جهان خودرو؛ مازراتی 'شاه پارس' بعد از شصت سال بازگشت

این هفته در جهان خودرو: بازگشت مازراتی" 'شاه پارس" بعد از شصت سال؛ رکوردشکنی فراری در حراج خودروهای کلاسیک کالیفرنیا؛ رونمایی از پنجاهمین مدل روباز فراری؛ شاسی بلند جدید رنو برای بازار روسیه و ساخت یک بوگاتی با یک میلیون آجر لِگو.

مازراتی

منبع تصویر، TOURING

سفارش شاه ایران به مازراتی با طراحی تازه

در سال ۱۹۵۸ میلادی (۱۳۳۷ شمسی)، محمد رضا پهلوی، شاه ایران با ایده یک ماشین کوپه مسافرتی ایده‌آل، از کارخانه مازراتی خواست تا موتور هشت سیلندر مدل مسابقه‌ای ۴۵۰ اس خود را روی شاسی یک مازراتی ۳۵۰۰ سوار کند و سپس به کارخانه کاروزریا تورینگ سفارش داد تا روی این شاسی یک بدنه لوکس طراحی کند.

کاروزریا تورینگ، کارگاه کوچکی بود که در سال ۱۹۲۶ توسط فلیچه بیانکی آندرلونی، یکی از طراحان مشهور خودرو در میلان تاسیس شد. زمان زیادی طول نکشید که این کارخانه با ماشین های سفارشی زیبا و لوکسش به شهرت جهانی رسید.

منبع تصویر، TOURING

توضیح تصویر،

تنها سه دستگاه از شاه پارس به سفارش محمدرضا پهلوی ساخته شد

کاروزریا تورینگ ماشینی که برای شاه ایران ساخت را شیا‌دی‌پرسیا (Sciadipersia) یا "شاه پارس" نامید. تنها سه دستگاه از این ماشین ساخته شد که در زمان خود یکی از گران‌ترین، لوکس‌ترین و بهترین ماشین‌ها در بازار بود و اکنون از باارزش‌ترین ماشین‌های کلاسیک جهان است.

شصت سال بعد، کاروزریا تورینگ به یاد این پروژه نمونه جدیدی از شیا‌دی‌پرسیا را ساخته است. ساخت اولین دستگاه از این ماشین بهار امسال به پایان رسید و هفته گذشته در جشنواره خودروهای کلاسیک در پبل‌بیچ در ایالت کالیفرنیای آمریکا به نمایش درآمد.

شاه پارس این بار بر روی شاسی مازراتی گرنتوریزمو ساخته شده است. برخلاف روند کنونی در طراحی ماشین‌های کوپه که همه ظاهری اسپرت و خشن دارند، لوئی دی فابری‌بکرز، طراح بلژیکی ماشین، بر برازندگی و لوکس‌بودن شیادی‌پرسیا تاکید کرده است.

داخل ماشین با دو رنگ چرم پوشانده شده است. فولیتزو، شرکتی که این چرم‌ را می‌سازد آنها را با بوی ویژه‌ای دباغی کرده است که مخصوص ماشین‌های تورینگ است. یک سری چمدان هم با همین چرم مخصوص صندوق عقب ساخته می‌شود.

منبع تصویر، TOURING

توضیح تصویر،

همه ماشین‌ها دست‌ساز است و ساخت هر کدام شش ماه طول میکشد

موتور ماشین هشت سیلندر با قدرت ۴۶۰ اسب بخار است. حداکثر سرعت شیا‌دی‌پرشیا ۳۰۱ کیلومتر در ساعت و شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت ماشین چهار و شش دهم ثانیه است.

تنها ده دستگاه از شیا‌دی‌پرسیا ساخته می‌شود و تورینگ هنوز برای چند دستگاه باقی‌مانده سفارش قبول می‌کند. همه ماشین با دست ساخته می‌شود و ساخت هر دستگاه شش ماه طول می‌کشد. تورینگ قیمت این ماشین را اعلام نکرده است و می‌گوید قیمت هر ماشین بسته به سفارش مشتری متفاوت خواهد بود.

این شرکت همچنین مشخصات خریداران شیا‌دی‌پرسیا را هم اعلام نمی‌کند. تنها یکی از سخنگویان این شرکت به بی‌بی‌سی فارسی گفت یک ایرانی ساکن اروپا از مشتریان این ماشین بوده است.

جهان خودرو در هفته‌های گذشته:

منبع تصویر، Renault

توضیح تصویر،

آرکانا پنجمین شاسی‌بلند در محصولات رنو است

شاسی‌بلند فرانسوی برای سلیقه روسی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رنو هفته گذشته شاسی‌بلند جدید خود، آرکانا را در نمایشگاه خودروی مسکو رونمایی کرد. کارخانه فرانسوی می‌گوید این ماشین را که با توجه به سلیقه مشتریان روسی طراحی کرده، از زمستان آینده به بازار عرضه خواهد کرد. پس از روسیه، آرکانا در بازارهای چین، آمریکای لاتین و کره جنوبی هم فروخته خواهد شد.

آرکانا بر روی شاسی‌ای ساخته می‌شود که پیش از این در ساخت مدل‌های داستر و کپچر ویژه روسیه استفاده شده است. رنوهای کپچری که برای روسیه ساخته می‌شود از نظر ظاهری شبیه مدلی است که در اروپا فروخته می‌شود اما برای صرفه‌جویی در هزینه بر روی شاسی ارزان‌تری سوار شده است.

