Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. وبسایت اداره مهاجرت کانادا در آمریکا غیرقابل دسترسی شد

  وبسایت اداره مهاجرت کانادا امروز به تناوب دچار مشکل عدم دسترسی ‌شده‌ که آن را برای مدت ها غیرقابل دسترسی کرده‌است.

  به نظر عده ای از ناظران، چنین مشکلی به علت افزایش ناگهانی مراجعه شهروندان آمریکا به این سایت پس از مشخص شدن پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایجاد شده است.

  مقامات مسئول در اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (سی‌آی‌سی) تا به اکنون در این باره نظر نداده‌اند.

 2. خبر فوریباراک اوباما: از سخنان ترامپ دلگرم شدم

  اوباما و بایدن

  باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی گفت که از سخنان دونالد ترامپ در سخنرانی اعلام پیروزی اش دلگرم شده است. آقای اوباما گفت: "اکنون همه ما آرزو می کنیم که ترامپ موفق باشد". او به جوانانی که از نتیجه انتخابات سرخورده شده اند، گفت که شکست خوردن بخشی از روند سیاسی است و باید از آن درست گرفت و برای مبارزه های بعدی آماده شد.

 3. کلینتون 'در مجموع آرای بیشتری کسب کرده است'

  تیم کین، نامزد معاونت هیلاری کلینتون در کارزار انتخابات ریاست جمهوری که پیش از سخنرانی او صحبت می کرد، گفت که خانم کلیتون در مجموع تعداد آرای بیشتری کسب کرده است، هرچند در سیستم کالج انتخاباتی، انتخابات را باخته است.

 4. سقف شیشه‌ای

  خانم کلینتون گفت که سقف شیشه‌ای (انتخاب یک زن به عنوان رئیس جمهور) که این بار نشکست، بالاخره یک روز شکسته خواهد شد و آن روز ممکن است زودتر از آنچه فکرش را می‌کنیم فرا برسد.

  هیلاری کلینتون
 5. 'شکاف عمیق'

  هیلاری کلینتون گفت نتیجه انتخابات نشان داد که شکاف میان ملت آمریکا بسیار بیشتر از آن است که "ما تصور می‌کردیم".

 6. 'شانس رهبری'

  خانم کلینتون گفت که دونالد ترامپ قرار است رئیس جمهور ما باشد و باید به او شانس رهبری را بدهیم.

  هیلاری کلینتون
 7. سخنرانی کلینتون در جمع هوادارنش

  هیلاری کلینتون برای اولین بار بعد از شکست در انتخابات، در جمع هوادران خود سخنرانی می‌کند. او تایید کرد که در تماس تلفنی با آقای ترامپ به اوتبریک گفته و پیشنهاد همکاری داده است.

 8. واتیکان : انتخاب مردم آمریکا قابل احترام است

  کاردینال پی ترو پارولین، سخنگوی پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان، گفته است که واتیکان "به انتخاب مردم آمریکا احترام می‌گذارد" و امیدوار است که دونالد ترامپ در جهت "سعادت و برقراری صلح درجهان خدمت کند". به گفته سخنگوی پاپ "این ضرورت برای همه وجود دارد که در جهت تغییر اوضاع جهان که در شرایط بسیار بدی قرار دارد، گام بردارند."

 9. Post update

  جورج بوش پدر، رئیس جمهور پیشین آمریکا، در توئیتر خود خبر داده است که او و همسرش به دونالد ترامپ تبریک گفته و برای او آرزوی موفقیت کرده‌اند. دفتر آقای بوش قبلا اعلام کرده بود که او به هیچ یک از نامزدهای احزاب اصلی - ترامپ و کلینتون - رای نداده است.

 10. Post update

  نقشه
 11. دونالد ترامپ

  برخی از رهبران کشورهای آسیای میانه و قفقاز پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را برای او شادباش گفته و خواستار توسعه روابط آمریکا با این کشورها شده‌اند.

  خبر کامل
  next
 12. Post update

  نقشه
 13. واکنش دبیر کل سازمان ملل به انتخاب ترامپ

  بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل ابراز امیدواری کرده که دولت دونالد ترامپ باعث تحکیم تعهدات در زمینه همکاری‌های بین المللی شود. به گفته آقای بان، هیلاری کلینتون سمبل قدرتمندی از توانمندی‌های زنان است. دبیرکل سازمان ملل افزود: "پس از مبارزه‌ای محکم و تاحدی تفرقه افکنانه حال زمان آن رسیده که بگوییم اتحاد در جامعه متنوع آمریکا یکی از بزرگترین نقاط قوت این کشور است." 

