گوریل خندان و تنبل آویزان؛ بهترین عکس‌های حیات وحش

عکس گوریل ماده‌ای که در آغوش یکی از فعالان نجات حیوانات نشسته، برنده بخش انتخاب مردم در جایزه سال عکاسی حیات وحش ۲۰۱۷ شد.

حق نشر عکس Jo-Anne McArthur / Natural History Museum

در این عکس که جو-آن مک‌آرتور، عکاس کانادایی گرفته، پیکین، گوریل سرزمین‌های پست را می‌بینیم که از سوی گروهی که برای نجات میمون‌های آفریقا تلاش می‌کند از دست شکارچیان غیرقانونی نجات یافته است.

این گوریل در جریان انتقال به منطقه‌ای امن در جنگل‌های کامرون در آغوش نگهدارش، آپولینر اندوهودو، دیده می‌شود.

جو-آن مک‌آرتور بعد از دریافت جایزه گفت: "بسیار خوشحالم که مردم با این عکس ارتباط برقرار کردند و امیدوارم این مسئله باعث شود که همه ما کمی بیشتر هوای حیوانات را داشته باشیم. هیچ کار محبت‌آمیزی در قبال آنها کوچک نیست."

۲۰ هزار نفر از طرفداران طبیعت این عکس را از میان ۲۴ عکس نهایی که از سوی موزه تاریخ طبیعی معرفی شده بود، انتخاب کردند. حدود پنجاه هزار عکس برای جوایز سال ۲۰۱۷ دریافت شده بود.

فینالیست: آغوش گرم

دبرا گارساید، کانادا

حق نشر عکس DEBRA GARSIDE / Natural History Museum

اوایل بهار است و خرس قطبی مادر و توله‌هایش از پناهگاه بیرون آمده‌اند. توله‌ها در آغوش گرم و امن مادر هستند. دبرا گارساید شش روز نزدیک لانه آنها در پارک ملی واپوسک در منیتوبای کانادا انتظار کشید تا بالأخره سر و کله این خانواده پیدا شد. برای گرفتن این عکس، عکاس شرایطی دشوار در دمای بین ۳۵ تا ۵۵ درجه زیر صفر همراه با باد شدید را از سر گذراند.

فینالیست: پرنده سوارکار

لاکشیتا کاروناراتنا، سری‌لانکا

حق نشر عکس Lakshitha Karunarathna / Natural History Museum

لاکشیتا کاروناراتنا در جریان یک سافاری در پارک ملی ماسای مارا در کنیا صحنه‌ای خارق‌العاده دید: یک سبزقبای سینه‌یاسی که سوار یک گورخر شده بود. این پرنده رنگارنگ حدود یک ساعت سوار گورخر بود و از طعم حشراتی که دور این حیوان جمع می‌شدند لذت می‌برد. کاروناراتنا آن قدر منتظر شد تا تصویر پس‌زمینه‌ای را که می‌خواست از گله گورخرها بگیرد.

فینالیست: تنبل آویزان

لوسیانو کاندیسانی، برزیل

حق نشر عکس Luciano Candisani / Natural History Museum

لوسیانو کاندیسانی از این درخت سکروپیا در جنگل‌های حفاظت‌شده باهیا در برزیل بالا رفته تا بتواند عکس این "تنبل سه‌پنجه" (three-toed sloth) را بگیرد. این جانور از برگ این درختان تغذیه می‌کند و معمولا در ارتفاع بالا روی درخت‌ها دیده می‌شود.

فینالیست: بچه نهنگ و مادر

ری چین، تایوان

حق نشر عکس Ray Chin / Natural History Museum

هر سال از اواسط تابستان تا اواخر پاییز نهنگ‌های گوژپشت از جنوبگان به شمال می‌روند تا در گرمای آب‌های تونگا نوزادشان را به دنیا بیاورند. ری چین در آب‌های پر از پلانکتون اطراف جزایر واوائو در تونگا با این مادر و بچه نهنگ برخورد کرد. او عکسش را وقتی گرفت که این دو در حال پیچ و تابی زیبا بودند. او عکس را سیاه و سفید کرد چون به نظر او به این صورت سادگی تصویر بهتر نمایان می‌شد.

موضوعات مرتبط