Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سازمان ملل: زنان باید حضوری پررنگ در گفت وگوهای صلح افغانستان داشته باشند

  دبورا لایسون فرستاده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان روز پنجشنبه بر اهمیت مشارکت زنان در گفت و گوهای آتی صلح در دوحه با طالبان تاکید کرده است.

  خانم لایسون که کانادایی است به شورای امنیت گفت که "حقوق بشر و حقوق زنان هرگز قابل مذاکره نیستند" و افزود که او انتظار "مسیری پر دست انداز" در مذاکرات را دارد.

  او گفت: "مساله حقوق زنان در فرآیند صلح افغانستان نسبت به هر مذاکره صلح دیگری که در دوران اخیر دیده ایم محوری تر خواهد بود."

  دولت افغانستان روز پنجشنبه گفت که چهارصد زندانی طالبان را براساس توافق مبادله زندانی با پیکارجویان آزاد کرده و انتظار شروع سریع مذاکرات در دوحه قطر را دارد.

  دبورا لایسون از "مقدمه چینی جدی" زنان در تیم مذاکرات دولت افغانستان استقبال کرد.

  او در شورای امنیت گفت: "ما هنوز از نمایندگی زنان در طرف طالبان خبر نداریم، اما امیدواریم که آنها هم راهی موثر برای حضور زنان پیدا کنند."

  به گفته خانم لایسون حضور زنان در میز مذاکره "بهترین فرصت را برای اطمینان از حفظ حقوق آنها فرهم می آورد و اینکه بینش آنها از اجزای یک افغانستان صاحب صلح در همه جنبه های مذاکرات منعکس می شود."

  پنج زن که دوران حاکمیت طالبان را تجربه کرده اند در تیم مذاکره کنننده کابل حضور دارند.

  از سوی دیگر کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل، هشدار داد که اگر حقوق زنان و دختران به هر شکلی سرکوب شود "هیچ دولت فعلی یا آینده افغانستان نمی تواند روی حمایت مالی بین المللی حساب کند".

 2. ترامپ از رهبران ایران خواست نوید افکاری را اعدام نکنند

  دونالد ترامپ در توییتی خطاب به رهبران ایران نوشته است که "ممنون خواهم شد اگر از جان نوید افکاری، کشتی گیر جوان، بگذرید و او را اعدام نکنید."

  آقای ترامپ نوشت: "شنیده ام که ایران می خواهد یک کشتی گیر بزرگ و محبوب، نوید افکاری ۲۷ ساله، را که تنها اقدام او شرکت در تظاهرات ضددولتی در خیابان بود را اعدام کند. مردم به بدتر شدن وضعیت اقتصادی و تورم اعتراض داشتند..."

  "خطاب به رهبران ایران، خیلی ممنون خواهم شد اگر از جان این مرد جوان بگذرید، و او را اعدام نکنید. سپاسگزارم!"

  View more on twitter
 3. آمریکا ۱۱ شرکت چینی و اماراتی را برای معامله نفتی با ایران تحریم کرد

  دولت آمریکا روز پنجشنبه تحریم هایی را بر ۱۱ شرکت ایرانی، چینی و اماراتی که به کمک به دور زدن تحریم های آمریکا بر صادرات نفت ایران متهم می کند اعمال کرده است.

  مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در توییتی نوشت: "ایران باید به سوءاستفاده از منابع طبیعی برای تامین مالی تروریسم و خرابکاری در سراسر منطقه پایان دهد."

  آمریکا تحریم های تازه را بر شرکت پالایش نفت آبادان، سه شرکت چینی (شرکت مدیریت کشتی ژیهانگ، شرکت لجستیک بین المللی نیو فار، و حمل انرژی سینو) و شرکت تجارت پتروشیمی کمترانس در امارات متحده عربی اعمال کرده است. سه مدیر شرکت های پالایش نفت آبادان، نیو فار و سینو هم تحریم شدند.

