خاطر تجمع کرده بودند "تعمدا مورد هدف نیروهای افغان بدون دلیل" قرار گرفتند.

  در پایان نیز آمده که پاکستان آماده گسترش روابط برادرانه با افغانستان در جهت صلح و ثبات در منطقه است.

  خبر مرتبط:

  آماده باش ارتش افغانستان در پی کشته شدن ۱۵ نفر با راکت پراکنی پاکستان

 3. آلن پارکر، کارگردان بریتانیایی درگذشت

  سر آلن پارکر

  آلن پارکر، کارگردان و فیلمنامه‌نویس بریتانیایی و سازنده فیلم‌های دیوار پینک فلوید، قطار سریع نیمه‌شب و باگزی مالون، در ۷۶ سالگی درگذشت.

  فیلم‌هایی که او کارگردانی کرده بود ۱۰ جایزه اسکار و ۱۹ جایزه بفتا برده است. او روز جمعه ۳۱ ژوئیه بعد از دوره طولانی بیماری از دنیا رفت.

 4. دو نیروی مرزی ایران در سردشت کشته شدند

  نیروی انتظامی ایران از کشته شدن دو نفر از نیروهایش در مرز سردشت در غرب ایران خبر داده است. به گزارش نیروی انتظامی این دو نفر که یکی ازآنها سرباز و یک نفر دیگر گروهبان بوده، در جریان درگیری با قاچاقچیان کشته شده‌اند.

  در این گزارش گفته شده که مرزبانان هنگ سردشت "موفق به توقف و دستگیری قاچاقچیان و ضبط کالای قاچاق شدند."

 5. ' یک دبیرستان در ولایت غزنی آتش زده شده'

  مقامهای محلی ولایت غزنی می‌گویند عصر امروز یک باب لیسه/دبیرستان در ولسوالی اندر این ولایت توسط افراد مسلح نا شناس آتش زده شد.

  امروز، اولین روز از آتش بس سه روزه اعلام شده میان طالبان و حکومت افغانستان به مناسبت عید قربان بود.

  واحدالله جمعه زاده سخنگوی والی غزنی به بی‌بی‌سی گفت عصر امروز جمعه مصادف با نخستین روز عید قربان افراد مسلح ناشناس تعمیر لیسه ملانوح بابا در ولسوالی اندر غزنی را به آتش کشیدند.

  او گفت در این حادثه چهار اتاق اداری، صدها جلد کتاب درسی و اسناد دانش آموزان این دبیرستان سوخته است ولی با تلاش مردم از سرایت آتش در دیگر بخش‌های لیسه جلوگیری شده است.

  لیسه/ دبیرستان ملا نوح بابا در سمت غرب ولسوالی اندر موقعیت دارد. گفته می‌شود بیش از هفتصد متعلم/دانش آموز در آنجا درس می‌خوانند. به آتش کشاندن مکاتب در ولایت غزنی بی سابقه نیست، در سالهای گذشته چندین مکتب ذکور و اناث در مربوطات ولایت غزنی توسط افراد مسلح به آتش کشیده شده است.

 6. 'کاخ ثابت' در تهران میراث فرهنگی اعلام شد

  کاخ ثابت

  دادگاه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری رای داده است که ساختمان مشهور به کاخ ثابت پاسال در اختیار میراث فرهنگی قرار گیرد.

  در رای دادگاه آمده است که سازمان میراث فرهنگی "با توجه به نوع معماری و هنر به کار رفته در احداث کاخ ثابت پاسال" نسبت به ثبت آن در فهرست آثار ملی اقدام کرده و دلایل و مدارک شاکیان از جمله ادعای عدم تعلق ملک و بنای کاخ به شخصی به نام "ثابت" از ارزش‌های فرهنگی، هنری و تاریخی بنا نمی‌کاهد. دادگاه گفته است: "سبب ثبت بنا در فهرست آثار ملی نه تعلق آن به شخص خاص بلکه ویژگی‌های تاریخی و معماری آن است."

