از چه زمانی بهتر است در مورد الکل با فرزند‌تان صحبت کنید؟

در بریتانیا فروش الکل به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است و همینطور افراد زیر ۱۸ سال حق ندارند نوشیدنی الکلی بخرند.
توضیح تصویر،

در بریتانیا فروش الکل به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است و همینطور افراد زیر ۱۸ سال حق ندارند نوشیدنی الکلی بخرند

از چه زمانی بهتر است در مورد نوشیدنی‌های الکلی با فرزند‌تان صحبت کنید؟ آیا زمان مناسبی برای آشنا کردن فرزندتان با آن وجود دارد و آیا اصولا باید چنین کاری کرد؟

مندی سالیگاری، درمانگر و نویسنده و مدیر بالینی یک مرکز درمان سرپایی معتادان و بیماران روانی و دوروتی نیوبری بیرچ، پروفسور تحقیقات در زمینهٔ الکل و سلامت عمومی با نظرات و توصیه‌های خود می‌خواهند به والدین کمک ‌کنند تا بتوانند به درستی با این موضوع روبرو شوند.

پروفسور دوروتی نیوبری بیرچ، پروفسور تحقیقات در زمینهٔ الکل و سلامت عمومی از دانشگاه تیس‌ساید:

"آیا منطقی است که در خانه با مقدار کمی از الکل،نوجوانان را با این نوشیدنی آشنا کرد؟ چون این راه یکی از امن‌ترین راه‌ها برای تشویق آنها به نوشیدن به‌اندازه و معقول است؟"

من هم همینطور فکر می‌کردم اما حالا که از تمام شواهد موجود در این زمینه آگاه شده‌ام، دیدگاهم تغییر کرده است.

چیزی به نام میزان امن الکل برای بچه‌ها وجود ندارد. چرا باید به بچه‌هایمان یاد بدهیم که داروی مخدری را مصرف کنند؟ ما هرگز سر میز شام به آنها سیگار تعارف نمی‌‌کنیم.

چیزی هم به نام سن مناسب و ایمن برای شروع نوشیدن الکل وجود ندارد. مشکل اینجاست که جوانان، بخصوص نوجوانان، معمولاً حرف والدین‌شان را گوش نمی‌کنند و آنچه آنها بگویند را انجام نمی‌دهند".

توصیه‌های پزشکی به این قرار است که هیچ بچه‌ای قبل از سن ۱۵ سالگی نباید الکل بنوشد.

مندی سالیگاری، درمانگر و نویسنده و مدیر بالینی یک مرکز درمان سرپایی معتادان:

"تصمیم برای آشنا کردن فرزند با الکل تصمیمی است که هر پدر‌و ‌مادری باید خودش بگیرد چون هر بچه‌ای منحصر‌به‌فرد است و فرهنگ و محیط هر خانواده‌ای هم با دیگری فرق دارد.

می‌خواهید بدانید فرزندتان چقدرعاقل و بالغ شده است و تا چه حد می‌تواند تشخیص دهد کاری که می‌کند مصرف ماده‌ای است که احساس او و چگونگی فکر کردنش و رفتار‌های بعدی او را دگرگون خواهد کرد.

اگر می‌خواهید فرزندتان را با الکل آشنا کنید با مقدار‌ خیلی کمی شروع کنید.

بیشتر اوقات والدین معتقدند که الکل را همراه با غذا به فرزند‌شان می‌دهند چرا که فکر می‌کنند در این صورت الکل دیگر اثر واقعی خود را ندارد وغذا تا حدودی اثر آن را خنثی می‌کند. هر کاری که به عنوان والدین انجام می‌دهید، پیشنهاد می‌کنم کاری کنید که او به خوبی از کاری که می‌کند آگاه باشد و بداند چرا شما این کار را به این صورت انجام می‌دهید. به این ترتیب آنها فکر نمی‌کنند که می‌توانند بنوشند و الکل هیچ اثر مهمی بر آنها نمی‌گذارد".

توصیه‌های پروفسور دوروتی نیوبوری بیرچ برای آشنایی ایمن فرزندتان با الکل، البته اگر اصلاً بخواهید این کار را بکنید.

"همهٔ شواهد نشان می‌دهد که کودکی بدون الکل بهترین چیزی است که می‌توانید به فرزند‌تان بدهید. می‌دانم که در دنیای واقعی زندگی می‌کنیم و والدین تلاش می‌کنند بهترین کاری که از دست‌شان بر‌می‌آید انجام دهند. از این رو توصیه‌های من چنین است:

  • "تلاش کنید در همان سال‌های کودکی در مورد الکل با فرزند‌تان صحبت کنید، هرچه زودتر بهتر".
  • "تلاش کنید فرزندتان اثرات و عواقب مصرف الکل را بفهمد، نه فقط بیماری‌هایی که بر اثر مصرف طولانی‌مدت عارض می‌شوند بلکه این واقعیت که نوشیدن الکل ممکن است باعث شود دعوا کنند یا دستگیر شوند یا حتی به بیمارستان بروند".
  • " ارتباط خود شما با الکل چگونه است؟ بچه‌ها نوع رفتار خود شما را می‌بینند و آن را به عنوان مدل رفتاری خودشان استفاده می‌کنند".
  • "اطمینان پیدا کنید که به خوبی از میزان امن مصرف الکل اطلاع دارید. نه فقط در مورد بچه‌ها، هم‌چنین در مورد بزرگسالان. بسیاری از بزرگسالان نمی‌دانند میزان امن مصرف الکل برای آنها چقدر است".

توصیه‌های مندی سالیگاری برای برای آشنایی ایمن فرزندتان با الکل، البته اگر اصلاً بخواهید این کار را بکنید.

  • "رابطهٔ خودتان با الکل را در نظر داشته باشید. این اولین گام برای آموزش فرزندتان در این زمینه است. اگر شما خودتان از الکل برای رفع تنش و ناراحتی استفاده می‌کنید، فرزندتان هم آن را یاد خواهد گرفت".
  • " در مورد اولین نوشیدنی الکلی که می‌خواهید به فرزندتان معرفی کنید فکر کنید و اینکه چرا می‌خواهید اینکار را بکنید. این موضوع را برای فرزند‌تان توضیح دهید. به زمانی که می‌خواهید فرزند‌تان را با الکل آشنا کنید هم فکر کنید، مثلاً هنگام غذا خوردن". ‌
  • "به فرزند‌تان در مورد تمام اثرات الکل توضیح دهید و بگذارید همهٔ این اثرات را بداند. تلاش کنید تا به‌خوبی دریابد که مصرف چیزی خارج از وجود خودش برای اینکه احساس بهتری کند، معمولاً او را به دردسر خواهد انداخت".