  همزمان وزارت خزانه داری آمریکا نام شش شرکت در این کشورها را به خاطر معامله با شرکت پتروشیمی پرایلایانس به فهرست سیاه خود افزود. این شرکت قبلا در ماه ژانویه به خاطر مشارکت در فروش محصولات پتروشیمی ایران تحریم شده بود.

 4. انفجار بیروت؛ جستجو برای بازماندگان در پی هوشیاری سگ تیم نجات

  یک سگ تیمی امدادی از شیلی که برای یافتن بازماندگان در زیر آوار انفجار عظیم ماه پیش بیروت می گردد ممکن است یک نفر را زنده پیدا کرده باشد.

  کارین طربیه خبرنگار بی بی سی ویدئویی از این سگ امدادی را در توییتر منتشر کرده و نوشته است: "این سگی است که ابتدا اعضای تیم نجات شیلیایی را از حضور یک نفر در زیر آوار آگاه کرد. یک ماه بعد از انفجار در بندر بیروت اکنون نفس همه لبنانی ها در این لحظه از عملیات جستجو برای یافتن مفقودان در سینه حبس است."

  View more on twitter
 5. ملی پوشان زن و مرد فوتبال برزیل دستمزد یکسان می گیرند

  روژه‌ریو کابکلو، رئیس کنفدراسیون فوتبال برزیل گفته است بازیکنان زن و مرد تیم‌های ملی فوتبال برزیل دستمزد و جوایز یکسانی دریافت خواهند کرد.

  به این ترتیب بازیکنان زن مشهور برزیلی نظیر مارتا دستمزدی یکسان با بازیکنان مرد مشهور هم‌وطن خود مانند نیمار دریافت می‌کنند.

  صحبت درباره تفاوت دستمزد فوتبالیست‌های زن و مرد از زمانی بالا گرفت که سال گذشته تیم ملی فوتبال زنان آمریکا، قهرمان کنونی جهان، از فدراسیون فوتبال این کشور به دلیل تبعیض جنسیتی در دستمزد و شرایط کاری،‌ شکایت کرد.

  دعای این تیم در دادگاه پذیرفته نشد و دادگاه درخواست تجدید نظر آنها را قبول نکرد.

  پیش از این استرالیا، نروژ و نیوزیلند هم اعلام کرده بودند به بازیکنان زن و مرد تیم‌های ملی دستمزد یکسانی پرداخت می‌کنند. ‌

 6. توصیه های بهداشتی در کانادا: موقع آمیزش جنسی ماسک بزنید

  دکتر ترزا تام، مشاور ارشد وزارت بهداشت کانادا، گفته است بهتر است هنگامی که می‌خواهید با افراد تازه رابطه جنسی داشته باشید، همدیگر را نبوسید و هنگام سکس ماسک بزنید تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود. ‌

  او در یک بیانیه گفته است با وجود اینکه 'احتمال سرایت ویروس کرونا از راه دخول در سکس بسیار پایین است اما خطر ابتلا به ویروس کرونا از راه رابطه جنسی با افراد جدید بالا می‌رود چون تماس نزدیک و بوسیدن انجام می‌شود.'

  بر اساس آمار رسمی، در کانادا شمار مبتلایان به ویروس کرونا بیش از ۱۲۹ هزار نفر است و شمار جان باختگان بیش از ۹ هزار نفر.

 7. معاون رئیس جمهور ایران: اجازه فروش یک قطره نفت را نمی دهند

  نوبخت
  Image caption: نوبخت گفته است که درآمد نفتی دولت متوقف شده و همزمان از پیشبرد برنامه جهش تولید خبر داده است

  محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران گفته است که شدیدترین تحریم در جهان فروش نفت در برابر غذا بود و افزوده است که " اما الان در شرایطی هستیم که این بی‌انصاف ‌ها و دژخیمان حتی برای غذا و دارو اجازه فروش یک قطره نفت را نمی ‌دهند و اگر هم به فروش می رسد امکان تبادل مالی نیست."

