Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. پیام تسلیت ملکه بریتانیا

  ملکه بریتانیا پیام تسلیتی برای کانادا ارسال کرده است.

  ملکه الیزابت نوشت که او و دوک ادینبورو "عمیقا از این ضایعه تراژیک" و جان باختن مسافران اندوهگین هستند: "با مردم کانادا که چنین ضایعه شدیدی را تحمل کرده اند همدردی و برای آنها دعا می کنیم."

  او افزود: "من عمیق ترین مراتب تسلیت خود را به خانواده ها، دوستان و همکاران همه کانادایی، و در واقع همه ملیت هایی، که درگذشتند و دیگرانی که تحت تاثیر این رویداد هولناک قرار گرفتند ابراز می کنم."

  دولت بریتانیا می گوید چهار بریتانیایی سرنشین هواپیمای خطوط اوکراین از تهران به مقصد کی یف بودند.

  از آنها به عنوان محمدرضا کدخدازاده صاحب یک خشکشویی در وست ساسکس، مهندس سام ذکایی از توییکنهام، سعید طهماسبی مهندس و دانشجوی دکتری و همسرش نیلوفر ابراهیم ساکن دارتفورد به عنوان بریتانیایی های مسافر هواپیما نام برده شده است.

 2. مراسم یادبود ایمان و پریناز قادرپناه

  View more on twitter
 3. مراسم بزرگداشت ارشیا ارباب بهرامی قهرمان ورزش های رزمی

  مراسم بزرگداشت ارشیا ارباب بهرامی قهرمان ووشو ایران که در سانحه سقوط هواپیمای اوکراین صبح چهارشنبه جان خود را از داد برگزار شد.

  View more on instagram
 4. عذرخواهی خبرگزاری رسمی ایرنا از مخاطبان

  خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، در بیانیه ای که شنبه منتشر کرد به خاطر انتشار اخبار نادرست مربوط به علت سقوط هواپیمای اوکراینی از مخاطبانش عذرخواهی کرده است.

  این خبرگزاری نوشت: "خبرنگاران ایرنا در این سه روز هیچ خبر ناراستی را عامدانه منتشر نکردند. آنچه می‌گفتند، حاصل مصاحبه با کارشناسان و مقامات مسئول بود. ایرنا می‌خواست حلقه واسطی بین مسئولان و مردم باشد اما امروز صبح که حقیقت روشن شد، ما نیز مانند همه مردم ایران در بهت و اندوه فرو رفتیم."

  "ما در خبرگزاری جمهوری اسلامی از اینکه در سه روز اخیر ناخواسته باعث انتقال مطالب نادرست به مخاطبان خود شده‌ایم عذرخواهی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم در آینده در مسیر اطلاع‌یابی و اطلاع‌رسانی خود احتمال چنین اشتباهاتی به کمترین حد خود برسانیم."

 5. مسعود کیمیایی خواستار پخش نشدن فیلمش در جشنواره فجر شد

  مسعود کیمیایی کارگردان سینما در پیامی ویدئویی برای همدردی با ایران که گفت "روزگار سختی" را می گذرانند خواستار پخش نشدن فیلم "خون شد" در جشنواره فیلم فجر شده است.

  View more on instagram
 6. تجمع در کوی دانشگاه تهران

  تازه ترین تصاویر ویدئویی حاکی از تجمع اعترضی در کوی دانشگاه تهران است که در آن از جمله شعار "فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا" شنیده می شود.

  View more on twitter
 7. ترامپ: نباید اجازه مجدد کشتار معترضان ایرانی را داد

  دونالد ترامپ عصر شنبه در دومین توییت خود به زبان انگلیسی خواستار ممانعت از کشتار معترضان شد.

  او نوشت: "دولت ایران باید به گروه‌های حقوق بشر اجازه بدهد حقیقت کنونی اعتراضات در جریان مردم ایران را نظارت کرده و گزارش بدهند. نباید شاهد کشتار دوباره ی معترضان مسالمت آمیز و یا قطع اینترنت باشیم. جهان نظاره گر این اتفاقات است."

  او پیشتر همین توییت را به زبان انگلیسی منتشر کرده بود.