  این دادگاه این نظر شاکیان را هم رد کرده که گفته بودند آثار عصر پهلوی نمی تواند آثار ملی باشد و چنین آثاری باید حتما به دوره قبل از زندیه تعلق داشته باشد. دادگاه گفته است که ماده واحده قانون ثبت آثار ملی "آثار واجد اهمیت تاریخی و شئون ملی را از شرط قدمت مستثنی کرده است."

  دادگاه گفته است که رای صادره قطعی است.

  ساختمان موسوم به "کاخ ثابت پاسال" در دهه 1340 شمسی توسط حبیب الله ثابت - موسوم به ثابت پاسال - در منطقه امانیه تهران در خیابانی منشعب از بزرگراه آفریقا (جوردن) ساخته شد. معماری این بنا تقلیدی از کاخ پتی تریانو در مجتمع کاخ ورسای در فرانسه است هرچند در بخش هایی از آن از معماری ایرانی هم الهام گرفته شده است.

  پس از انقلاب اموال آقای ثابت از جمله این ساختمان مصادره شد و بعدا ظاهرا به "مالک خصوصی" فروخته یا واگذار شد. در سال های اخیر پیشنهادهایی از جمله از سوی برخی مقامات برای تخریب کاخ و احداث مسجد یا حسینیه در بخشی از آن مطرح شد.

  بعدا گفته شد که مالک خصوصی در صدد تخریب کاخ و ساختن بناهای مسکونی و تجاری برای فروش است.

  حبیب الله ثابت از صنعتگران و کارآفرینان مبتکر دوره پهلوی بود. ازجمله اولین تلویزیون ایران و چندین کارخانه به دست او تاسیس شد.

  او در سال 1368 در سن 86 سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

 7. سازمان بهداشت جهانی : تاثیرات ویروس کرونا برای دهه‌ها باقی خواهد ماند

  رئیس سازمان بهداشت جهانی در جریانی نشستی گفت که همه گیری ویروس کرونا بحران بهداشتی که بندرت اتفاق می افتد، اما تاثیرات آن برای دهه ها برجا خواهد ماند.

  تدروس آدهانوم در نشست کمیته اضطراری این سازمان این هشدار جدی را به جهان داد.

  همه گیری ویروس کرونا از زمان رویت اولین موارد ابتلا در ووهان چین در اواخر سال گذشته میلادی، تاکنون به مرگ بیش از ۶۷۰ هزار نفر در سراسر جهان منجر شده است .

  رئیس این سازمان گفته که برغم گستردگی جهانی ویروس کووید ۱۹، بررسی های انجام شده نشان می دهد که "اکثر مردم جهان حتی در مناطقی که شاهد شیوع شدید این ویروس بوده اند، مستعد ابتلا هستند."

  آقای تدروس همچنین در این نشست گفت: "بسیاری از کشورهای جهان که معتقدند بدترین موج شیوع کرونا را از سرگذرانده اند، در حال جاضر درگیر موج جدیدی از شیوع این ویروس هستند. بسیاری از آن ها که در هفته های اول کمتر تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته بودند، حال شاهد افزایش شمار مبتلایان و مرگ و میر ها هستند. "

  رئیس سازمان بهداشت جهانی
 8. آمریکا یک نهاد و دو مقام چینی را به خاطر نقض حقوق بشر مسلمانان تحریم کرد

  کاشغر
  Image caption: کاشغر مرکز سین کیانگ - دولت چین به سرکوب مسلمانان به منظور مجبور کردن آنان به کنار گذاشتن مناسک و مقررات شرعی متهم است

  دفتر نظارت بر دارایی ‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفَک) یک نهاد دولتی و دو تن از مقامات فعلی و سابق چین را تحریم کرده است.