  مقامات ایرانی بارها ایالات متحده را متهم کرده اند که با اعمال تحریم هسته ای، مانع از دسترسی بیماران ایرانی به دارو شده هرچند همزمان از خودکفایی دارویی و ارسال کمک های دارویی و غذایی به دیگر کشورها و گروه های خارجی خبر داده اند. برخی منابع نیز کمبودهای دارویی در ایران را به فساد گسترده و رواج بازار سیاه نسبت داده اند.

  طبق قوانین آمریکا و قوانین بین المللی، اعمال تحریم مواد غذایی و دارویی و اقلام کشاورزی حتی علیه کشور متخاصم ممنوع است اما به گفته مقامات ایرانی، تحریم بانکی باعث می شود صادرکنندگان خارجی تمایلی به فروش این اقلام به ایران نداشته باشند.

  در حال حاضر تمهیداتی از سوی شماری از کشورها برای رفع این مشکل وجود دارد و از جمله روز گذشته رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس در آستانه سفر وزیر خارجه آن کشور به تهران از کارآیی نهاد ایجاد شده توسط سوئیس سخن گفت.

  مفهوم "نفت در برابر غذا" به شرایط سال های پایانی حکومت صدام حسین در عراق اشاره دارد که این کشور به خاطر دنبال کردن برنامه تسلیحات کشتارجمعی تحت تحریم های بین المللی قرار داشت.

  سازمان ملل به آن کشور اجازه داده بود تا برای واردات اقلام اساسی نفت صادر کند با اینهمه در آن زمان گزارش هایی از زندگی تجملاتی مقامات دولتی عراق از جمله احداث کاخ های مجلل منتشر می شد.

  آقای نوبخت در عین حاف گفته است "با توجه به نامگذاری امسال از سوی رهبر فرزانه انقلاب به عنوان جهش تولید، بخش تولید ملی را بی‌ توجه به تحریم ‌ها جهش می‌ دهیم." وی در مورد نحوه تحقق جهش توضیحی نداده است.

 8. 'فیسبوک ۱۰۳ صفحه مرتبط با شبکه استخبارات نظامی پاکستان را حذف کرد'

  .

  خبرگزاری رویترز گزارش داده که فیسبوک صدها صفحه و حساب شخصی در فیسبوک و اینستاگرام را که درباره سیاستمداران پاکستانی، دولت هند و ارتش پاکستان فعالیت می‌کردند، حذف کرده است.

  این صفحه‌های حذف شده شامل ۲۴ صفحه، ۵۷ صفحه شخصی و ۷ گروه در فیسبوک اند که بیش از ۲.۸ میلیون دنبال کننده داشتند، و ۱۵ حساب اینستاگرام نیز حذف شده است.

  بخش امنیت سایبری فیسبوک در یک بیانیه گفته که "امروز ما ۱۰۳ صفحه، گروه و حساب‌هایی را در فیسبوک و اینستاگرام حذف کردیم که درگیر کارهای جعلی هماهنگ بخشی از شبکه‌ایی بودند که در پاکستان موقعیت دارد."

  در بیانیه آمده که "اگرچه کسانی که در پشت این فعالیت‌ها هستند در تلاش برای مخفی نگه داشتن هویت‌شان داشتند، بررسی‌ها نشان داده که آنها ارتباط با بخش روابط عامه استخبارات نظامی پاکستان (ای‌اس‌ای) داشتند."

  سازمان استخبارت پاکستان در این زمینه تاکنون واکنشی نشان نداده است.

 9. پنج کودک در آلمان کشته شدند

  محل
  Image caption: اجساد در یک مجتمع آپارتمانی یافت شدند و هیچ اطلاعی در مورد انگیزه قتل، وضعیت خانواده و شرایط مادر در دست نیست

  اجساد پنج کودک در یک آپارتمان واقع در یک مجتمع مسکونی در شهر سولینگن در غرب آلمان یافت شده است.

