مردم در سال ۲۰۱۷ چه چیزی را بیشتر گوگل کردند؟

گوگل حق نشر عکس PA

بی‌بی‌سی در انتهای سال ۲۰۱۷ نگاهی کرده به اسامی یا عباراتی که که مردم در سال ۲۰۱۷ بیش از هر چیز دیگر درباره‌شان کنجکاو بودند و به سراغ گوگل رفتند تا بیشتر بدانند. نتایج این بررسی تنوعی جالب توجه داشت، از پولدار شدن ناگهانی برخی افراد تا جنگ هسته‌ای، از آزار جنسی تا چهره شدن هنرپیشه‌ای نه بخاطر ایفای نقش.


  • مگان مرکل، هنرپیشه‌ای که بیش از هر هنرپیشه دیگری در گوگل جستجو شد
حق نشر عکس Getty Images
Image caption مگان مارکل

تا چندی پیش مگان مارکل، ریچل زین بود، کارمند جاه طلب یک دفتر حقوقی در سریال تلویزیونی "سوتس". او مدتی بعد با شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا دوست شد و ماه پیش این دو نامزدی خود را اعلام کردند. از این نامزدی از همه سو استقبال شد، از جمله خود ملکه الیزابت و همسرش شاهزاده فیلیپ و همینطور باراک اوباما رییس جمهور سابق آمریکا.

شاهزاده هری با دوست دختر آمریکایی‌اش ازدواج می‌کند

این نامزدی از بسیاری جهات بی‌سابقه است و نشانه تغییری قابل توجه در رویکرد خانواده سلطنتی بریتانیا است. مگان مرکل آمریکایی است نه بریتانیایی، دو‌رگه است -از پدری سفید پوست و مادری آفریقایی تبار- از خانواده‌های اشراف و نجبا نبوده است و یک بار هم ازدواج کرده و جدا شده بود.

فقط کافیست بدانید که ۱۰۱ سال پیش ادوارد هشتم پادشاه بریتانیا بخاطر ازدواج با یک زن آمریکایی از مقام سلطنت کناره گیری کرد.

مگان مرکل که در یک محله متوسط در لوس آنجلس به دنیا آمده خود از کودکی‌اش گفته و از باندهای تبهکار و تنش‌های نژادی که در محل سکونتشان وجود داشته است. او اما اکنون یکی از فعالان شناخته شده برابری جنسیتی است، با سازمان ملل در امور زنان همکاری می‌کند و سفیر بین المللی "بینش جهانی" کانادا است، سازمانی که هدفش آموزش، تغذیه و بهداشت بهتر کودکان در سراسر دنیا است. اعلام وصلت او با خانواده سلطنتی بریتانیا باعث شد آنقدر مگان مرکل زیر ذره بین قرار بگیرد که شاهزاده هری بیانیه‌ای بی سابقه منتشر و به رسانه‌ها حمله کند که نامزدش را در معرض "امواج توهین و آزار" قرار داده‌اند.

شاهزاده هری و مگان مرکل ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ازدواج می‌کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
شاهزاده هری با دوست دختر آمریکاییش ازدواج می‌کند
  • هاروی واینستین، نفر چهارم جستجو در گوگل
حق نشر عکس Getty Images
Image caption هاروی واینستین با اتهام‌های آزار، سوء استفاده و تجاوز جنسی روبرو است

سیزدهم مهر (پنجم اکتبر) روزنامه نیویورک تایمز، با جزئیات، شرحی از آزار و سوء استفاده‌های جنسی هاروی واینستین، یکی از قدرتمندترین مردان صنعت سینما و هالیوود را منتشر و او را متهم کرد که از چند دهه پیش حداقل پانزده زن قربانی اوشده‌اند از جمله اشلی جاد و رز مک‌گوان.

انتشار این افشاگری باعث شد زنان دیگری هم مهر سکوت را بشکنند و واینستین را به این آزارها متهم کنند.؛ فهرست کسانی که خود را قربانی رفتارهای واینستین از جمله تجاوز می‌دانستند طولانی تر و نامهای آن معروفتر و سرشناستر شد، گویینت پالترو، میرا سوروینو،آنجلینا جولی، سلما هایک و نام‌های دیگر.

سه روز بعد شرکت هاروی واینستین او را از هیات مدیره اخراج کرد همینطور شرکتی که مسئول مراسم اسکار است.

سقوط هاروی واینستین از اوج ثروت و نفوذ انگار سدی را شکست، سیل اتهام جاری شد، مردان قدرتمند در هالیوود، در سیاست و در شرکتهای بزرگ به سوء استفاده از جایگاه و نفوذ خود برای آزار و سوء استفاده جنسی از زنان -و در برخی موارد مردان- متهم شدند، نامهایی مثل کوین اسپیسی، سناتور ال فرانکن، برت رتنر کارگردان و چارلی رز مجری تلویزیون.

این امواج محدود به آمریکا نماند و جنبش "#من هم"، ابعاد وسیع آزار جنسی را در تمام دنیا نشان داد؛ هزاران زن در شبکه‌های اجتماعی شرح دادند که چگونه قربانی سوء رفتارهای جنسی مردان شده‌اند.

پلیس در نیویورک و لندن درباره اتهام‌های غول سینمای هالیوود تحقیق می‌کند


  • کره شمالی، چهارمین جستجو در گوگل در بین عبارتهای سیاسی
حق نشر عکس Getty Images

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی واژه‌ای را که دیگر در زبان انگلیسی امروزی به کار نمی‌رفت به انگلیسی روزمره برگرداند، وقتی این واژه برای توصیف دونالد ترامپ به کار رفت عده‌ای مجبور شدند به سراغ فرهنگ لغت بروند تا معنای آن را بدانند. "dotard" که به معنای "پیر خرفت" است پاسخی بود به نخستین سخنرانی رییس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل که کیم جونگ اون را "مرد موشکی" خواند و کره شمالی را تهدید کرد به نابودی کامل کرد.