  این دفتر، که مسئول اعمال مقررات تحریم خارجی است، این موسسه و افراد تحریم شده را به نقض جدی حقوق اقلیت ساکن استان سین کیانگ متهم کرده است. سین کیانگ از مناطق اصلی سکونت مسلمانان چین است و به به گفته نهادهای حقوق بشری و برخی دولت های غربی دولت چین اقلیت مسلمان آن کشور را برای جلوگیری از اجرای مناسک و عمل به قواعد شرعی آنان تحت فشار قرار داده است.

  گفته شده است که دولت چین چند صدهزار مسلمان را nv مراکز "بازپروری عقیدتی" که اردوگاه های کار اجباری است زندانی کرده و زنان مسلمان را به اجبار عقیم می کند. مقامات چینی این اتهامات را رد کرده اند.

  اوفک در بیانیه خود که امروز منتشر کرد گفته است که نهاد شبه نظامی موسوم به سپاه تولید و آبادانی سین کیانگ و همچنین سان ژین-لونگ، کمیسر سیاسی سابق این نهاد، و پِنگ جیاروی، معاون دبیر شعبه محلی حزب کمونیست و فرمانده سپاه تولید و آبادانی "در ارتباط با نقض وخیم حقوق بشر اقلیت های قومی سین کیانگ از جمله اقلیت مسلمان ایغور" هدف تحریم قرار گرفته اند.

  این بیانیه به نقل از استیون منوشن، وزیر خزانه داری دولت آمریکا، گفته است که: "همان طور همواره تاکید شده است دولت آمریکا به استفاده از تمام توان اقتصادی‌ خود برای پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر در سین کژیانگ و سایر نقاط جهان متعهد است."

 9. کرونا در بریتانیا: تعداد درگذشتگان ۱۲۰ نفر، مبتلایان ۸۸۰ نفر

  در بریتانیا شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در شبانه روز گذشته ۱۲۰ نفر اعلام شده به این ترتیب تعداد کسانی که به دلیل ابتلا جان خود را از دست داده اند به ۴۶ هزار و ۱۱۹ نفر رسیده است. در شبانه روز گذشته همچنین ۸۸۰ مورد ابتلا هم گزارش شده است.

 10. خبر فوریسلیمان لایق از بنیانگذاران حزب دموکراتیک خلق افغانستان در سن ۹۰ سالگی درگذشت

  سلیمان لایق، شاعر، نویسنده و یکی از بنیان‌گذاران حزب دموکراتیک خلق افغانستان در سن ۹۰ سالگی در گذشت.

  غرزی لایق، پسر سلیمان لایق در صفحه فیسبوکش نوشته است که پدرش در اثر جراحاتی که در حمله انتحاری سال گذشته برداشته بود، امروز جمعه اول عید قربان، ۱۰ اسد/مرداد فوت کرده است.

  او یکی از چهره‌های تاثیر گذار در عرصه سیاست و فرهنگ در افغانستان بود. آقای لایق در سال‌های حکومت حزب دمکراتیک در مقام‌های کلیدی از جمله وزارت اقوام و قبایل، ریاست اکادمی علوم افغانستان کار کرد. او در سال‌های اخیر زندگی در افغانستان بود و فعالیت سیاسی نداشت.

  لینک مرتبط:

  انقلاب اکتبر شوروی و افغانستان؛ غلام‌مجدد چگونه سلیمان لایق شد؟

  .
 11. کرونا در جهان؛ اقداماتی که سازمان بهداشت جهانی تا قبل از اعلام وضعیت اضطراری انجام داد

  اقداماتی که سازمان بهداشت جهانی تا قبل از اعلام وضعیت اضطراری انجام داد.

  اول ژانویه: سازمان بهداشت جهانی خواستار دریافت اطلاعاتی درباره موارد ذات الریه گزارش شده در ووهان چین شد.

  ۵ ژانویه: سازمان بهداشت جهانی اطلاعات بدست آمده از موارد ابتلا را در اختیار کشورهای دیگر گذاشت و از آن درخواست کرد تا اقدامات احتیاطی اتخاذ کنند.

