جهان خودرو؛ پرشتاب‌ترین ماشین جهان از کارخانه‌ای که نامش را نشنیده‌اید

حق نشر عکس Spark
Image caption حداکثر سرعت ماشین ۴۰۰ کیلومتر در ساعت اعلام شده است

این هفته در جهان خودرو : رونمایی از اولین سوپرکار الکتریکی ژاپن، خنجر فراری بر سینه آستون مارتین، مرگ مازراتی گرن‌توریزمو و ماشین یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری مک‌لارن که شیشه جلو و پنجره ندارد.

جغد بادپا

یک شرکت ژاپنی به نام اسپارک ماشینی ساخته که می‌گوید پرشتاب‌ترین ماشین جهان است و می‌تواند در ۱/۶۹ ثانیه سرعتش را به صد کیلومتر در ساعت برساند.

اسپارک، این ماشین را Owl نامیده که در زبان انگلیسی به معنی جغد است. هر چرخ ماشین یک موتور الکتریکی دارد که در مجموع ۲۰۱۲ اسب بخار نیرو تولید می‌کنند. حداکثر سرعت ماشین ۴۰۰ کیلومتر در ساعت است و ماشین می‌تواند با هر بار شارژ تا ۴۵۰ کیلومتر حرکت کند.

به گفته کارخانه تنها یازده ثانیه طول می‌کشد تا سرعت ماشین از صفر به ۳۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.

حق نشر عکس Spark
Image caption ارتفاع ماشین از سطح زمین کمتر از یک متر است

اسپارک یک شرکت نوپای مهندسی خودرو است که حدود پانزده سال پیش تاسیس شد. مدیر شرکت، ماسانوری یوشیدا، معتقد است موفقیتش مدیون فراهم کردن محیطی است که در آن کارمندان می‌توانند به پروژه‌های هیجان‌انگیز فکر کنند.

پروژه ساخت ماشین با همین تفکر حدود پنج سال پیش شکل گرفت. اولین کانسپت در سال ۲۰۱۷در نمایشگاه فرانکفورت رونمایی شد و محصول نهایی، هفته گذشته در نمایشگاه خودروی دوبی به نمایش گذاشته شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اولین بار کانسپتی از ماشین در سال ۲۰۱۷ در نمایشگاه فرانکفورت نمایش داده شد

پیش از این کارخانه تسلا با مدل رودستر و کارخانه ریماک با ماشینی به نام کانسپت ۲، ادعا کرده بودند که پرشتاب‌ترین ماشین جهان را ساخته‌اند. شتاب تسلا ۱/۸۵ ثانیه و شتاب ریماک ۱/۹ ثانیه اعلام شده بود.

قیمت اسپارک حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار دلار است و تنها پنجاه دستگاه از آن ساخته خواهد شد.


حمله به آستون مارتین

حق نشر عکس FERRARI
Image caption روما پنجمین مدل جدید فراری است که در سال جاری میلادی معرفی می‌شود

فراری هفته گذشته جدیدترین مدل خود را در پایتخت ایتالیا رونمایی کرد؛ شهری که هم الهام بخش طراحی خودرو بوده و هم نامش را به ماشین داده است.

طراحان کارخانه ایتالیایی می‌گویند فراری روما تصویری مدرن از زندگی سرخوش و بی‌خیال دهه شصت میلادی در شهر رم است. ظاهر روما هم با الهام از مدل ۲۵۰ فراری طراحی شده که از ماشین‌های مشهور آن دوران است.

موتور هشت سیلندر روما ۶۲۰ اسب بخار قدرت دارد و سرعتش در ۳/۴ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. حداکثر سرعت ماشین بیش از ۳۲۰ کیلومتر در ساعت اعلام شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption حداکثر سرعت ماشین بیش از ۳۲۰ کیلومتر در ساعت اعلام شده است

روما پنجمین مدل فراری است که در سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه می‌شود. هدف از ساخت این مدل جلب مشتریان ثروتمندی است که محصولات دیگر فراری برایشان بیش از اندازه اسپرت است.

انریکو گالریا، مدیر بازاریابی فراری در مراسم رونمایی ماشین گفت: "جهان پر از ثروتمندانی است که فرصت سوار شدن یک فراری را دارند اما تنها پنج دهم درصد آنها مشتری ما هستند."

