جهان خودرو؛ پیشنهاد پارلمان بریتانیا برای ممنوعیت خودرو شخصی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پارلمان بریتانیا می‌خواهد فروش ماشین‌های دیزل و بنزینی از سال ۲۰۳۵ ممنوع شود

این هفته در جهان خودرو: پیشنهاد انقلابی پارلمان بریتانیا برای ممنوعیت مالکیت خصوصی ماشین، نمایش فیلم‌های سه‌بعدی و استفاده از واقعیت مجازی در نسل بعدی نمایشگر‌های داخل خودرو، پیوستن آئودی به بنز و ب‌ام‌و برای ساخت ماشین‌های خودران و نمایش اولین مینی‌ون جهان در لندن.

خودروی شخصی قدغن

نمایندگان پارلمان بریتانیا می‌گویند برای اینکه این کشور بتواند میزان تولید دی اکسید کربن را تا سال ۲۰۵۰ میلادی به صفر برساند، باید مالکیت خصوصی خودرو ممنوع شود.

کمیته علوم و فن‌آوری پارلمان بریتانیا که از نمایندگان احزاب مختلف تشکیل شده، در گزارش خود از دولت خواسته تا در کوتاه مدت استفاده از ماشین‌های الکتریکی را با پرداخت یارانه تشویق کند.

اما این کمیته می‌گوید که در بلند مدت، جایگزین کردن ماشین‌های معمولی با ماشین‌های الکتریکی راه حل درستی برای کاهش آلودگی هوا نیست، چون کارخانه‌هایی که این ماشین‌ها را می‌سازند تا حد زیادی محیط زیست را آلوده می‌کنند.

نمایندگان پارلمان می‌گویند که مالکیت خصوصی ماشین در بلندمدت با هدف کاهش دی‌اکسید کربن تطابق ندارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در گزارش پارلمان پیشنهاد شده مردم از دوچرخه بیشتر استفاده کنند

دولت بریتانیا قصد دارد از سال ۲۰۴۰ فروش ماشین‌های بنزینی و دیزل را ممنوع کند. اما اعضای کمیته علوم و فن‌آوری پارلمان می‌گویند فروش این ماشین‌ها باید زودتر ممنوع شود و از سال ۲۰۳۵ همه ماشین‌های نو، الکتریکی باشد.

آن‌ها در گزارش خود از دولت خواسته‌اند که در حمل و نقل عمومی و استفاده اشتراکی از ماشین بیشتر سرمایه‌گذاری کند.

همچنین در این گزارش از مردم خواسته شده که از دوچرخه استفاده کرده و بیشتر پیاده‌روی کنند تا هم به کاهش آلودگی هوا کمک شود و هم برای سلامتی مفید باشد.

دولت دو ماه فرصت دارد تا به انتقاد‌ها و پیشنهاد‌های مطرح شده در این گزارش پاسخ دهد. اگرچه این گزارش ضمانت اجرایی ندارد اما در آینده مبنایی برای قانونگذاری خواهد بود.


حق نشر عکس jaguar
Image caption در فن‌آوری تازه، اطلاعات به صورت سه‌بعدی روی شیشه ماشین نمایش داده می‌شود

واقعیت مجازی

جگوار-لندروور می‌گوید در حال کار بر روی یک فن‌آوری تازه است که می‌تواند اطلاعات را به صورت واقعیت مجازی روی شیشه ماشین نمایش دهد. سرنشینان همچنین با این فن‌آوری می‌توانند تصاویر سه‌بعدی را بدون نیاز به عینک مخصوص تماشا کنند.

برای ساخت این فن‌آوری، یک مرکز تحقیقاتی در دانشگاه کمبریج با جگوار-لندروور همکاری می‌کند.

این نمایشگر جدید، اطلاعاتی مانند علائم راهنمایی و هشدار درباره وضعیت مسیر را به صورت سه‌بعدی روی شیشه نمایش می‌دهد. در آینده حتی می‌توان از این سیستم برای نمایش راه‌یاب هم استفاده کرد.

جگوار-لندروور با اشاره به تحقیقی که سه سال پیش در دانشگاه اشتوتگارت انجام شده، می‌گوید که نمایش تصاویر سه بعدی با کیفیت بالا، باعث می‌شود راننده سریع‌تر به هشدارها و پیام‌ها واکنش نشان دهد. این تصاویر مخصوصا هنگامی که تاریکی یا هوای بد باعث کاهش دید می‌شود، بیشتر به راننده کمک خواهد کرد.

خودروساز انگلیسی همچنین در حال تحقیق بر روی نمایشگری است که تصاویر سه‌بعدی را به سرنشینان نمایش می‌دهد. این نمایشگر مسیر نگاه و موقعیت سرنشینان را رصد می‌کند و تصاویر را با توجه به مسیر نگاه آن‌ها نمایش می‌دهد. به این ترتیب برای تماشای تصاویر سه‌بعدی به عینک مخصوص نیازی نیست.

حق نشر عکس LAND ROVER
Image caption سرنشینان می‌توانند بدون نیاز به عینک ویژه، تصاویر سه‌بعدی ببینند

جگوار-لندروور می‌گوید با پیشرفت این فن‌آوری، نمایشگر می‌تواند تصاویر سه‌بعدی متفاوتی را برای راننده و سرنشین کناری نمایش دهد و مثلا وقتی راننده مشغول تماشای راه‌یاب است، سرنشین کناری می‌تواند یک فیلم تماشا کند.