  ۹ ژانویه: سازمان بهداشت جهانی گزارش داد که مقامات چینی دریافته اند که شیوع این بیماری در نتیجه نوع جدیدی از ویروس کرونا صورت گرفته است.

  ۱۱ ژانویه: سازمان بهداشت جهانی توالی ژنتیکی این ویروس جدید را از مقامات چینی دریافت کرد.

  ۲۲ ژانویه : سازمان بهداشت جهانی گفت که شواهدی از انتقال انسان به انسان این ویروس در ووهان مشاهده شده، اما در عین بر انجام تحقیقات بیشتر تاکید کرد.

 12. نیروی دریایی آمریکا حمله سپاه پاسداران به 'ماکت ناوهواپیمابر' را دستمایه طنز قرار داد

  ماکت
  Image caption: ماکت چوبی از زمین، دریا و هوا هدف حملات نیروهای شرکت کننده در مانوور قرار گرفت

  نیروی دریایی آمریکا عملیات حمله نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ماکت یک ناو هواپیمابر آمریکایی را مایه طنز دانسته و گفته است که آنچه که این عملیات نشان داد "مهارت آنان در حمله به مجسمه است."

  به گزارش روزنامه دیلی میل، اینستاگرام نیروی هوایی آمریکا با چاپ عکس هوایی این ماکت، محل تیراندازی روی عرشه را با ضربدر مشخص کرده و نوشته است که "آنان در این زمینه تخصص دارند."

  در مانوور مشترک نیروی دریایی و نیروی هوافضای سپاه پاسداران، این ماکت که در بندر عباس قرار داشت به محل مانور برده شد و واحدهای مختلف شرکت کننده در این مانور با انواع اسلحه به ماکت حمله کردند.

  سپاه پاسداران در بیانیه پایانی این مانوور، حمله دقیق به این ماکت را از جمله دستاوردهای مهم این مانور توصیف کرد.

  نیروی دریایی آمریکا در مطلب خود به طنز یادآور شده است که این ماکت در یک محل بدون حرکت لنگر انداخته بود و هواپیماهای مستقر بر عرشه و تجهیزات و واحدهای دفاعی آن نیز هیچ واکنشی برای مقابله با حملات دشمن از خود نشان ندادند.

  نیروی دریایی آمریکا در عین حال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به خاطر برگزار کردن این مانور در مجاورت تنگه هرمز که یک آبراه پررفت و آمد تجاری جهان است به "تکرار رفتار غیرحرفه ای" متهم کرده است.

  در جریان این مانوور، واحدهای آمریکایی مستقر در منطقه خلیج فارس از جمله در پایگاه نظامی قطر به حالت آماده باش در آمدند.

  مقامات نظامی گفتند که آماده باش در زمان مانورهای نظامی "کشور غیردوست" رایج است زیرا همواره این احتمال وجود دارد که طرف متخاصم عملیات نظامی واقعی را در پوشش مانور نظامی آغاز کند، ترفندی که در تاریخ نظامی بدون سابقه نیست.

  برخی منابع خبری ایران گزارش کردند که آمریکاییان از بیم حمله موشکی سپاه پاسداران به پناهگاه های خود رفتند.

 13. دیوان عالی مکزیک جرم‌زدایی از سقط جنین را تایید نکرد

  تظاهرات
  Image caption: طرفداران آزادی سقط جنین امیدوار بودند حمایت دیوان عالی باعث جرم زدایی از سقط جنین شود

  دیوان عالی مکزیک رای یک دادگاه بدوی را رد کرده که عملا به قانونی شدن سقط جنین در دوازده هفته اول بارداری منجر می شد.

  براساس موادی از قانون مجازات کیفری در مکزیک، اقدام به سقط جنین مگر در موارد خاص مانند حاملگی در نتیجه تجاوز جنسی غیرقانونی و قابل تعقیب کیفری است. تنها دو ایالت از 32 ایالت مکزیک این مواد را لغو و تصمیم در مورد سقط جنین را به مادر واگذار کرده اند.