 14. آنتونی زورکر

  خبرنگار آمریکای شمالی

  ترامپ

  دونالد ترامپ بیش از یک سال است پشت‌هم غافلگیرمان می‌کند. فکر کردیم کاندید نمی‌شود، شد. فکر کردیم کنار می‌کشد، نکشید. گفتیم انتخابات داخلی حزب جمهوری‌خواه را نمی‌برد، برد. دست‌آخر ناباورانه گفتیم غیرممکن است انتخابات ریاست‌‌جمهوری را ببرد. و برد.

  خبر کامل
  next
 15. رئیس جمهور مکزیک: حاضر است با ترامپ برای کمک به روابط دو کشور همکاری کند

  انریکه پنیا نیتو، رئیس جمهور مکزیک گفته که حاضر است با دونالد ترامپ برای کمک به روابط دوجانبه دو کشور همکاری کند. آقای پنیا نیتو به دلیل دعوت آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش به مکزیک به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. آقای ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داد که دیواری بین دو کشور ایجاد خواهد کرد.

 16. رضا ثابتی

  بی‌بی‌سی

  دونالد ترامپ

  دونالد ترامپ سیاست خارجی باراک اوباما را 'فاجعه محض' می‌داند و توافق هسته‌ای ایران را یکی از بدترین توافق‌هایی که در تاریخ امضا شده است. ترامپ همچنین بارها گفته است که وضعیت عراق به نفع ایران است و در مناظره هایش هم تاکید کرده که عملیات موصل در نهایت فضا را برای فعالیت ایران در عراق باز خواهد کرد.

  خبر کامل
  next
 17. بین سطور واکنش های اولیه مقام های ایران به انتخاب ترامپ

  حسین باستانی

  بی‌بی‌سی

  تحلیل محتوای واکنش های اولیه مقام های جمهوری اسلامی ایران به نتایج انتخابات آمریکا، نشان از تمایلی محسوس به انتقال این تصویر دارد که تهران، نگران نشده و خود را از بابت رئیس جمهور شدن ترامپ در معرض خطر نمی داند.  

  به عنوان نمونه حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته آمریکا "به هیچ وجه بیش از گذشته توانایی استفاده از ایران‌هراسی و ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران را ندارد"، محمدجواد ظریف تاکید کرده که رئیس جمهور جدید آمریکا به لحاظ بین المللی "موظف به رعایت تعهد چندجانبه برجام است" و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده سیاست های ایران "در هیچ مقطع زمانی متاثر از تغییر حاکمیت در دیگر کشورها نبوده است".

  در همین ارتباط، برخی از مقام ها نیز کوشیده اند توضیح دهند که مواضع تند دونالد ترامپ در مورد ایران را به این معنی نمی دانند که تهدیدی متوجه جمهوری اسلامی ایران خواهد شد. از آن جمله اند حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهور که تاکید کرده  "تصویری که ترامپ در سخنرانی اعلام پیروزی به عنوان رییس جمهور از خود نشان می‌داد، با تصویر او در دوران انتخابات متفاوت بود" و  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه  که گفته برای ایران نه حرف ها، که "عملکرد و سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکا" اهمیت دارد.

  برخی از سیاستمداران ایرانی حتی گفته اند نه تنها از بابت روی کار آمدن آقای ترامپ نگران نیستند، که اساسا آن را مثبت ارزیابی می کنند. علی مطهری نایب رئیس مجلس از دارندگان این دیدگاه است  که در توضیح آن، از جمله استدلال کرده که دونالد ترامپ "صداقت بیشتری دارد"،  "مواضعش درباره سوریه خوب بوده"، "نسبت به عربستان نگاه خوبی ندارد" و "مایل به روابط خوب با روسیه است".

  در کنار همه اینها، البته نباید فراموش کرد که شخص اول حکومت ایران، از پیش از انتخابات، به گونه ای سخن گفته بود که ظاهرا حکایت از ترجیح دادن دونالد ترامپ به رقیب خود، البته به دلایلی متفاوت داشت؛ مثلا اینکه حرف هایش در مورد مشکلات نظام سیاسی آمریکا "درست است" و این نظام را "واضح تر و صریح تر" افشا می کند. آیت الله خامنه ای بر همین مبنا، حتی به انتقاد از دیگاه کسانی پرداخته بود که "آن مرد" را به خاط بیان "واقعیات" ،"عوام‌گرا" می نامند. 

 18. انتخابات آمریکا از نگاه آمار

  آمار
 19. اعتراض خیابانی در پورتلند

  در پی پیروزی ترامپ در انتخابات، گروهی از معترضان در شهر پورتلند آمریکا به خیابان ها آمده اند.

  View more on twitter
 20. ترامپ

  دونالد ترامپ قول انجام چه کارهایی را در ۱۰۰ روز اول ریاست‌جمهوری خود داده؟

  خبر کامل
  next