  View more on twitter
 8. پیام ترامپ برای ایرانیان به زبان فارسی

  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توییتی به فارسی نوشته است: "به مردم شجاع و رنج کشیده ایران: من از ابتدای دوره ریاست جمهوریم با شما ایستاده‌ام و دولت من همچنان با شما خواهد ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می کنیم. شجاعت شما الهام بخش است."

  View more on twitter
 9. تایید بازداشت سفیر بریتانیا در تهران

  وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه ای بازداشت سفیر خود در تهران را اقدامی "بی دلیل و ناموجه" دانسته و آن را "نقض فاحش" قوانین بین المللی خوانده است.

  بنابه گزارش ها راب مک ایر عصر شنبه برای مدت کوتاهی در مقابل دانشگاه امیرکبیر بازداشت و سپس آزاد شد.

 10. توئیت پومپئو در 'حمایت از ایرانیان'

  مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا ویدئویی از اعتراضات در ایران را توییت کرده و نوشته است: "صدای مردم ایران روشن است. آنها از دروغ ها، فساد، ندانم کاری رژیم و بی رحمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت فرمان حکومت فسادسالارانه خامنه ای دلزده اند. ما در کنار مردم ایران که مستحق آینده بهتری هستند ایستاده ایم."

 11. 'بازداشت و آزاد شدن سفیر بریتانیا در تهران'

  خبرگزاری تسنیم در ایران گزارش می دهد که راب مک‌ایر سفیر بریتانیا در تهران در جریان تجمعی که اصلا برای یادبود قربانیان پرواز 752 خطوط بین المللی اوکراین در مقابل دانشگاه امیر کبیر برگزار شده بود بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده است.

  این تجمع و گردهمایی های متعدد دیگر در طول شنبه شب در نقاط مختلف ایران به تظاهرات اعتراضی با شعارهایی علیه حکومت این کشور بدل شد.

 12. تصاویری از تجمع‌ها در کرمان، شیراز، بابل و همدان

  تصاویر ارسالی به بی‌بی‌سی فارسی نمایانگر برگزاری مراسم یادبود کشته‌شدگان در چندین شهر ایران از جمله کرمان، شیراز، بابل و همدان است.

  شرکت‌کنندگان در این مراسم، برای یادبود کشته‌شدگان همواپیمای اوکراینی شمع روشن کردند و به خواندن سرود و سردادن شعارهای اعتراضی پرداختند.

  View more on twitter
 13. تجمع‌های اعتراضی در دانشگاه‌ها و خیابان‌های چندین شهر ایران

  تصاویر ارسالی از ایران، نشانگر برگزاری تجمع‌هایی با حضور جمعیت انبوه در دانشگاه شریف و امیرکبیر و خیابان‌های مجاور این دو دانشگاه در تهران بوده است.

  علاوه بر این، یافته‌های بی‌بی‌سی فارسی از برگزاری تجمع یا برقراری جو امنیتی در سایر نقاط تهران و شهرهای دیگر ایران حکایت دارد. تصاویر و ویدئوهای دریافتی نشان ‌می‌دهند که تجمع جمعیت معترض تا تقاطع خیابان‌های طالقانی و ولیعصر هم گسترده بوده است. همچنین گزارش‌ها از برقراری جو امنیتی در دانشگاه تهران خبر می‌دهد. در دانشگاه‌های خواجه نصیر طوسی و تربیت مدرس تهران نیز تجمع‌هایی برگزار شد.گذشته از تهران، تصاویر و ویدئوهایی از تجمع در شهرهای رشت، اصفهان، بروجرد، کرمان، و دانشگاه‌های شیراز، زنجان، بوعلی همدان و نوشیروانی بابل به بی‌بی‌سی فارسی رسیده است.

  تجمع‌های اعتراضی به یادبود کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی
 14. سرنشینان افغان هواپیمای اوکراینی؛ زوج‌ها و دانشجویانی که به آرزوهایشان نرسیدند

  وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که از ۱۳ شهروند افغانستان که در هواپیمایی اوکراینی کشته شده‌اند، ۶ شش نفر آنان تابعیت دوگانه افغانستان و سویدن/سوئد را داشتند، سه نفر شهروند افغانستان و آلمان بودند و سه نفر دیگر نیز تنها شهروند افغانستان بودند. در میان این افراد شماری برای دیدن خانواده و بعضی برای نامزدی به ایران آمده بودند.