  سال گذشته قاضی دادگاهی در شهر خالاپا، ایالت وراکروز به نفع دادخواست زنی رای داد که خواستار اجازه سقط جنین شده بود. قاضی این دادگاه به دولت محلی دستور داد که مواد مربوط به جرم بودن سقط جنین را لغو کنند.

  مخالفان سقط جنین این رای را به دیوان عالی بردند و امروز رئیس دیوان گفت که تایید رای دادگاه قبلی "به طرزی فاحش فراتر از اختیاراتی است که قانون اساسی به قوه قضاییه و این دیوان تفویض کرده است."

  یکی از اعضای دیوان عالی هم گفت که رای دادگاه قبلی را "به علت اشکالات فنی" رد کرده است.

  حامیان آزادی سقط جنین امیدوار بودند که رای مثبت دیوان عالی باعث رای مشابه در ایالت های دیگر و در نهایت، جرم زدایی از سقط جنین شود.

 14. نماینده مجلس ایران: پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری کنکور دکتری جدی گرفته نشد

  احمد نادری، عضو کمیسیون آموزش مجلس در توییتی درباره رعایت پروتکل های بهداشتی در جریان برگزاری کنکور دکتری گفته که این پروتکل ها جدی گرفته نشد.

  View more on twitter
 15. 'حامیان طالبان در پارک ملت تهران'

  عارف احمدی، یک کاربر فیسبوک با نشر عکسهایی از تجمع حامیان طالبان امروز در پارک ملت تهران نوشته که "طالبان در قلب تهران، آتش‌بس سه روزه عید بر طالبان مقیم تهران هم تاثیر مثبت گذاشته، به‌صورت آزادانه و با پرچم بی‌رنگ شان گشت و گذار می‌کنند و از صلح و آرمش لذت می‌برند.کنارشان رفتم تا عکس بگیرم، اجازه نمی‌دادند ولی وقتی کمی پشتو حرف زدم و اختر مبارکی کردم آرام‌تر شدند و این چند فریم عکس را گرفتم."

  آقای احمدی شمار این حامیان طالبان را حدود هفتاد نفر گفت.

  View more on facebook
  .
  .
 16. استاندار اصفهان به 'بهترین' ماموران امر به معروف و نهی از منکر آپارتمان جایزه می دهد

  پلیس
  Image caption: نهادهای رسمی تنها عوامل اجرای امر به معروف و نهی از منکر نیستند

  عباس رضایی، استاندار اصفهان، گفته است که " به ۲۴ نفر از افرادی که به بهترین نحو ممکن امر به معروف ونهی از منکر کنند به شرط نداشتن منزل مسکونی، تا سال آینده یک واحد مسکونی اهدا می‌شود."

  وی در عین حال توصیه کرده است که "امر به معروف و نهی از منکر باید با زبان خوش و با خوشرویی همراه باشد."

  در جمهوری اسلامی، شماری از نهادهای حکومتی از جمله نیروی انتظامی و اعضای گروه های شبه نظامی مانند بسیج مامور اجرای "امر به معروف و نهی از منکر" هستند و برخی از مقامات در مواردی سایرین را هم به انجام آن تشویق کرده اند.

  نحوه برخورد این ماموران با مردم که در مواردی با خشونت و ارعاب به خصوص در مورد زنان و جوانان همراه است گاه حتی باعث شده است که بعضی از مقامات حکومتی هم ارتباط خود با این گروه ها را تکذیب کنند.

  از جمله فعالیت های "امر به معروف و نهی از منکر" در ایران برخورد با زنان به خاطر بدحجابی است که به خصوص در گرمای تابستان و الزام زنان به "پوشش اسلامی" شدت می گیرد.