از نظر ظاهری ماشین فرم یک کوپه را دارد. ماشین‌های سدان در روسیه هنوز پرطرفدارند اما محبوبیت شاسی‌بلندها روز به روز در حال افزایش است. به همین دلیل طراحان رنو برای آرکانا فرمی بینابین در نظر گرفتند تا دل هر دو گروه از مشتریان را به دست آورد.

آرکانا نقشی کلیدی در پروژه جدید رنو دارد که هدفش این است که تا سال ۲۰۲۲ فروش سالانه شرکت به پنج میلیون دستگاه برسد. این کارخانه سال گذشته سه میلیون و ۷۶۰ هزار دستگاه ماشین فروخت.

رنو امیدوار است افزایش فروش در روسیه، حضور کمرنگش در بازار چین را تا حدی جبران کند. بعد از فرانسه، روسیه دومین بازار بزرگ محصولات رنو است و این شرکت عمده سهام شرکت آوتواز، مالک کارخانه لادا را هم در اختیار دارد.

منبع تصویر، Patrick Ernzen ©2018 Courtesy of RM Sotheby's

توضیح تصویر،

فراری 250 GTO از پرطرفدارترین و گران‌ترین ماشین‌های کلاسیک جهان است

رکوردشکنی فراری در حراج کالیفرنیا

با فروش یک فراری 250 GTO مدل ۱۹۶۲ به قیمت ۴۸ میلیون و ۴۰۵ هزار دلار در ایالت کالیفرنیا، رکورد گران‌ترین خودرویی که در حراج فروخته شده، شکسته شد. رکورد پیشین که ۳۸ میلیون و ۱۱۵ هزار دلار بود هم در اختیار یک فراری 250 GTO دیگر بود.

ماشینی که هفته گذشته در حراح سادبیز در مونتری در ایالات کالیفرنیا فروخته شد، سومین دستگاه از ۳۶ دستگاه فراری 250 GTO است. اتاق این ماشین توسط کارگاه اسکالیه‌تی و با قطعاتی که توسط استودیوی پینین‌فارینا طراحی شده، تغییر داده شده است.

مالک این ماشین یک مدیر پیشین شرکت مایکروسافت بود که در سال ۲۰۰۰ آن را به مبلغ هفت میلیون دلار خریده بود.

فراری 250 GTO بین سال‌های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۴ ساخته شد. این ماشین هرگز در مسابقات ۲۴ ساعته استقامت لومان برنده نشد و بهترین افتخارش دو مقام دومی بود. با این حال این فراری اکنون از پرطرفدارترین و گران‌ترین ماشین‌های کلاسیک جهان است.

یک دستگاه از سری اول این ماشین که سابقه درخشان‌تری در مسابقات داشت اوایل امسال در یک معامله خصوصی بیش از هفتاد میلیون دلار فروخته شد.

منبع تصویر، FERRARI

توضیح تصویر،

فراری می‌گوید ۴۸۸ پیستا اسپایدر قوی‌ترین ماشین روبازی است که این کارخانه ساخته است

فراری هم‌زمان هفته گذشته جدیدترین مدل خود را در کالیفرنیا رونمایی کرد. به گفته فراری مدل ۴۸۸ پیستا اسپایدر قوی‌ترین خودروی روبازی است که این شرکت تاکنون ساخته است. این مدل پنجاهمین مدل روباز فراری و نمونه دیگری از سری ۴۸۸، پرفروش‌ترین مدل این کارخانه است.

موتور هشت سیلندر ماشین ۷۲۰ اسب بخار نیرو دارد. حداکثر سرعت آن ۳۴۰ کیلومتر در ساعت است و شتاب صفر تا صد کیلومترش دو و هشت دهم ثانیه است.

منبع تصویر، BUGATTI

توضیح تصویر،

ماشین لگو می‌تواند با دو سرنشین تا حداکثر ۲۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند

اسباب‌بازی بوگاتی در اندازه واقعی

لگو با همکاری بوگاتی یک مدل شیرون را با آجرهای لِگو ساخته که جا برای دو سرنشین دارد و می‌تواند با حداکثر سرعت بیست کیلومتر در ساعت حرکت کند.

این اولین بار است که لگو یک ماشین در ابعاد واقعی با آجرهای خود می‌سازد. برای ساخت این ماشین یک میلیون قطعه لگوتکنیک استفاده شده است. موتور ماشین هم با کنار هم گذاشتن ۲۳۰۴ موتور و بیش از چهار هزار دنده لگوتکنیک ساخته شده که در مجموع پنج اسب بخار نیرو تولید می‌کند.

لگو به تازگی یک مدل در ابعاد یک به هشت از بوگاتی شیرون را به بازار عرضه کرده است. ایده ساخت مدلی در ابعاد واقعی از همین‌جا به ذهن طراحان لگو رسید.

بوگاتی هفته پیش این ماشین را در پیست اختصاصی خود رونمایی کرد. اندی والاس، قهرمان مسابقات لومان و راننده رسمی بوگاتی بعد از آزمایش ماشین گفت حتی از بیست متری هم نمی‌توانست این مدل را از ماشین واقعی تشخیص دهد.