آلبوم عکس: عملیات نجات نوجوانان فوتبالیست تایلندی از غار

روز ۲۳ ژوئن، ۱۲ پسر نوجوان و مربی‌شان در شمال تایلند بعد از تمرین، برای تفریح به یک غار رفتند ولی آن‌جا گیر افتادند. نه روز بعد آنها زنده پیدا شدند. یک عملیات بزرگ با مشارکت نیروی دریایی و نیروی هوایی تایلند برای نجات این افراد از عمق رشته غارهای زیرزمینی همچنان ادامه دارد.

منبع تصویر، AFP

کمی بعد از آن‌که دوچرخه‌های این تیم رهاشده در ورودی این غار پیدا شد، باران سنگین موسمی، حجم سنگینی از آب را روانه غار کرد و این ۱۳ نفر در غار گیر افتادند.

تیم نجات امیدوار بود این فوتبالیست‌هایی ۱۱ تا ۱۶ ساله همراه مربی‌شان جایی در عمق غار تام‌لوانگ‌نانگ‌نان زنده مانده باشند. آنها امیدوار بودند که این گروه توانسته باشد جایی در یکی از برآمدگی‌های داخل غار پناه گرفته باشند تا غرق نشوند.

منبع تصویر، EPA

این عکس پراچاک سوتام، یکی از پسرهای نوجوان گیرافتاده در غار است که هم‌کلاسی‌اش روی گوشی تلفن نشان می‌دهد.

منبع تصویر، AFP

غواصان نیروی دریایی تایلند همراه ۴ غواص غارنورد بریتانیایی و چند نفر از نیروهای نظامی آمریکا سخت تلاش کردند تا خودشان را به عمیق‌ترین فرورفتگی‌های این غار برسانند. این چهارمین غار بزرگ تایلند است.

منبع تصویر، Getty Images

منبع تصویر، EPA

رابرت هارپر، غواص غارنورد بریتانیایی، در این تصویر پایین دیده می‌شود که در حال بررسی یک دهانه بازشده در کوه در طول عملیات نجات است.

منبع تصویر، AFP

پمپ‌های صنعتی در این عملیات استفاده شد که صطح آب داخل غار را پایین بیاورند؛ کاری که با باران بی‌امان خیلی دشوار شد.

منبع تصویر، Getty Images

منبع تصویر، Getty Images

ورودی غار با سیل بسته شده بود. تلاش‌ها تمرکز پیدا کرد بر پیدا کردن راه‌های دیگری برای دست‌رسی به غار، و این‌جا با حفاری در کوه مجرایی برای تخلیه آب از غار ایجاد کردند.

منبع تصویر، AFP

منبع تصویر، Reuters

پهپادهایی با دوربین‌های حرارتی استفاده شدند تا هرگونه راه دست‌رسی از چشم تیم نجات دور نماند. یک روبات زیردریایی هم در غار راه انداختند که اطلاعاتی درباره عمق آب و وضعیت غار می‌فرستاد.

سگ‌های جست‌وجوگر هم به کار گرفته شدند تا با بو کشیدن لباس تیم گم‌شده، دنبال آنها بگردند.

منبع تصویر، Getty Images

منبع تصویر، AFP

روز دوشنبه، کمی قبل از پیداشدن این ۱۳ نفر، تیم نجات اعلام کردند که فقط یک کیلومتر فاصله دارند تا رسیدن به جایی که ممکن است این نوجوانان گیر افتاده باشند ولی یک تونل تنگ، جلوی عبور را گرفته است.

منبع تصویر، Getty Images

منبع تصویر، Reuters

گیرافتادن این فوتبالیست‌ها و مربی‌شان، توجه کل تایلند را برانگیخت و سیلی از حمایت و آرزو برای موفقیت تیم نجات به راه انداخت. رسانه‌ها هم برای گزارش از عملیات نجات جمع شدند.

منبع تصویر، Getty Images

صدها نیروی داوطلب برای کمک به عملیات جست‌وجو به نیروهای ارتش و پلیس پیوستند.

مراسم دعاخوانی و مناسک مذهبی برای گروه گم‌شده برگزار شد.

در تصویر سمت چپ، یک راهب بودایی در محرابی در نزدیکی غار تام‌لوانگ پیداست.

سمت راست هم تصویر یک مرتاض است که در جاده منتهی به غار، داشت یک مراسم اجرا می‌کرد.

منبع تصویر، AFP

روز شنبه هم یک شمن محلی در پارک جنگلی نزدیک این غار مراسمی اجرا کرد.

منبع تصویر، Getty Images

روز دوشنبه مردم ایل لیسو یک مراسم عبادی برگزار کردند که شامل قربانی‌کردن مرغ و خروس بود برای راضی‌کردن روح غار تام‌لوانگ.

منبع تصویر، Getty Images

منبع تصویر، AFP

کارشناسان پزشکی می‌گویند نجات این گروه ۱۳ نفره از عمق غار، در صورتی ممکن بوده است که آنها توانسته باشند در این مدت آب تازه پیدا کنند و بتوانند ۹ روز بدون غذا زنده مانده باشند.

منبع تصویر، AFP

.