Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. واکنش به اظهارات ترامپ درباره حملات تهران

  ناظران روابط ایران- آمریکا و منتقدان کاخ سفید واکنش دونالد ترامپ که بعد از حدود 14 ساعت از وقوع حملات تهران منتشر شد، را "زننده" خوانده‌اند. رضا مرعشی از اعضای انجمن لابی‌گر نایاک در این توییت که پیش از انتشار واکنش آقای ترامپ در شبکه اجتماعی توییتر منتشر شد پرسیده "این دیگر آپولو به هوا فرستادن نیست. یا شما حامی تروریسم علیه ایران هستید یا مخالف آن. ترامپ باید انتخاب کند."

  View more on twitter
 2. مریم رجوی، از رهبران سازمان مجاهدین خلق حملات تهران را محکوم کرده است

  مریم رجوی، از رهبران سازمان مجاهدین خلق ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حملات تهران، عواقب این حملات را به نفع رهبر ایران ارزیابی کرده است. در بخشی از این اطلاعیه آمده: "ریختن خون بیگناهان تحت هر عنوان محكوم و عملكرد داعش آشكارا به نفع ولایت فقیه است...خامنه‌ای برای برون‌رفت از بن‌بست و انزوای منطقه‌یی و بین‌المللی قویاً از آن استقبال می‌كند."

  مریم رجوی پیامدهای حملات تهران را به نفع رهبر ایران دانسته است
  Image caption: مریم رجوی پیامدهای حملات تهران را به نفع رهبر ایران دانسته است
 3. خبر فوریمهاجمان به مجلس و آرامگاه امام خمینی "ملیت ایرانی"‌ دارند

  رضا سیف‌اللهی، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در رابطه با هویت و ملیت عوامل حادثه تروریستی امروز تهران گفته "این افراد کسانی هستند که از برخی مناطق ایران به داعشی‌ها پیوسته‌اند. در آن مناطقی که داعشی‌ها اعلام خلافت کرده بودند، با آنها همکاری می‌کردند.

  به گقته این مقام ایرانی مهاجمان همگی ملیتی ایرانی داشتند و "افرادی که با آنها در مناطقی مثل رقه و موصل همکاری داشتند و مبتلا به فتنه و آلودگی داعش بودند در مراجعات به کشورها و کشور ما از این نقشه‌های خائنانه برخوردار شده و این اقدامات را انجام دادند."

  حملات روز چهاشنبه در تهران دوازده کشته و بیش از چهل مجروح برجای گذاشت
  Image caption: حملات روز چهاشنبه در تهران دوازده کشته و بیش از چهل مجروح برجای گذاشت
 4. ترامپ حمله را محکوم کرد

  رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای نوشت: "ما برای قربانیان بی گناه این حمله در ایران سوگواریم و دعا می کنیم، و برای مردم ایران دعا می کنیم چون زمان دشواری را سپری می کنند. ما تاکید می کنیم که کشورهایی که تروریسم را از نظر مالی حمایت می کنند خود ممکن است قربانی شرارتی شوند که تشویق کرده اند."

 5. شورای امنیت با صدور بیانیه حملات تهران را 'وحشیانه' و 'بزدلانه' دانست

  اعضای شورای امنیت با صدور بیانیه حملات تهران را محکوم کردند.

  در این بیانیه آمده است: "اعضای شورای امنیت به شدیدترین شکل حملات تروریستی وحشیانه و بزدلانه ای که در تهران پایتخت جمهوری اسلامی انجام شد را محکوم می کنند."

  اعضای شورای امنیت در ادامه، با اشاره به پذیرش مسئولیت حملات امروز از سوی داعش، مراتب "تسلیت و ابراز همدردی عمیق" خود را با خانواده های قربانیان و مردم ایران ابراز کرده اند.

  بیانیه شورای امنیت، همچنین "تروریسم را در هر شکلی" محکوم دانسته و بر اهمیت مجازات و محاکمه "عاملان، برنامه ریزان و پشتیبانان مالی" حملات تهران تاکید کرده است.

 6. Post update

 7. آیت الله خامنه ای حملات تهران را 'ترقه بازی' توصیف کرد

  آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی حملات مسلحانه امروز تهران را "ترقه بازی" توصیف کرد و گفت که چنین اقداماتی "کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در اراده‌ی ملت ایران و مسئولین کشور اثری بگذارند".

  رهبر ایران در دیدار با جمعی از دانشجویان افزود: "این حوادث نشان داد که اگر چنانچه جمهوری اسلامی در آن نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌هاست ایستادگی نمی‌کرد، ما تا حالا گرفتاری‌های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم."

  اشاره آقای خامنه ای به "ایستادگی در نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌هاست"، ظاهرا به حضور نیروهای ایرانی در سوریه و عراق است.

 8. Post update

 9. Post update

 10. برنی سندرز: طرح بررسی تحریم‌ها علیه ایران را به احترام قربانیان حملات تهران به عقب بیندازید

  برنی سندرز، آمریکا، حملات تهران
  Image caption: برنی سندرز

  برنی سندرز عضو مستقل مجلس سنای آمریکا، در خواست کرد نمایندگان این مجلس برای احترام به قربانیان حملات امروز تهران طرح بررسی تحریم‌های ایران را یک هفته به عقب بیندازند.

