جهان خودرو؛ مهمترین ماشین‌هایی که در ۲۰۱۹ می‌آیند

اولین ماشین الکتریکی فولکس‌واگن براساس کانسپت ID ساخته می‌شود

منبع تصویر، vw

توضیح تصویر،

اولین ماشین الکتریکی فولکس‌واگن براساس کانسپت ID ساخته می‌شود

خودروسازان بزرگ جهان سال ۲۰۱۹ را در حالی آغاز می‌کنند که کاهش فروش خودرو در چین و اروپا آنها را نگران کرده، قوانین تازه برای کاهش آلودگی خودروها آنها در تنگنا قرار داده و سایه وضع تعرفه‌ها و جنگ تجاری آمریکا با اروپا و چین کسب و کارشان را در معرض خطری جدی قرار داده است. بازار خودرو در سال جدید میلادی همچنان با رونق شاسی‌بلندها همراه خواهد بود و مدل‌های الکتریکی متعددی به بازار عرضه خواهد شد. در آخرین جهان خودروی سال ۲۰۱۸ نگاهی داریم به چند ماشین مهم که در سال جدید میلادی به بازار خواهد آمد.

گلف در سایه هچ بک جدید فولکس‌واگن

فولکس‌واگن در سال ۲۰۱۹ نسل هشتم مدل گلف را به بازار عرضه می‌کند. اما برخلاف همیشه، آمدن نسل جدید پرفروش‌ترین مدل کارخانه آلمانی مهمترین رویداد در تقویم این شرکت نیست. گلف جدید در سایه هچ‌بک دیگری خواهد بود که با آمدنش تحولی بزرگ در کارخانه و در صنعت خودرو آغاز می‌شود.

ماشین الکتریکی فولکس‌واگن که فعلا با نام آی ‌دی نئو معرفی شده، گام نخست این شرکت برای کنار گذاشتن موتورهای درون‌سوز و تبدیل شدن به بزرگترین تولیدکننده خودروهای الکتریکی در جهان است.

ابعاد آی ‌دی نئو با مدل گلف یکی است، اما به خاطر نداشتن موتور درون‌سوز، از گلف جادارار و راحت‌تر است. با سفارش قوی‌ترین باتری، نئو می‌تواند با هر بار شارژ تا ۵۵۰ کیلومتر حرکت کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

فولکس‌واگن در سال‌های آینده یک سدان، یک شاسی‌بلند و یک ون الکتریکی هم به بازار عرضه خواهد کرد

فولکس واگن می‌گوید نئو را با قیمتی معادل یک گلف دیزل به بازار عرضه خواهد کرد. برای سرشکن کردن هزینه ساخت پلتفرم، زیرمجموعه‌های گروه خودروسازی فولکس‌واگن تا سال ۲۰۲۲، بیست و هفت مدل الکتریکی را بر روی پلتفرم نئو عرضه خواهند کرد و قرار است تا ده میلیون دستگاه ماشین با نسل اول این پلتفرم ساخته شود.

فولکس‌واگن اعلام کرده از سال ۲۰۲۶ ساخت موتورهای درون‌سوز خود را کنار خواهد گذاشت و به طور کامل بر تولید ماشین‌های الکتریکی تمرکز خواهد کرد.

منبع تصویر، PORSCHE

توضیح تصویر،

پورشه تایکان براساس کانسپت میشن-ئی ساخته می‌شود

نبرد با تسلا

نبرد خودروسازان با اقتدار تسلا در بازار خودروهای الکتریکی از سال ۲۰۱۹ رسما آغاز خواهد شد. خودروسازان جهان، که در سال ۲۰۱۲ با آمدن این تازه‌وارد آمریکایی غافلگیر شدند، شش سال گذشته را به آماده کردن مدل‌های الکتریکی مشغول بودند که اکثرشان سال آینده به بازار خواهد آمد.

در بین این ماشین‌ها،‌ پورشه تایکان اولین ماشینی است که به طور مستقیم با تسلا مدل ‌S رقابت خواهد کرد. اولین ماشین الکتریکی پورشه ۶۰۰ اسب بخار قدرت دارد و سرعتش تنها در ۳.۵ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. پورشه می‌گوید این ماشین با هر بار شارژ می‌تواند تا ۵۰۰ کیلومتر حرکت کند.

کارخانه آلمانی امیدوار است تایکان علاوه بر شتاب و قدرت، بتواند با تکیه بر اعتبار نام پورشه و تجربه بیشتر در ساخت ماشین، تسلا را وادار به عقب نشینی کند.

سال آینده ماشین‌های الکتریکی جگوار، مرسدس بنز و آئودی هم به بازار عرضه خواهد شد. محصولات این خودروسازان گرچه به طور مستقیم با تسلا رقابت نمی‌کند، اما این خودروسازان تلاش خواهند کرد تا با جلب خریداران خودروهای الکتریکی لوکس، عرصه را بر تسلا تنگ کنند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تسلا سال آینده مدل ۳ را به بازار اروپا عرضه خواهد کرد

تسلا در برابر این تهاجم بیکار ننشسته است. این شرکت در سال ۲۰۱۹، مدل ۳، پرفروش‌ترین مدل خود را به بازار اروپا عرضه می‌کند و یک شاسی‌بلند جدید رونمایی خواهد کرد.