فن‌آوری رصد نگاه سرنشینان هنوز تا تولید انبوه فاصله زیادی دارد، اما جگوار-لندروور در مدل‌های کنونی خود نمایشگر‌هایی دارد که می‌تواند تصاویر دو بعدی متفاوتی را همزمان به راننده و سرنشین کناری نشان دهد.


از مجموعه جهان خودرو بخوانید:

آرشیو جهان خودرو؛ گزارش هفتگی از مهم‌ترین اخبار صنعت خودرو


حق نشر عکس AUDI
Image caption آئودی قرار است همکاری با بنز و ب‌ام‌و را یک ماه دیگر در نمایشگاه فرانکفورت اعلام کند

پیوستن آئودی به ائتلاف رقیبان

یک نشریه اقتصادی در آلمان خبر داده که آئودی برای ساخت فن‌آوری خودران به زودی به ائتلاف ب‌ام‌و و دایملر خواهد پیوست.

هفته‌نامه ویرشافتزوخه می‌گوید آئودی این همکاری را در نمایشگاه فرانفکورت به طور رسمی اعلام خواهد کرد.

پروژه مشترک دایملر و ب‌ام‌و چند هفته پیش به طور رسمی کار خود را آغاز کرد. هدف از این پروژه طراحی فن‌آوری خودران در سطح چهار است که قرار است از سال ۲۰۲۴ در محصولات دو شرکت استفاده شود.

میزان خودران بودن ماشین در پنج سطح تعریف شده که در بالاترین سطح، ماشین کاملا بدون نیاز به راننده حرکت خواهد کرد.

فن‌آوری خودرانی که اکنون در ماشین‌ها ارائه می‌شود، در سطح دو است. در این سطح، راننده حتی هنگام حرکت به صورت خودران هم باید هوشیار باشد. در سطح چهار، سیستم خودران می‌تواند در محدوده‌ای مشخص مانند بزرگراه یا بخشی از شهر کنترل ماشین را در دست گیرد.

آئودی بخشی از گروه خودروسازی فولکس‌واگن است که قرار است با فورد برای توسعه فن‌آوری مشابه همکاری کند. در گزارش مجله ویرشافتزوخه آمده تصمیم آئودی تاثیری بر این قرارداد ندارد و فولکس‌واگن و فورد به همکاری خود ادامه خواهند داد.


حق نشر عکس Getty Images
Image caption تنها ۹ دستگاه از استات اسکاراب در دهه سی میلادی ساخته شد

اولین مینی‌ون جهان

اولین مینی‌ون جهان قرار است به زودی در جشنواره خودروهای کلاسیک در بریتانیا نمایش داده شود.

استات اسکاراب (Stout Scarab) در سال ۱۹۳۶ توسط ویلیام استات، مهندس و روزنامه‌نگار آمریکایی، طراحی و ساخته شد. او قصد داشت با ساخت این ماشین، صنعت خودروسازی وارد دنیای مدرن کند.

ماشین با الهام از سبک هنری آرت‌دکو طراحی شد که جنبش هنری مهم سال‌های دهه سی میلادی بود. هدف استات ساخت ماشینی بود که ابعادش مشابه با ماشین‌های هم‌دوره خود باشد، اما جای بیشتر و راحت‌تری برای سرنشینان فراهم کند.

در ساخت ماشین از فن‌آوری‌هایی استفاده شده بود که برای زمان خود بسیار پیشرفته بود. مثلا برای کاهش وزن، بدنه ماشین از منیزیم ساخته شد که در زمان خود ایده‌ای نو بود.

ماشین برای کاهش مقاوت در برابر باد، دستگیره نداشت و درها به صورت الکتریکی و با یک دگمه باز می‌شد. همچنین صندلی‌ها را می‌شد چرخاند تا همه سرنشینان دور یک میز بنشینند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption قیمت ماشین معادل صد هزار دلار کنونی بود

قیمت ماشین پنج هزار دلار بود که معادل صد هزار دلار امروز است. استات می‌خواست سالانه صد دستگاه از مینی‌ون خود تولید کند، اما از ماشین استقبال نشد و او تنها توانست ۹ دستگاه از مینی‌ون خود بسازد.

گفته می‌شود در حال حاضر تنها پنج دستگاه از این ماشین موجود است.

استات معتقد بود چند سال بیشتر طول نخواهد کشید تا ایده او به طور فراگیر استفاده شود. اما صنعت خودرو و خریداران برای این تغییر آماده نبودند و چهار دهه طول کشید تا مینی‌ون‌ها به طور گسترده به بازار عرضه شود.

ماشینی که دو هفته دیگر نمایش داده خواهد شد، علاوه بر کمیاب بودن، یک ویژگی دیگر هم دارد. مالک آن می‌گوید در جریان جنگ جهانی دوم، ژنرال شارل دو گل، فرمانده نیروهای مقاومت فرانسه و ژنرال دوایت آیزنهاور، فرمانده نیروهای متفقین در اروپا در این ماشین با یکدیگر جلسه داشتند.

موضوعات مرتبط