  او در سخنانی گفت:

  "مردم ایران امروز هدف حمله تروریستی وحشت انگیزی در تهران قرار گرفتند که در آن 12 نفر کشته و تعداد زیادی مجروح شدند. داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

  در زمانی که تنش در منطقه به شدت بالاست، هدف ما باید نزدیک کردن مردم به یکدیگر برای کم کردن تنش باشد تا بیشتر کردن آن در این وضعیت خطرناک.

  به یاد بیاوریم که رهبران ایران در سال پس از حوادث یازده سپتامبر تسلیت گفتند و صدها ایرانی برای آن شمع روشن کردند.

  در روزی که ایران از طرف داعش هدف حمله ترویستی قرار گرفته، نباید طرح تحریم این کشور مطرح شود. پیشنهاد می‌کنم بررسی این طرح یک هفته به عقب بیفتد.

  بگذارید به مردم ایران بگوییم با اینکه با آنها در برخی از مسایل اختلاف نظر داریم، امروز، روزی که آنها در شوک این حمله هستند، روزی نیست که این طرح مورد بررسی قرار گیرد."

 11. سخنان رهبر ایران در تهران در باره حملات امروز

  View more on twitter
 12. وزارت امور خارجه آمریکا حملات تهران را محکوم کرد

  وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای کوتاه حملات امروز تهران را محکوم کرد. در بخش دیگری از پیام، این وزارتخانه به خانواده‌‌های قربانیان این حادثه تسلیت گفته و برای خانواده‌های قربانیان آرزوی آرامش کرده است.

  در پایان این پیام هم تاکید شده که " انحراف تروریسم جایی در دنیای متمدن و آرام امروز ندارد.

 13. خبر فوریواکنش آیت‌الله خامنه‌ای به حملات دوگانه تهران

  رهبر ایران در یک سخنرانی در تهران به حملات امروز واکنش نشان داده است.

  View more on twitter
  View more on twitter
 14. وزیر امور خارجه بریتانیا با مردم ایران ابراز همدردی کرد

  بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا با محکوم کردن حملات تهران گفته است:" ما با مردم ایران پس از این حمله تروریستی نفرت انگیز ابراز همدردی می‌کنیم. اکنون زمان اتحاد علیه این آفت (داعش) است.

 15. یک نماینده مجلس از کشته شدن یک مراجعه کننده و مسئول دفترش خبر داد

  علی قربانی نماینده مردم بجنورد در مجلس ایران در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا از کشته شدن مسئول دفترش و یکی از مراجعین خود در حادثه امروز خبر داد.

 16. بیانیه جدید داعش

  رویترز: گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در بیانیه‌ای که پس از حملات امروز تهران منتشر کرده گفته است که پنج نفر از نیروهایش مسئول این حملات بودند که با استفاده از اسلحه، تارنجک و جلیقه‌های انتحاری دست به این کار زدند.

  ایران می‌گوید کلیه مهاجمان به مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی کشته شده‌اند. حمله مهاجمان تاکنون به کشته شدن دوازده شهروند ایرانی و بیش از چهل مجروح منجر شده است. این حمله از سوی جامعه جهانی محکوم شده است.

 17. رئیس جمهور ایران: اتحاد برای مبارزه با تروریسم مهمترین نیاز امروز جهان است

  رئیس جمهور ایران گفته این حمله تلاش این کشور را برای مبارز با "تروریسم" قوی تر خواهد کرد:"بی تردید حوادث تروریستی امروز تهران، اراده ایران اسلامی در مبارزه با تروریسم منطقه ای، افراط و خشونت را بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

  " پیام ایران، مثل همیشه این است که تروریسم یک مشکل همگانی است و اتحاد برای مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم با همکاری های منطقه ای و بین المللی، مهمترین نیاز جامعه امروز جهانی است."

  حسن روحانی با تسلیت به خانواده‌های قربانیان این حادثه تاکید کرده که " همه دستگاه‌ها و قوا‌ها" این حوادث را پیگیری خواهند کرد:"قوا، دستگاهها و نهادهای امنیتی کشور با وحدت و هماهنگی و تا مشخص شدن همه ابعاد این اقدامات کوردلانه و حامیان پیدا و پنهان آنها از پای نخواهند نشست."

 18. مشاور سیاست خارجی باراک اوباما: همه باید با قربانیان این حادثه همبستگی کنیم

  بن رودز مشاور سیاست خارجی باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا حملات تهران را محکوم کرده است: "عملیات امروز در ایران فاجعه بار بود. فرقی نمی کند این حملات در لندن رخ دهد یا تهران. ما باید با قربانیان بی گناهی که هدف این حملات بودند همدردی کنیم."

 19. حسن روحانی: "ایران امن ترین کشور در منطقه پرآشوب است"

  حسن روحانی رئیس جمهور ایران در واکنش به حملات امروز تهران پیامی صادر کرده است. آقای روحانی حمله به مجلس ایران و آرامگاه آیت الله خمینی را حادثه ای غیر منتظره" ندانسته و تاکید کرده که ایران "امن ترین کشور در قلب منطقه ای پر آشوب است."

  در بخش دیگری از پیام حسن روحانی تاکید کرده که ایران با این نوع حملات مقابله خواهد: "ملت ایران که برآمده از فرهنگ عاشورا است، اینبار نیز ثابت خواهد کرد که هر دسیسه و توطئه بدخواهان را با وحدت و انسجام بیشتر، و با ساختار قدرتمند امنیتی خود، در هم خواهد شکست"

  حسن روحانی، ایران، رئیس جمهور
  Image caption: حسن روحانی
 20. درخواست کنفدراسیون فوتبال آسیا از ایران بعد از حملات تهران