  پلیس می گوید که مظنون این قتل ها مادر ۲۷ ساله این کودکان است که بعد از ارتکاب قتل در نزدیکی ایستگاه قطاردوسلدورف در صدد خودکشی برآمد. او خود را جلوی قطار انداخت.

  ماموران امداد پس از تلفن مادر بزرگ بچه ها بعد از ظهر امروز به این محل واقع در منطقه هاسلدله اعزام شدند.

  به گزارش خبرنگار بی بی سی پلیس جزئیات بیشتری در مورد این حادثه منتشر نکرده و درباره انگیزه احتمالی این اقدام، وضعیت خانوادگی و شرایط مادر هم اطلاعی در دست نیست.

 10. پرچم فرانسه در تظاهرات پاکستان علیه چاپ کارتون های پیغمبراسلام به آتش کشیده شد

  در مظفرآباد، مرکز کشمیر تحت اداره پاکستان، معترضان به چاپ کارتون های پیغمبر اسلام در نشریه شارلی ابدو پرچم فرانسه را به آتش کشیدند و شعار دادند" سگ های فرانسوی، عوعو نکنید!" و "شارلی ابدو، بس کن!"

  تظاهرکنندگان از دولت پاکستان خواستند تا روابط دیپلماتیک خود را با فرانسه فورا قطع کند.

  شاه محمود قرشی، وزیر امور خارجه پاکستان گفته که انتشار این تصاویر "باعث جریحه دار شدن احساسات مسلمانان جهان" شده و افزوده است که به همین مناسبت، به دولت فرانسه اعتراض کرده است.

  این کارتون ها به مناسبت چهارده متهم پرونده حملات مرگبار ژانویه سال 2015 در فرانسه منتشر شده است. در حملات اسلامگرایان تندرو به دفتر این نشریه و مراکز دیگر درپاریس و نقاط دیگر فرانسه هفده نفر از جمله دوازده تن از کارکنان شارلی ابدو را به قتل رساندند. سه تن از مهاجمان هم توسط نیروهای پلیس کشته شدند.

  دو تن از مهاجمان به نام های شریف و سعید کواشی برادر بودند و کشته شدن آنها ابراز تاثر شماری از مسلمانان ازجمله در پاکستان، ترکیه و سرزمین های فلسطینی را در پی آورد که آنان را مدافع اسلام توصیف کردند.در ایران نیز شماری از مقامات مذهبی ازجمله امامان جمعه نشریه شارلی ابدو را به خاطر انتشار این تصاویر محکوم کردند.

  حمله به شارلی ابدو در زمان روی داد که گروه دولت اسلامی – داعش – در حال پیشروی بود و هواداران خود را به اقدامات خشونت آمیز در کشورهای غربی تشویق می کرد.

  در مقایسه با آن زمان، تصمیم اخیر شارلی ابدو به انتشار مجدد این تصاویر واکنش محدودی داشته است.

  انتشار کارتون های طنزآمیز شخصیت های دینی وسیاسی در کشورهای غربی رواج دارد و معمولا با واکنش خصمانه ای هم مواجه نمی شود.

 11. سوئد خواهان تحقیق در خصوص شکنجه معترضان آبان ماه در ایران شد

  دیوارنوشته ای در تهران
  Image caption: دیوارنوشته ای در تهران

  سوئد خواستار تحقیق کامل در باره موضوع شکنجه بازداشت‌شدگان تظاهرات آبان سال گذشته در ایران شد.

  آن لینده، وزیر خارجه سوئد، در حساب کاربری‌اش در توییتر با اشاره به گزارش دیروز عفو بین‌الملل نوشته این گزارش تصویری سیاه از نقض جدی حقوق بشر در ایران به دست می‌دهد.

  در گزارش این نهاد مدافع حقوق بشر گفته شده بسیاری از این افراد به شیوه‌های مختلف شکنجه شده‌اند؛ از جمله شلاق، آزار جنسی، شوک الکتریکی، اعدام نمایشی و آویزان کردن.