  ایران از جمله معدود کشورهای جهان امروز است که حکومت نه تنها عقاید و فعالیت های سیاسی بلکه رفتار و زندگی شخصی شهروندان را نیز لازم به کنترل و در حیطه اختیارات خود تلقی می کند.

 17. روز جهانی محیط‌بان؛ تعداد محیط‌بانان ایران یک دوازدهم استاندارد جهانی است

  جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در روزجهانی محیط بان گفت در ایران کمبود محیط بان داریم؛ بر اساس استاندارد جهانی باید در هر هزار هکتار یک محیط‌بان باشد اما در ایران در هر ۱۲ هزار هکتار یک محیط‌بان وجود دارد که با این حساب تعداد محیط بانان ایران یک‌دوازدهم استاندارد جهانی است".

  او گفته "برای جبران این کمبود مجوز استخدام محیط بان را برای ۱۰ سال متوالی و هر سال ۳۰۰ محیط بان اخذ کردیم که سال گذشته این تعداد محیط بان استخدام شدند اما با توجه به وسعت کشور به نظر می رسد باز هم با استاندارد جهانی فاصله داریم که برای جبران آن به نظر می‌رسد بهترین راه استفاده از مشارکت های مردمی است".

  سازمان محیط زیست در قانون حمایت از محیط‌بانان بندی در راستای حمایت از همیاران طبیعت آورده بود که مورد تایید قرار نگرفت و حذف شد اما رییس سازمان حفاظت محیط زیست در تلاش است تا با کمک مردمی و همیاران طبیعت، مشکل کمبود محیط‌بان در ایران را حل کند.

  از پنجاه سال پیش تا کنون ۱۴۰ محیط بان در ایران در راستای حفاظت از محیط زیست جان خود را از دست دادند

  محیط بان
 18. سفیر چین در لندن: روابط بریتانیا با چین جدا مسموم شده است

  لیو
  Image caption: لیو گفته است که دولت چین "حقوق بشر" را در انطباق با سنت های سیاسی و فرهنگی آن کشور رعایت می کند

  لیو زیائومینگ، سفیر جمهوری خلق چین در لندن انتقاد مقامات بریتانیایی از دولت خود را محکوم کرده و گفته است که "روابط بریتانیا و چین در برهه حساسی قرار گرفته و به طور جدی مسموم شده است."

  وی گفته است که انتقادات دولت بریتانیا از برخی تصمیم های دولت چین مانند اجرای قانون امنیتی جدید در هنگ کنگ و اتهام تلاش برای جاسوسی سایبری "تحت فشار ایالات متحده" اتخاذ شده و از بریتانیا خواسته است تا در برابر این فشار مقاومت کند.

  او انتقاد بریتانیا از نقض حقوق بشر مسلمانان چین از جمله اعزام آنان به اردوگاه کار اجباری و عقیم کردن اجباری زنان مسلمان ایغور را رد کرد و گفت که در نظام حکومتی چین، همه مردم از حقوق بشر "در انطباق با شرایط سیاسی و فرهنگی کشورشان" برخوردارند.

  مقامات برخی از کشورها در واکنش به انتقاد از نقض حقوق بشر شهروندان خود این نظر را مطرح می کنند که ضوابط جهانی حقوق بشر را تا جایی که با شرایط بومی آنها منطبق باشد رعایت می کنند.

  سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا با اشاره به اظهارات قبلی دامنینیک راب، وزیر خارجه گفته است که دولت این کشور "به تعامل مثبت و سازنده با دولت جمهوری خلق چین ادامه خواهد داد" هرچند تاکید کرد که "دولت چین باید با عمل به مسئولیت های بین المللی خود بتواند اعتماد جامعه جهانی را به دست آورد."

  لیزا نندی، وزیر خارجه در کابینه سایه بریتانیا هم گفته است که "مهم است که بریتانیا روابط سازنده ای با چین داشته باشد" اما تاکید ورزید که "چنین روابطی نباید به معنی نادیده گرفتن ارزشهای ما باشد، چه در زمینه رساندن صدای مردم هنگ کنگ به جهانیان یا حمایت از حقوق مسلمانان ایغور."

