کالیفرنیا آمریکا را تغییر می‌دهد

  • ناتالی شرمن
  • بی‌بی‌سی
موجی از قوانین جدید در کالیفرنیا به بحث در سطح ملی هم دامن زده است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

موجی از قوانین جدید در کالیفرنیا به بحث در سطح ملی هم دامن زده است

در قوانین مربوط به حریم خصوصی، حداقل دستمزد و بسیاری موارد دیگر، کالیفرنیا خط‌ شکن است و ایالت‌های دیگر دنبالش می‌روند.

مثلا در حوزه حریم خصوصی کاربران اینترنت، آمریکا از بسیاری کشورهای توسعه‌یافته عقب است و تازه تدوین قانون برای حفظ داده کاربران را جدی گرفته.

یک عامل مهم این تغییر، رسوایی‌های پیاپی در شرکت‌های بزرگی مثل فیس‌بوک و گوگل و اکوئیفکس است که از داده کاربران آنطور که باید حفاظت نکردند. عامل دیگر، اروپا است - که بهار سال جاری میلادی قانون جدید حفاظت از حریم شخصی افراد را اجرایی کرد.

اما عاملی که شاید بیش از هر عاملی به تکاپوی قانون‌گذاران در واشنگتن دامن زده، کالیفرنیا است.

ژوئن امسال، کالیفرنیا قانونی فراگیر تصویب کرد که به موجب آن کاربران و مصرف‌کنندگان می‌توانند شرکت‌ها را به خاطر درز داده‌های شخصی به دادگاه بکشند.

در نتیجه شرکت‌ها و سیاست‌مدارانی که پیش از این با اینگونه قوانین مخالفت می‌کردند، از ترس اینکه ایالت‌های دیگر هم یکی‌یکی به کالیفرنیا بپیوندند، به صرافت تصویب قوانین در سطح ملی افتاده‌اند.

حریم خصوصی تنها یک مورد است. در حوزه‌هایی دیگر نیز کالیفرنیا قانون‌گذاران را به تکاپو انداخته - از آزاد کردن ماریجوانا گرفته تا حداقل دستمزد.

توضیح تصویر،

یکی از برنامه‌های اصلی جری براون، فرماندار کالیفرنیا، تغییر سیاست‌های مرتبط با تغییرات اقلیمی است. او تاکید دارد که "کالیفرنیا به عقب برنمی‌گردد"

فردیک بومکه، استاد علوم سیاسی دانشگاه آیوا، بیش از ۷۰۰ قانون را در ایالت‌های مختلف طی چند دهه اخیر بررسی کرده. او معتقد است کالیفرنیا از نظر اجرای طرح‌های نو و تاثیر بر ایالت‌های دیگر، تک‌تاز است.

می‌گوید: "روشن است که از بقیه ایالت‌ها پیش‌اند. و دستور کار قانون‌گذاران در سطح ملی را نیز شکل می‌دهند."

ایالت کالیفرنیا - که به "ایالت طلایی" معروف است - از دیرباز منشاء دگرگونی‌های اجتماعی بوده.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در قرن نوزدهم، ساکنان کرانه شرقی آمریکا را با وعده طلا و زمین‌های کشاورزی حاصلخیر جذب می‌کرد. در قرن بیستم، بهشت هیپی‌ها بود. و در دوران دونالد ترامپ، به پایگاه مخالفان سرسخت رئیس‌جمهور بدل شده - تا جایی که بعضی سیاست‌مداران دموکرات ایالت کالیفرنیا اسم ایالت‌شان را "ایالت مقاومت" گذاشته‌اند.

دادستان کل کالیفرنیا، که پیشتر از نمایندگان حزب دموکراتیک در کنگره بوده، تا کنون بیش از چهل پرونده حقوقی علیه دولت گشوده - از قوانین مربوط به گازهای آلاینده خودروها تا تعریف مهاجرت در سرشماری سراسری آمریکا.

برخی ناظران این نبردهای حقوقی را به درگیری مدام ایالت‌های جمهوری‌خواه و دولت اوباما تشبیه می‌کنند. اما پروفسور بومکه می‌گوید نقش کالیفرنیا با نقش ایالت‌های محافظه کار فرق دارد، چون علاوه بر واکنش به تصمیم‌های دولت مرکزی، طرح‌های تازه هم به میان می‌آورد.