حق نشر عکس EPA
Image caption اکثر بخش‌های ماشین با دکمه‌های لمسی روی فرمان کنترل می‌شود

به گفته آقای گالریا بیشتر این مشتریان بالقوه، تاکنون لذت سواری یک ماشین اسپرت را نچشیده‌اند و اغلب شاسی‌بلندهای لوکس سوار می‌شوند. حالا فراری می‌خواهد با ماشینی که از محصولات دیگر شرکت رام‌تر است، آنها را وسوسه کند.

محصول جدید فراری زنگ‌ خطری جدی برای آستون مارتین است. این ماشین دو مدل پرفروش کارخانه انگلیسی را هدف گرفته که دقیقا با همین ایده طراحی و ساخته شده‌اند. روما در حالی به بازار عرضه می‌شود که آستون مارتین با مشکلات مالی دست به گریبان است و سخت در تلاش است تا از کاهش فروش جلوگیری کند.


از مجموعه جهان خودرو بخوانید:


خداحافظ گرن‌توریزمو

حق نشر عکس MASERATI
Image caption آخرین مازراتی گرن‌توریزمو با طیفی از رنگ‌های مختلف رنگ‌آمیزی شده است

مازراتی با ساخت یک مدل ویژه از گرن‌توریزمو، تولید این ماشین را متوقف کرد.

گرن‌توریزمو با الهام از یکی از مدل‌های اسپرت کارخانه در دهه چهل میلادی طراحی و در سال ۲۰۰۷ به بازار عرضه شد. این ماشین در دوازده سال گذشته، پرچمدار محصولات مازراتی بود و با بیش از ۴۰ هزار دستگاه فروش به بقای این خودروساز باسابقه ایتالیایی کمک کرد.

مازراتی گرن‌توریزمو در ایران نامی آشنا است. در دومین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، تعدادی مازراتی گرن‌توریزمو به ایران وارد شد. فروش این ماشین همزمان با شدت گرفتن تحریم‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران، انتقاد‌هایی برانگیخت و مازراتی را به سمبلی از اختلاف طبقاتی و ثروت‌های بادآورده بدل کرد.

آخرین دستگاه از گرن‌توریزمو، زدا (Zeda) نامیده شده است که تلفظ حرف Z در گویش مردم شهر مودنا در ایتالیا است.

با پایان تولید گرن‌توریزمو، کارخانه مازراتی در مودنا خود را برای ساخت نسل جدید این مدل آماده خواهد کرد که موتور الکتریکی دارد و قرار است در سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه شود.


سبک همچون باد

حق نشر عکس MCLAREN
Image caption ۳۹۹ دستگاه از مک‌لارن الوا ساخته خواهد شد

مک‌لارن تصاویری از جدیدترین مدلش به نام الوا (Elva) منتشر کرده و می‌گوید سرنشینان این ماشین‌ ناب‌ترین لحظات در رانندگی را تجربه خواهند کرد.

مدل جدید خودروساز انگلیسی بدون سقف است و شیشه جلو و پنجره ندارد. برای اینکه باد مزاحم سرنشینان نشود، سیستمی طراحی شده که هوا را از زیر ماشین کشیده و از محفظه‌هایی روی کاپوت خارج می‌کند.

هدف اصلی طراحان، سبک‌تر کردن ماشین تا حد ممکن بوده است. برای رسیدن به این هدف از فیبرکربن برای ساخت شاسی و بدنه استفاده شده و از قراردادن امکاناتی مانند سیستم صوتی صرف‌نظر شده است. وزن ماشین اعلام نشده اما مک‌لارن می‌گوید این سبک‌ترین ماشینی است که تاکنون ساخته است.

حق نشر عکس MCLAREN
Image caption برای سبک‌تر کردن ماشین از قراردادن سیستم صوتی صرف نظر شده است

موتور ماشین هشت سیلندر با قدرت ۸۱۵ اسب بخار است. ترکیب این موتور با بدنه‌ای سبک باعث شده سرعت ماشین در کمتر از سه ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.

الوا نام شرکتی انگلیسی است که در دهه پنجاه و شصت میلادی با همکاری بوروس مک‌لارن، بنیانگذار مک‌لارن، چند ماشین‌ اسپرت تولید کرد.

قرار است ۳۹۹ دستگاه از الوا ساخته شود. قیمت پایه ماشین حدود یک میلیون ۸۰۰ هزار دلار است و تولید آن از اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز می‌شود.

مک‌لارن جدید به طور مستقیم با فراری مونزا SP1 رقابت می‌کند که مانند الوا شیشه و پنجره ندارد قرار است با قیمتی مشابه به بازار عرضه شود.

موضوعات مرتبط