 19. کرونا در بریتانیا؛ نخست وزیر شماری از محدودیت‌ها را دو هفته دیگر تمدید کرد

  بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفته که کاهش محدودیت هایی که قرار بود از فردا (اول اوت) به مورد اجرا گذاشته شود به دلیل افزایش موارد ابتلا به کرونا دو هفته به تعویق می افتد.

  آقای جانسون گفته که بنظر می رسد که میزان ابتلا برای اولین بار از ماه مه در این کشور افزایش داشته است.

  از جمله محدودیت هایی که قرار بود از فردا لغو شود اجرای برنامه در فضاهای بسته و برگزاری عروسی های بزرگ بود. استفاده اجباری از ماسک هم تا هشتم ماه اوت تمدید شده است.

 20. دولت هنگ کنگ طرفداران دموکراسی را 'رد صلاحیت' کرد

  جوشوا
  Image caption: جوشوا وونگ رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را "نادیده گرفتن مطلق ابتدایی ترین حقوق مردم هنگ کنگ" توصیف کرده است

  در ادامه افزایش سختگیری سیاسی در هنگ کنگ، دولت محلی این سرزمین دوازده تن از طرفداران دموکراسی را از نامزدی در انتخابات پارلمانی پیش رو محروم کرده است.

  با توجه به مخالفت بسیاری از مردم هنگ کنگ با قانون امنیتی جدید و همچنین رویکرد دولت محلی که مخالفان را به منزله تلاش حکومت چین برای سلب حقوق دموکراتیک ساکنان هنگ کنگ تلقی می‌کنند، طرفداران دموکراسی و گروه‌های مخالف اطمینان داشتند که در این انتخابات به اکثریت قابل توجهی دست خواهند یافت.

  جوشوا وونگ و لستر شوم، از فعالان طرفدار دموکراسی از جمله کسانی هستند که رد صلاحیت شده اند. دولت محلی هنگ کنگ آنان را به اعتقاد به استقلال هنگ کنگ و تلاش برای جلب حمایت "دولت های خارجی" متهم کرده و گفته است که آنان صلاحیت عضویت در پارلمان را ندارند.

  فعالان طرفدار دموکراسی با قانون جدید امنیتی که چین در هنگ کنگ پیاده کرده مخالف هستند و معتقدند که این قانون گامی دیگر در خلف وعده حکومت چین در مورد رعایت موازین دموکراسی و استقلال قضایی هنگ کنگ است. بسیاری از کشورهای غربی نیز این قانون را محکوم کرده و اقداماتی را در اعتراض به آن صورت داده‌اند.

  ظاهرا اتهام "جلب حمایت دولت‌های خارجی" به خاطر مخالفت این دولت‌ها با قانون جدید بوده است.

  نامزدهای رد صلاحیت شده همچنین متهم شده‌اند که در صورت عضویت در پارلمان، در صدد برخواهند آمد که دولت را به دادن امتیازات سیاسی مجبور کنند. بیانیه دولت درعین حال افزوده است که "موضوع سانسور، محدودیت آزادی بیان و عقیده و سلب حق مشارکت سیاسی از طریق نامزدی در انتخابات مطرح نیست."

  جوشوا وونگ گفته است گزینش نامزدهای انتخابات به معنی "نادیده گرفتن مطلق ابتدایی‌ترین حقوق مردم هنگ کنگ است".

  پارلمان یا "شورای قانونگذاری هنگ کنگ" هفتاد عضو دارد که سی و پنج تن از آنان براساس شیوه انتخاباتی حزبی توسط ساکنان حوزه های انتخاباتی مختلف انتخاب می شوند و سی و پنج تن دیگر نیز منتخب نهادها و صنف های مختلف هستند.