در سال ۲۰۱۸، کالیفرنیا علاوه بر ماجرای حریم خصوصی، در موضوعاتی بحث‌انگیز مثل بی‌طرفی اینترنت، انرژی‌های تجدیدپذیر، و حضور زنان در مدیریت عالی شرکت‌ها نیز پیش‌قدم بوده. حتی در مواردی که پیش‌قدم نبوده نیز، به خاطر جمعیت زیاد و اقتصاد بسیار بزرگش (که پنجمین اقتصاد دنیاست)، هر اقدامش دیگران را هم تکان داده.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

موجی از قوانین جدید در کالیفرنیا به بحث در سطح ملی هم دامن زده است

ادگار روییز مدیر کنفرانس دولت‌های ایالتی در سیزده ایالت غربی آمریکاست، نهادی که برای قانون‌گذاران ایالتی کنفرانس و دوره های‌آموزشی برگزار می‌کند.

آقای روییز معتقد است در حوزه حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران و بسیاری حوزه‌های دیگر، ایالت‌های دیگر از کالیفرنیا تبعیت خواهند کرد.

البته محافظه‌کاران هم بیکار ننشسته‌اند و همواره تا جایی که می‌توانند جلوی کالیفرنیا می‌ایستند.

به عنوان مثال، کاخ سفید از ایالت کالیفرنیا به خاطر قانون بی‌طرفی اینترنت و قوانینی که همکاری این ایالت با دولت مرکزی را در حوزه مهاجرت محدود می‌کند، شکایت کرده. آقای ترامپ برخی از این قوانین ایالتی را "مسخره" خوانده است.

مقام‌های فدرال همچنین می‌خواهند یک مجوز مخصوص کالیفرنیا را که به این ایالت اجازه می‌دهد در مورد معیارهای کیفیت هوا رأسا تصمیم بگیرد، لغو کنند.

در حوزه حریم خصوصی نیز بعضی شرکت‌ها از کاخ سفید و کنگره خواسته‌اند از آن دسته قوانین فدرال که قوانین ایالتی مثل مصوبات اخیر ایالت کالیفرنیا را نقض می‌کند، حمایت کند.

شرکت‌ها معتقدند قوانین محلی کار شرکت‌ها - به خصوص شرکت‌های کوچکتر - را دشوار می‌کند. در مقابل، فعالان حقوق مصرف‌کننده می‌گویند نباید جلوی ایالت‌هایی مثل کالیفرنیا را (که می‌خواهند معیارها را بهبود بدهند) گرفت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

با تصویب قوانین مترقی در کالیفرنیا، بسیاری می‌پرسند آیا امروز کالیفرنیا فردای آمریکاست؟

انتخابات میان‌دوره‌ای که تا چند روز دیگر برگزار می‌شود، ترکیب کنگره و احتمالا شیوه و شدت مواجهه کنگره با این موضوع‌ها را تعیین می‌کند.

هرچند - به قول میشل ریچاردسون، مدیر پروژه داده و حریم خصوصی در مرکز دموکراسی و فن‌آوری واشنگتن - تغییر لحن تا همین‌جا هم محسوس است. خانم ریچاردسون معتقد است "کالیفرنیا بسیار موثر بوده".

مانوئل پاستور، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، خوشبین است که نهایتا بقیه آمریکا هم بیش‌وکم از کالیفرنیا پیروی کنند. او می‌گوید در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی ایالت کالیفرنیا صادرکننده سیاست‌های محافظه‌کارانه‌ای چون پایین آوردن نرخ مالیات و مخالفت با مهاجرت بود - سیاست‌هایی شبیه آنچه امروز دولت آقای ترامپ دنبال می‌کند.

به باور آقای پاستور، این بار هم آنچه در کالیفرنیا رخ می‌دهد، می ‌تواند نشانه‌ای باشد از مسیر حرکت بقیه آمریکا در آینده نزدیک. او می‌گوید: "برایم دشوار است تصور کنم که کالیفرنیای امروز - چه به لحاظ جمعیتی، چه به لحاظ اقتصادی و سیاسی - یکی از فرداهای محتمل کل آمریکا نباشد."

البته او اذعان دارد که نیروهای پیشرو در کالیفرنیا راه درازی در پیش دارند. در مرحله نخست باید جای پای‌شان را با اصلاحات سیاسی ایالتی محکم کنند. ضمن اینکه این ایالت هم با مشکلات جدی از جمله گرانی مسکن روبروست.

با این همه، به قول آقای پاستور، "اگر بخواهید آینده آمریکا را تصور کنید، شبیه ویرجینیای غربی است یا کالیفرنیا؟"