چرا محدود کردن استفاده از تکنولوژی خوب است؟

  • پابلو اوچاوا
  • بی‌بی‌سی
- همانطور که تغذیه‎مان را کنترل می‎کنیم، باید حواس‎مان به میزان تکنولوژی دریافتی‏مان هم باشد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

همانطور که غذا خوردن‌مان را کنترل می‎کنیم، باید حواس‎مان به میزان تکنولوژی دریافتی‏مان هم باشد

همانطور که غذایی که می‏خوریم روی بدنمان اثر می‎گذارد، تکنولوژی هم مغزمان را تحت تأثیر قرار می‎دهد. این مطلب نگاهی دارد به روش‎های برقراری یک رابطه سالم با تکنولوژی.

همه ما می‎دانیم که هویچ و کلم بروکلی برای سلامتی‏مان خوب است، اما آیا تمام روز در حال خوردن این سبزیجات هستیم؟

افراط در هر چیزی مضرات خودش را دارد، اما ظاهرا بعضی از ما هنوز فکر نمی‎کنیم زیاده‎روی در استفاده از تکنولوژی برایمان خوب نیست.

بنابر یک نظرسنجی که شرکت "گلوبال‌وب‌ایندکس" در ۳۴ کشور انجام داده، ، کاربران در یک روز معمولی به طور متوسط ۶ ساعت و نیم از وقت خود را در اینترنت می‌گذرانند.

طبق این نظرسنجی، کاربران اینترنت در تایلند، فیلیپین و برزیل بیش از ۹ ساعت در روز آنلاین هستند.

این نظرسنجی همچنین می‎گوید یک سوم زمانی که کاربران در اینترنت می‎گذرانند صرف شبکه‎های اجتماعی می‎شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تکنولوژی درهای زیادی را به روی دانش و پیشرفت باز کرده اما مضرات خودش را هم دارد

تکنولوژی با مغز ما چه می‎کند؟

تأثیر تکنولوژی بر سلامت جسمی و روانی ما همچنان یکی از موضوعات مهم در مطالعات علمی است.

دکتر شیمی کانگ از کانادا، کارشناس سلامت روان در کودکان و نوجوانان است و روی مسئله اعتیاد تمرکز دارد.

او به بی بی سی گفته: " تأثیر استفاده از تکنولوژی در بروز مشکلاتی مثل اضطراب، افسردگی و نارضایتی از تصویر بدن هر روز بیشتر مشخص می‎شود و امروز حتی اعتیاد به اینترنت در پزشکی به عنوان یک اختلال شناخته می‎شود."

اما درست همانطور که هم غذای سالم داریم، هم ابرغذا و هم غذاهای ناسالم، تکنولوژی هم انواع و اقسام دارد و برای برقرای یک ارتباط سالم با آن باید بدانیم انواع مختلف آن چه تأثیری روی مغز ما می‎گذارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

طراحی تکنولوژی‎هایی که تمرکزشان بر تحریک ترشح دوپامین است، هر روز رونق بیشتری می‏گیرد؛ دوپامین یک ماده شیمیایی عصبی است که باعث ایجاد حس سرخوشی و لذت می‌شود و در عین حال با اعتیاد هم ارتباط دارد

مغز چطور به تکنولوژی واکنش نشان می‎دهد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دکتر کانگ می‎گوید مغز ما برای تجزیه و پردازش تکنولوژی ۶ ماده شیمیایی مختلف ترشح می‏کند.

سروتونین - وقتی ترشح می‏شود که کارهای خلاقانه انجام می‎دهیم، با دیگران در ارتباطیم و به ‎آن‏ها کمک می‏کنیم.

آندورفین - "تسکین دهنده درد" در بدن؛ ماده شیمیایی عصبی که آرامش ایجاد می‏کند. این ماده در هنگام مراقبه ترشح می‎شود، همین طور وقتی حضور در لحظه و حس قدردانی را تجربه می‏کنید. انجام ورزش‎های قلبی-عروقی هم باعث آزاد شدن این ماده در بدن می‎شوند.

اوکسی‎توسین - وقتی یک ارتباط معنادار متقابل شکل می‏گیرد، این ماده در بدن ترشح می‏شود. این ماده برای بدن مفید است اما شکارچیان آنلاین می‏توانند از آن برای سوءاستفاده از اعتماد قربانیان خود بهره بگیرند.

دوپامین - یک ماده شیمیایی عصبی که باعث ایجاد شادی و لذت می‏شود . ترشح این ماده در ما حس رضایتمندی بوجود می‎آورد اما می‎تواند اعتیادآور هم باشد. طراحی تکنولوژی‎هایی که تمرکزشان بر تحریک ترشح دوپامین است هر روز رونق بیشتری می‏گیرد.

آدرنالین - این ماده به دلیل تأثیرش در مهار واکنش‎های ما در موقعیت‎های جنگ و گریز معروف است. آدرنالین علاوه بر این هنگامی که در شبکه‎های اجتماعی فعال هستیم هم ترشح می‏شود.

کورتیزول - این ماده شیمیایی عصبی نماد افراد مضطرب و کم‏خواب است؛ آن‎هایی که سرشان به شدت شلوغ است و نمی‎توانند تمرکز کنند.