  ایران هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

  سال گذشته نیز پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای با خانواده‌های قربانیان سرکوب اعتراضات اخیر در ایران همدردی و "خشونت نامتناسب" ماموران را محکوم کرد و همزمان خواهان آن شده است که سازمان ملل متحد "بدون فوت وقت تحقیقاتی جامع" را درباره این رویدادها آغاز کند.

  در آن زمان، جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با انتشار بیانیه‌ای خشونت شدید علیه معترضان در ایران را غیرقابل قبول توصیف کرده بود.

  بر پایه برخی آمارهایی که به نقل از مقام‌های رسمی ایران منتشر شد، در جریان اعتراضات آبان ماه سال ۹۸ دستکم هفت هزار نفر بازداشت شدند.

 12. خبر فوریتراکتورسازی قهرمان جام حذفی ایران شد

  تراکنورسازی با پیروزی سه بر دو مقابل استقلال قهرمان جام حذفی شد.

  تراکتورسازی در نیمه نخست سه گل زد.

  نیمه دوم این بازی با تنش بسیار همراه بود. استقلال دو گل در این نیمه زد. بازیکنان تراکتورسازی به با اعلام مصدومیت بارها به زمین افتادند و داور در نهایت ۹ دقیقه وقت اضافه گرفت.

  این دومین قهرمانی تراکتور در جام حذفی است.

 13. تغییرات گسترده در سفارت‌های افغانستان؛ ۱۲ سفیر جدید معرفی شدند

  .

  وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که دوازده سفیر جدید را به کشورهای مختلف معرفی کرده است.

  وزارت خارجه افغانستان امروز ۱۳ سنبله/شهریور در خبرنامه‌ایی که در وبسایت این وزارت نشر شده گفته که بنا به پیشنهاد وزارت خارجه و تایید رئیس جمهور ۱۲ سفیر را به کشورهای مختلف معرفی کرده و مدت خدمت یک سفیر فعلی را تمدید کرده است.

  به گفته این وزارت اگریمان (نامه پذیرش) این سفیران به کشورهای پذیرنده ارسال شده است. کشورهای پذیرنده پس از بررسی درباره پذیرش سفیر تازه نظر خود را اعلام می‌کند.

  از ابتدای آمدن محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه تلاش‌هایی برای اصلاحات در وزارت و معرفی دیپلمات‌های جدید داشته است. محمد اشرف غنی، رئیس جمهور نیز خواستار اصلاحات در وزارت خارجه شده است.

  شماری از این سفیران پیشنهادی افغانستان از مقام‌های قبلی بلند رتبه دولتی هستند. از جمله زلمی رسول، وزیر خارجه پیشین و مشاور امنیت ملی افغانستان کار کرده و به عنوان سفیر افغانستان به بریتانیا معرفی شده است. یما یاری، وزیر پیشین فواید عامه به عنوان سفیر جدید افغانستان به آلمان معرفی شده است. و بسم الله وزیری، رئیس پیشین ستاد ارتش افغانستان سفیر جدید در بشکیک، قرقیزستان معرفی شده است. فرید ماموندزی، معاون پیشین سیاستگذاری ارگان‌های محل به عنوان سفیر تازه در دهلی نو، هند معرفی شده و خان‌ولی خان بشرمل، معاون پیشین فنی ادارهٔ امور ریاست جمهوری به عنوان سفیر در عشق آباد­، ترکمنستان معرفی شده است.

  شش تن از سفیران فعلی و پیشین افغانستان نیز به کشورهای دیگری معرفی شده، از جمله: سید طیب جواد، سفیر فعلی در بریتانیا، سفیر جدید در روسیه، منیژه باختری، سفیر پیشین در نروژ، سفیر جدید در اتریش، امان‌الله جیحون، سفیر پیشین در ترکیه، سفیر جدید در آذربایجان، خالد احمد زکریا، سفیر پیشین در دوحه، قطر، سفیر جدید در ایتالیا، نجیب‌الله علی‌خیل، سفیر فعلی در ترکمنستان، سفیر جدید در پاکستان معرفی شده است. امیر محمد رامین، سفیر در ترکیه معرفی شده است.

