کلیک‌باز: از سخنرانی روبات در پارلمان تا آدامس برقی در دهان

هفته روبات‌ها

در هفته‌ای که گذشت، روبات‌ها گرد و خاکی حسابی بر پا کردند. شرکت بوستون داینامیکس که در کلیک‌باز قبل از روبات اطلس آن گفتیم، این بار با ویدیویی از روبات دیگرش اسپات خبرساز شد. اسپات در این ویدیو حرکت معروف مایکل جکسون موسوم به "مون‌واک" را تقلید می‌کند.

روبات خبرساز بعدی Pepper بود که در مجلس بریتانیا ظاهر شد و با نمایندگان مجلس درباره آینده هوش مصنوعی در آموزش و پرورش صحبت کرد.

نمایندگان هنگام ورود این روبات به صحن مجلس لبخند به لب داشتند. پرسش‌ها و پاسخ‌ها در این جلسه از پیش آماده شده بودند.

پپر پس از معرفی خود به نمایندگان مجلس گفت: "روبات‌ها نقش مهمی در آینده ایفا خواهند کرد ولی ما همواره نیاز به مهارت‌های نرم‌افزاری مختص انسان‌ها داریم تا ارزش‌های فناوری را بیابند، بسازند و هدایت کنند".

و در آمریکا Bina۴۸ نخستین روباتی شد که به عنوان استادیار در کلاسی در آکادمی نظامیِ "وست پوینت" ارتش آمریکا تدریس کرد. بینا قبلا دوره آموزشی فلسفه عشق را در کالیفرنیا گذرانده بود.

کتابخوان ضدآب آمازون

آمازون علاوه بر این که به عظیم‌ترین کتاب‌فروشی‌های الکترونیک جهان مشهور است، تولیدکننده یکی از معروف‌ترین دستگاه‌های کتاب‌خوان دنیا به نام کیندل است.

دیدن کرم‌های کتاب که هر یک به جای کتاب کاغذی، کیندلی به دست گرفته‌اند و از آشپزخانه تا مترو کتاب می‌خوانند، دیگر تعجبی بر نمی‌انگیزد.

حالا آمازون کیندل پیپروایت جدیدی تولید کرده است که ضدآب است و این امکان را به کاربران می‌دهد تا حتی زیر دوش آب یا درون وان مطالعه کنند.

این دستگاه ۱۵۰ دلاری را می‌توان حداکثر در عمق ۲ متری آب شیرین تا یک ساعت نگه داشت بدون آن که آسیبی ببیند.

این کیندل که نوامبر امسال به بازار می‌آید طراحی نازک‌تر و سبک‌تری دارد و امکان پخش صدا نیز به آن اضافه شده بنابراین کاربران می‌توانند بین حالت خواندن و شنیدن کتاب جابه‌جا شوند.

Image caption پژوهشگران این دانشگاه با همکاری بیمارستان عمومی ماساچوست، مدل یادگیری عمیق را روی بیماران واقعی آزمایش کرده و توسعه داده‌اند

معاینه خودکار پستان

پژوهشگران دانشگاه ام‌آی‌تی در ماساچوست سامانه بررسی خودکار تراکم بافت‌های پستان برای ماموگرافی ساخته‌اند. ادعا شده درستی و دقت این سامانه هم‌تراز متخصصان رادیولوژی است.

پژوهشگران این دانشگاه با همکاری بیمارستان عمومی ماساچوست، مدل یادگیری عمیق را روی بیماران واقعی آزمایش کرده و توسعه داده‌اند. تراکم بافت یکی از عوامل مستقل بروز سرطان پستان است و این سامانه می‌تواند به میزان قابل توحهی زمان تجزیه و تحلیل تصاویر ماموگرافی را کاهش دهد.

ایستگاه‌های شارژ خودروی برقی روی گوگل

نقشه گوگل یکی از محبوب‌ترین محصولات این غول فناوری است که روزانه میلیون‌ها مسافر را راهنمایی می‌کند.

گوگل مرتبا امکانات تازه‌ای را به این نقشه می‌افزاید. در یکی از آخرین به‌روزرسانی‌ها، ایسنگاه‌های شارژ خودروهای برقی به نقشه افزوده شد.

برای رانندگان خودروهای برقی، یافتن نزدیک‌ترین ایستگاه شارژ یکی از مهم‌ترین ضرورت‌هاست. هر چند تا کنون این مهم با استفاده از سامانه ناوبری داخلی خودرو یا به واسطه اپلیکیشن‌هایی چون Zap Map امکان‌پذیر بود، اما حالا رانندگانی که از نقشه گوگل برای ناوبری استفاده می‌کنند، نیازی به استفاده از اپ‌های دیگر نخواهند داشت.

با جستجو در نقشه گوگل می‌توان این نقاط را همراه با اطلاعات مورد نیاز از جمله نوع و تعداد درگاه‌های پشتیبانی‌شده، سرعت شارژ و شرکت سازنده آن ایستگاه پیدا کرد.

رانندگان می‌تواند نظرات رانندگان قبلی درباره آن ایستگاه شارژ را بخوانند یا خود تجربه خود را در این باره هم‌رسان کنند.

Image caption نقشه گوگل یکی از محبوب‌ترین محصولات این غول فناوری است که روزانه میلیون‌ها مسافر را راهنمایی می‌کند

آدامس برقی

تصوری که از آدامس دارید را کنار بگذارید. آدامس برقی مطلقا بافت کشسان آدامس‌های معمولی را ندارد.

«آدامس برقی نامحدود» حاصل کار پژوهشگران ژاپنی است. این آدامس بی‌درد با این که باتری ندارد اما برای انتقال مزه به زبان از نیروی برق استفاده می‌کند. جریان برق ضعیف از پدیده پیزوالکتریک یا فشار برقی به وجود می‌آید که از فشار فک روی این دستگاه کوچک، هنگام جویدن حاصل می‌شود. زبان با دریافت این جریان برق فریب می‌خورد و طعم‌های متفاوتی را احساس می‌کند. طعم‌ها در حال حاضر محدود به مزه‌های شور و تلخ است.