به این ترتیب همه انواع تکنولوژی مثل هم نیستند و مهم‏تر اینکه تجربه همه از آن‎ها به یک شکل نیست.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اپلیکیشن‎هایی که برای آرامش، ورزش و تمرین خلاقیت طراحی شده‎اند، به ترشح مواد شیمیایی عصبی مفید در بدن کمک می‎کنند

تکنولوژی سالم، مخرب و ناسالم

دکتر کانگ می‎گوید:" تکنولوژی سالم آن نوع از فن‎آوری است که با ترشح سروتنین، اندورفین یا اوکسی‏توسین به مغز ما انرژی می‎دهد."

نمونه‎های آن هم اپلیکیشن‏هایی هستند که برای مراقبه یا تمرین خلاقیت طراحی شده‎اند. اپلیکیشن‏های ارتباطی که فرصت برقراری رابطه با دیگران را برایمان فراهم می‎کنند هم از همین دست هستند.

اما تولید میزان زیادی از دوپامین اعتیادآور در مغز می‏تواند شما را در معرض پا گذاشتن به ورطه خطرناک اعتیاد قرار دهد.

کانگ می‏گوید: "تصور کنید فرزند شما عاشق کار کردن با یک اپلیکیشن خلاقانه باشد که می‎شود با آن فیلم ساخت. اما او در این کار افراط می‏کند و ۶ یا ۷ ساعت از روز خود را به آن اختصاص می‎دهد. البته این اپلیکیشن مثل بازی "کندی کراش" که فقط باعث ترشح دوپامین می‎شود، یک تکنولوژی ناسالم به حساب نمی‎آید، اما باز هم باید مواظب بود و برای استفاده از آن حد و مرز تعیین کرد."

در سوی دیگر این طیف اما تکنولوژی‎ ناسالم قرار دارد که به گفته کانگ وقتی داریم به خودمان آسیب وارد می‏کنیم به سراغش می‏رویم. درست مثل وقتی که برای رها شدن از استرس غذای ناسالم می‏خوریم.

او می‎گوید: "موضوع مخربی که ما را واقعا نگران می‎کند، دست‎یافتن به آن حس رضایتمندی و پاداش هنگام استفاده از این تکنولوژی‎هاست. هرزه‎نگاری، زورگیری سایبری، قمار، بازی‎های ویدئویی اعتیادآور، شبیه به دستگاه‎های بازی کازینوها طراحی شده‏اند و به نفرت‎پراکنی کمک می‏کنند."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کودکان به دور بودن از اینترنت نیاز دارند تا بتوانند بازی کنند، به کارهای اجتماعی بپردازند، فعالیت بدنی داشته باشند و خلاقیت‎شان را بالا ببرند

محدود کردن استفاده از تکنولوژی

دکتر کانگ می‏گوید، همه رژیم‎های سالم از چیزهایی که مخرب هستند دوری می‏کنند. با این حال کمی شیطنت اشکالی ندارد.

به ما توصیه می‎شود از غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی‎های شکردار پرهیز کنیم، اما اشکال ندارد اگر آخر هفته در کنار خانواده یا دوستان‌مان پیتزا و پاپ‎کورن بخوریم.

در مورد تکنولوژی هم اوضاع به همین شکل است. مثلا اشکالی ندارد اگر به صفحه اینستاگرام‎مان نگاهی بیندازیم یا کمی بازی ویدئویی انجام بدهیم.

البت اگر دیابت داریم یا در معرض خطر ابتلا به آن هستیم، در مقایسه با افراد سالم محدودیت‎های سفت و سخت‎تری برای مصرف شکر خواهیم داشت. دکتر کانگ می‌گوید، تکنولوژی هم همین‎طور است: " اگر در خانواده‎تان پیشینه اعتیاد، اضطراب، افسردگی یا مشکلات مدیریت زمان وجود داشته باشد، باید مراقب باشید چون بیشتر در معرض خطر اعتیاد هستید."

او می‎گوید نوجوانان هم به شدت آسیب‎پذیر هستند و در زمینه شناسایی افرادی که در اینترنت بیشتر در معرض خطر هستند، تحقیقات زیادی انجام شده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در کنار استفاده از تکنولوژی باید به سایر نیازهای اساسی‎مان هم توجه داشته باشیم

سم‎زدایی دیجیتال

دسترسی به اینترنت و استفاده از تلفن‎های هوشمند روز به روز در جهان گسترش می‏یابد، اما به نظر می‎رسد این سبک از زندگی هنوز مخالفان خود را دارد.

طبق نظرسنجی گلوبال‎وب‏ایندکس، از هر ۱۰ کاربر اینترنت در بریتانیا و آمریکا، ۷ نفر یا استفاده‎ از تکنولوژی را محدود کرده‎ و یا به سم‎زدایی دیجیتال روی آورده‎اند.

سم‎زدایی دیجیتال می‎تواند اقداماتی نظیر بستن حساب‌های شبکه‎های اجتماعی، پاک کردن اپلیکیشن‎ها یا کاهش زمان استفاده از اینترنت را شامل شود.

دکتر کانگ می‎گوید در کنار استفاده از تکنولوژی، باید حواسمان به سایر نیازهای اولیه‎مان هم باشد:

"ما هنوز به ۸ تا ۹ ساعت خواب در شب نیاز داریم. بدن ما باید دو تا ۳ ساعت در روز به شکل فعالانه حرکت داشته باشد. باید بیرون برویم و از نور طبیعی بهره ببریم. حتی اگر از بهترین تکنولوژی استفاده می‏کنید، در صورتیکه سایر فعالیت‏های انسانی‏تان تحت‏الشعاع قرار بگیرد، دارید زیاده روی می‏کنید."