  شفق خواتی، استاد دانشگاه در کابل نیز به عنوان سفیر خاص در امور مهاجرین در ایران معرفی شده که یک پست تازه دیپلماتیک است. افغانستان در ایران اتشه‌های امور مهاجران در تهران، مشهد و زاهدان نیز دارد. قرار است افغانستان شناسنامه‌های الکترونیکی برای مهاجران افغان مقیم ایران توزیع کند.

  در روزهای اخیر، پیش نویس تعدیل قانون ۳۷ ماده‌ایی کارکنان و دیپلمات‌های وزارت امور خارجه در حال نهایی شدن است، این طرح نیاز به تایید کابینه و پارلمان افغانستان دارد.

 14. شماری از ورزشکاران مطرح جهان: نوید افکاری را اعدام نکنید

  View more on instagram
 15. شمار دانشجویان در ایران یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کاهش یافته است

  غلامحسین رحیمی، معاون پژوهشی وزیر علوم ایران می‌گوید در سال ۹۲، چهار میلیون و ۸۰۰ دانشجو در کشور وجود داشت در حال حاضر این آمار به بیش از سه میلیون دانشجو کاهش یافته و یک میلیون و ۲۰۰ صندلی خالی در تمام دانشگاه‌های کشور وجود دارد.

  او گفته "در این سال‌ها مشخص شد توسعه علمی کشور به دوش دانشگاه‌هایی است که در حال حاضر نیز دارای دانشجو هستند".

  چند روز پیش منصور غلامی وزیر علوم ایران گفته بود در طول سه سال گذشته طرحی در وزارت علوم آماده شد تا این دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که فعالیت آنها ضروری نبود، ساماندهی شود.

  به گفته او، در طرح ساماندهی دانشگاه‌های کشور تعدادی از دانشگاه های غیردولتی و آزاد تعطیل شدند. از جمله تعداد دانشگاه های علمی و کابردی ایران ۱۲۰۰ دانشگاه بود، اما بر اساس این طرح ۵۰۰ دانشگاه علمی و کاربردی در کشور تعطیل شدند.

  دانشگاه ایران
 16. ذخیره ارزی لبنان به نقطه بحران نزدیک شده است

  بانک مرکزی
  Image caption: رئیس بانک مرکزی لبنان در مورد کاهش ذخایر ارزی به سطح بحرانی هشدار داده است

  به گزارش منابع خبری، ذخایر ارزی بانک مرکزی لبنان از اول سال جاری تا پایان ماه گذشته بیش از 23 درصد کاهش یافت و سطح آن در پایان ماه گذشته میلادی به نقطه بحرانی 28.5 میلیارد دلار کاهش یافت.

  این کاهش ناشی از بازپرداخت اصل اوراق قرضه خارجی و تامین نیاز ارزی برای واردات کالاهای اساسی شامل سوخت، گندم و دارو بوده است. همچنین با سرعت گرفتن روند کاهش نرخ برابری لیره لبنانی، دولت دستور فروش بخشی از ذخیره ارزی را صادر کرد.

  هفته گذشته رئیس لانک مرکزی لبنان به دولت این کشور هشدار داد که در صورتی که ذخیره ارزی به 17.5 میلیارد دلار کاهش پیدا کند، لبنان توانایی خرید دولتی کالاهای اساسی را نخواهد داشت که با توجه به کمبود فعلی به معنی فشار بیشتر بر مردم این کشور خواهد بود.

  بحران اقتصادی لبنان از پاییز سال گذشته و افزایش سطح بدهی خارجی آن کشور شدت گرفته است. همزمان حرکت اعتراضی علیه آنچه که فساد کل تشکیلات حکومتی خوانده شده به بحران سیاسی در این کشور منجر شده است.