وقتی کره شمالی بشکلی بی‌سابقه آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را افزایش داد، جنگ لفظی دو کشور شدت گرفت. در آخرین مورد کره شمالی شش هفته پیش یک موشک بالستیک بین قاره ای هواسونگ ۱۵ را آزمایش کرد و مدعی شد که موشک به ارتفاع هزار کیلومتری رسیده است. این ادعا ثابت نشده و کارشناسان ابراز تردید کردند که کره شمالی هنوز به حدی از فناوری رسیده باشد که برد موشکش به ۴۴۷۵ کیلومتر برسد. موشک در آبهای ژاپن فرود آمد و ارتفاع پروازش بیش از هر موشک دیگر کره شمالی بود.

این آزمایش را جامعه بین‌المللی محکوم و شورای امنیت سازمان ملل نشست اضطراری برگزار کرد. آمریکا از تمام کشورها خواست روابط دیپلماتیک خود را با کره شمالی قطع کنند، از جمله از چین که نفت کره شمالی را تامین می‌کند.


۴. دسپاسیتو، ترانه‌ای با بیشترین جستجو در گوگل در دنیا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لوییس فونسی و ددی یانکی

ژانویه ۲۰۱۷، ترانه‌ای منتشر شد از دو خواننده پورتوریکویی که در دنیای اسپانیایی زبان بسیار محبوب شد و در برخی از کشورهای به صدر جدول محبوبترین‌ها رسید. ترانه‌ای به نام دسپاسیتو به معنی یواش یواش. که اما سه ماه بعد که جاستین بیبر وارد ماجرا شد و میکس جدیدی از این ترانه را منتشر کرد، ناگهان دسپاسیتو را مثل موشک در دنیا منفجر کرد. از جاستین بیبر هم انتقاد شد هم تمجید اما او باعث شد این ترانه که تمام آن به اسپانیایی است راه خود را به کشورهای انگلیسی زبان هم باز کند و بعد عالم را درنوردد.

ویدئوی این ترانه در یوتیوب بیش از ۴.۵ میلیارد بار دیده شده - بالاترین رکورد تاریخ یوتیوب. این ترانه همچنین در Vevo هم پربیننده‌ترین بود و به گزارش سایت بیلبورد، شعر این ترانه در سال ۲۰۱۷ محبوبترین بوده است.


۵. بیت کوین، بیشترین جستجو در دنیا برای یک اصطلاح خبری

حق نشر عکس Getty Images
Image caption قیمت بیت کوین تا نوزده هزار دلار رسید

بیت کوین که آغاز سال ۲۰۱۷ تقریبا هزار دلار می‌ارزید اواخر سال ناگهان ترقی عظیمی کرد و فیمتش تا ۱۹ هزار دلار افزایش یافت. با اینکه ارزش بیت کوین اکنون مقداری پایین آمده اما به یکی از اجزاء مهم اقتصاد جهانی بدل شده است.

امسال سالی بود که ارز دیجیتال (cryptocurrencies) وارد حوزه آگاهی عمومی و سوژه اخبار شد. این رشد نجومی قیمت باعث هجوم عده زیادی برای خرید بیت کوین شد، از جمله عروس و دامادی در هند از مهمانان خواستند بجای هدایای مرسوم به آنها بیت کوین بدهند.

بیشتر بیت کوین در فضای مجازی در گردش است و می‌توان آن را ژتون مجازی دانست. چون بیت‌کوین را دولتها یا بانکها منتشر نمی‌کنند بنابراین نمی‌توان با آن مالیات پرداخت یا تسویه حساب حقوقی کرد اما بازارهایی هستند که بیت کوین را قبول می‌کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'بیت کوین، ثبات اقتصاد جهانی را تهدید نمی‌کند'

بیشترین جستجو در گوگل برای یک محصول دیجیتال، آیفون ده

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آیفون ده هزار دلار قیمت دارد

در برخی نقاط دنیا، ماه گذشته، بعضی‌ها چند روز مقابل فروشگاه‌های اپل صف کشیدند که اولین نفراتی باشند که گوشی هزار دلاری آیفون ده را در دست می‌گیرند.

در سراسر دنیا طرفداران آیفون با اشتیاق منتظر این محصول جدید بودند و سهام شرکت اپل هم به دنبال این استقبال به حدی بی‌سابقه بالا رفت. بی‌بی‌سی گزارش کرد فروش اپل دو درصد بالا رفته و سهامش دوازده درصد. ارزش این شرکت که مقر اصلی آن در کالیفرنیای آمریکا است به نهصد میلیارد دلار رسیده و تا رسیدن به رکورد اولین شرکت یک تریلیون دلاری راه زیادی ندارد.

ویژگی جدید آیفون ده توان تشخیص چهره است، یعنی اینکه قفل تلفن با اسکن کردن چهره صاحبش باز می‌شود و علاوه بر این دکمه خانه، دکمه‌ای که همیشه جزئی از آیفون بوده حذف شده است.

مدیر عامل اپل تیم کوک گفت به برکت فروش خوب در چین، همچنین تقاضای زیاد در اپ استور و استقبال از محصولات، شرکت اپل "چهار نعل می‌تازد"؛ البته شاید فعلا این تاخت و تاز کمی فروکش کرده باشد، پس از آنکه معلوم شد این شرکت عمدا گوشی‌های قدیم خود را کند می‌کند. با افزایش انتقادها اپل از مشتریان خود عذرخواهی کرد.