  جزییات بیشتر در مورد این کشته‌شدگان و اظهارات خانواده‌هایشان را در این مطلب بخوانید

  شهروندان کشته شدگاه افغانستان
 15. دیدار سرپرست وزارت خارجه افغانستان با سفیر ایران در کابل

  وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که ادریس زمان، سرپرست این وزارت امروز در دفتر کارش با بهادر امینیان سفیر ایران در کابل ملاقات کرده.

  در وبسایت این وزارت‌خانه آمده که آقای زمان کشته شدن قاسم سلیمانی را در عراق و کشته شدن شهروندان ایران، افغانستان و دیگر کشورهای جهان را در سانحه هوایی سه روز پیش در تهران تسلیت گفته است.

  وزارت خارجه افغانستان نوشته که سفیر ایران نیز با "اظهار تسلیت و تاسف" از حادثه هدف قرار گرفتن هواپیمای بویینگ ۷۳۷ بر فراز تهران، از آمادگی دولتش برای همکاری در روند بررسی همه‌جانبه این حادثه اطمینان داد.

  دیدار سرپرست وزارت خارجه و سفیر ایران
 16. کروبی به آیت‌الله خامنه‌ای: شرایط رهبری را ندارید

  مهدی کروبی، از رهبران معترضان در سال ۱۳۸۸، در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته است که آقای خامنه‌ای یا از فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی آگاه بوده و اجازه "فریب مردم" را داده، یا از آن بی خبر بوده، که در هر دو صورت شرایط رهبری را ندارد.

  آقای کروبی نوشته است که آقای خامنه‌ای به عنوان "فرمانده کل قوا" در این موضوع مسئولیت مستقیم دارد.

  بیشتر بخوانید

 17. نخست وزیر کانادا: اولویت ما دریافت پاسخ از ایران است

  نخست وزیر کانادا در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا کشتن قاسم سلیمانی در عراق مشروع بوده است یا نه، گفت: "این‌ها مسایلی است که باید در روزها و هفته‌های آینده به آن فکر کنیم". جاستین ترودو در گفت‌وگو با خبرنگاران بارها تاکید کرد که "در حال حاضر موضوع ساقط کردن هواپیمای مسافربری" در اولویت است.

 18. نخست وزیر کانادا: ایران به تیم کنسولی ما ویزا می‌دهد

  نخست وزیر کانادا خبر داد که ایران در حال صدور ویزا به مقامات کنسولی کانادا برای تحقیق است. جاستین ترودو گفت: "در حال حاضر تمرکز ما بر پاسخ‌گویی ایران و دسترسی به اطلاعات است". او درباره محاکمه مقصران در ایران گفت: " ایران باید با جامعه بین المللی در تحقیقات همکاری کند. چراکه احتمالا خطای سیستمی هم علاوه بر خطای فردی وجود داشته است".

 19. پلیس ضد شورش و شلیک گاز اشک‌آور مقابل دانشگاه امیرکبیر

  براساس تصاویر دریافتی نیروهای ضدشورش برای متفرق کردن معترضان مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند. دست‌کم شش نفر از دانش‌آموختگان دانشگاه امیرکبیر درمیان سرنشینان کشته شده هواپیمای اوکراینی بودند که روز چهارشنبه هدف موشک پدافند هوایی ایران قرار گرفت.

  View more on twitter
 20. نخست وزیر کانادا: به روحانی گفتم باید در تمام مراحل تحقیق دخیل باشیم

  نخست وزیر کانادا گفت: "من به آقای روحانی گفتم که باید کانادا در تحقیق این تراژدی دخیل باشد" وی تاکید کرد که "من از رئیس جمهوری ایران خواستم که کانادایی‌ها در مراحل تحقیق به طور کامل دخیل باشند. باید هیات تحقیق به جعبه سیاه و تمامی اطلاعات دسترسی داشته باشند".

  وی افزود: "من به شدت خشمگین هستم که جامعه ایرانی – کانادایی رنج می‌کشد و همه کانادایی ها از این موضوع متاثر شده‌اند. اکنون چندین خانواده نابود شده‌اند".

  جاستین ترودو در جلسه پرسش و پاسخ با خبرنگاران گفت: "بسیاری از این خانواده‌ها از رژیم ایران گریخته بوده‌اند. حالا همان رژیم مسوولیت ساقط کردن این هواپیما را پذیرفته است".