  نهادهای بین المللی و کشورهای خارجی آمادگی خود را برای کمک به حل معضلات اقتصادی لبنان اعلام داشته اما این کمک ها را به انجام اصلاحات و به ویژه مبارزه با فساد مشروط کرده اند.

  برخی از بانکداران و تشکل های سیاسی از جمله حزب الله لبنان با این شروط مخالفت کرده اند.

  این هفته رئیس جمهوری فرانسه در سفر به لبنان بار دیگر بر لزوم اصلاحات برای نجات این کشور تاکید ورزید.

  همچنین روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که دولت و کنگره ایالات متحده از دولتی که حزب الله لبنان در آن سهیم باشد حمایت مالی نخواهند کرد.

 17. فوتبال ایران؛ امیر قلعه‌نویی سرمربی گل‌گهر سیرجان شد

  امیر قلعه‌نویی که فصل قبل سرمربی سپاهان بود، در این فصل سرمربی‌گری تیم گل‌گهر سیرجان را برعهده خواهد داشت.

  امیر قلعه ‌نویی با ۵ بار قهرمانی، چهار نایب قهرمانی و یک مقام سومی، پرافتخارترین مربی لیگ برتر فوتبال ایران است.

  آقای قلعه‌نویی ۵۶ ساله امسال پس از شکست سپاهان مقابل استقلال در لیگ برتر از این تیم جدا شده بود.

  امیر قلعه نویی
  Image caption: امیر قلعه نویی پرافتخارترین مربی لیگ برتر فوتبال ایران است
 18. رئیس سابق اطلاعات آمریکا خواستار دخالت المپیک در پرونده نوید افکاری شد

  نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی ۲۷ ساله متهم به قتل یک کارمند حراست
  Image caption: نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی ۲۷ ساله متهم به قتل یک کارمند حراست

  ریچارد گرونل، سفیر سابق ایالات متحده در آلمان و مدیر سابق سازمان ملی اطلاعات آمریکا از کمیته بین المللی المپیک خواسته است در مورد صدور حکم اعدام برای مجدید افکاری، کشتی گیر ایرانی مداخله کند.

  وی از سازمان دهندگان المپیک توکیو خواسته است تا وضعیت نوید افکاری را مورد بررسی قرار دهد.

  نوید افکاری سنگری، کشتی‌گیر به اتهام قتل یک نیروی امنیتی، محاربه و شرکت در اعتراضات مرداد سال ۱۳۹۷ به دو بار اعدام و دو برادرش وحید افکاری سنگری در مجموع به ۵۴ سال زندان و حبیب افکاری سنگری به ۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند.

  مادر آنان گفته است که از آنان زیر شکنجه اعتراف گرفته و براساس این اعترافات، حکم صادر کرده اند.

 19. عکس‌های تازه از مهدی کروبی؛ آیا حصر پایان‌یافته است؟

  View more on instagram
 20. قالیباف در سفر به خوزستان: بدتصمیمی و بلاتکلیفی مردم را آزار می‌دهد

  محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران در سفر به خوزستان گفته است "بدتصمیمی و بلاتکلیفی در شرایط کنونی موجب آزار است و این مسئله حتی سرمایه‌های مادی کشور را نیز هدر می‌دهد".

  او گفته "کشور در برخی بخش‌ها مشکلاتی دارد، اما ما به عنوان مسئول نمی‌توانیم مردم را بلاتکلیف بگذاریم، از این رو باید صریح و شفاف اقدامات کارشناسی و بررسی میدانی صورت گیرد و تصمیم نهایی و نتیجه اعلام شود".

  او در انتقاد از عملکرد دولت گفته "در عرصه اقتصادی، فرهنگی و سایر بخش‌ها، مردم باید محور تحول باشند، در شرایط کنونی این بخش‌ها از مردم گرفته شده و دولتی شده‌اند، اینگونه نمی‌شود، ما باید مردم را در سرنوشت خودشان دخیل کنیم".

  قالیباف
  Image caption: قالیباف