با وجود مشکلات فنی در کارخانه تسلا، مدل ۳ در ماه‌های آخر سال ۲۰۱۸ جزو پرفروش‌ترین ماشین‌های بازار آمریکا بود و برخی پیش‌بینی می‌کنند این ماشین سال آینده رقیبی جدی برای عنوان پرفروش ترین سواری آمریکا باشد.

مدل ۳ در حالی به اروپا فرستاده می‌شود که مدل S تسلا اکنون از ماشین‌های لوکس ب‌ام‌و، بنز و آئودی در بازار‌ اروپا پرفروش‌تر است. پیش فروش مدل جدید تسلا به نام Y قرار است بهار آینده آغاز شود اما اولین ماشین‌ها در سال ۲۰۲۰ به خریداران تحویل داده خواهد شد. ایلان ماسک، مدیر تسلا می‌گوید که انتظار دارد فروش این مدل از ۵۰۰ هزار دستگاه در سال بیشتر باشد و حتی به یک میلیون دستگاه در سال برسد.

از مجموعه جهان خودرو بخوانید:

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

با آمدن نسل جدید کوروت، تولید مدل فعلی همچنان ادامه خواهد یافت

کوروت تاریخساز

شورلت در سال ۲۰۱۹ با عرضه اولین مدل کوروت با موتور وسط تاریخ‌ساز خواهد شد. این بزرگترین تغییر در نزدیک به هفت دهه‌ تولید این ماشین است.

ایده قراردادن موتور کوروت در پشت صندلی راننده تازه نیست. در دهه شصت و هفتاد میلادی مهندسان جنرال موتورز معتقد بود برای اینکه کوروت بتواند از نظر فنی با رقیبان اروپایی‌اش رقابت کند، موتور ماشین باید در وسط خودرو قرار داده شود. با این ایده حتی یک کانسپت هم ساخته شد. اما مدیران جنرال موتورز با این استدلال که خریداران رغبتی به کوروت موتور وسط نخواهند داشت، با ساخت آن مخالفت کردند.

منبع تصویر، CHEVROLET

توضیح تصویر،

یکی از چند کانسپت موتور وسط کوروت ایندی بود که در سال ۱۹۸۶ ساخته شد

در طول سال‌های بعد، پروژه ساخت کوروت با موتور وسط چند بار دیگر مطرح شد، اما هربار به دلایلی بایگانی شد. آخرین بار بحران اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۸ و ورشکستگی جنرال موتورز اجرای پروژه را متوقف کرد.

عکس‌هایی که از نسل هشتم کوروت در حال آزمایش جاده منتشر شده، نشان می‌دهد که آرزوی مهندسان کوروت بالاخره محقق خواهد شد. این ماشین پاسخی به استقبال بازار از فورد GT است؛ سوپراسپرت موتور وسط فورد که با الهام از مدل موفق دهه شصت این کارخانه ساخته شده و با قیمت ۴۵۰ هزار دلار استقبال خوبی از آن شد.

هنوز معلوم نیست کوروت جدید با چه مشخصات فنی و چه قیمتی به بازار عرضه خواهد شد. گفته می‌شود که این ماشین موتور هشت سیلندر ۶۰۰ اسب بخاری خواهد داشت و قیمتش کمی از مدل‌های کنونی کوروت بیشتر خواهد بود.

شورلت در کنار نسل هشتم، تولید نسل هفتم کوروت را تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داد.

منبع تصویر، Toyota

توضیح تصویر،

ظاهر ماشین با الهام از کانسپت 1-FT طراحی شده که در سال ۲۰۱۴ نمایش داده شده بود

سامورائی تویوتا با قلب ب‌ام‌و

نسل جدیدی از تویوتا سوپرا پس از شانزده سال غیبت در سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه خواهد شد.

تولید اسپرت‌ترین ماشین تویوتا که با سری فیلم‌های سریع و خشمگین به شهرت رسید و در بین علاقه‌مندان به تقویت ماشین طرفداران متعصبی دارد در سال ۲۰۰۲ متوقف شد.

پنج سال پیش تویوتا اعلام کرد که نسل جدید این ماشین را با همکاری ب‌ام‌و می‌سازد. نتیجه این همکاری برای ب‌ام‌و نسل جدید مدل Z4 بود که در سال ۲۰۱۸ رونمایی شد و ماشین تویوتا قرار است چند هفته دیگر در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شود.

تویوتا می‌گوید با اینکه دو ماشین از قطعات مشترکی استفاده می‌کنند، اما هر یک با هدف متفاوتی ساخته شده‌اند. مهمترین نقطه اشتراک دو ماشین موتور شش سیلندری است که بیش از سیصد اسب بخار نیرو تولید می‌کند.

نظرسنجی از علاقه‌مندان به سوپرا به تویوتا نشان داد که علاوه بر قابلیت‌های فنی، موتور شش سیلندر قوی، مهمترین مشخصه‌ای است که سوپرا با آن شناخته می‌شود. همین دلیل بود که آنها را برای یافتن بهترین موتور شش سیلندر موجود در بازار به ب‌ام‌و نزدیک کرد.

قدرت ماشین حدود سیصد اسب بخار و شتاب آن حدود پنج ثانیه است. تصاویری که از ماشین به رسانه‌ها درز کرده نشان می‌دهد که ظاهر سوپرا تا حد زیادی به کانسپتی شبیه است که تویوتا چهار سال پیش نمایش داده بود.

اولین دستگاه از نسل جدید تویوتا به حراج گذاشته شده و درآمد حاصل از فروش آن به یک خیریه داده خواهد شد.