کارت پستال‌هایی برای دخترک سرطانی

حق نشر عکس MEL STOCKS
Image caption جسی استاکس و خواهرش

جسی استاکس دو سال بیشتر ندارد. عملا همه عمرش را بین چهار دیوار خاکستری اتاقی در بیمارستان کودکان شفیلد انگلستان گذرانده، با سرنگ و سرم و دستگاه‌های پزشکی.

جسی سرطان خون دارد. نوزاد بوده که بیمار شده و ۱۷ ماه است در بیمارستان زندگی می‌کند.

چندی پیش مادر جسی، مل، تصمیم گرفت دنیا را به دخترکش نشان بدهد، از روی همان تخت بیمارستان، با کارت پستال. روی شبکه‌های اجتماعی نوشت هرکس از هرجای دنیا اگر می‌تواند برای جسی کارت پستال بفرستد. (می‌خواهد با همین کارت‌ها به میسی، خواهر هفت ساله جسی، هم جغرافی یاد بدهد.)

کمی بعد از آن‌که مل درخواست‌اش را نوشت، صفحه فیس‌بوک شفیلد آنلاین آن را هم‌رسان کرد. یکی-دو روزه ۵-۶ هزار نفر دیگر نوشته مل را هم‌رسان کردند و سیل کارت پستال‌ها به سوی بیمارستان کودکان شفیلد روانه شد: از لیورپول و یورک در بریتانیا گرفته تا آمریکا و استرالیا و نیوزیلند.

حق نشر عکس MEL STOCKS
Image caption مردم از قاره‌های دیگر کارت پستال فرستاده‌اند، از فلوریدا گرفته تا نیوزیلند

مل می‌گوید: "تا همین‌جا هم زندگی جسی را زیرورو کرده. هر روز با میسی روی تخت می‌نشینند و پاکت نامه‌ها را جلوی‌شان پهن می‌کنند و مسابقه می‌دهند ببینند کی زودتر و بیشتر برمی‌دارد. بعد میسی کارت‌ها را برای جسی می‌خواند. لبخندشان را که می‌بینم انگار دنیا را بهم داده‌اند. چند تا کارت با عکس حیوان هم رسیده. جسی عاشق حیوانات است. هر بار یکی از این کارت‌ها می‌آید ذوق می‌کند. "

جسی پارسال عمل پیوند مغزاستخوان انجام داد، اما عمل آن‌طور که باید پیش نرفت و ناچار شد در بیمارستان بماند. از آن به بعد در همین اتاق و دور از دیگران بستری است.

حق نشر عکس MEL STOCKS
Image caption مل می‌گوید با همین کارت‌ها به دخترهایش در مورد کشورهای مختلف دنیا یاد می‌دهد

مل می‌گوید اتاق بیمارستان عملا خانه‌شان شده، و فکر کارت پستال هم به همین خاطر به سرش زده: که اتاق را شبیه اتاق بچه‌ها تزئین کند.

می‌گوید: "فکر کردم اگر تعداد کارت پستال بفرستند می‌شود اتاق را کمی شاد کرد. ضمن اینکه میسی هم در مورد کشورهای مختلف چیز یاد می‌گیرد. و جسی می‌فهمد که بیرون این چهاردیواری و دورتر از آنچه از پنجره اتاق می‌بیند هم دنیایی هست - دنیای بزرگی که دلم می‌خواست نشانش بدهم".

حق نشر عکس MEL STOCKS
Image caption میسی و جسی تا حالا بیش از ۵۰۰ کارت پستال گرفته‌اند

آن‌طور که مل می‌گوید، دخترهایش از زمانی که درخواست روی فیس‌بوک منتشر شد حدود ۵۰۰ نامه و کارت پستال گرفته‌اند. بعلاوه یک کوله‌پشتی با ۲۰۰۰ کارت پستال که خانمی که طی سال‌ها جمع کرده بوده بهشان اهدا کرده.

مل می‌گوید: "واکنش مردم حیرت‌زده‌ام کرده. این همه آدمی که نه ما را می‌شناسند، نه از آنچه بر ما گذشته خبر دارند، ولی وقت می‌گذارند و می‌خوانند و هم‌رسان می‌کنند و نامه و کارت می‌فرستند. واقعا زیباست. أصلا فکر نمی‌کردم درخواستم این‌قدر گسترده پخش شود، چه رسد که این همه کارت پستال بیاید. "

موضوعات مرتبط